Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/488/24
Провадження № 2-о/553/26/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10.04.2024м. Полтава
Ленінський районний суд м.Полтави в складі:
головуючого судді Ткачука Ю.А.,
за участю секретаря судового засідання Павленко І.В.,
заявниці ОСОБА_1
представника заявниці адвоката Щербак Т.О.
заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Полтави цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Подільській відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), про надання права на шлюб, -
В С Т А Н О В И В:
16.02.2024 до Ленінського районного суду м.Полтави надійшла вищевказана заява, яка мотивована тим, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в січні 2022 року познайомилась з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , між ними склалися міцні почуття любові та поваги один до одного, і з грудня 2002 вони стали спільно проживати за адресою: АДРЕСА_1 , в домогосподарстві її матері. На даний час вони мають спільний побут і спільний бюджет, бажають створити повноцінну родину, мати взаємні права та обов`язки як подружжя. Однак, у реєстрації шлюбу було відмовлено у зв`язку з тим, що вона не досягла шлюбного віку, а тому ОСОБА_1 вимушена звертатися до суду з заявою про надання права на шлюб.
Ухвалою суду від 19.02.2024 року заяву було залишено без руху, надано заявнику час для усунення недоліків. 22.02.2024 року недоліки заявником усунені, надано уточнену заяву та додаткові документи.
Ухвалою суду від 26.02.2024 року відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження та призначено справу до розгляду по суті.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала свою заяву, пояснила, що з ОСОБА_3 познайомилась в січні 2022 року. 01.03.2022 року ОСОБА_3 було призвано до військової служби за мобілізацією і з цього часу ОСОБА_3 проходить службу в Луганський та Донецькій областях. За цей час ОСОБА_3 неодноразово приїжджав у відпустки (в грудні 2022 на 10 днів, в травні 2023 на 10 днів, в липні 2023 на 2 дні, у вересні 2023 на 10 днів, в листопаді 2023 на 10 днів, в січні 2024 на 10 днів), під час яких вони разом проживали у будинку її матері, де у них є окрема кімната. Вони разом відкладають гроші на купівлю власного житла. Наразі, в її планах закінчити школу та вступати до ВУЗу. Народжувати дітей в найближчий час, вони не планують. ІІ мати проти шлюбу не заперечує. Бажає укласти шлюб, оскільки кохає ОСОБА_3 , та бажає мати права та обов`язки подружжя. Крім того, після укладення шлюбу, ОСОБА_3 зможуть частіше відпускати у відпустки.
Представник заявника адвокат Щербак Т.О. підтримала заяву ОСОБА_1 , посилаючись на наявність виключної обставини, а саме на фактичне створення ОСОБА_1 та ОСОБА_3 сім`ї.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні зазначила, що підтримує бажання її доньки ОСОБА_1 укласти шлюб з ОСОБА_3 , з яким вона зустрічається з 2022 року. Пояснила, що під час відпусток ОСОБА_3 проживав у них вдома. Вважає, що укладення шлюбу є в інтересах її доньки, а також це буде підставою для можливості ОСОБА_3 частіше отримувати відпустки під час проходження військової служби.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, поштою направив суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, підтверджує, що в січні 2022 року познайомився з ОСОБА_1 , між ним склалися міцні почуття любові та поваги один до одного, і з грудня 2002 вони стали спільно проживати за адресою: АДРЕСА_1 , в домогосподарстві матері заявниці. На даний час вони мають спільний побут і спільний бюджет, бажають створити повноцінну родину, мати взаємні права та обов`язки як подружжя. Заяву ОСОБА_1 про надання права на шлюб підтримує та просить задовольнити.
Представник заінтересованої особиПодільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), в судове засідання не з"явився, подавши клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Допитаній в якості свідка ОСОБА_5 , суду пояснив, що він є чоловіком матері заявниці. Хлопець ОСОБА_1 відразу припав йому до душі, і вони не заперечують проти їх спільного проживання та укладення шлюбу.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснила, що вона є двоюрідною сестрою ОСОБА_1 . Їй відомо, що ОСОБА_1 познайомилась з ОСОБА_3 в 2022 році і з цього часу між ними виникло кохання. ОСОБА_3 на даний час проходить військову службу. Під час нетривалих відпусток ОСОБА_3 проявляє до ОСОБА_1 щиру увагу, дарує квіти, подарунки та вони разом проживають в кімнаті ОСОБА_1 . Вважає, що укладення шлюбу надасть можливість ОСОБА_3 частіше приїжджати у відпустки.
Суд, заслухавши учасників, свідків, дослідивши докази, приходить до наступного.
Згідно ч.1 ст. 27 СК України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.
Відповідно до ст.22 СК України, шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.
Відповідно до ст. 23 СК України право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Відповідно п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя" заява про надання особі, яка досягла чотирнадцяти років, права на шлюб повинна розглядатися судом в окремому провадженні. При цьому до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи. Заперечення батьків (піклувальників) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника.
Отже, у даної категорії справ є перелік підстав на отримання права на шлюб до вісімнадцяти років, це: вагітність; фактичне створення сім`ї; народження дитини.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 на момент звернення до суду із заявою про надання їй права на шлюб із ОСОБА_3 досягла 16-ти річного віку, а відтак в силу положень ст. 23 Сімейного кодексу України, має право на звернення із такою заявою.
Особа, з якою заявниця просить надати їй право на шлюб, на момент подання заяви до суду досяг 18 річного віку, тому, в силу наведених вище положень Сімейного кодексу України, має право на шлюб.
Відповідно наданих суду документів ОСОБА_3 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 та бере участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.
Заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не заперечують проти надання заявниці права на шлюб.
Однак, суду не надано жодних доказів, що ранній шлюб ОСОБА_1 буде відповідати її найвищим інтересам. Заява ОСОБА_1 не пов"язана з вагітністю чи народженням дитини, а єдиним обрунтуванням бажання укласти шлюб є кохання та бажання частіше бачити свого хлопця, проте цих обставин не достатньо для надання неповнолітній особі, яка на даний час закінчує середню школу, планує отримувати вищу освіту та не має наміру найближчим часом народжувати дітей, права на шлюб.
Посилання представника заявника на те, що виключною обставиною може бути фактичне створення сім`ї, суд вважає безпідставною, оскільки судом такі обставини не встановлені. Так, нетривале проживання заявниці з ОСОБА_3 під час його відпусток в будинку її батьків, жодним чином не свідчить про створення ними сім`ї, а саме: спільного проживання, побуту, бюджету та фактичного виникнення взаємних прав та обов`язків. Тому, суд не бере до уваги інформацію викладену в Акті обстеження житлово - побутових умов № 403 від 21.02.2024 року, щодо спільного проживання з грудня 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 в будинку АДРЕСА_1 та фактичного створення ними сім`ї, оскільки ці обставини не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що підстав для задоволення заяви не має.
Керуючись ст.ст. 22, 23 СК України, ст. ст. 10-13, 293-294,352,354,355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Подільській відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), про надання права на шлюб, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11.04.2024 року.
Суддя Ленінського районного суду м. ПолтавиЮ. А. Ткачук
Суд | Ленінський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2024 |
Оприлюднено | 16.04.2024 |
Номер документу | 118296190 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них: про надання права на шлюб |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Полтави
Ткачук Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні