СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕ ЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
16 червня 2010 року Справа № 5020-5/034
Севастопольсь кий апеляційний господарськ ий суд у складі колегії судді в:
головуючого судді ,
суддів ,
,
за участю представників ст орін:
позивача: не з'явився;
відповідача: не з'явився ;
розглянувши апеляційну ск аргу фізичної особи - підпр иємця ОСОБА_1 на рішення г осподарського суду міста Сев астополя (суддя Євдокімов І.В .) від 12.05.2010 у справі № 5020-5/034
за позовом малого прива тного підприємства "Сердолик " (вул. Адм. Октябрьського, 12, м. Се вастополь, 99011)
до фізичної особи - підпр иємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) ; (представнику: ОСОБА_2, А ДРЕСА_1, 95010)
про стягнення заборговано сті в розмірі 56293,33 грн.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Севастополя від 12. 05.2010 у справі № 5020-5/034 позов задовол ено.
Стягнуто з фізичної особи-п ідприємця ОСОБА_1 на корис ть малого приватного науково -виробничого підприємства „С ердолик" основну заборговані сть у розмірі 47949,54 грн., пеню у ро змірі 2005,89 грн., штраф в розмірі 5 000,00 грн., збитки від інфляції у р озмірі 1044,48 грн., 3 % річних у розмі рі 293,42 грн., витрати по сплаті де ржавного мита у розмірі 562,93 грн ., а також витрати на інформаці йно-технічне забезпечення су дового процесу у розмірі 236,00 гр н.
В основу рішення були покл адені загальні норми господа рського та цивільного права, а саме положення статей 525, 526, 530, 629 Цивільного кодексу України , 173, 175, 193 Господарського кодексу України, які регулюють догов ірні зобов' язальні правові дносини сторін, а також статт і 230, 231 Господарського кодексу України, 625 Цивільного кодексу України, які передбачають ві дповідальність боржника у ви гляді пені, процентів річних та сплати суми, яка виникла у зв' язку з індексом інфляції . При цьому, судом прийнято до уваги договірне право позива ча на зміну щомісячних витра т, які підлягають відшкодува нню відповідачем.
Не погодившись з цим судов им актом, відповідач звернув ся до Севастопольського апел яційного господарського суд у з апеляційною скаргою, в які й просить рішення суду скасу вати, прийняти нове, яким у поз ові відмовити.
Апеляційна скарга мотивов ана тим, що рішення суду прийн ято з порушенням норм матері ального права.
Так, відповідач не погоджує ться з тим, що витрати по оплат і заробітної плати робітникі в малого приватного підприєм ства "Сердолик", сплата податк ів і зборів до державного бюд жету, утримання офісу також с кладають експлуатаційні вит рати, які фізична особа - підпр иємець ОСОБА_1 домовився в договорі відшкодовувати. За таких обставин заявник апел яційної скарги вважає розрах унок позивача необґрунтован им.
Представником позивача 15 че рвня 2010 року до суду був надани й відзив, в якому він просить а пеляційну скаргу відповідач а залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанц ії без змін. Відзив мотивован ий тим, що доводи апеляційної скарги не впливають на прави льність та законність виснов ків, проголошених в рішенні с уду першої інстанції.
16 червня 2010 року від відповід ача до суду надійшло клопота ння про відкладення розгляду справи, у зв' язку з тим, що до господарського суду міста С евастополя був поданий позов про розірвання договору № 1 - Э, який є підставою позову у да ній справі.
Сторони у судове засідання не з'явились, своїм процесуал ьним правом на участь у судов ому засіданні не скористалис ь, про причини неявки суд не по відомили.
Відповідно до статті 98 Госп одарського процесуального к одексу України учасники судо вого процесу були належним ч ином повідомлені про час і мі сце розгляду справи.
Стаття 22 Господарського про цесуального кодексу України зобов' язує сторони добросо вісно користуватись належни ми їм процесуальними правами . Оскільки явка в судове засід ання представників сторін - це право, а не обов' язок, спра ва може розглядатись без їх у часті, якщо нез' явлення цих представників не перешкоджа є вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и передбачено, що господарсь кий суд відкладає в межах стр оків, встановлених статтею 69 ц ього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спі р не може бути вирішено в дано му засіданні.
Судова колегія вважає можл ивим розглянути справу за ві дсутності нез' явившихся пр едставників сторін за наявни ми документами в матеріалах справи.
Повторно розглянувши спра ву у порядку статті 101 Господа рського процесуального коде ксу України, перевіривш и матеріали справи на предме т правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуаль ного права, судова колегія вв ажає, що апеляційна скарга фі зичної особи - підприємця О СОБА_1 не підлягає задоволе нню з наступних підстав.
26.12.2007 між малим приватним нау ково-виробничим підприємств ом „Сердолик" (Учасник І) т а фізичною особою-підприємце м ОСОБА_1 (Учасник II) укладе ний договір відшкодування ви трат з експлуатаційних витра т № 1 -Э (том 1, а. с. 10 - 11).
Відповідно до розділу 1 Дого вору, його предметом є участь Учасника II в експлуатаційних витратах з утримання побудо ваної з участю Сторін на підс таві договору про дольову уч асть в будівництві № 2 від 12.09.2003 і що належить Учаснику II частин и першої черги Торгово-серві сного центру (іменованої дал і по тексту - Об'єкт), який є двоп оверховою будівлею з цокольн им поверхом, прибудовою 39,20x1,60, н адбудовою 3,55x3,68, виставковим ма йданчиком пл. 226,3 кв. м. і майданч иком кафе пл. 79,0 кв. м. - загальна площа 1855,9 кв. м., основна площа 1621, 1 кв. м. що входить в склад і експ луатованого у складі Соціаль но-культурного і торгового ц ентру, і розташованого за адр есою: р. Севастополь, пр-т Ген. О стрякова 164, шляхом відшкодува ння Учаснику І частини ви трат понесених останнім з ут римання Соціально-культурно го і торгового центру.
На момент підписання догов ору сума, яку повинен був спла чувати відповідач позивачу, дорівнювала 3844,06 грн. та склада лася з витрат на енергопоста чання, водопостачання, канал ізаційних послуг та інших по слуг, потрібних для роботи то рговельного комплексу, ціна яких, встановлювалась позива чем після розрахунків з їх по стачальниками (пункт 2.5 догово ру).
Сторони пунктом 2.3 договору встановили право позивача с амостійно встановлювати сум у витрат на експлуатацію тор говельного комплексу при змі ні обставин, вказаних в пункт і 2.4 цього договору.
Судова колегія вважає, що вк азане в пункті 2.3 словосполуче ння „і тому подібне” не встан овлює виключного списку випа дків збільшення витрат позив ача на утримання і експлуата цію торговельного комплексу . Тобто, на думку колегії судді в, будь-які обґрунтовані обст авини, які потягнули збільше ння витрат позивача на утрим ання і експлуатацію торговел ьного комплексу є підставою для збільшення суми витрат п о експлуатації об' єкту, які повинен сплачувати відповід ач.
Умовами пункту 2.4 договору п ередбачено, що у випадку якщо відповідно до нормативних і законодавчих актів, а також п ри зміні тарифів, норм праці, р озцінок та інші витрати пози вача з утримання соціально-к ультурного і торгового центр у і відповідно, що входить в йо го склад об'єкту (частина яког о належить Відповідачу) збіл ьшуються, сума витрат з утрим ання об'єкту, яка підлягає від шкодуванню Відповідачем, збі льшується.
На підставі викладеного, зг одом, у зв'язку із збільшенням витрат позивача з утримання соціально-культурного і тор гового центру і відповідно, щ о входить у його склад будівл і першої черги торгово-серві сного центру, сума витрат з ут римання будівлі першої черги торгово-сервісного центру, я ка підлягає відшкодуванню ві дповідачем, збільшувалася, п ро що останній повідомлявся наступними калькуляціями:
- від 07.05.2008, відповідно якої сум а експлуатаційних витрат на місяць, яка підлягає відшкод уванню відповідачем, складає 7697,60 грн.,
- від 01.01.2009, відповідно якої су ма експлуатаційних витрат на місяць, яка підлягає відшкод уванню відповідачем, складає 8034,49 грн.
Позивач виконував обов'язк и за договором належним чино м, своєчасно виставляв рахун ки на оплату відповідно до вк азаних калькуляцій (том 1, а. с. 1 2 - 17).
Проте, відповідач виконува в свої обов'язки щодо оплати з а договором не у повному обся зі, у зв'язку з чим у нього утво рилась заборгованість у розм ірі 47949,54 грн. за період з вересня 2009 року по лютий 2010 року.
Доказів погашення вказано ї заборгованості відповідач суду не представив.
Згідно положень статті 193 Го сподарського кодексу Україн и та статей 525, 526 Цивільного код ексу України, зобов'язання по винні виконуватись належним чином відповідно до умов дог овору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного зако нодавства, а за відсутності т аких умов та вимог - відповідн о до звичаїв ділового оборот у або інших вимог, що звичайн о ставляться. Одностороння в ідмова від зобов'язання або о дностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або з аконом.
Статтею 530 Цивільного кодек су України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання , то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктами 3.1-3.4 Договору перед бачено, що відшкодування вит рат Учаснику І проводить ся Учасником II щомісячно не пі зніше за 10 число місяця, насту пного за звітним, на підставі виставленого не пізніше 5 (п'я того) числа місяця, наступног о за звітним, рахунку. Учасник II самостійно щомісячно одерж ує рахунки у Учасника І на відшкодування витрат по екс плуатаційних витратах разом з долученими до них розрахун ками не пізніше 5 числа місяця , наступного за звітним за міс цезнаходженням Учасника І, в бухгалтерії. У випадку не виконання Учасником II умов пе редбачених пунктом 3.2 Договор у, рахунок вважається вручен им Учасником І Учаснику II 5 числа місяця, в якому такі ум ови не були виконані. Відшкод ування витрат Учасником II зді йснюється шляхом щомісячног о перерахування грошових кош тів в розмірі, передбаченому цим Договором, на розрахунко вий рахунок Учасника І.
Таким чином, позов в частині вимог про стягнення основно ї суми заборгованості є обґр унтованим, у зв' язку з чим пр авомірно задоволений місцев им господарським судом.
Стосовно вимог про стягнен ня суми процентів річних та і ндексу інфляції судова колег ія виходить з наступної норм и чинного законодавства Укра їни.
Згідно зі статтею 625 Цивільн ого кодексу України боржник, який прострочив виконання г рошового зобов'язання, зобов 'язаний сплатити кредитору с уму боргу з урахуванням вста новленого індексу інфляції з а весь час прострочення, а так ож 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір не вст ановлений договором або зако ном.
Перевіривши розрахунок пр оцентів річних та суми індек су інфляцій судова колегія в важає його правильним, у зв' язку з чим позов в цій частині також обґрунтовано задоволе ний судом першої інстанції.
Відповідно до статті 224 Гос подарського кодексу України та статті 611 Цивільного кодек су України у разі порушення з обов'язання настають правові наслідки, встановлені догов ором або законом, зокрема, спл ата неустойки.
Статтею 230 Господарського кодексу України встановлено , що виконання зобов'язання мо же забезпечуватися неустойк ою (штрафом, пенею), яка сплачу ється у разі порушення учасн иком господарських відносин правил здійснення господарс ької діяльності, невиконання або неналежного виконання г осподарського зобов'язання.
Згідно зі статтею 549 Цивільн ого кодексу України неустойк ою (штрафом, пенею) визнається визначена законом або догов ором грошова сума, яку боржни к повинен сплатити кредиторо ві в разі невиконання або нен алежного виконання зобов'яза ння.
Відповідно до пункту 6 статт і 231 Господарського кодексу Ук раїни штрафні санкції за пор ушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обл іковою ставкою НБУ, якщо інши й розмір відсотків не передб ачено законом або договором.
Відповідно до пункту 4.2 дого вору у випадку порушення Уча сником II строків відшкодуван ня витрат (пункт 3.1 договору) ос танній сплачує Учаснику І пеню у розмірі подвійної об лікової ставки НБУ від суми п ростроченого платежу за коже н день прострочення.
Перевіривши розрахунок пе ні, суд апеляційної інстанці ї також вважає його правильн им, а тому позовні вимоги в цій частині правомірно задоволе ні у повному обсязі.
Пунктом 4.3 договору передба чено, що у разі прострочення У часником II строків відшкодув ання витрат (пункт 3.1 договору ) більш ніж двох місяців, остан ній сплачує на користь Учас ника І штраф в розмірі 5000,00 гр н. сплата штрафу Учасником II у відповідності з даним пункт ом договору не припиняє нара хування пені, відповідно до п ункту 4.2 договору.
Згідно з частиною першою ст атті 230 Господарського кодекс у України, штрафними санкція ми у цьому Кодексі визнаютьс я господарські санкції у виг ляді грошової суми (неустойк а, штраф, пеня), яку учасник гос подарських відносин зобов'яз аний сплатити у разі порушен ня ним правил здійснення гос подарської діяльності, невик онання або неналежного викон ання господарського зобов'яз ання.
Відповідно до частини четв ертої статті 231 Господарськог о кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій зак оном не визначено, санкції за стосовуються в розмірі, пере дбаченому договором. При цьо му розмір санкцій може бути в становлено договором у відсо тковому відношенні до суми н евиконаної частини зобов'яза ння або у певній, визначеній г рошовій сумі, або у відсотков ому відношенні до суми зобов 'язання незалежно від ступен я його виконання, або у кратно му розмірі до вартості товар ів (робіт, послуг).
Розрахунок позивача суми ш трафу також є правильним, у зв ' язку з чим штраф в розмірі 50 00,00 грн. правомірно стягнутий м ісцевим господарським судом .
Клопотання відповідача пр о відкладення розгляду справ и у зв' язку з наявністю іншо го судового спору, пов' язан ого з даною справою, залишаєт ься колегією суддів без задо волення, оскільки відповідач ем не було додано жодного док азу до заявленого клопотання в його обґрунтування. Більш т ого, суд апеляційної інстанц ії перевіряє законність ріше ння суду першої інстанції на момент його прийняття, у зв' язку з чим, у випадку розірван ня договору, який є підставою позовних вимог у даній справ і, заінтересована сторона вп раві подати заяву до суду про перегляд рішення за нововия вленими обставинами, якщо во ни з' являться і будуть впли вати на суть спору.
З урахуванням викладеног о, судова колегія вважає, що рі шення господарського суду мі ста Севастополя є законним т а обґрунтованим, а тому підст ави для його скасування відс утні.
Керуючись статтею 101, пункто м 1 статті 103, статтею 105 Господар ського процесуального кодек су України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу фізич ної особи - підприємця ОСОБ А_1 залишити без задоволенн я.
2. Рішення господарського су ду міста Севастополя від 12.05.2010 у справі № 5020-5/034 залишити без змі н.
Головуючий суддя
Судді
Суд | Севастопольський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2010 |
Оприлюднено | 28.10.2010 |
Номер документу | 11825938 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Гонтар Віктор Іванович
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Черткова Ірина Валентинівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні