Рішення
від 10.04.2024 по справі 148/192/24
ТУЛЬЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 148/192/24

Провадження № 2/148/234/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2024 року Тульчинський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Дамчука О.О.,

за участю секретаря Носулько К.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тульчин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тульчинської міської ради Тульчинського району Вінницької області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.

В С Т А Н О В И В:

До суду звернулася позивач з вказаним позовом посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після смерті матері залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки, що знаходиться за адресою: с. Бортники, Тульчинського району Вінницької області. Вказана земельна ділянка площею 3,03 га належить матері позивача на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, виданого Тульчинською районною державною адміністрацією на підставі рішення № 5р від 04.01.2003 року. Позивач звернулася до державного нотаріуса Тульчинської державної нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини. Проте у нотаріальній конторі повідомили про те, що строк для прийняття спадщини пропущений, запропоновано звернутися до суду для вирішення питання щодо визначення додаткового строку на прийняття спадщини. Своєчасно звернутися з заявою про прийняття спадщини позивач не змогла, у зв`язку з юридичною необізнаністю та перебуванням сина ОСОБА_3 у Збройних силах України внаслідок чого її фізичний стан погіршився через переживання за смерть матері та життя сина. Просить визначити додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на один місяць.

У судове засідання позивач не з`явилася, надала клопотання про розгляд справи у її відсутності, наполягала на задоволенні позовних вимог.

Представник Тульчинської міської ради у судове засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 ЦПК України, судом, відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню за таких підстав.

Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини постійно не проживав зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини встановлений законодавцем у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причини пропуску для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом статті 1271 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч.3 ст.1271 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо : 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви, 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Вказана правова позиція висловлена судовою палатою у цивільних справах Верховного суду України, висловленій при розгляді справи № 6-1486цс15.

Крім цього, колегія суддів судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, провадження №61-38298св18 зазначила, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженням, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту або спадщини, тощо.

У ч. 1 ст. 5 ЦПК України зазначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 07.03.2023 року, виданого виконавчим комітетом Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 74 роки.

Згідно Державного акту на право приватної власності на землю, ОСОБА_2 належала земельна ділянка розміром 3.03 га, яка розташована у Тульчинському районі Вінницької області на території Бортницької сільської ради.

Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 від 08.12.1980 року, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками зазначено ОСОБА_5 та ОСОБА_2 .

Згідно свідоцтва про одруження серія НОМЕР_3 від 23.07.1999 року, ОСОБА_4 одружилася з ОСОБА_6 , після одруження змінено прізвище на ОСОБА_7 .

Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 16.10.2013 року, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 72 роки.

Згідно довідки Томашпільської селищної ради від 17.11.2023 року за № 533, після смерті гр. ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка постійно проживала в с. Липівка Тульчинського району Вінницької області, залишилось спадкове майно, яке складається із земельної ділянки розміром 3,0307 га. кадастровий номер 0524380600:01:001:0069. Спадкоємцями за законом залишилися: дочка - ОСОБА_1 , що проживає в с. Липівка Тульчинського району. Даними про інших спадкоємців старостат не володіє.

Згідно довідки В/Ч НОМЕР_5 від 08.03.2024 року за № 78, солдат ОСОБА_3 перебуває на строковій військовій службі у в/ч НОМЕР_5 НГУ з 21.04.2021 року.

Таким чином у судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , якій належала земельна ділянка розміром 3,0307 га. кадастровий номер 0524380600:01:001:0069, яка розташована на території Бортницької сільської ради Тульчинського району Вінницької області. Спадкоємцем майна померлої, являється позивач ОСОБА_1 . Позивачем не було подано протягом шести місяців з часу відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори, у зв`язку з юридичною необізнаністю, щодо строків прийняття спадщини та за емоційним станом здоров`я, у зв`язку зі смертю рідної людини, а саме матері та перебування сина на військовій службі в Збройних Силах України, а також суд враховує невеликий строк пропуску звернення до нотаріальної контори, у зв`язку з чим вважає можливим визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1268-1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 5, 12, 13, 81, 89, 263-265 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк протягом одного місяця, достатнім для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , який відраховувати з моменту набрання рішенням чинності.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О.Дамчук

СудТульчинський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення10.04.2024
Оприлюднено12.04.2024
Номер документу118288235
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —148/192/24

Рішення від 10.04.2024

Цивільне

Тульчинський районний суд Вінницької області

Дамчук О. О.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Тульчинський районний суд Вінницької області

Дамчук О. О.

Ухвала від 22.02.2024

Цивільне

Тульчинський районний суд Вінницької області

Дамчук О. О.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Тульчинський районний суд Вінницької області

Дамчук О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні