Ухвала
від 15.04.2024 по справі 186/209/24
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 186/209/24

Провадження № 1-в/204/598/24

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2024 року Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська у складі:

головуючого судді: ОСОБА_1

за участі: секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дніпрі подання ДУ «Дніпровської установи виконання покарань №4» про заміну невідбутої частини покарання у вигляді арешту на інший вид покарання відносно засудженого ОСОБА_4

В С Т А Н О В И В:

До Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська надійшло подання про заміну невідбутої частини покарання у вигляді арешту на інший вид покарання відносно засудженого у зв`язку ізнабранням законної силиЗакону України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань».

В судове засідання представник Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань № 4» та засуджений не з`явились. Надано клопотання про неможливість забезпечення участі засудженого в режимі відеоконференції та про розгляд подання за відсутності представника установи. З урахуванням наведеного, суд вважає за можливо розглянути подання за відсутності осіб.

Прокурор ОСОБА_3 просив задовольнити подання.

Дослідивши матеріали провадження та особову справи засудженого, суд приходить до наступних висновків.

Вироком Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 12.02.2024 ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.296 КК України, та призначено покарання 1 (один) місяць арешту. Початок строку відбування покарання 28.03.2024, закінчення строку відбування покарання 28.04.2024.

28 березня 2024 року набрав чинностіЗакон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань» від 23 серпня 2023 року№ 3342-ІХ. Зазначеним Законом внесені зміни доКримінального КодексуУкраїни, серед іншого в частині виду покарання - арешту.

Так, за змістомст. 60 ККУкраїни в редакції Закону № 3342-ІХ від 23 серпня 2023 року, покарання у виді арешту полягає в триманні засудженого військовослужбовця в умовах ізоляції на гауптвахті.

Таким чином, суб`єктом покарання у вигляді арешту може бути виключно військовослужбовець.

До інших осіб, що не відносяться до військовослужбовців, зазначене покарання не застосовується. З урахуванням чого в санкції відповідних статей КК України були внесені зміни.

Відповідно до ч.1 ст. 296 КК України в редакції Закону № 3342-ІХ від 23 серпня 2023 року передбачені покарання у вигляді штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційний нагляд на строк до п`яти років, або обмеженням волі на той самий строк.

Пунктом 23 Розділу 2 Прикінцевих та перехідних положень передбачено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань» засудженим, які відбувають покарання у виді арешту в арештних домах, замінити невідбуту частину покарання на інший вид покарання відповідно до статті 72 цього Кодексу.

Статтею 5 КК України передбачено, що закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.

Згідно ч. 1 ст. 74 КК України звільнення засудженого від покарання або подальшого його відбування, заміна більш м`яким, а також пом`якшення призначеного покарання, крім звільнення від покарання або пом`якшення покарання на підставі закону України про амністію чи акта про помилування, може застосовуватися тільки судом у випадках, передбачених цим Кодексом.

Частиною 3 ст. 74 КК України передбачено, що призначена засудженому міра покарання, що перевищує санкцію нового закону, знижується до максимальної межі покарання, встановленої санкцією нового закону. У разі якщо така межа передбачає більш м`який вид покарання, відбуте засудженим покарання зараховується з перерахуванням за правилами, встановленими частиною першою статті 72 цього Кодексу.

В даному випадку, вирішуючи питання про заміну покарання, потрібно застосувати положення ч. 1ст. 5 ККУкраїни, яка, встановлюючи застосування зворотної дії закону про кримінальну відповідальність у часі, виходить з принципу поліпшення становища особи.

Обмеження волі є більш тяжким покаранням в структурі покарань, визначених ст. 51 КК України порівняно з арештом, а тому заміна покарання на обмеження волі призведе до погіршення становища засудженого.

Застосування штрафу в даному випадку не є доцільним, оскільки відсутні відомості щодо офіційного працевлаштування особи.

Відповідно до ст. 51-1 КК України покарання у вигляді пробаційного нагляду є більш м`яким покаранням порівняно з арештом, у зв`язку із чим в даному випадку підлягає застосуванню.

Відповідно до п.п «в» п. 2 ч. 2 ст. 72 КК України одному дню арешту відповідають два дні пробаційного нагляду.

Замінюючи покарання засудженому на інше, більш м`яке покарання у вигляді пробаційного нагляду, суд також враховує вимоги ч. 4 ст. 59-1 КК України, у відповідності до яких пробаційний нагляд призначається на строк від одного до п`яти років.

Тому, вирішуючи подання керівника Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань № 4», суд вважає за необхідне замінити ОСОБА_4 покарання у виді арешту на покарання у виді пробаційного нагляду в розмірі мінімальної межі покарання, передбаченої ч. 4 ст. 51-1 КК України, а саме строком на один рік, зарахувавши у строк покарання термін відбутого покарання у вигляді арешту з 28.03.2024 по 15.04.2024 з розрахунку: одному дню арешту дорівнює два дні пробаційного нагляду.

Обов`язки засудженому суд визначає з урахуванням особи, його соціального положення, місця проживання, освіти, наявності спеціальності та зайнятості.

Враховуючи, що нове покарання, що призначається ОСОБА_4 , не пов`язане з ізоляцією від суспільства, суд приходить до висновку, що останнього необхідно негайно звільнити з-під варти. Право суду допустити негайне виконання судового рішення передбачено ч. ч. 1, 2ст. 534 КПКУкраїни та буде відповідати як принципам верховенства права та справедливості, оскільки подальше тримання особи в умовах ізоляції після вирішення судом питання про заміну покарання не буде вважатися законним.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 537, 539 КПК України

П О С Т А Н О В И В:

Подання Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань № 4» про заміну невідбутої частини покарання у вигляді арешту на інший вид покарання відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.

Замінити засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідбуту частину призначеного вироком Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 12.02.2024 покарання у вигляді арешту строком 1 (один) місяць на покарання у вигляді пробаційного нагляду строком 1 (один) рік.

На підставі пп. «в» п. 2 ч. 1 ст. 72 КК України зарахувати засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у строк відбування покараннявідбутий строк покарання28.03.2024 по 15.04.2024 з розрахунку: одному дню арешту дорівнює два дні пробаційного нагляду.

На підставі п.п. 1, 2, 3 ч. 2, п. 3 ч. 3 ст. 59-1 КК України покласти на засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 такі обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації; працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу).

Початок строку відбування покарання засудженому у вигляді пробаційного нагляду обчислювати з дня постановки засудженого на облік уповноваженим органом з питань пробації.

Засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити з-під варти з ДУВП №4 негайно.

Копію ухвали направити до Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань № 4» для виконання.

Ухвала може бути оскаржена протягом семи днів з дня її оголошення до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська.

Суддя ОСОБА_1

СудКрасногвардійський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення15.04.2024
Оприлюднено16.04.2024
Номер документу118345564
СудочинствоКримінальне
КатегоріяСправи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях

Судовий реєстр по справі —186/209/24

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська

Юшков М. М.

Вирок від 12.02.2024

Кримінальне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Янжула С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні