Справа № 357/9982/20
Провадження № 6/357/216/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2024 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Ярмола О. Я. ,
при секретарі Пустовій Ю. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Київського обласного центру зайнятості в особі Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості, заінтересована особа: ОСОБА_1 (боржник), про заміну сторони виконавчого провадження, поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання,
В С Т А Н О В И В :
У березні 2024 року в.о. директора Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості Філіцька Н.П. звернулась до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з заявою, в якій просить здійснити заміну сторони стягувача у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2/357/315/21, із Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості на нового стягувача Київський обласний центр зайнятості, визнати поважною причину пропуску строку пред`явлення виконавчого листа до виконання, поновити пропущений строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання.
Заява обґрунтована тим, що рішенням суду від 11.02.2021 року були задоволені позовні вимоги позивача та на виконання вказаного рішення суду було видано виконавчий лист № 2/357/315/21 від 24.03.2021 року щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості коштів в сумі 49152 грн.22 коп. та судового збору в розмірі 2102,00 грн., всього: 51254 грн.22 коп.
За даним виконавчим провадженням стягувачем є Білоцерківський міськрайонний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 22199887), який відповідно до наказу Міністерства економіки України від 20 жовтня 2022 року №4050 «Про реорганізацію державних установ Державної служби зайнятості», базовий центр зайнятості - Білоцерківський міськрайонний центр зайнятості (код згідно з ЄДРПОУ 22199887) реорганізовано шляхом його приєднання до Київського обласного центру зайнятості, та на виконання наказу Державного центру зайнятості від 08 грудня 2022 року №129 «Про примірну організаційну структуру», наказу Київського обласного центру зайнятості від 19 грудня 2022 року № 362/01-28.01 «Про створення Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості та затвердження її положення», створено Білоцерківську філію Київського обласного центру зайнятості. Тож, на виконання Наказу №129 відбулася процедура реорганізації стягувача - Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості. Зазначеним наказом також встановлено, що Київський обласний центр зайнятості є правонаступником майна, прав та обов`язків базових центрів зайнятості. Враховуючи вищевикладене, діяльність юридичної особи в особі Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості була припинена шляхом реорганізації натомість був створений структурний підрозділ Київського обласного центру зайнятості - Білоцерківська філія Київського обласного центру зайнятості, яка в свою чергу не має статусу юридичної особи, не має окремого балансу та окремих рахунків в банківських установах. Наразі стягувачем у виконавчому провадженні виступає Білоцерківський міськрайонний центр зайнятості, який юридично припинив свою діяльність, а Київський обласний центр зайнятості не наділений правами та обов`язками сторони виконавчого провадження, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження». У зв`язку з цим просить замінити стягувача у виконавчому провадженні Білоцерківський міськрайонний центр зайнятості на Київський обласний центр зайнятості.
09.04.2024 року представник заявника ОСОБА_2 подала заяву про розгляд справи за відсутності заявника, заявлені вимоги підтримала.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 442 ЦПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Заочним рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 11.02.2021 було задоволено позов Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості, стягнуто з ОСОБА_1 на користь Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості коштів в сумі 49152 грн 22 коп. та судового збору в розмірі 2102,00 грн, всього 51254 грн.22 коп. (а.с. 73-76).
24.03.2021р. на виконання вказаного рішення суду, стягувачу - Білоцерківському міськрайонному центру зайнятості було видано виконавчий лист по справі №357/9982/20, провадження №2/357/315/21, зі строком пред`явлення до 16.03.2024, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 88).
Відповідно до наказу Міністерства економіки України від 20 жовтня 2022 року № 4050 «Про реорганізацію державних установ Державної служби зайнятості» (далі Наказ №4050) (а.с. 81-82), базовий центр зайнятості, зокрема, Білоцерківський міськрайонний центр зайнятості (код згідно з ЄДРПОУ 22199887) реорганізовано шляхом його приєднання до Київського обласного центру зайнятості (02100, м. Київ, вул. Будівельників, 5а, код ЄДРПОУ 03491085).
Згідно п. 6 Наказу №4050 встановлено, що Київський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та обов`язків, зокрема, базового центру зайнятості - Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості.
Встановлено, що згідно наказу Київського обласного центру зайнятості від 19.12.2022 № 362/01-28.01 «Про створення Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості та затвердження її положення» (а.с. 84) було створено Білоцерківську філію Київського обласного центру зайнятості та затверджено її положення (а.с. 85-87).
Згідно наказу Київського обласного центру зайнятості від 30 грудня 2022 року № 376/01-28.01 «Про зміни в організації правці Київської обласної служби зайнятості» (а.с. 83) було введено в дію з 30.12.2022 організаційні структури, зокрема, Білоцерківську філію Київського обласного центру зайнятості.
Отже, враховуючи вищевикладене, відбулася процедура реорганізації стягувача - Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості (ЄДРПОУ 22199887), а саме діяльність юридичної особи в особі Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості була припинена шляхом реорганізації, натомість був створений структурний підрозділ Київського обласного центру зайнятості - Білоцерківська філія Київського обласного центру зайнятості, яка згідно п. 1.4, 1.5 Положення (затверджено наказом Київського обласного центру зайнятості від 19.12.2022 № 362/01-28.01) не має статусу юридичної особи, не має окремого балансу, окремого рахунку в установах банків та підпорядковується Київському обласному центру зайнятості, йому підзвітна.
Статтею 442 ЦПК України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження
Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до частини першої статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08 лютого 2022 року в справі № 2-7763/10 (провадження № 14-197цс21) зроблено висновок, що:
«75. Особа, на користь якої видано виконавчий документ, набуває статусу стягувача з моменту видачі такого виконавчого документа, а не з моменту відкриття виконавчого провадження. Але разом з тим ця особа до відкриття виконавчого провадження як юридичного процесу є лише стягувачем у виконавчому документі на стадії виконання судового рішення з відповідним потенціалом прав у виконавчому провадженні, які повноцінно реалізує лише у статусі стягувача як сторони відкритого виконавчого провадження, за виключеннями, передбаченими законодавством. Тому заміна стягувача саме як сторони виконавчого провадження неможлива, якщо заява правонаступника про це подана, зокрема, після спливу строку пред`явлення виконавчого документа до виконання, але якщо цей строк не був поновлений судом. Водночас заміна стягувача у виконавчому документі іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) допускається на будь-якій стадії судового процесу, у тому числі до відкриття виконавчого провадження.
78. Заміна сторони виконавчого провадження правонаступником у виконавчому провадженні, тобто здійснення процесуального правонаступництва після набрання судовим рішенням законної сили, полягає в поширенні на правонаступників законної сили судового рішення. При цьому на правонаступників законна сила судового рішення поширюється усіма своїми правовими наслідками - незмінністю, неспростовністю, виключністю, преюдиційністю, виконуваністю.
80. На стадії виконання судового рішення як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони у виконавчому провадженні як юридичному процесі правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченому статтею 442 ЦПК України з урахуванням підстав, визначених статтею 55 ЦПК України. У цьому випадку приписи статті 442 ЦПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва у виконавчому провадженні, застосовуються разом з положеннями статті 55 ЦПК України.»
Стаття 11 Закону України «Про виконавче провадження» регулює загальні строки виконавчого провадження, а стаття 12 - строки пред`явлення виконавчих документів до виконання, переривання строку давності пред`явлення виконавчого документа до виконання, поновлення пропущеного строку. Строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов`язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію.
Виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження»).
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Згідно з ч. 6 ст.1 2Закону України «Про виконавче провадження» стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 1ст.433 ЦПК України у разі пропуску строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Згідно з п. 4 ст. 10-2 Розділу ХІІІ Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про виконавче провадження» тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України: визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні продовжувався строк дії воєнного стану в Україні. Воєнний стан в Україні діє і на сьогоднішній день.
Строк пред`явлення виконавчого листа № 357/9982/20 по цивільній справі за позовом Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно одержаної допомоги по безробіттю закінчився 16.03.2024 року, тобто під час дії воєнного стану, таким чином відповідно до п. 10-2 Розділу ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» визначений статтею 12 цього Закону трирічний строк пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання перервано до дня припинення або скасування воєнного стану.
Оскільки заявником не надано інформації щодо перебування виконавчого документу на виконанні, суд не вбачає підстав для заміни сторони саме у виконавчому провадженні, однак з урахуванням наданих доказів правонаступництва та норм ЗУ «Про виконавче провадження» можливо здійснити заміну сторони стягувача у виконавчому документі та поновити строк пред`явлення його до виконання.
Забезпечення належного виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України і судове рішення є обов`язковим до виконання.
У пункті 9 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.
Частиною першою статті 18 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Керуючись ст. 353, 442 ЦПК України, ЗУ «Про виконавче провадження» суд
П О С Т А Н О В И В :
Заяву Київського обласного центру зайнятості в особі Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості, заінтересована особа: ОСОБА_1 (боржник), про заміну сторони виконавчого провадження, поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання задовольнити частково.
Замінити стягувача - Білоцерківський міськрайонний центр зайнятості на його правонаступника - Київський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491085) у виконавчому листі, виданому 24.03.2021 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області на виконання рішення в цивільній справі № 357/9982/20 2/357/315/21 про стягнення з ОСОБА_1 незаконно одержаної допомоги по безробіттю в сумі 49152 грн.22 коп. та судового збору в розмірі 2102,00 грн, всього 51254 грн 22 коп.
Поновити строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа, виданого 24.03.2021 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області на виконання рішення в цивільній справі № 357/9982/20 2/357/315/21 про стягнення з ОСОБА_1 незаконно одержаної допомоги по безробіттю в сумі 49152 грн.22 коп. та судового збору в розмірі 2102,00 грн, всього: 51254 грн 22 коп.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала складена та підписана 12.04.2024.
Суддя О. Я. Ярмола
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2024 |
Оприлюднено | 15.04.2024 |
Номер документу | 118315352 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Ярмола О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні