Рішення
від 02.04.2024 по справі 545/2254/22
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/2254/22

Провадження № 2/545/120/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.04.2024Полтавський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Стрюк Л.І.

з участю секретаря Синегуб Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Полтавської об`єднаної територіальної громади, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до ОСОБА_2 про визнання недійсним та скасування державного акту, зобов`язання скасування реєстрації земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

У червні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду з зазначеним позовом, обґрунтовуючи тим, що вона та ОСОБА_3 (її двоюрідна сестра) є співвласниками в рівних частинах житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Земельна ділянка площею 0,25 га, на якій розташований будинок, що дістався їй у спадок, виділена в натурі на місцевості без відповідних правовстановлюючих документів. Після отримання у 2017 році дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки під час натурного обстеження виявлено, що належний їй та ОСОБА_3 будинок розташований не в межах земельної ділянки, яка виділялась для його обслуговування рішенням сільської ради, а в межах суміжної земельної ділянки з кадастровим № 5324086905:05600160094 за адресою: АДРЕСА_1 . Вважає, що визначення меж суміжної земельної ділянки по АДРЕСА_1 проведено з порушенням закону, а саме без погоджень суміжних землекористувачів. Між домоволодіннями по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 був відсутній паркан та за мовчазною згодою співвласників житлових будинків склалося фактичне землекористування без визначення меж, однак влітку 2016 року ОСОБА_2 самостійно встановив паркан, яким огородив належний їй будинок з порушенням будівельних норм. Після встановлення паркану площа земельної ділянки, закріпленої за належним їй і ОСОБА_3 будинком, зменшилась більш, ніж на 0,04 га, при цьому відбулось часткове накладення земельних ділянок. У результаті неправомірних дій ОСОБА_2 із встановлення незаконного паркану та самовільною зміною меж між суміжними земельними ділянками порушені її майнові права щодо землекористування земельною ділянкою, закріпленою за її житловим будинком, та зробило неможливим в позасудовому порядку оформити документацію на землекористування земельною ділянкою.

Просила визнати недійсним та скасувати Державний акт на право приватної власності на землю ІV-ПЛ №030087 від 12.06.1998; зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5324086905:05:001:0094 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 0,25 га, що розташована по АДРЕСА_1 .

Співвідповідач ОСОБА_2 надав відзив, у якому заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їхню безпідставність. Зазначав, що земельна ділянка, яку придбав у 2015 році, була у встановленому порядку сформована з визначенням площі її меж у 1995 році; позивач не надала суду належних доказів на підтвердження наявності у неї права власності чи користування земельною ділянкою з визначеними межами та про існування до 2016 року права власності розташованого на ній будинку.

Представник співвідповідача Полтавської міської ради надав відзив на позов, у якому позов не визнала повністю, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження тієї обставини, що земельна ділянка , що належить ОСОБА_2 , виділена за рахунок належної позивачу ділянки.

У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали та просили задовольнити, надавши пояснення, що за змістом аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Співвідповідач ОСОБА_2 та його представник проти позову заперечували з підстав, викладених у відзиві на позов. Також зазначили, що ОСОБА_2 неодноразово пропонував передати у власність ОСОБА_1 ту частину земельної ділянки, на якій розташований будинок та яка необхідна для його обслуговування, проте остання заперечує, оскільки не згодна з розміром.

Представник співвідповідача Полтавської міської ради проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позов.

Представник співвідповідача ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у судове засідання не з`явився, надавши заяву про відкладення судового засідання у зв`язку з перебуванням представника на лікарняному. З огляду на те, що юридична особа не позбавлена можливості покласти обов`язок щодо представництва її інтересів на іншу особу, а також з урахуванням того, що у жодне із попередніх засідань представник не з`являвся, відзиву на позов не надав, тому суд не вбачає підстав для задоволення клопотання.

Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася з невідомих причин.

Заслухавши пояснення сторін та їхніх представників, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з таких підстав.

Частиною 2 статті 77 ЦПК України визначено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухвалені судового рішення.

Обґрунтування наявності обставин повинні здійснюватися за допомогою належних, допустимих і достовірних доказів, а не припущень, що й буде відповідати встановленому статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року принципу справедливості розгляду справи судом.

Відповідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Частиною 5 статті 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Частиною 1 ст. 82 ЦПК України визначено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Водночас, у порушення вимог ст.81 ЦПК України, стороною позивача не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження факту накладення спірних земельних ділянок.

За змістом статті 17 Земельного кодексу України, передача у власність земельної ділянки, що була раніше надана громадянину, провадиться сільськими, селищними, міськими Радами народних депутатів за місцем розташування цієї ділянки для: ведення селянського (фермерського) господарства у розмірі згідно зі статтею 52 цього Кодексу; ведення особистого підсобного господарства у розмірі згідно зі статтею 56 цього Кодексу; будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, дачного і гаражного будівництва у розмірах згідно із статтями 57 і 67 цього Кодексу.

Зазначені земельні ділянки передаються у власність на підставі заяви громадянина і матеріалів, що підтверджують її розмір (земельно-кадастрова документація, дані бюро технічної інвентаризації, правлінь товариств і кооперативів тощо). Ради народних депутатів розглядають у місячний строк зазначені заяви і матеріали та приймають відповідні рішення.

Відповідно до статті 22 ЗК України право власності на землю виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів (статті 23 ЗКУкраїни), та виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Постановою Полтавського апеляційного суду від 16.12.2020 у справі №545/3409/18 встановлено та, відповідно до ст. 82 ЦПК України, не підлягають доказуванню такі обставини: що 07 вересня 2016 року за ОСОБА_1 зареєстроване право власності на частину житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 набула право власності на частину будинку з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 07 вересня 2016 року, зі змісту якого вбачається, що зазначеного будинку належала на праві власності спадкодавцеві ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Полтавською районною державною нотаріальною конторою 18 серпня 1995 року за реєстром №2-1690, право власності зареєстроване за спадкодавцем в КП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» 21 вересня 1995 року в реєстровій книзі №1 за реєстровим номером №7. 12 травня 2017 року за ОСОБА_3 (двоюрідною сестрою ОСОБА_1 ) зареєстровано право власності на частину житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 (т.1 а.с.27). ОСОБА_3 набула право власності на частину будинку з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 на підставі рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 21 квітня 2017 року у справі № 545/877/17. Рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено, що частина будинку з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 належала матері ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від серпня 1995 року. Згідно із записом у земельно-шнуровій книзі за АДРЕСА_3 обліковується земельна ділянка за гр. ОСОБА_4 (мати ОСОБА_1 ) у розмірі 0,12.5га (1/2) та гр. ОСОБА_5 (мати ОСОБА_3 ) площею 0,12.5 га (1/2). Земельна ділянка загальною площею 0.25 га виділена в натурі на місцевості без відповідних правоустановчих документів, яка знаходиться в користуванні ОСОБА_1 . На підставі довідки виконкому Чорноглазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області №82 від 08.07.2016 встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мали у користуванні земельну ділянку загальною площею 0,2500 га, а саме - по 0,1250 га кожна для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с.Долина Полтавського району (землі запасу сільської ради), яка обліковується в земельно шнуровій книзі за № 41. Відповідно до листа Чорноглазівської сільської ради Полтавського району та області №02-14/8 від 13.11.2017 року згідно з погосподарською книгою по Чорноглазівській сільській раді (на той час Диканського району) № 29 (том 1) за 1944-1946 року за гр. ОСОБА_6 , 1908 р.н., обліковується житловий будинок 1944 року побудови. Включно по 1995 рік за цим будинком обліковується земельна ділянка площею 0,51 га. Схема земельної ділянки до зазначеного будинку відсутня. 31 травня 2017 року Чорноглазівською сільською радою Полтавського району Полтавської області прийнято рішення «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд) площею 0.25га ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , в АДРЕСА_1 на території Чорноглазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. На підставі схеми Чорноглазівської сільської Ради від 08.07.2016 встановлено, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , що знаходиться в користуванні ОСОБА_1 та ОСОБА_3 має такі межі: з боку земель загального користування (вул. Дружби) довжина межової лінії » складає: 20,0м; з боку земель, що знаходиться в володінні ОСОБА_7 , довжина межової лінії складає: 124м; з боку земель Чорноглазівської сільської ради довжина межової лінії складає: 20,00м; з боку земель гр. ОСОБА_2 довжина межової лінії складає: 124м. Площа земельної ділянки складає 0.25га. ФОП ОСОБА_8 , який займався виготовленням технічної документації по встановленню меж земельної ділянки по АДРЕСА_1 , на адвокатський запит повідомив, що житловий будинок ОСОБА_1 та ОСОБА_3 розташований на земельній ділянці, яка перебуває у власності відповідно до кадастрового номеру земельної ділянки (5324086905:05:001:0094); обміри земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 накладаються на сусідню земельну ділянку за вищевказаним кадастровим номером. Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 10 грудня 2013 року, яке набрало чинності 20 грудня 2013 року, визнано право власності за ОСОБА_3 на домоволодіння по АДРЕСА_1 , яке складається з: житлового будинку (А-І): коридору (1-1) - пл.4.1 кв.м, кухні (1-2) - пл.6.1 кв.м, кімнати (1-3) - пл. 18.1 кв.м, кімнати (1-4) - пл.15.0 кв.м, веранди (І) -пл. 15.6 кв.м, площа за внутрішнім обміром 58,9 кв.м, загальна площа 43.3 кв.м, житлова 33,1 кв.м, допоміжна 10.2 кв.м, літньої кухні (Б) - пл. 1.90 кв.м, сараїв: (В, вв) - пл.2.35 кв.м, (Ж) - пл.2.10 кв.м, (Е) - пл.1.40 кв.м, воріт №1, колодязя з залізобетонних кілець, земельна ділянка 0.58 га (т.1 а.с.127-129). Судовим рішення, яке набрало законної сили, встановлено, що будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_2 збудований батьками ОСОБА_3 ОСОБА_9 і ОСОБА_10 у 1961-1964 роках. У 1989 році батьки ОСОБА_3 отримали свідоцтво на право спільної сумісної власності на садибу будинок з господарськими спорудами і земельну ділянку площею 0,58 га. Згідно з листом Чорноглазівської сільської ради Полтавського району та області №180 від 12.10.2017 року земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , сформована в 1997 році відповідно до розробленої технічної документації організацією «ПОЛТАВАГРОПРОЕКТ» загальною площею 0,5827 га на гр. ОСОБА_9 . Згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ІУ-ПЛ №030087, виданим 12.06.1998 Чорноглазівською сільською радою, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , передана гр. ОСОБА_9 у власність на підставі рішенні виконавчого комітету Чорноглазівської сільської ради Полтавського району від 07.04.1995 та складається в цілому із земельної ділянки площею 0,58 га, призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого підсобного господарства в межах населеного пункту. 05 березня 2015 року ОСОБА_3 звернулася до КП «Полтавський районний центр земельного кадастру» із заявою про розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарських споруд по АДРЕСА_1 . З акту встановлення в натурі і погодження меж земельної ділянки від 02 квітня 2015 року вбачається, що встановлення меж земельної ділянки, належної ОСОБА_3 , розміром 0,2500 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 на території Чорноглазівської сільської ради Полтавського району, проведено в присутності ОСОБА_3 , сільського голови ОСОБА_11 та виконавця робіт ОСОБА_12 . Згідно з актом прийомки - передачі межових знаків на збереження від 02.04.2015 року межові знаки на земельні ділянки площами 0,25 га - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд та 0,3325 га - для ведення особистого селянського господарства встановлені на місцевості згідно з розробленою документацією на гр. ОСОБА_3 як спадкоємця після померлого спадкодавця ОСОБА_9 . 26.09.2015 між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки номер 1564, посвідчений приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Сидоренко Ю.Ю., з якого вбачається, що ОСОБА_3 продала, а ОСОБА_2 придбав у приватну власність земельну ділянку площею 0.25га (кадастровий номер 5324086905:05:001:0094 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд) по АДРЕСА_1 . Згідно з договором, право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку зареєстроване 23 травня 2015 року Відділом Держземагенства у Полтавському районі. Відповідно до технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), земельна ділянка площею 0,25 га з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (кадастровий номер 5324086905:05:001:0094) має такі розміри: від А до Б довжиною 21,52 м (4.37м, 17.15м) землі загального користування (дорога); від Б до В довжиною 87,66 метрів (51,34м., 36,32м) землі гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ; від В до А довжиною 159,04 метрів (35.78м, 39.20м, 17.14м, 53.06м) землі гр. ОСОБА_2 Розробником документації із землеустрою є КП «Полтавський районний центр земельного кадастру». Згідно з висновком судової земельно-технічної експертизи №7 від 17.07.2019 встановлено: 1.Фактичне землекористування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 площею 0.25 га (кадастровий номер 5324086905:05:001:0094 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що належить на праві приватної власності ОСОБА_2 , не відповідає правовстановлюючим документам. 2. У відповідності до суміщеного плану земельних ділянок, кадастровий номер 5324086905:05:001:0094 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд) площею 0.25га, яка обліковується за ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 та кадастровий номер б/н, що знаходиться в користуванні ОСОБА_3 та ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 на території Чорноглазівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, виявлено перетин ділянки кадастровий б/н з ділянкою кадастровий номер 5324086905:05:001:0094 -2% (56/2500). Земельна ділянка, що накладалася, описується наступними межами: з боку земель ОСОБА_2 - 5,88м, 8,77м; 5,97м(т.1 а.с.135-141).

Позивачем на надано доказів на підтвердження того, яка саме земельна ділянка перебувала у фактичному користуванні позивача станом на 12.06.1998(із зазначенням її координат) з урахуванням того, що межі земельної ділянки відповідача ОСОБА_2 були встановлені для попереднього власника ОСОБА_3 в натурі та зареєстровані у встановленому порядку 23 травня 2015 року, тоді як позивач стверджує, що саме межі суміжної ділянки відповідача були визначені без її згоди у травні 2015 року, так же, як і межі цієї ж земельної ділянки у 1997 році.

У висновку експерта лише констатований факт накладення земельних ділянок без зазначення відповідних координат.

За таких обставин позов у частині визнання Державного акту недійсним задоволенню не підлягає.

Вимога про скасування рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не є належним способом захисту права або інтересу позивача, оскільки воно вичерпує свою дію в момент цієї реєстрації. Такий правовий висновок зроблено Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 04 вересня 2018 року у справі № 915/127/18 (провадження № 12-184гс18, пункт 5.17), від 29 травня 2019 року у справі № 367/2022/15-ц (провадження № 14-386цс18, пункт 74), від 05 жовтня 2022 року у справі № 922/1830/19 (провадження № 12-91гс20, пункт 8.1), від 20 червня 2023 року у справі № 633/408/18(провадження № 14-86цс22).

Питання по судових витратах суд вирішує відповідно до вимог ст.141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 263, 265 ЦПК України,

в и р і ш и в:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Полтавської об`єднаної територіальної громади, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до ОСОБА_2 про визнання недійсним та скасування державного акту, зобов`язання скасування реєстрації земельної ділянки відмовити.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Повний текст рішення виготовлено 10.04.2024.

Суддя: Л. І. Стрюк

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення02.04.2024
Оприлюднено12.04.2024
Номер документу118262991
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —545/2254/22

Постанова від 30.07.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Постанова від 30.07.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 04.07.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 10.05.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 10.11.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні