С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А
вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 249-79-26, факс:249-79-28;
вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 456-51-65; факс: 456-93-08
e-mail:inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ: 02896762
Провадження 1-кс/760/2129/24
В справі 760/3375/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
І. Вступна частина
27 лютого 2024 року в м. Києві
Слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
власника майна - ОСОБА_4
представника власника майна адвоката ОСОБА_5
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань клопотання прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_6 про накладення арешту на тимчасово майно, вилучене під час обшуку проведеного в кримінальному провадженні №72023110300000003 від 29.06.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України.
ІІ. Мотивувальна частина
До Солом`янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту на тимчасово майно, вилучене під час обшуку проведеного в кримінальному провадженні №72023110300000003 від 29.06.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України.
Прокурор стверджує, що в межах вказаного кримінального провадження було встановлено, що мешканці смт. Макарів Київської області ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , у період з липня 2021 року по теперішний час, через налагоджені поставки з-за кордону та поставки в межах України тіньовим шляхом від невстановлених осіб (коло яких встановлюється), через поштові послуги ТОВ «Нова пошта» організували незаконне придбання незаконно виготовлених (контрафактних) тютюнових виробів (електронних сигарет без марок акцизного податку, рідин, які використовуються в електронних сигаретах без марок акцизного податку та інших похідних приладів), транспортування та зберігання їх з метою подальшого збуту, а також збут, по всій території України, незаконно виготовлених (контрафактних) тютюнових виробів через створені телеграм канали «Elf Bar Оптом|Дроп» та «SMOKE BAR», власні сторінки соціальної мережі «Instagram», а також через підконтрольні торгові приміщення роздрібної торгівлі за назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташовані на території Київської області.
Прокурор вказує, що за результатом перевірки торгових приміщень м. Обухів, Київської області, які спеціалізуються на продажу тютюнових виробів, було встановлено торгове приміщення № НОМЕР_1 за назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташоване на території КП «Ринок Піщана» за адресою: АДРЕСА_1 . Користувачем (орендарем) вказаного торгового приміщення є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а продавцем у вказаному торговому приміщенні є ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зазначає, що 27.12.2023 за результатом обшуку у вказаному торговому приміщенні, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва, була виявлена та вилучена незаконно виготовлена підакцизна продукція, а саме:
-Рідини, що використовуються у електронних сигаретах без марок акцизного податку в асортименті 946 шт;
-набори рідин, що використовуються у електронних сигаретах без марок акцизного податку в асортименті 96 шт;
-нікобустер (ємності з рідиною, що використовуються у електронних сигаретах) без марок акцизного податку 256 шт;
-електронні сигарети без марок акцизного податку «ELFBAR 5000» 26 шт;
-електронні сигарети без марок акцизного податку «ELFBAR 1500» 41 шт;
-ємності з рідиною, що використовуються у електронних сигаретах без марки акцизного податку «Chaser» 2 одиниці;
-набір рідин, що використовуються у електронних сигаретах «JUICE UP» без марок акцизного податку 1 шт;
-набір рідин, що використовуються у електронних сигаретах «ОCTOBAR STRONG» без марок акцизного податку 1 шт;
Похідні прилади для паління (знаряддя злочину), а саме:
-картриджі для під систем (приладів для паління) 95 шт;
-підсистеми (прилади для паління) 79 шт;
-Планшет Tablet PC 40 HD, s/n: НОМЕР_2 (знаряддя злочину), який використовувався для обліку незаконно виготовлених підакцизних товарів.
Виявлені та вилучені, контрафактні (незаконно виготовлені) підакцизні товари без марок акцизного податку, як наполягає прокурор, є предметом кримінального правопорушення (у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом), передбаченому ч.1 ст. 204 КК України та самі по собі містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Інформація на підтвердження обліку незаконно виготовлених підакцизних товарів, яка міститься у вилученому ноутбуку, як стверджує прокурор, буде сприяти встановленню ролі кожного учасника (працівника) групу осіб (організатора, пособників та інше).
Наявність інформації, яка має доказове значення по кримінальному провадженню, також дає органу досудового розслідування обґрунтовані підстави вважати, що вказаний ноутбук є знаряддям скоєння кримінального правопорушення, враховуючи що він використовується для здійснення незаконної діяльності.
Виявлене та вилучене майно буде підтверджувати факт незаконного придбання, зберігання, транспортування з метою збуту, а також збут незаконно виготовлених підакцизних товарів.
28.12.2023, враховуючи положення ст. 98 КПК України, як стверджує прокурор, виявлені та вилучені речі зазначені вище визнані речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
Тому, як наполягає прокурор, з метою збереження вилучених речей та документів, які визнані речовим доказом по кримінальному провадженню, запобіганню можливості їх приховуванню, псуванню, знищенню, перетворенню, відчуження, що буде мати негативні наслідки для кримінального провадження, виникла необхідність у накладенні на них арешту.
У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене клопотання.
Власник майна ОСОБА_4 та його представник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, наполягаючи на тому, що ухвалою слідчого судді від 21.12.2023 було надано дозвіл на обшук приміщення з метою відшукання та вилучення лише незаконно виготовлених (контрафактних) тютюнових виробів (сигарет, сумішей для кальянів, електронних сигарет та рідин, які використовуються в електронних сигаретах) невідомого походження.
Проте під час обшуку протиправно і всупереч ухвалі суду було вилучено, окрім іншого, харчові ароматизатори, нікотин та електронні сигарети з комплектуючими до них, оскільки зазначені товари не є незаконно виготовленими, і на них є підтверджуючи документи. Звернули увагу на те, що жоден з вилучених товарів не є рідиною для електронних сигарет, оскільки вони є складовими для виготовлення таких рідин. Такі товари реалізовувалися в магазинах як набори для виготовлення рідин самими покупцями, яким для цього не потрібна ліцензія. Електронні сигарети, як наполягає власник, а тим більше порожні картриджи о них, також не вимагають ліцензії.
Власник та його представник також звернули увагу на те, що клопотання про накладення арешту на тимчасово вилучене майно повинно бути подане до слідчого судді не пізніше наступного робочого дня після його вилучення, інакше воно має бути повернуте власнику.
Так, ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 01.02.2024 у справі №760/30389/23 було задоволено скаргу адвоката ОСОБА_5 на бездіяльність уповноважених осіб ТУ БЕБ у Київській області і зобов`язано їх повернути вилучене майно володільцю. У зв`язку з викладеним підстав для накладення арешту, на думку власника майна, немає.
Заслухавши пояснення учасників справи, слідчий суддя встановив наступне.
Відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України під при обшуку слідчий, прокурор має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення обшуканого житла чи іншого володіння особи чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 21 грудня 2023 року в справі №760/29847/23 було надано дозвіл напроведення обшукуобшуку іншого володіння особи, а саме торгового приміщення № НОМЕР_1 за назвою Vape Shop» у Михали», розташованого на території КП «Ринок Піщана», за адресою Київська область, м. Обухів, вул. Київська, 166-А (власник Обухівське КП «Ринок Піщана» (код 30350810) в особі директора ОСОБА_13 ), з метою відшукування та вилучення:
-незаконно виготовлених (контрафактних) тютюнових виробів (сигарет, тютюнових сумішів для кальянів, електронних сигарет та рідин, які використовуються у електронних сигаретах) невідомого походження, відомих брендів, з акцизними марками іноземних країн або взагалі без марок акцизного податку, а також з підробленими марками акцизного податку;
-чорнових, друкованих та рукописних записів, знаряддя скоєння кримінального правопорушення, інших речей та документів, які можуть містить інформацію, яка може бути використана як доказ у вказаному кримінальному проваджені;
-обладнання для незаконного виробництва, фасування, упакування тютюнових виробів (сигарет, тютюнових сумішів для кальянів, електронних сигарет та рідин, які використовуються у електронних сигаретах).
Також вказаною ухвалою надано дозвіл на копіювання інформації з електронних носіїв інформації, яка може мати доказове значення у кримінальному провадженні, а саме системних блоків, ноутбуків, флеш накопичувачів, оптичних носіїв інформації, засобів мобільного зв`язку, які використовувались при здійсненні злочинної діяльності, магнітних носіїв інформації, відео регістраторів, камер відеоспостереження, систем фіксації записів з камер відеоспостереження, а у разі неможливості копіювання на вилучення даної техніки відповідно до вимог ст. 168 КПК України.
27.12.2023 за результатом обшуку у вказаному торговому приміщенні, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва, була виявлена та вилучена незаконно виготовлена підакцизна продукція, а саме:
-Рідини, що використовуються у електронних сигаретах без марок акцизного податку в асортименті 946 шт;
-набори рідин, що використовуються у електронних сигаретах без марок акцизного податку в асортименті 96 шт;
-нікобустер (ємності з рідиною, що використовуються у електронних сигаретах) без марок акцизного податку 256 шт;
-електронні сигарети без марок акцизного податку «ELFBAR 5000» 26 шт;
-електронні сигарети без марок акцизного податку «ELFBAR 1500» 41 шт;
-ємності з рідиною, що використовуються у електронних сигаретах без марки акцизного податку «Chaser» 2 одиниці;
-набір рідин, що використовуються у електронних сигаретах «JUICE UP» без марок акцизного податку 1 шт;
-набір рідин, що використовуються у електронних сигаретах «ОCTOBAR STRONG» без марок акцизного податку 1 шт;
Похідні прилади для паління (знаряддя злочину), а саме:
-картриджі для під систем (приладів для паління) 95 шт;
-підсистеми (прилади для паління) 79 шт;
-Планшет Tablet PC 40 HD, s/n: НОМЕР_2 (знаряддя злочину), який використовувався для обліку незаконно виготовлених підакцизних товарів.
Враховуючи відсутність беззаперечних доказів незаконності виготовлення вилученої продукції, а також враховуючи відсутність деяких видів товарів у переліку, зазначеному в ухвалі слідчого судді від 27.12.2023, усі речі вилучені під час обшуку 27 грудня 2023 року мають статус тимчасово вилученого майна.
Більше того, системне тлумачення норм Кримінально-процесуального кодексу свідчить про те, що будь-яке майно, незалежно від того, чи зазначене воно в ухвалі про надання дозволу на обшук, чи не зазначене, фактично набуває статусу тимчасово вилученого, і для подальшого його утримання органом досудового розслідування необхідне звернення до слідчого судді з клопотанням про його арешт.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 167 КПК України, тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення, або його спеціальну конфіскацію в порядку, встановленому законом.
Частиною 2 вказаної статті визначено, що тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони:
1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;
2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення;
3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом;
4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Таким чином, за своєю суттю будь-яке майно, на відшукання якого слідчим суддею може бути наданий дозвіл на проведення обшуку, відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 167 КПК України.
Згідно з приписом ч. 2 ст. 2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення майна може здійснюватися під час обшуку, огляду. При цьому тимчасове вилучення електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, здійснюється лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду.
За змістом ст. 169 КПК України, тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучене, в таких випадках: якщо прокурор визнав вилучення майна безпідставним; якщо слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання про накладення арешту на таке майно; якщо слідчий не звернувся до суду з клопотанням про арешт майна у встановлений ч. 5 ст. 171 цього Кодексу строк (48 годин після вилучення майна); якщо слідчий суддя не постановив ухвалу про арешт майна протягом сімдесяти двох годин з дня надходження до суду клопотання (ч. 6 ст. 173 КПК України).
Згідно зі ч. 5 ст. 171 КПК України у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Встановлено, що у встановлений законом строк детектив (прокурор) не звернулися до слідчого судді із клопотання про арешт тимчасово вилученого майна.
Ухвалою слідчого судді від 01.02.2024 в справі №760/30839/23 було задоволено скаргу адвоката ОСОБА_5 , подану в інтересах власника майна ОСОБА_4 , на бездіяльність уповноважених осіб ТУ БЕБ у Київській області та зобов`язано повернути власнику тимчасово вилучене під час обшуку майно.
Слід зазначити, що клопотання про накладення арешту на вилучене майно надійшло на адресу суду 12 лютого 2024 року, тобто вже після постановлення ухвали слідчого судді від 01 лютого 2024 року, що може свідчити про намір ухилитися від виконання судового рішення за результатами розгляду скарги.
Таким чином, пропуск органом досудового розслідування строку на звернення до слідчого судді з клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна а також ухвала слідчого судді про зобов`язання повернути це майно власнику є очевидними підставами для відмови у задоволенні клопотання прокурора про накладення арешту на майно.
ІІІ. Резолютивна частина
Керуючись ст. ст. 168, 170, 172 КПК України, слідчий суддя ухвалив:
1.У задоволенні клопотання про накладення арешту на вилучене під час обшуку, проведеного 27.12.2023 в торговому приміщенні №25 на території КП «Ринок Піщана» за адресою: АДРЕСА_1 , майно, належне ОСОБА_4 , відмовити.
2.Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя:
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118284851 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Коробенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні