Справа № 752/10774/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2024 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді - Якимець О. І.,
за участю секретаря судового засідання Карпишиної К. С.,
учасники справи не з`явились,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «ВУСО», Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Капітал Логістик» про відшкодування шкоди, заподіяної дорожньо-транспортною пригодою,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся в суд із позовом до відповідача у якому просить стягнути з останнього відшкодування матеріальної шкоди заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди у розмірі 56304,45 грн; вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування позову покликається на те, що 06.09.2021 року відбулась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобілів під керуванням водія ОСОБА_2 та відповідача. Винною особою ДТП визнано відповідача, що підтверджено судовим рішенням. Розмір матеріальної шкоди становить у сумі 118437,86 грн, з яких страховиком застрахованого автомобіля під керуванням відповідача сплачено 62133,41 грн. Таким чином, відповідач у відповідності до ст. 1194 ЦК України зобов`язаний сплатити різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою. Просить позов задовольнити.
Відповідачем не подано відзив, який містить заперечення на позов. Разом із тим, ним подано заяву про розгляд справи у його відсутності. Просить у позові відмовити. Надав суду докази про те, що він на момент ДТП перебував у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Капітал Логістик» та виконував трудові обов`язки, а тому шкода повинна відшкодовуватися роботодавцем.
Голосіївський районний суд м. Києва своєю ухвалою від 08 червня 2023 року передав позов до Подільського районного суду м. Києва за територіальною підсудністю у відповідності до ч. 6 ст. 28 ЦПК України за місцем заподіяння шкоди.
07 серпня 2023 року ухвалою судді прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою суду від 12 жовтня 2023 року залучено до справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Капітал Логістик».
У судове засідання учасники справи не з`явились, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце цього засідання. У позовній заяві позивач заявив перед судом клопотання про розгляд справи у відсутності представника. Відповідачем подано заяву про розгляд спри у його відсутності. З огляду на викладене суд вважає за можливе провести судове засідання у відсутності осіб, що не з`явились.
Згідно зі ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного.
ОСОБА_1 06 вересня 2021 року близько об 11 год 46 хв, керуючи автомобілем «IVECO», державний номерний знак НОМЕР_1 , в м. Києві по вул. Набережно-Рибальська, 29, при перестроюванні не надав перевагу в русі транспортному засобу «Н», д.н.3. НОМЕР_2 , що рухався в попутному напрямку по тій смузі, на яку він мав намір перестроюватися, та скоїв зіткнення з ним, в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив п.10.3 та п.2.3 «б» ПДР України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від жовтня 2001 року № 1306, тобто вчинив правопорушення, передбачене ст. 124 КУПАП. Дані обставини підтверджено постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 04.11.2021 (справа № 758/13797/21), якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 124 КУпАП. Дані обставини не підлягають доведенню у відповідності до ст. 82 ЦПК України.
Ця ДТП пригода визнана позивачем страховим випадком, що підтверджено страховим актом, визначено розмір страхового відшкодування у сумі 118437,86 грн, який сплачено потерпілій особі, що підтверджено платіжним дорученням /а.с. 33-35/.
В подальшому, позивач звернувся до страховика винуватця Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ВУСО» про виплату позивачу сплаченого страхового відшкодування. Останній виплачена суму страхового відшкодування у розмірі 62133,41 грн.
З метою сплати відповідачем різниці між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою позивач звернувся до суду із позовом за захистом свого порушеного права у відповідності до ст. 1194 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з ч. 2 ст. 1187 цього Кодексу шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Відповідно до ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Відповідно до правової позиції викладеної у п.6 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого Суду України «Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки» від 01 березня 2013 року № 4 не вважається особою, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, і не несе відповідальності за шкоду перед потерпілим особа, яка керує транспортним засобом у зв`язку з виконанням своїх трудових (службових) обов`язків на підставі трудового договору (контракту) з особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, якщо з нею укладено цивільно-правовий договір. Така особа може бути притягнена до відповідальності лише самим роботодавцем в регресному порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.
Відповідальність юридичної або фізичної особи настає лише у випадках, коли особа, з вини якої заподіяна шкода, перебуває із цією юридичною або фізичною особою в трудових відносинах і шкоду така особа заподіяла у зв`язку з виконанням трудових (службових) обов`язків, навіть за наявності вини такої особи. При цьому під виконанням працівником своїх трудових (службових) обов`язків розуміється виконання ним роботи, передбаченої трудовим договором (контрактом), посадовими інструкціями, а також роботи, яка хоча й виходить за межі трудового договору чи посадової інструкції, але доручається юридичною або фізичною особою або спричинена необхідністю як на території роботодавця так і за її межами. Це можуть бути дії виробничого, господарського, технічного та іншого характеру, вчинення яких безпосередньо входить до службових обов`язків працівника.
ОСОБА_1 на момент вчинення ДТП перебував у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Капітал Логістик» з 05 серпня 2020 року по даний час. Дані обставини підтверджено довідкою товариства від 11.10.2023 № 00000000001.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Капітал Логістик» повідомило, що 06 вересня 2021 року, тобто у день вчинення ДТП, відповідач виконував трудові обов`язки, що підтверджено довідкою товариства від 19.01.2024 № 02.
Таким чином, враховуючи наведене вище суд прийшов до переконання, що оскільки відповідач на момент ДТП перебував у трудових відносинах із Товариством з обмеженою відповідальністю «Авто Капітал Логістик» та виконував трудові обов`язки, що встановлено судом, а тому суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для стягнення різниці страхового відшкодування у відповідності до ст. 1194 ЦК України, адже позов пред`явлений до особи, яке не може відповідати за пред`явленими вимогами позивача, а тому у позові слід відмовити.
У відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір у сумі 2684,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням, яке міститься у матеріалах справи, який необхідно покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 76-80, 259, 265, 273, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
У позові Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «ВУСО», Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Капітал Логістик» про відшкодування шкоди, заподіяної дорожньо-транспортною пригодою - відмовити.
Судовий збір сплачений позивачем при зверненні до суду із позовом - покласти на останнього.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Строк апеляційного оскарження може бути поновлено у відповідності до ч.2 ст.354 Цивільного процесуального кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Учасники справи:
позивач Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «АРКС», місцезнаходження - місто Київ, вулиця Іллінська,8, код ЄДРПОУ 20474912;
відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «ВУСО», місцезнаходження - місто Київ, вулиця Казимира Малевича, будинок № 31, код ЄДРПОУ 31650052;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто Капітал Логістик», місцезнаходження - місто Миколаїв, вулиця Потьомкінська,13/5, офіс № 46/3, код ЄДРПОУ 41986358.
Повне судове рішення складено 09 квітня 2024 року.
Суддя О. І. Якимець
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2024 |
Оприлюднено | 12.04.2024 |
Номер документу | 118264164 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Якимець О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні