Рішення
від 03.04.2024 по справі 531/3447/23
КАРЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

єдиний унікальний номер справи 531/3447/23

номер провадження 2/531/104/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2024 року м. Карлівка

Карлівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Попова М.С.,

за участю секретаря Нагорної О.С.

розглянувши увідкритому судовомузасіданні вмісті Карлівкацивільну справу№545/3447/23за позовом ОСОБА_1 доКарлівської міськоїради Полтавськоїобласті провизнання прававласності наземельну ділянкув порядкуспадкування зазаповітом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вищевказаною позовною заявою та просить визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 2,4626 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5321682900:00:002:1256, розташовану на території Лип`янської сільської ради, в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

У позові зазначається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядько позивача ОСОБА_2 . У встановлений законодавством термін позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, спадкову справу відкрито приватним нотаріусом Гадяцького районного нотаріального округу Заєць Н.М., оскільки померлий на день смерті проживав у м.Гадяч. Відповідно до заповіту, посвідченого 30.08.2016 приватним нотаріусом Карлівського районного нотаріального округу Полтавської області Шубою А.Ф., ОСОБА_2 все належне йому рухоме та нерухоме майно повністю заповідав позивачу - ОСОБА_1 . Спадкове майно складається з земельної ділянки площею 2,4626 га, кадастровий номер 5321682900:00:002:1256, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Полтавська область, Карлівський район, Лип`янська сільська рада. Однак позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутні документи, що підтверджують право власності спадкодавця на зазначене спадкове майно. Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 2,4626 га, що розташована за адресою: Полтаврька область, Карлівський район, Лип`янська сільська рада. Згідно даних Державного земельного кадастру, вищевказаній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 5321682900:00:002:1256. З повідомлення Лин`янського старостинського округу вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті майно померлої успадкував ОСОБА_2 на підставі заповіту. Однак, відомі дані лише про успадкування ним житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який він ще за життя продав. Тобто, фактично ОСОБА_2 прийняв всю спадщину після смерті бабусі ОСОБА_3 на підставі заповіту, однак отримав свідоцтво про право на спадщину лише на будинок, а своє право на земельну ділянку за життя оформити не встиг. У зв`язку із викладеним позивач змушений звернутися до суду з вказаним позовом.

Ухвалою від 11.12.2023 відкрито провадження у даній справі та вирішено проводити розгляд в порядку загального позовного провадження.

Позивачка до суду не з`вився, його представником надано письмову заяву у якій, просить справу розглянути за її відсутності та відсутності позивача, позов підтримує та просить задовольнити вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача до суду не з`явився, мається письмова заява про розгляд справи без участі уповноваженого ними представника, покладаються на розсуд суду.

Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази окремо та в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що вбачається з доданої копії свідоцтва про смерть (а.с.9).

Відповідно до заповіту, посвідченого 30.08.2016 приватним нотаріусом Карлівського районного нотаріального округу Полтавської області Шубою А.Ф., ОСОБА_2 все належне йому рухоме та нерухоме майно повністю заповідав позивачу - ОСОБА_1 (а.с.9).

Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №518252, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 2,46 га, що розташована за адресою: Полтаврька область, Карлівський район, Лип`янська сільська рада (а.с.10).

За інформацією Державного земельного кадастру, Книга записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю на території Лип`янської сільської ради, містить запис від 30.03.2001 за №266 про реєстрацію Лип`янською сільською радою на ім`я ОСОБА_3 Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №518252, на земельну ділянку плошею 2,46 га, що розташована на території Лип`янської сільської ради Карлівського району Полтавської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вищевказаній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 5321682900:00:002:1256 (а.с.11).

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.13), земельна ділянка з кадастровим номером 5321682900:00:002:1256 має площу 2,4626 га.

Згідно повідомлення Лин`янського старостинського округу вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (копія свідоцтва про смерть а.с.49). Після її смерті майно померлої успадкував ОСОБА_2 на підставі заповіту. Однак, відомі дані лише про успадкування ним житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який він ще за життя продав (а.с.12).

Згідно досліджених матеріалів спадкової справи №369 заведеної 23.11.1999 року після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 (а.с.47-57), ОСОБА_2 прийняв спадщину згідно заповіту після смерті ОСОБА_3 . Своїм заповітом від 27.05.1998 року ОСОБА_3 , на випадок своєї смерті заповіла все належне їй майно на день смерті ОСОБА_2 .

Тобто, фактично ОСОБА_2 прийняв всю спадщину після смерті бабусі ОСОБА_3 на підставі заповіту, однак отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом лише на будинок в АДРЕСА_1 , а своє право на земельну ділянку за життя оформити не встиг.

Постановою нотаріуса від 19.11.2018 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 на спірну земельну ділянку, оскільки відсутні документи, що підтверджують право власності спадкодавця на зазначене спадкове майно.

Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі статтею 1217 ЦК, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Статтею 1218 ЦК визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Виходячи зі змісту ст. 392 ЦК України право власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

У п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" зазначено, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 23 січня 2013 року у справі №6-164цс12 у спадкоємця, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, права володіння та користування спадковим майном виникають із часу відкриття спадщини. Такий спадкоємець може захищати свої права володіння та користування спадковим майном відповідно до глави 29 ЦК України.

Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.

Таким чином, на думку суду, право на отримання правовстановлюючого документу на нерухоме майно, має особа, яка є власником цього майна, дане право нерозривно пов`язане з особою спадкодавця, а тому після його смерті спадкоємець не має можливості отримати правовстановлюючий документ на спадкове майно в позасудовому порядку.

Враховуючи, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивача про визнання права власності на будинок підлягають задоволенню.

З урахуванням зазначеного вище, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позову, та є можливим визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,4626 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5321682900:00:002:1256, розташовану на території Лип`янської сільської ради, в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Керуючись ст.ст.1216,1217,1218,1254 ЦК України, ст.ст.263,265,273 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Карлівської міської ради Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності на земельну ділянку площею 2,4626 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5321682900:00:002:1256, місце розташування: Полтавська область, Карлівський район, Лип`янська сільська рада, в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Карлівський районний суд Полтавської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

СудКарлівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення03.04.2024
Оприлюднено15.04.2024
Номер документу118315940
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —531/3447/23

Рішення від 03.04.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Ухвала від 21.03.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Ухвала від 01.02.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні