Постанова
від 09.04.2024 по справі 527/2227/23
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 527/2227/23 Номер провадження 22-ц/814/1632/24Головуючий у 1-й інстанції Павлійчук А.В. Доповідач ап. інст. Пікуль В. П.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2024 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Пікуля В.П.,

суддів Абрамова П.С., Одринської Т.В.,

при секретарі Філоненко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційноюскаргою ОСОБА_1 на рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 13 грудня 2023 року (повний текст рішення складено 22 грудня 2023 року) у справі за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, третя особа: приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібна Світлана Сергіївна про визнання права власності у порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Глобинської міської ради, третя особа: приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібна С.С. про визнання права власності у порядку спадкування на транспортний засіб.

В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла племінниця позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_1 від 23 липня 2021 року. Факт родинних відносин установлений рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 29 березня 2023 року, яке набрало законної сили 01 травня 2023 року.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді земельних ділянок, розташованих на території Глобинської міської ради та Кременчуцького району Полтавської області, а також автомобіля марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, д.н.з. НОМЕР_2 .

Єдиною спадкоємицею після померлої є позивач, за заявою якої приватним нотаріусом Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібною С.С. заведено спадкову справу №45/2021. На підставі наданих документів вона отримала 4 свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстрованих в реєстрі за №232, 233, 235, 236 та зареєструвала право власності на земельні ділянки. Однак, у зв`язку із відсутністю оригіналу технічного паспорту на автомобіль отримала відмову від нотаріуса про вчинення нотаріальної дії та видачу свідоцтва про право власності на автомобіль. Так, у постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07 липня 2023 року № 81/02-31 вказано, що спадкоємицею ОСОБА_1 не подано правовстановлюючий документ на автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, тип загальний легковий універсал-В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 , зареєстрований у Центрі ДАІ 5305 27 лютого 2015 року, дата першої реєстрації 27 лютого 2015 року, а тому відповідно до частини першої статті 49Закону України«Про нотаріат» нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії та рекомендовано звернутися до суду.

Отримати дублікат технічного паспорту на автомобіль позивач немає законної можливості. Згідно відповіді Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Полтавській області, наданої на адвокатський запит, вбачається, що за ОСОБА_2 зареєстрований автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., вбачається, що пунктом 18 Порядку державної реєстрації, зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету МіністрівУкраїни від07вересня 1998року №1388 передбачено, що замість утраченого або непридатного для користування свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорту) і номерних знаків на підставі заяви власника або його представника видається нове свідоцтво про реєстрацію (зокрема за бажанням заявника в електронній формі без виготовлення його бланку) та присвоюється буквено-цифрова комбінація номерних знаків з їх видачою або без такої. В абзаці 8 пункту 42 Порядку зазначено, що у разі втрати власником свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) зняття з обліку або перереєстрація транспортного засобу проводиться після видачі нового свідоцтва про реєстрацію, крім випадків зняття з обліку транспортних засобів, які перейшли у власність спадкоємця на підставі свідоцтва про право на спадщину. Таким чином, дублікат свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу видається лише власнику або його представнику.

Оскільки у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадковий автомобіль видача свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я позивача не може бути проведена на загальних підставах у нотаріальному порядку, ОСОБА_1 прохала суд позов задовольнити шляхом визнання за нею права власності на автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., тип загальний легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 .

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 13 грудня 2023 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, третя особа: приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібна С.С. про визнання права власності відмовлено.

Рішення місцевого суду мотивовано тим, що позивачем пред`явлено даний позов до неналежного відповідача, оскільки в матеріалах спадкової справи міститься заява від ОСОБА_3 про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

З рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 13 грудня 2023 року не погодилася ОСОБА_1 та оскаржила його в апеляційному порядку, подавши до суду апеляційну скаргу.

У поданій апеляційній скарзі позивач прохала суд рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 13 грудня 2023 року скасувати та постановити нове, яким позовну заяву ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, третя особа: приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібна С.С. про визнання права власності задовольнити, а саме визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право власності на автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., тип загальний легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 .

Позиції учасників справи

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

На думку особи, яка подала апеляційну скаргу, оскаржуване судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права та невідповідністю рішення дійсним обставинам справи.

Позивачем наголошено, що із спадкової справи вбачається, що ОСОБА_4 була спадкоємцем за заповітом та отримала право власності на земельну ділянку, що їй заповідалася; ОСОБА_3 не надала до нотаріуса будь-яких документів на підтвердження родинних відносин із померлою спадкодавицею, а тому не набула права на спадкування, крім того останній було відмовлено у судовому порядку в задоволенні позову про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини (справа №527/582/22).

ОСОБА_1 зауважує, що про судові рішення у справі № 527/582/22 вона не була обізнана під час розгляду поданої нею позовної заяви місцевим судом, оскільки не була залучена до розгляду справи та вважала, що матеріали спадкової справи мають відображати відмову у спадкуванні ОСОБА_3 .

Крім того, підставою для ухвалення приватним нотаріусом постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії була виключно відсутність у позивача правовстановлюючих документів на спірний автомобіль, відтак, якби ОСОБА_1 мала технічний паспорт на транспортний засіб, то безперешкодно б отримала свідоцтво на право на спадщину.

Щодо відзиву на апеляційну скаргу

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Відповідно до частини третьої статті 360 ЦПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Щодо явки та позиції учасників справи в суді апеляційної інстанції

Учасники справи, будучи належним чином повідомлені про час, дату та місце судового засідання, на розгляд справи до суду апеляційної інстанції не з`явилися.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до такого висновку.

Встановлені обставини справи

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 (а.с. 19).

Рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 29 березня 2023 року у справі № 527/3066/22 встановлено юридичний факт родинних відносин між фізичними особами, а саме, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , була ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , сестрою, а померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (донька померлої ОСОБА_5 ), була ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , племінницею (а.с. 23-24).

З копії спадкової справи № 45/2021 від 01 червня 2021 року до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заведеної у приватного нотаріуса Глобинського районного нотаріального округу Погрібної С.С., вбачається, що заяву про прийняття спадщини по заповіту від 04 грудня 2020 року подала ОСОБА_4 та 08 листопада 2022 року отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, а саме земельну ділянку, площею 4,9098 га, що розташована на території Глобинської міської ради Кременчуцького р-ну Полтавської обл., переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5320685800:00:013:0021 (а.с. 59, 63, 66-68).

Заяву про прийняття спадщини після померлої племінниці 28 травня 2021 року ОСОБА_2 подала ОСОБА_1 та 05 липня 2023 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно, а саме: земельну ділянку, площею 0,6000 га, що розташована в с. Обознівка, Кременчуцького р-ну Полтавської обл., переданої для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: 5320685801:01:005:0175; земельну ділянку, площею 0,1850 га, що розташована в АДРЕСА_1 , переданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер: 5320685804:04:003:0082; земельну ділянку, площею 5,0800 га, що розташована на території Глобинської міської ради Кременчуцького р-ну Полтавської обл., переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5320685800:00:011:0022; земельну ділянку, площею 5,0800 га, що розташована на території Глобинської міської ради Кременчуцького р-ну Полтавської обл., переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5320685800:00:011:0021; житлового будинку з прибудовами та господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 64, 69-79).

Із заявою про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Гук І.І. (а.с. 65).

Постановою від 07 липня 2023 року приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібна С.С. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що нею не подано правовстановлюючий документ на автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., тип загальний легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 (а.с. 20).

Згідно повідомлення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Полтавській області, вбачається, що за ОСОБА_2 зареєстрований автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб. Вказано, що дублікат свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу видається лише власнику або його представнику (а.с. 21-22).

З наданої фотокопії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, серії НОМЕР_4 , вбачається, що 27 лютого 2015 року за ОСОБА_2 зареєстровано транспортний засіб автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., тип загальний легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 (а.с. 25-26).

Позиція суду апеляційної інстанції

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 16 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України).

Відповідно до статей 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).

Згідно з частинами першою, другою статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

За змістом частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Так, з матеріалів спадкової справи № 45/2021 від 01 червня 2021 року до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заведеної у приватного нотаріуса Глобинського районного нотаріального округу Погрібної С.С., вбачається, що заяви про прийняття спадщини подали ОСОБА_4 (за заповітом на 01 земельну ділянку), ОСОБА_1 (тітка померлої) та ОСОБА_3 .

Згідно заяви про прийняття спадщини по заповіту від 04 грудня 2020 року, поданої ОСОБА_4 , 08 листопада 2022 року остання отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, а саме земельну ділянку, площею 4,9098 га, що розташована на території Глобинської міської ради Кременчуцького р-ну Полтавської обл., переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5320685800:00:013:0021.

Заяву про прийняття спадщини після померлої племінниці 28 травня 2021 року ОСОБА_2 подала ОСОБА_1 та 05 липня 2023 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно, а саме: земельну ділянку, площею 0,6000 га, що розташована в с. Обознівка, Кременчуцького р-ну Полтавської обл., переданої для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: 5320685801:01:005:0175; земельну ділянку, площею 0,1850 га, що розташована в АДРЕСА_1 , переданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер: 5320685804:04:003:0082; земельну ділянку, площею 5,0800 га, що розташована на території Глобинської міської ради Кременчуцького р-ну Полтавської обл., переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5320685800:00:011:0022; земельну ділянку, площею 5,0800 га, що розташована на території Глобинської міської ради Кременчуцького р-ну Полтавської обл., переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 5320685800:00:011:0021; житлового будинку з прибудовами та господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановою від 07 липня 2023 року приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібна С.С. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на транспортний засіб, у зв`язку з тим, що останньою не подано правовстановлюючий документ на автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., тип загальний легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 .

Визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Належним відповідачем у справах про спадкування є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності - відповідна територіальна громада в особі сільської, селищної ради. Сільські, селищні ради можуть бути залучені в якості третіх осіб у спорах щодо земельних ділянок, які знаходяться на території відповідної ради.

У постановах Верховного Суду від 18 грудня 2019 року в справі № 265/6868/16-ц, від 02 лютого 2024 року в справі № 524/8320/21 вказано, що: «у справах про визнання права власності у порядку спадкування належним відповідачем є спадкоємець (спадкоємці), який прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування».

Звертаючись до суду з позовом, позивач просила суд визнати право власності на автомобіль в порядку спадкування.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що орган місцевого самоврядування є неналежним відповідачем у справі, оскільки належним відповідачем є ОСОБА_3 , яка звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Колегія суддів повторно наголошує, що згідно сталої судової практики належним відповідачем у даній категорії справ є спадкоємець (спадкоємці), який прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування.

Водночас, згідно положень ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відтак, право на спадкування майна, що належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , та яке неохоплено заповітом останньої від 04 грудня 2020 року, отримали особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (стаття 1262 ЦК України).

Статтею 1263 ЦК України передбачено, що у третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (стаття 1264 ЦК України).

У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

У п`яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім`ї (стаття 1265 ЦК України).

З вищенаведених норм права вбачається, що за для отримання статусу «спадкоємця», у разі спадкування за законом, недостатньо проживати разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини чи подати до відповідних органів заяву про прийняття спадщини, оскільки вагоме значення має й ступінь споріднення особи, яка звертається із заявою про прийняття спадщини із померлою особою.

Так, з матеріалів спадкової справи вбачається, що ОСОБА_3 , звертаючись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, не вказала ступінь спорідненості із померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Натомість, з наданих позивач до суду апеляційної інстанції судових рішень у справі № 527/582/22, а також з Єдиного державного реєстру судових рішень, вбачається, що ОСОБА_6 зверталася до суду з позовом про встановлення факту проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини, у задоволенні якого рішенням Глобинського районного суду Полтавської області від 21 червня 2022 року, яке залишено без змін постановою Полтавського апеляційного суду від 13 вересня 2022 року, було відмовлено (набрало законної сили 13 вересня 2022 року).

З урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 про встановлення факту проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини, колегія суддів вважає, що особа, яка звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, та яка не відноситься до переліку осіб, які визначені статтями 1261-1265 ЦК України, не є спадкоємцем у спірних правовідносинах, а тому не може бути належним відповідачем у поданому до суду ОСОБА_1 позові.

З урахуванням успадкування ОСОБА_4 визначеного заповітом спадкового майна після померлої ОСОБА_2 , а також відсутності відомостей про ступінь спорідненості ОСОБА_6 із спадкодавцем, які визначені статтями 1261-1265 ЦК України, колегія суддів вважає, що позивачем при поданні позовної заяви правильно визначено коло відповідачів орган місцевого самоврядування.

З матеріалів справи вбачається, що постановою від 07 липня 2023 року приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібна С.С. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що нею не подано правовстановлюючий документ на автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., тип загальний легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 .

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 18 січня 2023 року у справі № 466/1403/20 зазначено, що «у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. За змістом статті 392 ЦК України право власності на майно може бути визнано судом у випадку, коли це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує це право».

У частинах першій, третій статті 12, частинах першій, п`ятій, шостій статті 81 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (частини перша, друга статті 367 ЦПК України).

Згідно повідомлення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Полтавській області, вбачається, що за ОСОБА_2 зареєстрований автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб. Вказано, що дублікат свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу видається лише власнику або його представнику.

З наданої фотокопії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, серії НОМЕР_4 , вбачається, що 27 лютого 2015 року за ОСОБА_2 зареєстровано транспортний засіб автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., тип загальний легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 .

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення у нотаріальному порядку.

Оскільки позивач у нотаріальному порядку позбавлена можливості оформлення права власності на спірне спадкове майно, що підтверджується постановою приватного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, що пов`язано з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно, а також неможливістю останньої отримати дубліката свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, що підтверджено відповіддю Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Полтавській області, то колегія суддів вважає, що поданий ОСОБА_1 позов підлягає задоволенню.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

Повноваження суду апеляційної інстанції визначено статтею 374 ЦПК України, згідно пункту другого частини першої якої за результатами розгляду апеляційної скарги апеляційний суд має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

За положеннями частини першої статті 376ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 13 грудня 2023 року постановлено з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, порушенням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до вимог статті 376ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 367, 374, 376, 382 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Глобинського районного суду Полтавської області від 13 грудня 2023 року скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Глобинської міської ради, третя особа: приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Погрібна Світлана Сергіївна про визнання права власності у порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на автомобіль марки RENAULT, модель DUSTER, 2015 року, об`єм двигуна 1461 см.куб., тип загальний легковий універсал В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 .

Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 09 квітня 2024 року.

Головуючий В.П. Пікуль

Судді П.С. Абрамов

Т.В. Одринська

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення09.04.2024
Оприлюднено15.04.2024
Номер документу118327901
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —527/2227/23

Постанова від 09.04.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Ухвала від 16.02.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Рішення від 13.12.2023

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Павлійчук А. В.

Рішення від 13.12.2023

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Павлійчук А. В.

Ухвала від 22.11.2023

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Павлійчук А. В.

Ухвала від 05.10.2023

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Павлійчук А. В.

Ухвала від 11.09.2023

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Павлійчук А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні