РІШЕННЯ
іменем України
(заочне)
11 квітня 2024 року
Справа №451/257/24 Провадження № 2/451/172/24
Радехівський районний суд Львівської області:
в складі: головуючого судді Патинок О.П.
за участю секретаря с/з Ференс І.І.
справа № 451/257/24
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Радехів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» про розірвання договору оренди земельної ділянки,-
встановив:
22.02.2024 представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернувся до Радехівського районного суду Львівської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Позовну заяву представник позивача ОСОБА_2 обгрунтовує тим, що ОСОБА_1 01.02.2018 уклала з ТзОВ «Жищинці АГРАР» договір оренди на земельну ділянку, кадастровий номер: 4623987200:13:000:0191. 20.11.2018 було здійснено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі зазначеного договору в державному реєстрі прав, номер запису про право оренди (в державному реєстрі прав): 29056925. Відповідно до п.8. Договору: «Договір укладено на 12 (дванадцять) років (з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою)». Пунктом 9 Договору встановлено, що «Орендна плата становить: 10 відсотків від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки, що станом на момент укладення договору становить 4150 грн. 00 коп. та вноситься Орендарем у формі та розмірі згідно з додатком до Договору, не пізніше 31 грудня кожного року». Крім цього п. 11 Договору визначено, що «Орендна плата вноситься в термін не пізніше 31 грудня кожного року». З 2018 року до січня 2024 року, а відповідно за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 роки позивачка орендну плату не отримувала, їй не було надано жодних послуг в рахунок орендної плати, а відповідно вважає, що відповідач (орендар) не виконує умов договору, чим систематично порушує її права. Просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки б/н від 01.02.2018 року, в якому предметом договору є земельна ділянка кадастровий номер: 4623987200:13:000:0191, загальною площею 0,5525 га, який був укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.02.2024 вищезазначену справу передано до розгляду судді Патинок О.П.
Ухвалою судді від 26.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження.
Ухвалою судді від 19.03.2024 судове засідання відкладено у зв`язку із неявкою представника відповідача, попереджено про наслідки неявки в наступне судове засідання.
11.04.2024 сторони в судове засідання не з`явилися.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача. Проти винесення заочного рішення не заперечує, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити (а.с. 32-34).
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності, чим і скористався представник позивача.
В судове засідання представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» не з`явився, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи шляхом направлення судових документів засобами поштового зв`язку; причин неявки не повідомив, відзиву не подавав.
Інших заяв, клопотань від сторін не надходило.
Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Ухалою суду від 11.04.2024 у відповідності до ч. 1 ст. 280 ЦПК України постановлено проводити заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, оглянувши заяву представника позивача, надані докази в їх сукупності, суд приходить переконання про розгляд справи за наявними доказами та про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до положень, викладених у ст. ст. 13, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд встановив, що 01 лютого 2018 року ОСОБА_1 уклала з ТзОВ «Жищинці АГРАР» Договір оренди на земельну ділянку, кадастровий номер: 4623987200:13:000:0191 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа земельної ділянки: 0,5525 га. Відповідно до п.8. Договору: «Договір укладено на 12 (дванадцять) років (з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою)». Пунктом 9 Договору встановлено, що «Орендна плата становить: 10 (десять) відсотків від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки, що станом на момент укладення договору становить 4150 грн. 00 коп. та вноситься орендарем у формі та розмірі згідно з додатком до договору, не пізніше 31 грудня кожного року». Крім цього п.11 Договору визначено, що «Орендна плата вноситься в термін не пізніше 31 грудня кожного року» (а.с.12-13).
20.11.2018 було здійснено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі зазначеного договору в державному реєстрі прав, номер запису про право оренди (в державному реєстрі прав): 29056925, що підтверджує Інформація Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (а.с.14).
Відповідно до Державного акту на право власності на землю серії ЯА №782808 ОСОБА_1 належить земельна ділянка загальною площею 1,7571 га (а.с.15).
Станом на день розгляду справи орендна плата позивачу повернута не була, доказів протилежного суду не надано.
У зв`язку з невиконанням ТзОВ «ЖИЩИНЦІ АГРАР» свого обов`язку щодо виплати орендної плати за використання земельної ділянки на підставі укладеного з позивачем договору оренди земельної діляни, що порушує права та інтереси позивача на отримання доходу, тому такий договір оренди земельної ділянки підлягає розірванню з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
За положеннями статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першою статті 32 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Водночас у пункті д) частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
Сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди, а позивач не отримала того, на що вона розраховувала при укладанні договору. Разом з тим, сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 31 липня 2020 року у справі № 479/1073/18.
До подібних висновків дійшов Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постановах: від 14 листопада 2018 року у справі N 484/301/18, провадження N 61-39488 св 18; від 14 серпня 2019 року у справі N 484/4135/18, провадження 61-11820 св 19.
Судом встановлено, що ТзОВ « Жищинці Аграр» не проводило грошової виплати орендної плати з 2018 року до січня 2024 року, а відповідно за 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки позивач орендну плату не отримувала, їй не було надано жодних послуг в рахунок орендної плати до 31 грудня кожного поточного року, отже своєчасно та систематично орендну плату за земельну ділянку, на підставі укладеного договору оренди землі, відповідач не вносив, тому суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для розірвання договору оренди землі у зв`язку із порушенням товариством його умов.
Сторона позивача просила віднести судовий збір на їх сторону, тому відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір з відповідача стягненню не підлягає.
На підставі ст. ст. 13, 15, 24 ЗУ "Про оренду землі", ст. 141 ЗК України, ст. ст. 611, 651, ЦК України, керуючись ст. ст. 13, 76, 81, 82, 83, 89, 95,141, 259, 263-265, 268, 274, 281-282 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Розірвати договір оренди земельної ділянки б/н від 01.02.2018 в якому предметом договору є земельна ділянка кадастровий номер: 4623987200:13:000:0191, загальною площею 0,5525 га, який був укладений між ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Жищинці Аграр» (Код ЄДРПОУ: 39929002, місцезнаходження: 32051, Хмельницька область, Городоцький район, с. Жищинці, вул. Коцюбинського, буд. 7).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Представник позивача: ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 ;
Відповідач:. Товариства з обмеженою відповідальністю «Жищинці АГРАР», код ЄДРПОУ 39929002, ІПН № 399290022054, адреса: 32051 Хмельницька область Городоцький район с. Жищинці вул. Коцюбинського, буд.7.
Повний текст рішення складено 11.04.2024.
Головуючий суддяПатинок О. П.
Суд | Радехівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2024 |
Оприлюднено | 12.04.2024 |
Номер документу | 118277280 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Радехівський районний суд Львівської області
Патинок О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні