Рішення
від 03.04.2024 по справі 904/6849/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.04.2024м. ДніпроСправа № 904/6849/23за позовом Виконувача обов`язків керівника Першотравенської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Петропавлівської селищної ради, смт. Петропавлівка Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги", м. Дніпро

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 474 130,64грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засідання Янкіна Г.Д.

Представники:

Від позивача: не з`явився

Від відповідача: Лаврищев В.В., адвокат, довіреність №ДнЕП20231228013 від 28.12.2023

Від прокуратури: Мусієнко А.О., прокурор відділу прокуратури, посвідчення №069926 від 01.03.2023

С У Т Ь С П О Р У :

Виконувач обов`язків керівника Першотравенської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Петропавлівської селищної ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить:

- визнати недійсними додаткові угоди №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №521000055912 від 27.01.2021, укладені між Петропавлівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги";

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" на користь Петропавлівської селищної ради грошові кошти у розмірі 474 130,46грн.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається на недійсність спірних додаткових угод до договору №521000055912 від 27.01.2021 про закупівлю електричної енергії внаслідок порушення норм Закону України "Про публічні закупівлі" та Закону України "Про ринок електричної енергії".

Прокурор вважає, що укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення на 157% шляхом укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку відповідача та укладення спірних угод у цьому випадку призвело до нівелювання результатів відкритих торгів. В цілому за договором №521000055912 від 27.01.2021 було поставлено 511 088,97 кВт*год електроенергії на суму 1995131,23грн, хоча за початковою ціною необхідно було сплатити за такий обсяг 1521,77грн, тобто переплачено 474130,46 грн з ПДВ за поставлену електричну енергію. Таким чином, внаслідок укладання вказаних додаткових угод ціна електроенергії (Цзак) зросла на 157 % порівняно з початковою і Петропавлівська селищна рада втратила 474 130,46грн бюджетних коштів.

Порушення законодавства про публічні закупівлі під час укладення додаткових угод унеможливлює раціональне та ефективне використання бюджетних коштів і створює загрозу порушення економічних інтересів держави.

При цьому орган, уповноважений на захист інтересів держави у спірних правовідносинах, не вжив жодних заходів протягом розумного строку після того, як прокурор повідомив йому про можливе порушення інтересів держави, що дало правові підстави прокурору для заявлення цього позову.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що при вчиненні додаткових угод сторони керувалися вимогами законодавства та умовами укладеного між сторонами договору. Вважає, що достатні правові для стягнення будь-яких сум грошових коштів із товариства відсутні, оскільки вони сплачені за спожиту споживачем електричну енергію відповідно до умов договору і додаткових угод до нього. Додаткові угоди №№1,2,3,5,6,7,8 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №521000055912 від 27.01.2021 є такими, що вчинені відповідно до вимог законодавства та умов укладеного між сторонами договору. Достатніх правових підстав для їх визнання недійсними прокурор не навів, отже його позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З огляду на відсутність у прокурора повноважень зі здійснення нагляду у сфері публічних закупівель, непередбаченість у законі "опрацювання інформації з веб-порталу публічних закупівель "Рrоzоrrо" із подальшим позиванням до суду за його наслідками, недоведеність факту порушення інтересів держави під час укладання та виконання договору №521000055912 від 27.01.2021 і, як наслідок, бездіяльності уповноваженого органу, на переконання відповідача, підстави для представництва прокурором інтересів держави у даній справі відсутні.

У відповіді на відзив прокурор не погоджується із викладеними відповідачем запереченнями.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.12.2023 справу №904/6849/23 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою суду від 11.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 12.02.2024.

У підготовчому засіданні 12.02.2024 судом оголошено перерву до 05.03.2024.

Позивач у підготовче засідання не з`явився, явку повноважного представника не забезпечив, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

04 березня 2024 року від прокуратури до господарського суду надійшла заява про зміну предмета позову, якою просить доповнити предмет позову позовною вимогою наступного змісту:

- визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 17.09.2021 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії № 521000055912 від 27.01.2021, укладену між Петропавлівською селищною радою та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги".

Ухвалою суду від 05.03.2024 прийнято до розгляду заяву Виконувача обов`язків керівника Першотравенської окружної прокуратури Дніпропетровської області про зміну предмета позову, яка надійшла до суду 04.03.2024 (вх. №10794/24).

У підготовчому засіданні 05.03.2024 судом оголошено перерву до 19.03.2024.

Позивач у підготовче засідання не з`явився, явку повноважного представника не забезпечив, про день, час, місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Ухвалою суду від 19.03.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.04.2024.

Судом досліджені докази, наявні в матеріалах справи.

У судовому засіданні 03.04.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши доводи прокурора відділу прокуратури та відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2020 року на веб-сайті "Prozzoro" (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-12-22-003987-а) Петропавлівською селищною радою оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів щодо закупівлі електричної енергії у період з 27.01.2021 по 31.12.2021 в обсязі 670407 кВт*год, з очікуваною вартістю 1995131,23грн, в тому числі ПДВ - 332521,87 грн (ідентифікаційний номер закупівлі № UA-2020-12-22-003987-а).

27.01.2021 Петропавлівською селищною радою (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (постачальник) укладено договір № 521000055912 про постачання (закупівлю) електричної енергії (Далі - договір), а.с.62-68 том 1.

За умовами договору постачальник (ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги") продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п.1.1).

Найменування товару: Електрична енергія (код згідно Національного класифікатор ДК 021:2015:09310000-5) (далі товар або електрична енергія). Постачання товару за цим договором передбачає поставку електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії (п.1.2).

Відповідно до п. 1.3 Договору, очікуваний обсяг постачання електроенергії на період з дати підписання по 31 грудня 2021 року 670407 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.

Згідно п.2.1. договору строк і терміни поставки товару - з дати підписання (27.01.2021) по 31.12.2021.

Пунктом 2.4 Договору встановлено, що Постачальник за цим договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена в комерційній пропозиції Постачальника, що є додатком до цього договору.

Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, що на дату укладення цього договору становить 2,97600 грн, тому числі ПДВ 0,49600 грн. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією (п.4.1).

Ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії (актах прийняття-передавання товарної продукції чи актах прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг) за цим Договором (п.4.2).

Розрахунковий період за цим договором є 1 календарний місяць (п. 4.4. Договору).

Споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії у відповідності до умов комерційної пропозиції (п.4.8).

Згідно з п. 12.4. у разі необхідності внесення змін та доповнень до цього договору кожна із сторін має право звернутись з відповідною пропозицією.

Пунктом 1.3 Комерційної пропозиції уточнено, що Постачальник має право звернутись до Споживача з пропозицією та обґрунтуванням щодо внесення змін, підготувавши Споживачу проект змін до договору у формі додаткової угоди. Споживач у 5-ти денний строк після одержання пропозиції письмово повідомляє Постачальника про результати її розгляду.

Відповідно до п. 12.1 цей Договір набирає чинності з дати його підписання та діє до 31.12.2021., якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за Договором.

Згідно з пп. 12.3, 12.4 Договору, істотні умови договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов`язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків передбачених ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", в тому числі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі про закупівлю, - не частіше ніж 1 раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовуються у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.

Сторони, керуючись п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", уклали до Договору № 521000055912 від 27.01.2021 Додаткові угоди №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, № 4 від 17.09.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021, якими зменшено обсяги електричної енергії з урахуванням збільшення її ціни.

28.01.2021 сторони уклали додаткову угоду № 1, якою у зв`язку зі зміною ціни (коливанням ціни) за електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку" збільшено ціну на електричну енергію до 3,22585 грн за одиницю, в т.ч. ПДВ - 0,53764 грн., зміни розповсюджуються на період з січня 2021 року (а.с.69 том 1).

10.03.2021 сторони уклали додаткову угоду № 2, якою у зв`язку зі зміною ціни (коливанням ціни) за електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку", збільшено ціну на електричну енергію до 3,45488 грн за одиницю, в т.ч. ПДВ - 0,57581 грн., зміни розповсюджуються на період з лютого 2021 року (а.с.70 том 1).

19.08.2021 сторони уклали додаткову угоду № 3, якою у зв`язку зі зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку" збільшено ціну за одиницю до 3,79692 грн, в тому числі ПДВ - 0,63282 грн., зміни розповсюджуються на період з 01.08.2021 (а.с.71 том 1).

17.09.2021 сторони уклали додаткову угоду № 4, якою пункт 4.1 розділу 4 "Ціна, порядок обліку і оплати електричної енергії" Договору викладено в новій редакції наступного змісту: "Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, яка з вересня 2021 року становить за 1 кВТ*год 3,47735 грн., в тому числі ПДВ 4,17282грн" (а.с.5 том 3).

30.11.2021 сторони уклали додаткову угоду № 5, якою у зв`язку зі зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку" починаючи з 01 жовтня 2021 року збільшено ціну за одиницю до 4,58593 грн, в тому числі ПДВ - 0,76432 грн (а.с.72 том 1).

30.11.2021 сторони уклали додаткову угоду № 6, якою у зв`язку зі зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку" починаючи з 05.10.2021 збільшено ціну за одиницю до 4,83816 грн, в тому числі ПДВ - 0,80636 грн (а.с.73 том 1).

02.12.2021 сторони уклали додаткову угоду № 7, якою у зв`язку зі зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку" починаючи з 01.11.2021 збільшено ціну за одиницю до 5,31714 грн, в тому числі ПДВ - 0,88619 грн (а.с.74 том 1).

02.12.2021 сторони уклали додаткову угоду № 8, якою у зв`язку зі зміною ціни (коливанням ціни) на електричну енергію на ринку електричної енергії "На добу наперед" (РДН) за 1 кВт*год за даними ДП "Оператор ринку" починаючи з 02.11.2021 збільшено ціну за одиницю до 5,77973 грн., в тому числі ПДВ - 0,96329 грн (а.с.75 том 1).

Таким чином, внаслідок укладання вказаних додаткових угод ціна електроенергії (Цзак) зросла порівняно з початковою.

Умови Договору про закупівлю товарів щодо поставки товару на даний час відповідачем виконано, що підтверджується актами приймання-передачі за січень-грудень 2021 року (а.с.76,92, 103, 113, 123, 133, 136,146, 156,166, 177 том 1):

№ 250000239530-1 від 15.02.2021 - споживачем використано за січень 2021 року 24282,000 кВт* год на загальну суму 78330,12 грн (ПДВ 13055,02 грн);

№ 250000267887-1 від 16.03.2021 - споживачем використано за лютий 2021 року 69966,000 кВт* год на загальну суму 241724,39 грн (ПДВ 40287,40 грн);

№ 250000296400-1 від 08.04.2021 - споживачем використано за березень 2021 року 77859,000 кВт* год на загальну суму 268996,14 грн (ПДВ 44812,69 грн);

№ 250000325756-1 від 30.04.2021 - споживачем використано за квітень 2021 року 59393,000 кВт* год на загальну суму 205195,97 грн (ПДВ 34199,33 грн);

№ 250000353836-1 від 31.05.2021 - споживачем використано за травень 2021 року 37484,000 кВт* год на загальну суму 129502,85 грн (ПДВ 321583,81 грн);

№ 250000378364-1 від 30.06.2021 - споживачем використано за червень 2021 року 31551,000 кВт* год на загальну суму 109005,00 грн (ПДВ 18167,5 грн);

№ 250000378473-1 від 14.07.2021 - споживачем використано за травень 2021 року 268,000 кВт* год на загальну суму 925,91 грн (ПДВ 154,32 грн);

№ 257300360396-1 від 11.08.2021 - споживачем використано за липень 2021 року 27394,000 кВт* год на загальну суму 94643,06 грн (ПДВ 15773,84 грн);

№ 257700345539-1 від 08.092021 - споживачем використано за серпень 2021 року 26713,000 кВт* год на загальну суму 101424,72 грн (ПДВ 16904,12 грн);

№ 250000452886-1 від 30.09.2021 - споживачем використано за вересень 2021 року 53545,000 кВт* год на загальну суму 223433,59 грн (ПДВ 37238,93 грн);

№ 250000477335-1 від 01.11.2021 - споживачем використано за жовтень 2021 року 51597,000 кВт* год на загальну суму 247954,67 грн (ПДВ 41325,78 грн);

№ 250000508195-1 від 09.12.2021 - споживачем використано за листопад 2021 року 48907,97 кВт* год на загальну суму 293994,81 грн (ПДВ 48999,14 грн).

В грудні 2021 року поставка електричної енергії не відбувалась.

В свою чергу, Петропавлівська селищна рада здійснила оплату за поставлену електричну енергію згідно платіжних доручень (а.с.78-80-91, 94-102, 105-112, 115-122, 125-132, 135, 138-145, 148-155, 158-165,168-176, 179-187 том 1):

№ 217 від 15.02.2021 на суму 17716,38грн; № 218 від 15.02.2021 на суму 24993,90грн; № 219 від 15.02.2021 на суму 35619,84грн; № 471 від 16.03.2021 на суму 15549,51грн; № 472 від 16.03.2021 на суму 41185,68грн; № 473 від 16.03.2021 на суму 67432,44грн; № 474 від 16.03.2021 на суму 1989,97грн; № 475 від 16.03.2021 на суму 1537,43грн; № 476 від 16.03.2021 на суму 4518,98грн; № 477 від 16.03.2021 на суму 47390,61грн; № 478 від 16.03.2021 на суму 12119,77грн; № 479 від 16.03.2021 на суму 50000,00грн; № 745 від 12.04.2021 на суму 60000,00грн; № 746 від 12.04.2021 на суму 13646,68грн; № 747 від 12.04.2021 на суму 58377,18грн; № 748 від 12.04.2021 на суму 4960,41грн; № 749 від 12.04.2021 на суму 1758,54грн; № 750 від 12.04.2021 на суму 9080,23грн; № 751 від 12.04.2021 на суму 5420,71грн; № 752 від 12.04.2021 на суму 48831,31грн; № 768 від 12.04.2021 на суму 66921,08грн; № 987 від 07.05.2021 на суму 58660,35грн; № 988 від 07.05.2021 на суму 8303,65грн; № 989 від 07.05.2021 на суму 3287,85грн; № 990 від 07.05.2021 на суму 1514,55грн; № 991 від 07.05.2021 на суму 5900,00грн; № 992 від 07.05.2021 на суму 31767,92грн; № 993 від 07.05.2021 на суму 34251,60грн; № 994 від 07.05.2021 на суму 61510,05грн; № 1262 від 08.06.2021 на суму 32396,57грн; № 1263 від 08.06.2021 на суму 28500,30грн; № 1264 від 08.06.2021 на суму 2162,84грн; № 1265 від 08.06.2021 на суму 19665,87грн; № 1266 від 08.06.2021 на суму 3275,35грн; № 1267 від 08.06.2021 на суму 708,28грн; № 1268 від 08.06.2021 на суму 912,12грн; № 1269 від 08.06.2021 на суму 41881,52грн; № 1500 від 07.07.2021 на суму 27570,10грн; № 1502 від 07.07.2021 на суму 2297,51грн; № 1504 від 07.07.2021 на суму 950,10грн; № 1510 від 07.07.2021 на суму 663,34грн; № 1512 від 07.07.2021 на суму 35315,99грн; № 1514 від 07.07.2021 на суму 1585,80грн; № 1530 від 07.07.2021 на суму 33035,20грн; № 1532 від 07.07.2021 на суму 7586,96грн; № 1571 від 14.07.2021 на суму 925,91грн; № 1861 від 11.08.2021 на суму 23907,91грн; № 1862 від 11.08.2021 на суму 7476,40грн; № 1863 від 11.08.2021 на суму 42122,14грн; № 1864 від 11.08.2021 на суму 1509,79грн; № 1865 від 11.08.2021 на суму 2477,16грн; № 1866 від 11.08.2021 на суму 255,66грн; № 1867 від 11.08.2021 на суму 988,10грн; № 1868 від 11.08.2021 на суму 15905,90грн; № 2132 від 08.09.2021 на суму 47128,56грн; № 2133 від 08.09.2021 на суму 24759,58грн; № 2134 від 08.09.2021 на суму 5843,43грн; № 2135 від 08.09.2021 на суму 8760,97грн; № 2136 від 08.09.2021 на суму 261,99грн; № 2137 від 08.09.2021 на суму 721,41грн; № 2138 від 08.09.2021 на суму 2171,83грн; № 2139 від 08.09.2021 на суму 1776,95грн; № 2378 від 07.10.2021 на суму 45689,00грн; № 2379 від 07.10.2021 на суму 32864,97грн; № 2380 від 07.10.2021 на суму 89669,30грн; № 2381 від 07.10.2021 на суму 575,85грн; № 2382 від 07.10.2021 на суму 1180,90грн; № 2383 від 07.10.2021 на суму 2115,61грн; № 2384 від 07.10.2021 на суму 2178,20грн; № 2385 від 07.10.2021 на суму 49159,76грн; № 2697 від 08.11.2021 на суму 54793,44грн; № 2698 від 08.11.2021 на суму 32351,30грн; № 2699 від 08.11.2021 на суму 5185,24грн; № 2700 від 08.11.2021 на суму 2883,36грн; № 2701 від 08.11.2021 на суму 5074,71грн; № 2702 від 08.11.2021 на суму 4791,18грн; № 2703 від 08.11.2021 на суму 55295,88грн; № 2704 від 08.11.2021 на суму 29600,00грн; № 2705 від 08.11.2021 на суму 57979,56грн; № 3045 від 13.12.2021 на суму 80057,49грн; № 3046 від 13.12.2021 на суму 79872,70грн; № 3047 від 13.12.2021 на суму 265,16грн; № 3048 від 13.12.2021 на суму 6988,92грн; № 3049 від 13.12.2021 на суму 17656,05грн; № 3050 від 13.12.2021 на суму 6219,68грн; № 3053 від 13.12.2021 на суму 102005,39грн; № 3072 від 13.12.2021 на суму 929,42грн.

Таким чином, на виконання умов Договору Петропавлівською селищною радою отримано електричної енергії у кількості 511 088,97 кВт*год на загальну суму 1 995 131,23 грн. з ПДВ.

Прокурор посилається на укладення додаткових угод з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", Закону України "Про ринок електричної енергії" вважає, що правові підстави для збільшення ціни за одиницю товару за договором у відповідності до укладених додаткових угод №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, № 4 від 17.09.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №521000055912 від 27.01.2021, відсутні.

Наведені обставини є підставою для визнання додаткових угод недійсними та стягнення з відповідача безпідставно одержаних коштів.

Розглянувши позовні вимоги, суд дійшов висновку, що вищевказані додаткові угоди №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, № 4 від 17.09.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021 до договору є недійсними з огляду на таке.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначаються Законом України "Про публічні закупівлі".

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (преамбула).

Відповідно до статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством.

Забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами першою, другою статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв`язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов`язання доставки.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі Закон № 922-VIII) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Згідно Висновку Великої палати Верховного Суду про застосування пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який викладено у постанові від 24.01.2022 у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23):

ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається (п.88);

зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п.89);

у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (п.90).

В іншому випадку не досягається мета Закону № 922-VIII, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Згідно з тендерною пропозицією Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" взяло на себе зобов`язання та надало певні гарантії, яких повинно було дотримуватись, при цьому, погодилось постачати електричну енергію Замовнику за ціною та на умовах, передбачених у договорі. Підписанням основного договору № 521000055912 від 27.01.2021 та додатків до нього Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" засвідчило можливість та погодження виконати домовленість, вказану у Договорі та додатках до нього, тобто добровільно взяло на себе зобов`язання поставити Споживачу електричну енергію обсягом 670407 кВт*год, загальною вартістю 1995131,23грн, в тому числі ПДВ 332521,87грн.

Проте, будучи обізнаним про ринкові ціни на електричну енергію, Відповідач, задля перемоги у відкритих торгах, занизив пропоновану ціну за електричну енергію, а в подальшому, шляхом укладання додаткових угод, домігся збільшення ціни. В свою чергу, Верховний суд України у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямими порушенням принципів процедури закупівлі.

Згідно з ч. 7 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", у договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, зокрема, 2) перелік послуг, що надаються електропостачальником; 3) ціна електричної енергії та послуг, що надаються.

Також, згідно з ч. 9 ст. 56 Закону, загальні положення та умови договору мають бути справедливими і прозорими, викладеними чітко і ясно, не містити процедурних перешкод, що ускладнюють здійснення прав споживача.

Водночас, вартість кожної зі складових в Договорі від 27.01.2021 не вказана. Саме по собі це є порушенням вимог ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", адже в Законі чітко вказано, що в договорі має бути зазначена ціна електроенергії (як товару) та послуг, що надаються (передача, розподіл та послуги постачальника) та порушенням прав покупця (незазначення вартості цих складових ускладнювала розуміння, яка закупівельна вартість електроенергії закладається у ціну договору, та як зміна (коливання) цієї складової впливатиме в подальшому на ціну за одиницю товару).

Відповідно до пункту 3.1.1 глави 3.1 розділу III Правил роздрібного ринку електричної енергії постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії". Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються у встановленому законодавством порядку.

З урахуванням змін, що відбулися з 01.07.2019 у структурі ринку електричної енергії, а також у взаємовідносинах між учасниками ринку електричної енергії, кінцева ціна електропостачальників як за вільними цінами, так і постачальників універсальних послуг та постачальника "останньої надії", за якою вони здійснюють постачання електричної енергії, у загальному випадку складається з таких складових:

закупівельна ціна на електричну енергію як товар (ціна, за якою електропостачальник закупив електричну енергії на ринку електричної енергії);

тариф на послуги з передачі електричної енергії (який у загальному випадку оплачується електропостачальником оператору системи передачі, як зазначено вище);

тариф на послуги з розподілу електричної енергії оператора системи розподілу на підставі договору укладеного між споживачем/електропостачальником та оператором системи розподілу, на території якого знаходяться споживачі електропостачальника. У випадку вибору споживачем оплати послуг з розподілу електричної енергії безпосередньо оператору системи розподілу, ця складова не враховуватиметься у кінцевій ціні електропостачальника. Тарифи на послуги операторів систем розподілу є також регульованими та встановлюються НКРЕКП відповідно до Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 №1175;

тариф (ціна) на послуги електропостачальника.

Ціна електроенергії за Договором № 521000055912 від 27.01.2021 становить 2,48000 грн за 1 кВт*год без ПДВ, з яких: 0,29393 грн за 1 кВт*год без ПДВ - тариф на послуги з передачі електричної енергії (Цпер); 0,69792 грн за 1 кВт*год без ПДВ - тариф на послуги з розподілу електричної енергії - 0,69792 грн за 1 кВт*год без ПДВ; 1,48815грн. за 1 кВт*год без ПДВ - закупівельна ціна на електричну енергію як товар.

Відповідно до п.1.1 Комерційної пропозиції, на момент укладення договору ціна сформована за результатами переговорної процедури та становить 2,48000 грн. без ПДВ. Ціна сформована з урахуванням регульованих цін на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу.

Ціна за одиницю товару не може змінюватися після підписання договору про закупівлю до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків відповідно до ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" шляхом підписання додаткової угоди про внесення змін до договору у разі (п.1.2 Комерційної пропозиції):

Зміни регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення/зменшення відповідної регульованої складової з дати її введення в дію. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні (введені в порядку встановленому законодавством в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення (зміни) цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію. Таке коригування здійснюється згідно п.7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (п. 1.2.1 Комерційної пропозиції).

Погодження ціни в договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Постачальник має право у разі зміни ціни на ринку на електричну енергію в бік зменшення здійснити відповідне коригування (без зміни кількості (обсягу) та якості товару), в тому числі у разі коливання цін на ринку на електричну енергію. Таке коригування здійснюється згідно п.5 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (п. 1.2.2 Комерційної пропозиції).

Збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Постачальник здійснює коригування шляхом збільшення ціни на електричну енергію до 10% у разі збільшення ціни на електричну енергію за одиницю товару на ринку, пропорційно до такого збільшення ціни на електричну енергію, але не більше 10% від попередніх змін, внесених до договору, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі. Сторони узгодили, що Постачальник має право здійснити коригування ціни електричної енергії для здійснення остаточних розрахунків та змінити ціну на наступний розрахунковий період, в разі зміни ринкової ціни за підсумками відповідного періоду від попередніх даних. Підтвердженням зміни ціни (коливання ціни) на ринку не електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку електричної енергії "на добу наперед" (далі - РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП "Оператор ринку", які викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Інтернет і це є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, та підставою для коригування ціни на електричну енергію згідно з п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (п. 1.2.3 Комерційної пропозиції).

В разі необхідності змін відповідно до пп. 1.2.1-1.2.3 цієї Комерційної пропозиції Постачальник має право звернутися до Споживача з пропозицією та обґрунтуванням щодо внесення змін, підготувавши Споживачу проект змін до договору у формі додаткової угоди. Споживач у 5-ти денний строк після одержання пропозиції письмово повідомляє Постачальника про результати її розгляду. Споживач поінформований про його право ініціювати розірвання цього договору, без оплати будь-яких санкцій, пов`язаних з таким розірванням, шляхом направлення відповідної додаткової угоди, у разі, якщо він не погоджує нові умови, зокрема стосовно ціни. У разі, якщо Споживач не повідомив Постачальника про дострокове розірвання договору, вважається, що Споживач погодився з новими умовами Договору (п.1.3 Комерційної пропозиції).

Послуги з передачі та розподілу електричної енергії закуповуються та оплачуються Постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії і оплачується Споживачем на рахунки Постачальника (п. 6.1 Комерційної пропозиції).

Отже, станом на дату укладення Договору № 521000055912 від 27.01.2021 сторонами було погоджено всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов`язань за Договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".

Як убачається з матеріалів справи, внаслідок укладання додаткових угод №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, № 4 від 17.09.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021 до договору збільшено ціну за одиницю товару з 2,97600 грн. за 1 кВт*год (в тому числі ПДВ) до 3,82459грн за 1 кВт*год (без ПДВ) та зменшено кількість споживання електричної енергії.

Установлено, що внаслідок укладення:

- додаткової угоди №1 від 28.01.2021 сторони з січня 2021 року збільшили договірну ціну на електроенергію до 3,22585 грн за кВт*год, в т.ч. ПДВ 0,53764 грн, тобто на 8,4%; закупівельну ціну електричної енергії як товару (Цзак) з 1,48815 грн за кВт*год без ПДВ збільшено до 1,69636 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 13,99%;

- додаткової угоди №2 від 10.03.2021 сторони з лютого 2021 року збільшили договірну ціну на електроенергію з 2,97600 грн за кВт*год з ПДВ до 3,45488 грн за кВт*год з ПДВ, або з 2,48000 грн з кВт*год без ПДВ до 2,87907 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 16,09 %; закупівельну ціну електричної енергії як товару з 1,48815 грн за кВт*год без ПДВ збільшено до 1,88722 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 26,81 %;

- додаткової угоди №3 від 19.08.2021 сторони з 01.08.2021 збільшили договірну ціну на електроенергію з 2,97600 грн за кВт*год з ПДВ до 3,79692 грн. за кВт*год з ПДВ, або з 2,48000 грн з кВт*год без ПДВ до 3,16410 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 27,58 %; закупівельну ціну електричної енергії як товару з 1,48815 грн за кВт*год без ПДВ збільшено до 2,17225 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 45,97 %;

- додаткової угоди № 4 від 17.09.2021 сторони з 01.09.2021 Договірну ціну з 2,97600 грн за кВт*год з ПДВ збільшили до 4,17282 грн. за кВт*год з ПДВ, або з 2,48000 грн з кВт*год без ПДВ до 3,47735 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 40,22 %; закупівельну ціну електричної енергії як товару з 1,48815 грн за кВт*год без ПДВ збільшено до 2,4855 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 67,02 %;

- додаткової угоди №5 від 30.11.2021 сторони з 01.10.2021 збільшили договірну ціну на електроенергію (Цдог) з 2,97600 грн за кВт*год з ПДВ до 4,58593 грн за кВт*год з ПДВ, або з 2,48000 грн з кВт*год без ПДВ до 3,82161 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 54,1 %; закупівельну ціну електричної енергії як товару з 1,48815 грн за кВт*год без ПДВ збільшено до 2,82976 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 90,15 %;

- додаткової угоди №6 від 30.11.2021 сторони з 05.10.2021 збільшили договірну ціну на електроенергію (Цдог) з 2,97600 грн за кВт*год з ПДВ до 4,83816 грн за кВт*год з ПДВ, або з 2,48000 грн з кВт*год без ПДВ до 4,0318 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 62,57 %; закупівельну ціну електричної енергії як товару з 1,48815 грн за кВт*год без ПДВ збільшено до 3,03995 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 104,28 %;

- додаткової угоди №7 від 02.12.2021 сторони з 01.11.2021 збільшили договірну ціну на електроенергію (Цдог) з 2,97600 грн за кВт*год з ПДВ до 5,31714 грн за кВт*год з ПДВ, або з 2,48000 грн з кВт*год без ПДВ до 4,43095 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 78,66%; закупівельну ціну електричної енергії як товару з 1,48815 грн за кВт*год без ПДВ збільшено до 3,4391 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 131,09 %;

- додаткової угоди №8 від 02.12.2021 сторони з 02.11.2021 збільшили договірну ціну на електроенергію (Цдог) з 2,97600 грн за кВт*год з ПДВ до 5,77973 грн за кВт*год з ПДВ, або з 2,48000 грн з кВт*год без ПДВ до 4,81644 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 94,21 %; закупівельну ціну електричної енергії як товару з 1,48815 грн за кВт*год без ПДВ збільшено до 3,82459 грн за кВт*год без ПДВ, тобто на 157,00%.

Отже, після укладення Додаткових угод ціна за одиницю товару збільшилася на 157% порівняно з погодженою ціною під час закупівлі.

Під час розгляду справи № 927/491/19 (постанова від 18.06.2021) Об`єднана Палата Верховного Суду дійшла таких висновків:

- передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Верховний Суд вважає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) ( пункт 124 постанови).

Тендер проводиться не лише для того, щоб закупівля була проведена на максимально вигідних для держави умовах, але й для того, щоб забезпечити однакову можливість всім суб`єктам господарювання продавати свої товари, роботи чи послуги державі (пункт 125 постанови).

Відповідно до ст. 5 Закону "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за принципом відкритості та прозорості на всіх їх стадіях; метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (пункт 126 постанови).

У пункті 127 цієї постанови Об`єднана Палата Верховного Суду зазначила про те, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення більш як на 45% шляхом так званого "каскадного" укладення чотирьох додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця (пункт 127 постанови).

Таким чином, згідно з вищенаведеним висновком Верховного Суду Закон України "Про публічні закупівлі" дозволяє змінювати ціну за одиницю товару у межах 10 % та лише за умови суттєвого, документально підтвердженого, коливання ціни товару на ринку.

Однак, застосування нових цін у спірних додаткових угодах суперечить імперативним вимогам нормативно-правових актів, які регулюють постачання електричної енергії споживачам, та якими сторони керувалися при укладенні Договору, та Комерційній пропозиції, яка є додатком до Договору, зокрема:

- п. 4 ч. 3 ст. 57 Закону України "Про ринок електричної енергії"; п. 3.1.1 ПРРЕЕ щодо обов`язку електропостачальника у чіткий та прозорий спосіб інформувати своїх споживачів про зміну будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір;

- п. 3.2.4. ПРРЕЕ, яким передбачено, що у разі зміни умов договору про постачання електричної енергії споживачу, у тому числі комерційної пропозиції, електропостачальник не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування повідомляє про це споживача з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір;

- п. 11 ч. 1 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" щодо права споживача отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення;

- п. 10.6. Комерційної пропозиції, Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов договору споживача, в тому числі умов Комерційної пропозиції, не пізніше, ніж за 20 днів до дати їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати цей Договір.

Отже, застосування нових цін у оспорюваних додаткових угодах раніше ніж через 20 днів після надходження відповідної пропозиції від постачальника про зміну умов договору є неправомірним.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що метою регулювання, передбаченого частиною п`ятою статті 41 Закону "Про публічні закупівлі", а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків, є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника (постанови від 15.06.2022 у справі № 924/674/21, від 07.09.2022 у справі № 927/1058/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22).

Таким чином, згідно з вищенаведеним висновком Верховного Суду Закон України "Про публічні закупівлі" дозволяє змінювати ціну за одиницю товару у межах 10 % та лише за умови суттєвого, документально підтвердженого, коливання ціни товару на ринку.

Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним (п. 134 постанови Верхового Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19).

Частиною 5 статті 56 Закону "Про ринок електричної енергії" визначено, що для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту (сегменти ринку).

У листі НКРЕКП №8312/13.1/7-19 від 08.08.2019 регулятор зазначає, що ціна електричної енергії як товару формується залежно від сегменту ринку, на якому електропостачальник здійснює її закупівлю.

У опублікованому ДП "Оператор ринку" аналізі цін щодо роботи РДН та ВДР у 2021 році зазначено (стор. 8): "Обсяг торгів на РДН та ВДР мав тенденцію зниження в порівнянні з 2020 роком. Це пов`язано із збільшенням обсягу торгів на ринку двосторонніх договорів, який є домінуючим сегментом за обсягами купівлі-продажу на оптовому ринку електричної енергії".

Згідно з опублікованими НКРЕКП відомостями, обсяги торгівлі за двосторонніми договорами в ОЕС України складав: - у січні 2021 року - 21 638 9 70 МВт*год; - у лютому 2021 року - 21 361 966 МВт*год; - у березні 2021 року 21 432 801 МВт*год; у квітні 2021 року 19 200 313МВт*год; - у травні 2021 року 18 928 347МВт*год; - у червні 2021 року 18 256 324 МВт*год; - у липні 2021 року 17 927 464 МВт*год; - у серпні 2021 року 16 914 267 МВт*год; - у вересні 2021 року 16 301 994 МВт*год; - у жовтні 2021 року 16 934 786 МВт*год; - у листопаді 2021 року 16 641 192 МВт*год; - у грудні 2021 року 17 900 828 МВт*год.

Разом з цим, в опублікованому ДП "Оператор ринку" аналізі цін щодо роботи РДН та ВДР у 2021 році зазначено (стор. 10), що обсяги купівлі-продажу на РДН складали: - у січні 2021 року - 2 728 321,2 МВт*год; - у лютому 2021 року - 2 917 917,6МВт*год; - у березні 2021 року 3 215 611,3МВт*год; - у квітні 2021 року 2 786 182,1МВт*год; - у травні 2021 року 2 191 475,4МВт*год; - у червні 2021 року 2 415 613,9МВт*год; - у липні 2021 року 2 568 523 МВт*год; - у серпні 2021 року 2 715 434,8МВт*год; - у вересні 2021 року 2 589 989,9МВт*год; - у жовтні 2021 року 3 091 016,3 МВт*год; - у листопаді 2021 року 3 709 175,4 МВт*год; - у грудні 2021 року 4 832 864,4 МВт*год.

Таким чином, РДН за обсягами торгів є значно меншим сегментом ринку, ніж придбання електроенергії за двосторонніми договорами, і не характеризує ситуацію на ринку в цілому. Згідно з опублікованими НКРЕКП відомостями "Цінові індикативи", середньозважені ціни на ринку двосторонніх договорів РДД становили: - у січні 2021 року 756,1 грн./МВт*год; - у лютому 2021 року 729 грн./МВт*год; - у березні 2021 року 781,7 грн./МВт*год; у квітні 2021 року 724,1 грн./МВт*год; - у травні 2021 року 742,4 грн./МВт*год; - у червні 2021 року 766 грн./МВт*год; - у липні 2021 року 840,2 грн./МВт*год; - у серпні 2021 року 887 грн./МВт*год; - у вересні 2021 року 1107 грн./МВт*год; - у жовтні 2021 року 1942 грн./МВт*год; - у листопаді 2021 року 2236 грн. /МВт*год., - у грудні 2021 року 2320,6 грн. /МВт*год.

Середньозважені індекси торгівлі між ринками двосторонніх договорів (РДД), ринку "на добу наперед" (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР) становили; - у січні 2021 року 938,6 грн./МВт*год; - у лютому 2021 року 991 грн./МВт*год; - у березні 2021 року 951,8 грн./МВт*год; - у квітні 2021 року 930,6 грн./МВт*год; - у травні 2021 року 804,9 грн./МВт*год; - у червні 2021 року 927,6 грн./МВт*год; - у липні 2021 року 979 грн./МВт*год; - у серпні 2021 року 1188 грн./МВт*год; - у вересні 2021 року 1388 грн./МВт*год; - у жовтні 2021 року 2142 грн./МВт*год; - у листопаді 2021 року 2493 грн./МВт*год; - у грудні 2021 року 2544,7 грн. /МВт*год.

За таких обставин, середньозважені ціни на ринку в цілому були значно нижчими, ніж на РДН, який є лише одним з його сегментів.

Придбання учасником торгів електричної енергії на РДН підтверджується Актом купівлі-продажу електричної енергії на РДН, що є невід`ємним додатком до договору купівлі-продажу електричної енергії на РДН. В акті вказуються, зокрема, обсяги та ціна за одиницю електроенергії, що придбана певним постачальником. Постачальник не надавав жодних доказів (договорів та актів купівлі-продажу) на підтвердження придбання електроенергії для споживача у вказані періоди саме на РДН, а не на іншому сегменті ринку або за двостороннім договором тощо, та за якою ціною.

Таким чином, зміна середньозваженої ціни на ринку електричної енергії "на добу наперед" РДН не є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, як вказано у п. 1.2.3. Комерційної пропозиції, оскільки постачальником у пропозиціях щодо зміни договірної ціни не надано документів, що підтверджують закупівлю ним електричної енергії саме на РДН, а не на іншому сегменті оптового ринку, та зробило для нього виконання умов Договору вочевидь невигідним, збитковим.

Пунктом 1.2.2 Комерційної пропозиції до Договору передбачено порядок погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення, у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Постачальник має право у разі зміни ціни на ринку на електричну енергію в бік зменшення здійснивши відповідне коригування (без зміни кількості (обсягу) та якості товару), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Постачальник має право у разі зміни ціни на ринку на електричну енергію в бік зменшення здійснивши відповідне коригування (без зміни кількості (обсягу) та якості товару), у тому числі у разі коливання цін на ринку на електричну енергію.

Тобто, реального коливання ціни на електричну енергію в бік зростання упродовж січня - листопада 2021 року не відбувалося.

Водночас, для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції.

Підставою для внесення змін до основного договору та укладення додаткових угод до нього стали надані відповідачем:

лист від 28.01.2021 № 5914/PVP, яким повідомив Петропавлівську селищну раду про коливання (збільшення) ціни електричної енергії ринку "на добу наперед" у період з 08.01.2021 по 18.01.2021 порівняно з раніше узгодженим показником вартості електричної енергії понад 10 % (а.с.7 том 2);

лист від 12.08.2021 № 46194/PTRP, яким повідомив Петропавлівську селищну раду про коливання (збільшення) ціни електричної енергії ринку "на добу наперед" у період з 16.07.2021 по 31.07.2021 (а.с.10 том 2);

лист від 27.10.2021 № 63920/PTRP, яким повідомив Петропавлівську селищну раду про коливання (збільшення) ціни електричної енергії ринку "на добу наперед" у період з 01.10.2021 по 04.10.2021 (а.с.12 том 2);

лист від 27.10.2021 № 63936/PTRP, яким повідомив Петропавлівську селищну раду про коливання (збільшення) ціни електричної енергії ринку "на добу наперед" у період з 05.10.2021 по 11.10.2021 (а.с.13 том 2);

лист від 22.11.2021 № 70285/PTRP, яким повідомив Петропавлівську селищну раду про коливання (збільшення) ціни електричної енергії ринку "на добу наперед" у період з 25.10.2021 по 01.11.2021 (а.с.15 том 2);

лист від 22.11.2021 № 70288/PTRP, яким повідомив Петропавлівську селищну раду про коливання (збільшення) ціни електричної енергії ринку "на добу наперед" у період з 02.11.2021 по 09.11.2021 (а.с.15 том 2).

До вказаних вище листів відповідачем додані Розрахунки середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед".

Проте, зазначені документи не можуть бути належними доказами на підтвердження коливання цін на ринку, а отже не можуть слугувати достатньою підставою для зміни істотної умови за договором № 521000055912 від 27.01.2021 в частині підвищення ціни за одиницю товару. Довідки не містять жодних посилань на коливання ціни на предмет закупівлі за договором №521000055912 від 27.01.2021, або обґрунтування коливання ціни на такі товари упродовж періодів між укладеним договором та додатковими угодами та не можуть бути використані для підтвердження коливання цін на ринку товарів.

Відповідачем не надано будь-яких інших документів, з яких можливо було б визначити динаміку ціни у період з часу укладення договору про закупівлю товарів по дату звернення з вказаними вище довідками про вартість природного газу на внутрішньому ринку України.

Постачальнику треба не лише довести стале підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Крім того, вже 28.01.2021, відразу після укладення договору від 27.01.2021, відповідач ініціював питання внесення збільшення закупівельної ціни з підстав коливання цини на ринку товарів, що свідчить про порушення принципу добросовісної конкуренції серед учасників, відкритості та прозорості.

Відповідно до ч. ч.1, 2 ст.651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Ініціювання зміни умов договору в бік збільшення закупівельної ціни на предмети закупівлі відразу після підписання договору без належних обґрунтувань коливання ціни на ринку споживчих товарів свідчить про недобросовісну конкуренцію та неправомірну поведінку переможця процедури закупівель і суперечить меті закупівель щодо здійснення її за найнижчою ціною.

Таким чином, можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України "Про публічні закупівлі".

Наведене узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду, які викладені в постановах від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 23.01.2020 у справі №907/788/18, від 12.02.2020 у справі №913/166/19, а також у постановах від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18 та від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.

Отже, вказане збільшення ціни сторонами шляхом укладання спірних додаткових угод до договору суперечить п.2 частині 5 статті 41 цього Закону України "Про публічні закупівлі".

Згідно з ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (частина перша статті 203).

Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин, стаття 215).

Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред`явлена будь-якою заінтересованою особою. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи (частини перша, п`ята статті 216).

При вирішенні позову про визнання недійсним оспорюваного правочину враховуються загальні положення статей 3, 15, 16 Цивільного кодексу України. За результатами розгляду такого спору вирішується питання про спростування презумпції правомірності правочину й має бути встановлено не лише наявність підстав недійсності правочину, передбачених законом, але й визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушене та в чому полягає його порушення, оскільки залежно від цього визначається необхідний спосіб захисту порушеного права, якщо таке порушення відбулося. Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.10.2023 у справі № 908/722/20, від 29.08.2023 у справі № 909/635/22, від 27.06.2023 у справі № 916/97/21.

Крім того, вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків та, у разі задоволення позовних вимог, зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 18.05.2023 у справі № 906/743/21, від 03.08.2023 у справі № 909/654/19, від 19.10.2022 у справі № 912/278/21.

З 19.04.2020 введено в дію Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" від 19 вересня 2019 року № 114-ІХ. Додаткові угоди №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, № 4 від 17.09.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №521000055912 від 27.01.2021 до договору укладені на час дії Закону України "Про публічні закупівлі" в редакції від 19.04.2020.

Відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору.

Законом України "Про публічні закупівлі" в редакції від 19.04.2020 не встановлювалась нікчемність правочину, у зв`язку з порушеннями положень ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині безпідставного збільшення ціни за одиницю товару.

Ураховуючи викладене, господарський суд вважає, що додаткові угоди №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, № 4 від 17.09.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №521000055912 від 27.01.2021 суперечать наведеним вище нормам ЦК України та Закону № 922-VIII, є оспорюваними та підлягають визнанню недійсними в судовому порядку.

Щодо вимоги про стягнення безпідставно отриманих коштів у сумі 474130,46грн.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Оскільки зазначені додаткові угоди №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, № 4 від 17.09.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №521000055912 від 27.01.2021 є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між сторонами цього договору щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії, мали регулюватись додатком № 1 "Договірна ціна", підписаним сторонами при укладенні зазначеного договору, згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії складає 2,48000 грн за 1 кВт/год (без ПДВ), а.с.66-67 том 1.

За договором №521000055912 від 27.01.2021 було поставлено 511 088,97 кВт*год електроенергії на суму 1995131,23 грн, хоча за початковою ціною необхідно було сплатити за такий обсяг 1521,77 грн.

Тобто, Петропавлівською селищною радою переплачено 474130,46 грн з ПДВ за поставлену електричну енергію, з яких:

за актом № 250000239530-1 від 15.02.2021 у січні 2021 року переплата становить 6066,89 грн;

за актом № 250000267887-1 від 16.03.2021 у лютому 2021 року переплата становить 33505,57 грн з ПДВ;

за актом №250000296400-1 від 08.04.2021 у березні 2021 року переплата становить 37287,76 грн з ПДВ;

за актом №250000325756-1 від 30.04.2021 у квітні 2021 року переплата становить 28442,40 грн з ПДВ;

за актом №250000353836-1 від 31.05.2021 у травні 2021 року переплата становить 17 950,47 грн з ПДВ;

за актом №250000378364-1 від 30.06.2021 у червні 2021 року переплата становить 15109,22 грн з ПДВ;

за актом №250000378473-1 від 14.07.2021 у червні 2021 року переплата становить 128,34 грн з ПДВ;

за актом №257300360396-1 від 11.08.2021 у липні 2021 року переплата становить 13118,52 грн з ПДВ;

за актом №257700345539-1 від 08.09.2021 у серпні 2021 року переплата становить 21926,83 грн з ПДВ;

за актом №250000452886-1 від 30.09.2021 у вересні 2021 року переплата становить 64083,67 грн з ПДВ;

за актом №250000477335-1 від 01.11.2021 у жовтні 2021 переплата становить 94402,00 грн з ПДВ;

за актом №250000508195-1 від 09.12.2021 у листопаді 2021 року переплата становить 142108,79 грн з ПДВ.

Таким чином, грошові кошти в сумі 474 130,46 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов`язаний повернути грошові кошти позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України (п.82 постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження №12-57гс23)).

За таких обставин, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо представництва прокурором інтересів держави в даній справі.

Прокурор посилається, серед іншого, на статтю 23 Закону України "Про прокуратуру", а також зазначає, що вже самого факту бездіяльності селищної ради для втручання прокурора є достатньо.

Наявність у позивача повноважень у сфері земельних правовідносин та прав для їх захисту, які за обставинами справи ними не здійснюються, прокурор обґрунтовує посиланням на Конституцію, Земельний кодекс України та Цивільний кодекс України.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання частин третьої - п`ятої статті 53 Господарського процесуального кодексу України та частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор при поданні позовної заяви обґрунтував неналежне здійснення захисту інтересів держави Петропавлівською селищною радою, яка не вжила заходів на визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №521000055912 від 27.01.2021 та повернення безпідставно набутих грошових коштів у судовому порядку.

На підтвердження прокурор надав належним чином засвідчені докази надсилання ним запиту до Петропавлівської селищної ради від 25.07.2023 №04/64-1513 вих-23 щодо виявлених порушень інтересів держави та вжиття заходів реагування.

На вказаний запит виконавчий комітет Петропавлівської селищної ради надав відповідь від 01.08.2023 № 2022, відповідно до якої, незважаючи на виявлені прокуратурою явні порушення вимог законодавства України про публічні закупівлі, які призвели до безпідставного витрачання бюджетних коштів, суб`єкт владних повноважень не вживав заходи щодо визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів.

Крім того, Першотравенською окружною прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" направлено на адресу Петропавлівської селищної ради лист (запит) за від 14.11.2023 №04/64-2398 вих-23 щодо виявлених порушень інтересів держави та вжиття заходів реагування.

На вказаний запит Петропавлівська селищна рада надала відповідь від 16.11.2023 № 2857, якою повідомила, що заходи стосовно визнання в судовому порядку недійсними вищевказаних додаткових угод, якими протиправно збільшено вартість електроенергії, та стягнення з постачальника безпідставно набутих коштів не вживались.

Враховуючи, що спірні додаткові угоди до договору укладені у 2021 році, тобто більше двох років тому, зволікання позивача зі стягненням відповідних коштів з відповідача не сприяє своєчасному наповненню бюджету та створює загрозу державним інтересам у цій сфері.

Тобто прокурором зібрано докази та перед зверненням до суду перевірено, що захист законних інтересів держави не здійснює суб`єкт владних повноважень до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, що покладає на органи прокуратури обов`язок захистити порушені інтереси держави шляхом внесення вказаного позову.

Вказане зумовлює необхідність звернення прокуратури до суду з даною позовною заявою в інтересах держави в особі Петропавлівської селищної ради, спрямованого на захист не тільки державного, але й публічного інтересу, який полягає у захисті прав кожного суб`єкта не тільки на участь у процедурі закупівлі, але й з метою не допуску на ринок нечесних та недобросовісних суб`єктів, недопущення порушень гарантованих державою принципів прозорого, раціонального та економічного витрачання бюджетних ресурсів.

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19), прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 43).

Отже, у цій справі прокурор, звертаючись з позовом до суду, дотримався передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.

Щодо розподілу судового збору.

Під час звернення прокурора з позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 20719,97грн згідно платіжної інструкції № 4174 від 18.12.2023 (а.с.83 том 2) та у розмірі 2422,40грн згідно платіжної інструкції №438 від 01.03.2024 (а.с.11 том 3), а всього 23142,37грн.

При цьому прокурором ураховано правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 16.11.2022 у справі № 916/228/22 щодо застосування понижуючого коефіцієнта 0,8 під час обчислення судового збору, що прямо передбачено в Законі України "Про судовий збір" (п.8.23).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача; стягненню з відповідача на користь прокуратури підлягають 23142,37грн витрат по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов Виконувача обов`язків керівника Першотравенської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Петропавлівської селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 474 130,64грн задовольнити.

Визнати недійсними додаткові угоди №1 від 28.01.2021, №2 від 10.03.2021, №3 від 19.08.2021, № 4 від 17.09.2021, №5 від 30.11.2021, №6 від 30.11.2021, №7 від 02.12.2021, №8 від 02.12.2021 до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №521000055912 від 27.01.2021, укладені між Петропавлівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (ідентифікаційний код 42082379; вул. Січових Стрільців, 4Д, м. Дніпро, 49001) на користь Петропавлівської селищної ради (ідентифікаційний код 04338486; вул. Героїв України, 62, смт. Петропавлівка, Синельніківський район, Дніпропетровська область, 52700) грошові кошти у розмірі 474 130,46грн, видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (ідентифікаційний код 42082379; вул. Січових Стрільців, 4Д, м. Дніпро, 49001) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 38, МФО 820172, Держказначейська служба України, м. Київ р/р UА228201720343160001000000291 код за ЄДРПОУ 02909938) витрати по сплаті судового збору у сумі 23142,37грн, видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 10.04.2024

Суддя Н.М. Євстигнеєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.04.2024
Оприлюднено12.04.2024
Номер документу118254589
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв