Рішення
від 03.04.2024 по справі 926/4021/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2024 року Справа № 926/4021/23

Господарський суд Чернівецької області у складі судді Ніколаєва Михайла Ілліча

секретар судового засідання Голіней Я.І.

представники сторін:

позивача: Хлапоніна О.Р.;

відповідача: Смотр Д.М.;

третьої особи: Атаманюк Л.Я.

розглянув матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства «Чернівціобленерго»

до Управління освіти Чернівецької міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 "Веселі стежинки" Чернівецької міської ради

про стягнення вартості необлікової електричної енергії в сумі 708 378,48 грн.

І. Стислий виклад позицій сторін по суті позовних вимог

Акціонерне товариство «Чернівціобленерго» (надалі - АТ «Чернівціобленерго») звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовною заявою до Управління освіти Чернівецької міської ради про стягнення вартості необлікованої електричної енергії в сумі 708 378,43 грн, яка нарахована внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, що зафіксовано в акті № СV1308.

Позов обґрунтований тим, що 04.04.2006 між ВАТ ЕК «Чернівціобленерго» та Управлінням освіти Чернівецької міської ради укладено договір №669/1 про постачання електричної енергії.

Додатком №3 до вищевказаного договору визначено перелік місць встановлення електролічильників за якими проводиться розрахунок за відпущену електроенергію, включаючи субспоживачів, серед яких заклад дошкільної освіти №52 «Веселі стежинки» (далі - ЗДО №52).

При перевірці електроустановки ЗДО №52 уповноваженим представником АТ «Чернівціобленерго» складено акт про порушення № СV1308 від 04.01.2023, яким зафіксовано порушення відповідачем підпункту 7 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) в частині самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електричної мережі, що не є власністю позивача в порушення схеми обліку електричної енергії (прихованим способом), внаслідок чого Управлінню освіти Чернівецької міської ради нараховано вартість спожитої необлікованої електричної енергії у розмірі 708 378,43 грн.

Відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що (письмові пояснення від 01.11.2023):

- акт про порушення № СV1308 від 04.01.2023 складений без участі представника Управління освіти Чернівецької міської ради, оскільки директор ЗДО №52 не уповноважений представляти інтереси відповідача;

- в акті зазначено, що здійснювалась фотофіксація, докази чого не додані до матеріалів справи;

- перевірка відбулась після переходу ЗДО №52 на фінансову автономію відповідно до рішення 24 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 13.10.2022 N886 «Про фінансову автономію закладів освіти комунальної форми власності Чернівецької міської територіальної громади»;

- розподільчий щиток було встановлено протягом 2018-2020 років, коли здійснювались роботи по впровадженню заходів по збереженню енергоефективності за програмою «НЕФКО»;

- ні Управління освіти Чернівецької міської ради, ні керівництво ЗДО N 52 не перешкоджало представникам оператора системи під час контрольних оглядів, чи технічної перевірки, що свідчить про відсутність їх вини у самовільному підключенні;

- в акті про порушення № CV1308 від 04.01.2023 року не зазначається, які електроустановки, струмоприймачів було самовільно підключено та чи було взагалі підключення;

- безпідставність акту полягає також у режимі роботи закладу який вказаний у акті, а саме: «цілодобово» без вихідних, проте відповідно до пункту 3.5. Статуту закладу дошкільної освіти (ясла - садок) комбінованого типу Nє52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради, що затверджений рішенням Чернівецької міської ради VIII скликання від 13.10.2022 Nє877, ЗДО №52 працює за п`ятиденним робочим тижнем впродовж 10,5 годин; вихідні дні - субота, неділя, святкові; графік роботи закладу: початок роботи - 07:45, закінчення -18:15;

- в акті не враховано, що робота закладу тимчасово призупинялась у зв`язку із введенням простою в період з 01.03.2022 по 11.04.2022, з 01.08.2022 по 23.01.2023;

- в акті не зазначені ЕІС коди площадки комерційного обліку, які є у переліку додатку 1 А до заяви - приєднання.

Третя особа в письмових поясненнях від 07.11.2023 повідомила, що перевірка здійснювалась без уповноваженої особи Управління освіти Чернівецької міської ради. Представниками позивача в акті не зазначено, які струмоприймачі підключено до розподільчого щитка, не встановлено їх потужність. ЗДО №52 не було відомо про підключення розподільчого щитка з порушенням законодавчих вимог, оскільки дане питання не належить до компетенції освітнього закладу. Працівники ЗДО №52 в щитову не включались, підключення не здійснювали. Доступ до щитової має лише завгосп ЗДО №52.

Відповідач у додаткових поясненнях від 22.11.2023 по справі зазначив, що згідно з рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 19.12.2022 №777/41 «Про передачу основних засобів закладам освіти» основні засоби передано з балансу Управління освіти Чернівецької міської ради на баланс закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу № 52 «Веселі стежинки» на праві оперативного управління.

ЗДО №52 з 01.10.2022 перебуває на фінансовій автономії, має право укладати (переукладати) договори, стороною яких виступало управління.

05.01.2023 між закладом дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Національна енергетична група» укладений договір №1 про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу, згідно до якого постачання електроенергії здійснюється з 01.01.2023 року.

Також, між закладом дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Національна енергетична група» укладений договір №2419/1 про закупівлю послуги з розподілу (передачі) електричної енергії (в порядку ст. 40 ЗУ «Про публічна закупівлі») від 07.02.2023 року, згідно якого строк надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії обчислюється з 01.01.2023 по 31.12.2023, місцем надання послуги є м. Чернівці, вул. Полєтаєва Федора,3.

Позивач в клопотанні/заяві від 05.12.2023 зазначив, що :

- акт про порушення складено в присутності особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт споживача - директора ЗДО №52;

- у письмових поясненнях представником відповідача невірно визначено норму закону, яку слід застосовувати у даних правовідносинах, адже на момент складення акту діяла редакція Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджена Постановою НКРЕКП за № 1272 від 05.10.2022 року, в якій не було визначеного положення щодо зазначення в акті про порушення ЕІС-код площадки комерційного обліку;

- в п. 5 акта про порушення № CV1308 зазначено, що паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, включити всі струмоприймачі на повну електричну потужність можливості не надано;

- здійснення фото-, відеофіксації виявленого порушення є правом оператора системи розподілу. З метою повного та всебічного з`ясування обставин справи позивач надає суду докази відеофіксації на оптичному носії;

- участь у проекті «Підвищення енергоефективності громадських будівель м. Чернівці» не надає позивачу чи ЗДО №52 дозвіл на здійснення самовільного підключення електроустановок до електричної мережі.

Позивач зауважив, що перехід ЗДО №52 на фінансову автономію автоматично не здійснює заміну споживача електричної енергії. Саме Управління освіти Чернівецької міської ради станом на момент проведення перевірки було споживачем електричної енергії в розумінні ПРРЕЕ.

Оскільки лише 26 січня 2023 року (після складення акту про порушення) Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради звернувся до АТ «Чернівціобленерго» з підписаною заявою-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, внаслідок чого укладено договір від №2419/1, відповідачем у даній справі є Управління освіти Чернівецької міської ради.

В частині обсягу та вартості необлікованої електричної енергії позивач зазначив, що оператор системи під час обрахунку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалось з порушенням вимог ПРРЕЕ, бере до уваги загальну кількість робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, однак не з`ясовує фактичну кількість робочих днів споживача.

Відповідач у додаткових поясненнях від 19.12.2023 зазначив, що про складення акту Управління освіти Чернівецької міської ради взагалі не було повідомлено, що вказує на недотримання позивачем та грубе порушення процедури складення акта, а отже такий доказ є недопустимим.

Станом на момент складення акту відповідач не був користувачем будівлі, земельної ділянки, основних засобів, в тому числі електричних мереж та електроустановок за адресою вул. Полєтаєва Федора,3, оскільки зазначене майно ще в 2022р. вилучено із оперативного управління відповідача, закріплено на праві оперативного управління та передано на баланс третій особі на підставі рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 19.12.2022р №777/41 за актом прийому передачі від 22.12.2022.

Відповідно до абзацу 5 пункту 1.2.15. ПРРЕЕ, в редакції чинній на дату складення акта, при переході права власності (користування) на об`єкт до нового власника (користувача) переходять права та обов`язки за договорами, укладеними відповідно до цих Правил. З моменту переходу права користування об`єктом у 2022 році до третьої особи перейшли права та обов`язки за договорами, укладеними відповідно до цих ПРРЕЕ.

Відповідач вважає, що наявні договірні стосунки між позивачем і третьою особою з 01.01.2023 та факт переходу права користування об`єктом та переходу прав і обов`язків у 2022 році відповідно до абзацу 5 пункту 1.2.15 ПРРЕЕ вказують на те, що Управління освіти Чернівецької міської ради є неналежним відповідачем у даній справі.

Позивачем не вірно встановлено кількість робочих днів електроустановок споживача та в акті про порушення №CV 1308 від 04.01.2023р. на першій сторінці допущено виправлення чи підчищення посилання на підпункт пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, а тому неможливо встановити, яким саме способом на думку позивача здійснено самовільне підключення та як наслідок застосування кількості робочих днів за формулою.

ІІ. Рух справи у суді

Протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями від 18.09.2023 року позовну заяву передано судді Ніколаєву М.І.

Ухвалою суду від 20.09.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 26.10.2023.

Ухвалою суду від 26.10 2023 розгляд справи в підготовчому судовому засіданні відкладено на 02.11.2023.

Ухвалою суду від 02.11.2023 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 13.11.2023.

Ухвалою суду від 13.11.2023 відкладено підготовче судове засідання на 05.12.2023.

У судовому засіданні 05.12.2023 оголошено перерву до 28.12.2023.

Ухвалою суду від 28.12.2023 закрито підготовче провадження у справі, розгляд справи по суті призначено на 24.01.2024.

24.01.2024 судове засідання не відбулось, у зв`язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Чернівці та Чернівецькій області повітряної тривоги.

Ухвалою суду від 24.01.2024 судове засідання призначено на 06.02.202024.

У судових засіданнях 06.02.2024, 15.02.2024, 29.02.2024, 13.02.2024 та 25.03.2024 оголошувались перерви.

Представник позивача у судовому засіданні 03.04.2024 підтримав позовні вимоги.

Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що належним відповідачем по даній справі є заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 "Веселі стежинки" Чернівецької міської ради.

Третя особа зазначила, що не володіла інформацією про самовільне підключення електроенергії та про даний факт дізналась тільки підчас проведення перевірки.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.233 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення приймаються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Після виходу з нарадчої кімнати відповідно до ст.240 ГПК України у судовому засіданні 03.04.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

III. Фактичні обставини справи, встановлені судом

04 квітня 2006 року між ВАТ «ЕК «Чернівціобленерго» (постачальник) та Управління освіти Чернівецької міської ради (споживач) укладено Договір № 669/1 про постачання електричної енергії (далі - договір).

Пунктом 1.1 договору передбачено, що постачальник електричної енергії здійснює постачання електричної енергії споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід`ємними частинами.

Відповідно до пункту 2.2.5 в договору споживач зобов`язується забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника та Держенергонагляду України після пред`явлення службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії.

Згідно пункту 4.2.4 договору споживач сплачує постачальнику вартість електроенергії, розраховану, виходячи з приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання (згідно з методикою, затвердженою Національною комісією регулювання електроенергетики України - НКРЕ), у разі таких дій споживача:

4.2.4.1 Самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;

4.2.4.2 Пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку;

4.2.4.3 Споживання електроенергії поза засобами обліку;

4.2.4.4 Інших умов, визначеними методичними рекомендаціями НКРЕ.

Договір вважається чинним з моменту підписання і діє до 31.12.2007. Цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку не буде заявлено однією із сторін про відмову від цього договору або його перегляд.

Доказів розірвання, перегляду умов чи відмови від даного договору станом на момент здійснення перевірки (04.01.2023) суду не надано.

Додатком № 3 до договору визначено Перелік місць встановлення електролічильників за якими проводиться розрахунок за відпущену електроенергію, включаючи субспоживачів, серед яких міститься й дошкільний навчальний заклад, що розташований за адресою: м. Чернівці, Полєтаєва,3.

В матеріалах справи наявна схема постачання електричної енергії за вищезгаданим об`єктом.

Крім того представником відповідача до матеріалів справи додано договір про нестандартне приєднання до електричних мереж №124-12 від 22.05.2015, згідно якого до електричних мереж ПАТ ЕК «Чернівціобленерго» або іншого власника мереж приєднується ДНЗ №52 по вул. Полєтаєва 3 в м. Чернівці. (п.1.1. договору)

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 1462 від 20.11.2018 Акціонерному товариству «Чернівціобленерго» видано ліцензію з розподілу електричної енергії.

На підставі заяви-приєднання 30.11.2018 року відповідач приєднався до умов договору споживача про розподіл електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії №669/1.

Відповідно до Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (далі - типовий договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (далі - споживач) як послуги Оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору (п.1.1типового договору, а.с.234-242).

Згідно п.1.2 типового договору умови договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 року №312 (далі - ІІРРЕЕ) та є однаковими для всіх споживачів.

Оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою ПКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою ПКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи (п. 2.1 типового договору).

Відповідно до п.2.2 типового договору відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 до цього договору.

Як визначено в п.2.3 типового договору споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги оператора системи згідно з додатком 4 «Порядок розрахунків».

Згідно п.3.2 типового договору за підсумками розрахункового місяця постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку споживачу не залежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником споживача.

Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються Оператором системи розподілу в особистому кабінеті споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача.

За необхідності для споживача (його постачальника) забезпечувати визначення обсягу електричної енергії частіше ніж один раз на місяць. Споживач (його постачальник) має укласти із Оператором системи розподілу або іншим акредитованим постачальником послуг комерційного обліку окремий платний договір, в якому визначити порядок формування даних комерційного обліку про обсяг електричної енергії за розрахунковий місяць та передачу цих даних до адміністратора комерційного обліку (за необхідності).

Пунктом 3.5 типового договору визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається Адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОНС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.

За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних Оператора системи розподілу.

Відповідно до п.3.6 типового договору постачальник послуг комерційного обліку та оператор системи розподілу мають право здійснювати контрольні зняття показів лічильника електричної енергії споживача.

Оператор системи розподілу не рідше одного разу на шість місяців здійснює контрольне зняття показів лічильника електричної енергії та формує обсяг розподіленої та спожитої електричної енергії по споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника електричної енергії, з урахуванням його фактичних показань.

Згідно з п.4.1 типового договору споживач, якому продаж електричної енергії здійснюється на роздрібному ринку електричної енергії зобов`язаний мати діючий договір з постачальником електричної енергії.

Пунктом 5.1 типового договору визначено, що ціною цього договору є вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача зазначені у в Паспорті точки (точок) розподілу за об`єктом споживача.

Оплата послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок оператора (п. 5.2 типового договору).

Тариф (ціна) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 «Порядок розрахунків» (п. 5.3 типового договору).

Відповідно до п.5.5 типового договору оператор системи в особовому рахунку споживача зазначає сторону, яка здійснює оплату наданих споживачу послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Згідно з п.6.1 типового договору оператор системи зобов`язується: 1) виконувати умови цього Договору; 2) відкрити особовий рахунок споживача; 3) забезпечувати утримання мереж в належному стані для задоволення потреб споживача в електричній енергії; 4) здійснювати розподіл (передачу) електричної енергії споживачу, із дотриманням показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; 5) надавати споживачу інформацію про послуги, пов`язані з розподілом (передачею) електричної енергії, - та про терміни обмежень і відключень; 6) надавати споживачу інформацію про зміну тарифу (ціпи) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії не пізніше ніж за 20 днів до введення її в дію; 7) ознайомити споживача з ПРРЕЕ та провести інструктаж щодо безпечної експлуатації вузла вимірювання; 8) проводити не менше як один раз на 6 місяців контрольний огляд засобу комерційного обліку у споживача відповідно до затверджених графіків; 9) здійснювати технічну перевірку засобу (вузла) обліку (засобу вимірювальної техніки) не рідше одного разу на три роки; 10) розглядати звернення та претензії споживача щодо надання послуг, пов`язаних з розподілом (передачею) електричної енергії, та приймати з цього приводу рішення у терміни, передбачені законодавством; 11) приймати письмові та усні повідомлення (у тому числі засобами зв`язку) споживача щодо порушення електропостачання або порушення параметрів якості електричної енергії, а також вживати заходів до відновлення електропостачання та приведення показників якості у відповідність з вимогами нормативних документів; 12) виконувати інші обов`язки передбачені ліцензійними умовами та ПРРЕЕ.

Відповідно до п.6.2 типового договору споживач зобов`язується: 1) виконувати умови цього договору; 2) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; 3) невідкладно повідомляти оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання; 4) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 5) забезпечувати доступ представникам оператора системи, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки; 6) не перешкоджати обрізанню гілок дерев, які ростуть на території, що належить споживачу, для забезпечення відстані від проводів повітряної лінії електромережі оператора системи. Обрізання гілок дерев, які ростуть па території споживача, для забезпечення відстані від проводів повітряної лінії електромережі споживача, здійснює споживач відповідно до пункту 5 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1997 року № 209; 7) у разі зміни власника об`єкта (звільнення споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації (у тому числі шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об`єкті письмово повідомній оператора системи про розірвання цього договору та не пізніше дня звільнення об`єкту здійснити всі оплати передбачені умовами цього Договору; 8) у разі здійснення оплати за послугу з розподілу (передачу) безпосередньо оператору системи здійснювати таку оплату у терміни передбачені додатком до цього договору; 9) у разі, якщо споживач є власником засобу вимірювання, виконувати обґрунтовані вимоги оператора системи щодо приведення засобу вимірювання в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.

Відповідно до п.8.6 типового договору у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача він сплачує оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

У разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недотримання продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту (п.8.9 типового договору).

Згідно п.11.1 типового договору цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік. якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Доказів припинення дії чи перегляду умов типового договору станом на момент здійснення перевірки (04.01.2023) суду не надано.

Як зазначено в п.12.1 типового договору інші умови можуть бути узгоджені сторонами в додатках до цього Договору, які є його невід`ємними частинами.

Згідно з п.12.2 типового договору усі додатки, зміни та доповнення до цього договору оформлюються сторонами письмово в паперовій формі, підписуються уповноваженими особами обох сторін.

Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регламентуються законодавством (п.12.4 типового договору).

Спори та розбіжності, що можуть виникнути під час користування електричною енергією, якщо вони не будуть узгоджені шляхом переговорів між сторонами, вирішуються в судовому порядку (п.12.5 типового договору).

Згідно з наявним в матеріалах справи додатком 1 А передбачено перелік ЕІС- кодів до заяви-приєднання, згідно якого за адресою Полєтаєва, 3 в м. Чернівці передбачено наступні ЕІС-коди: 62Z9663383218035, 62Z5331903979303, 62Z8639443945036 та 62Z3136126823537.

Представником відповідача додано до матеріалів справи договір №18 про закупівлю послуги з розподілу (передачі) електричної енергії (в порядку ст. 40 ЗУ «Про публічні закупівлі») відповідно якого до Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 предметом закупівлі є надання Послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, Код 65310000-9 Розподіл електричної енергії.

Відповідно до Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 предметом закупівлі є надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії

Пунктом 5 вищевказаного договору передбачено, що строк надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії до 31.12.2022.

Відповідно пункту 5.2 вищевказаного договору місцем надання послуг є заклади освіти Чернівецької міської ради, зокрема ДНЗ №52 (вул. Полєтаєва, 3)

Пунктом 10.1 вищевказаного договору передбачено, що договір набирає чинності з дати підписання, поширює свою дію на правовідносин, що виникли між сторонами з 01 січня, відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України), та діє до 31.12.2022 року (включно), але в будь - якому разі до повного виконання зобов`язань по договору в межах одного календарного року.

Даний договір може бути продовжений на строк, достатній для проведення процедури закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на наступний рік, в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в цьому договорі (пункт 10.2 договору).

Згідно пункту 10.3 договору закінчення його терміну дії не тягне за собою закінчення дії договору.

На підставі наказу від 28.02.2022 №30 тимчасово призупинено діяльність ЗДО №52 з 01.03.2022.

Доказів повідомлення позивача про тимчасове призупинення діяльності ЗДО №52 з 01.03.2022 чи про відмову від послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в період тимчасового призупинення діяльності суду не надано.

Наказом Управління освіти Чернівецької міської ради від 05.04.2022 №90 відмінено простій для ЗДО №52 з 11.04.2022.

На підставі наказу від 29.07.2022 №61 тимчасово призупинено діяльність ЗДО №52 з 01.08.2022.

Доказів повідомлення позивача про тимчасове призупинення діяльності ЗДО №52 з 01.08.2022 чи про відмову від послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в період тимчасового призупинення діяльності суду не надано.

Наказом Управління освіти Чернівецької міської ради від 16.01.2023 №386 відмінено простій для ЗДО №52 з 23.01.2023.

Рішенням 24 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради №886 від 13.10.2022 вирішено надати фінансову автономію закладам загальної середньої освіти комунальної форми власності Чернівецької міської територіальної громади з 01.10.2022 року, зокрема дошкільному навчальному закладу №52 комбінованого типу, що знаходиться в комунальній власності територіальної громади м. Чернівці (п. 2.16 рішення).

Рішенням 24 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради №887 від 13.10.2022 вирішено змінити та перейменувати «Дошкільний навчальний заклад №52 комбінованого типу, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівці» на «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради» (п. 2.25 рішення).

Вищевказаним рішенням затверджено статут Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради.

Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 статуту засновником (власником) Закладу є Чернівецька міська рада, а уповноважений орган - управління освіти Чернівецької міської ради.

Пунктом 1.8 вищевказаного статуту передбачено, що заклад є юридичною особою з моменту його державної реєстрації, має гербову печатку, штамп, бланки зі своєю назвою, може мати рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України, самостійний баланс.

Згідно пункту 1.11 заклад несе відповідальність за своїми зобов`язаннями відповідного до чинного законодавства України. Заклад не несе відповідальність за зобов`язаннями Засновника.

Заклад працює за п`ятиденним робочим тижнем впродовж 10,5 годин. Вихідні дні - субота, неділя, святкові (п.3.5 статуту ЗДО №52).

Відповідно до Витягу з рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 19.12.2022 №777/41 основні засоби з балансу управління освіти Чернівецької міської ради передано на баланс на праві оперативного управління Закладу дошкільної освіти (ясла-садочок) комбінованого типу №52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради.

На підставі акта приймання-передачі майна, яке передається з балансу Управління освіти Чернівецької міської ради від 22.11.2022 ЗДО №52 передано основні засоби, у т.ч. електролічильники.

В матеріалах справи наявний договір №216/12 від 22.12.2022 про надання послуг укладений між АТ «Чернівціоленерго» (виконавець) та ЗДО №52 «Веселі стежинки» (замовник) згідно якого виконавець надає замовники послуги з перевірки схеми підкл., перетяжці під`єднувальних контактів в елект. до 1000 В з 3-ф. прямого вкл. за адресою Полєтаєва, 3, кількість послуг - 3 (пункт 2.1.1 договору).

Пунктом 6.1 вищевказаного договору передбачено, що договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 11.01.2023, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором.

04.01.2023 представниками АТ «Чернівціобленерго» в присутності директора Атаманюк Людмили проведено перевірку закладу дошкільної освіти № 52 «Веселі стежинки», що знаходиться за адресою: м. Чернівці, вул. Полєтаєва, буд. 3, за наслідками якої складено Акт про порушення №CV1308.

Актом про порушення №CV1308 встановлено порушення відповідачем пп.7 п. 8.4.2. ПРРЕЕ в частині самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електричної мережі, що не є власністю ОСР АТ «Чернівціобленерго» з порушенням схеми обліку електричної енергії, підключення здійснено прихованим способом.

Факт порушення зафіксовано в графічній схемі, яка відображена в акті.

Згідно пункту 4 акту споживачем було здійснено самовільне підключення алюмінієвим проводом (кабелем) за перерізом 4*16.

В пункті 5 акта вказано, що паспорті дані всіх струмоприймачів не надано, включити всі струмоприймачі на повну електричну потужність можливості не надано. Режим роботи закладу цілодобово, без вихідних.

В пункті 6 акта зазначено, що для виявлення прихованого самовільного підключення представниками ОСР АТ «Чернівціобленерго» було здійснено демонтаж кожуху розподільного щита з дообліковими колами.

В акті вказано, що комісія оператора системи з розгляду складеного Акта про порушення буде проводити засідання 15.02.2023 о 12 год. за адресою м. Чернівці, вул. Прутська, 23 а, к. №210.

З Актом про порушення №CV1308 ознайомлена директор ЗДО №52 "Веселі стежинки" Л. Атаманюк, яка підписала акт із зауваженнями, що самовільне підключення здійснено під час проведення заходів впровадження програми енергоефективності «НЕФКО».

Додатками до акту є фото- та відефіксація.

Один примірник акта отримала Л.Атаманюк.

05.01.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Національна енергетична група» (постачальник) та Закладом дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 "Веселі стежинки" Чернівецької міської ради (споживач) на підставі заяви-приєднання укладено договір №1 про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу, згідно якого постачальник зобов`язується постачати споживачу у 2023 році електричну енергію, код 09310000-5-електрична енергія за ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», а споживач зобов`язується прийняти та оплатити електричну енергію на умовах цього договору (пункт 2.1 договору).

Відповідно до додатку 3 вищевказаного договору початок постачання - з 01 січня 2023 року.

Листом від 09.01.2023 № 1/12-02/9 АТ «Чернівціобленерго» надіслало на адресу Управління освіти Чернівецької міської ради запрошення на комісію про розгляду Актів про порушення, що підтверджується фіскальним чеком АТ «Укрпошта» від 10.01.2023.

26.01.2023 між АТ «Чернівціобленерго» та ЗДО №52 на підставі заяви-приєднання №2419/1 укладено договір №2419/1 споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

07.02.2023 між ЗДО №52 та АТ «Чернівціобленерго» укладено договір №2419/1 про закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (в порядку ст. 40 ЗУ «Про публічні закупівлі.

15.02.2023 відбулося засідання комісії по розгляду Акту про порушення №CV1308 від 04.01.2023 за участю представників позивача - Атаманюк Л.Я. та Круглецького Д.В, які представляла інтереси Управління освіти Чернівецької міської ради на засіданні комісії по розгляді Актів про порушення «Правил роздрібного ринку електричної енергії» на підставі доручення №06 від 14.02.2023.

Комісією запропоновано провести розрахунок вартості не облікової електроенергії згідно п. 8.4.12. ПРРЕЕ, по формулі 8,10 виходячи з наступного: І (сила струму) - з найменшого допустимого тривалого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі та становить 55А; t вик.с.п. - 12 год на добу; Ді - сумарна кількість робочих днів у дванадцяти календарних місяців, що передували дню виявлення порушення та складає 312 днів, U - номінальна фаза напруга 0,22 кВ; Cos f - 0,90.

За результатами розгляду Акту про порушення №CV1308 від 04.01.2023 комісією вирішено здійснити нарахування вартості необлікової електричної енергії згідно п. 8.4.12. ПРРЕЕ враховуючи пропозиції та аргументи споживача та комісії в сумі 708 378,48 грн.

Рішення комісії оформлене протоколом №116 від 15.02.2023.

Присутні на засіданні комісії представники споживача утримались від надання пропозицій, від підпису протоколу відмовились.

Згідно розрахунку обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, яке зафіксоване Актом про порушення №CV1308 відповідачу за період порушення з 04.01.2022 по 04.01.2023 нараховано обсяг електричної енергії 122 316 кВт/год в сумі 708 378,48 грн.

В розрахунку зазначено: дата останнього КО або ТП - 19.09.2023.

Судом встановлено, що 19.09.2022 відбувся контрольний огляд засобів обліку електричної енергії ЗДО №52, доказів іншого ( у т.ч. проведення технічної перевірки) суду не надано.

Потужність самовільного підключення згідно розрахунку - 32,67 кВт, час використання - 12 годин, величина добового обсягу - 392,04, кількість робочих днів у вказаний період - 312.

Доказів визнання незаконним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Чернівціобленерго", оформлене протоколом засідання комісії №116 від 15.02.2023, суду не надано.

Листом від 09.02.2023 Департамент інфраструктури та благоустрою Чернівецької міської ради повідомив відповідача, що проведені роботи в рамках проекту «Енергоефективність в будівлях бюджетної сфери у м. Чернівці», а саме по об`єкту «Капітальний ремонт ДНЗ №52 на вул. Полєтаєва, 3 в м. Чернівцях» проводились згідно проектно-кошторисної документації, розробленої проектним інститутом, що пройшла державну експертизу, тому підключення вентиляції системи в обхід лічильника обліка електроенергії підрядною організацією неможливе.

15.02.2023 відповідачу висталено рахунок №116 на сплату вартості необлікової електричної енергії в сумі 708 378,48 грн.

Протокол засідання комісії з розгляду акта про порушення, разом з розрахунком величини вартості та рахунком для оплати були направлені Споживачу засобами поштового зв`язку з листом № 1/12-02/148 від 20.02.2023, що підтверджується наявним в матеріалах справи фіскальним чеком АТ «Укрпошта».

Факт отримання вищевказаних документів відповідачем не заперечується.

На момент звернення до суду відповідач не сплатив нараховану суму вартості необлікованої електричної енергії, у зв`язку з чим позивач звернувся з позовом у даній справі.

IV. Позиція суду по суті спору

Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

За приписами статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

За змістом статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін (частина 2 статті 714 Кодексу).

Відповідно до статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За приписами статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до частини 1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії».

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Відносини господарюючих суб`єктів в сфері електроенергетики регулюються спеціальним законодавством, зокрема Законом України Про ринок електричної енергії, Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.

ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку (п. 1.1.1. ПРРЕЕ).

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є оператором системи розподілу та виконує функції, визначені статтею 46 Закону України "Про ринок електричної енергії". До них належить забезпечення комерційного обліку відповідно до цього закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до п. 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

За приписами п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

Судом встановлено, що 04 квітня 2006 року між ВАТ «ЕК «Чернівціобленерго» (постачальник) та Управління освіти Чернівецької міської ради (споживач) укладено Договір № 669/1 про постачання електричної енергії, в Додатку № 3 до якого міститься дошкільний навчальний заклад, що розташований за адресою: м. Чернівці, Полєтаєва,3.

В подальшому, на підставі заяви-приєднання 30.11.2018 року відповідач приєднався до умов договору споживача про розподіл електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії №669/1.

Згідно з п. 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ передбачено, зокрема, що споживач електричної енергії зобов`язаний: не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до пункту 8.2.5 Розділу VIII ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Судом встановлено, що Акт про порушення №CV1308 від 04.01.2023 підписано представниками оператора системи та директором Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №52 «Веселі стежинки» Чернівецької міської ради як особою, яка допустила працівників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки).

Відповідно до підпункту 8.2.6 Розділу VIII ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

З огляду на викладене, підставою для визначення обсягу необлікованої електричної енергії є акт про порушення, складений у відповідності до вимог ПРРЕЕ.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

Судом встановлено, що відповідач належним чином повідомлений про місце, час і дату засідання комісії, що підтверджується листом від 09.01.2023 № 1/12-02/9 АТ «Чернівціобленерго».

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Підпунктами 7 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Актом № СV1308 від 04.01.2023 встановлено порушення відповідачем підпункту 7 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) в частині самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електричної мережі, що не є власністю позивача в порушення схеми обліку електричної енергії (прихованим способом).

Судом вважає, що акт про порушення № СV1308 від 04.01.2023 складено у повній відповідності до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, докази на підтвердження порушення працівниками позивача порядку складення акту про порушення, наявності недоліків (дефектів) зазначеного акту, недостовірності відомостей, зазначених в ньому, неправильного відображення в акті схеми підключення електроустановки споживача та її графічного зображення, зокрема, із зазначенням меж балансової належності, або неповноважності інспекторів позивача безпосередньо під час складання та підписання вказаного акта у матеріалах справи відсутні.

Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (п.8.4.1 ПРРЕЕ).

За змістом пп.6 п.8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення, зокрема, як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

За результатами розгляду Акту про порушення №CV1308 від 04.01.2023 комісією вирішено здійснити нарахування вартості необлікової електроенергії за формулою, передбаченою п. 8.4.12 ПРРЕЕ.

Відповідно до п.8.4.12 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою:

W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п.,

де P с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами:

у разі підключення до однієї фази: P с.п. = І · U ном.фаз. · cos

у разі підключення до трьох фаз: P с.п. = 3 · І · U ном.фаз. · cos

де

І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи:

з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ (переріз згідно п.4 акта 4*46, що дорівнює згідно табл. 1.3.5 ПУЕ - 55А);

U ном.фаз.- номінальна фазна напруга, кВ (0,22 кВ);

cos - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9;

t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Нарахування по акту проведено за 312 робочих днів за період порушення з 04.01.2022 по 04.01.2023, тобто згідно з вимогами ПРРЕЕ.

Загальна кількість необлікованої електроенергії складає 122 316 кВт.год на суму 708 378,48 грн.

Перевіривши вказаний розрахунок, суд вважає, що він є арифметично правильним та проведеним за належними формулами, з урахуванням правильних значень необхідних параметрів.

Доказів у спростування арифметичної правильності та методологічної відповідності розрахунку вартості необлікованої електроенергії чи свого розрахунку відповідач суду не надав.

Пунктом 8.6 договору від 30.11.2018 передбачено, що у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору вартість недоврахованої електроенергії відповідно до вимог ПРРЕЕ.

За змістом п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Судом встановлено, що позивач 20.02.2023 направив на адресу відповідача протокол №116, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії внаслідок порушення ПРРЕЕ, яке зафіксовано Актом про порушення №CV1308 та рахунок №116.

У встановлений 30 денний термін відповідач не сплатив вартість необлікованої електричної енергії, нарахованої згідно Акта про порушення № CV1308 від 04.01.2023, що призвело до виникнення боргу в сумі 708 378,43 грн.

Згідно з абзацом 4 п. 8.2.7 ПРРЕЕ спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

За змістом абз. 2 п. 8.2.7 ПРРЕЕ якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недорахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установлених законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення, безпосередньо впливає на права та обов`язки відповідного суб`єкта господарювання. Вимога про оскарження рішення комісії про визначення обсягу недорахованої електричної енергії та її вартості, оформленого протоколом з розгляду акту про порушення, має розглядатися судом як вимога про визнання повністю або частково недійсним акта відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 року у справі № 910/17955/17 у подібних правовідносинах.

Відповідач не був позбавлений права оскаржити рішення засідання комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ щодо визначення обсягу та вартості обсягу необлікованої електричної енергії, оформленого протоколом № 116 від 04.01.2023, проте цим правом не скористався.

Суд критично оцінює доводи відповідача про те, що Акт про порушення № СV1308 від 04.01.2023 складений без участі представника Управління освіти Чернівецької міської ради.

Відповідно до пункту 8.2.5 Правил передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

За висновками Верховного Суду, наведеними у постановах від 17.05.2022 у справі № 910/18902/20, від 21.06.2022 у справі № 912/1133/21 у подібних правовідносинах, за відсутності визначення, зокрема, ПРРЕЕ, поняття «інша особа, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи)», наведеного в абзацах першому і восьмому пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, такою особою слід вважати особу, яка: має доступ до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території (далі - об`єкт), що належить на праві власності або користування споживачу, або має доступ до території, на якій розміщено об`єкт; має можливість допуску представників оператора системи до об`єкта, що належить на праві власності або користування споживачу, або до території, на якій розміщено об`єкт, що належить на праві власності або користування споживачу, для проведення перевірки; таку особу встановлено за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи. При цьому ПРРЕЕ не передбачено обов`язку зазначати в акті про порушення документ, за яким відбулось встановлення особи.

Відтак, з урахуванням пункту 8.2.5 ПРРЕЕ акт правомірно складений в присутності особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт споживача - директора ЗДО №52, на території якого відповідачу надавались послуги з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії №669/1.

Акт про порушення від 04.01.2023 не містить зауважень стосовно відсутності у директора ЗДО №52 повноважень на його підписання

Відповідачем не спростовано, що зазначене підключення є самовільним, тобто несанкціоноване (непогоджене) оператором системи та виконано за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та договором з оператором системи.

Твердження відповідача про те, що останній не має жодного відношення до розподільчих щитів, зазначене обладнання йому не належить та не перебуває у нього на балансі, не спростовує факту виявленого у відповідача порушення, зафіксованого у визначеному Правилами порядку.

Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що Управління освіти Чернівецької міської ради є неналежним відповідачем з посиланням на те, що перевірка відбулась після переходу ЗДО №52 на фінансову автономію відповідно до рішення 24 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 13.10.2022 N886 «Про фінансову автономію закладів освіти комунальної форми власності Чернівецької міської територіальної громади», а згідно п. 1.2.15 ПРРЕЕ (абзац п`ятий) при переході права власності (користування) на об`єкт до нового власника (користувача) переходять права та обов`язки за договорами, укладеними відповідно до цих Правил.

За змістом наведених норм, якими визначений порядок врегулювання правовідносин з надання послуг з розподілу електричної енергії при переході права власності на електрифіковану споруду (її частину):

- при переході права власності (користування) на об`єкт (електрифіковану споруду, її частину) до нового власника (користувача) переходять права та обов`язки за договорами, що були вже укладені відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії;

- при цьому до договору про приєднання вносяться лише ті зміни, що стосуються зміни замовника (сторони договору), за умови, що він підтвердив незмінність технічних параметрів та вимог до категорії з надійності електропостачання об`єкта забудови, визначених у договорі про приєднання (з усіма додатками, включаючи технічні умови).

Отже, якщо відбулась зміна власника об`єкту (електрифікованої споруди, її частини), що є споживачем - стороною договору з надання послуг з розподілу електричної енергії, то на підставі заяви споживача - нового власника, до нього переходять права та обов`язки за договорами, що були вже укладені відповідно до ПРРЕЕ, тобто і права, і обов`язки за договором, укладеним з попереднім власником (якщо мало місце укладення цього договору); а до відповідного договору про приєднання вносяться відповідні зміни (що стосуються зміни замовника (сторони договору), за умови, що він підтвердив незмінність технічних параметрів та вимог до категорії з надійності електропостачання об`єкта забудови, визначених у договорі про приєднання (з усіма додатками, включаючи технічні умови).

Вищевказану правову позицію викладено в постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 11.01.2022 по справі № 913/567/19(913/72/21).

Оскільки третя особа чи відповідач з відповідною заявою до позивача не зверталась і не повідомили про перехід права на користування об`єктом до нового власника, суд виснує, що станом на момент проведення перевірки діяв договір з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії №669/1 і саме відповідач був споживачем електричної енергії в розумінні ПРРЕЕ.

Лише після складення акту про порушення 26 січня 2023 року ЗДО №52 звернувся до АТ «Чернівціобленерго» з підписаною заявою-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, внаслідок чого укладено договір від №2419/1, тож належним відповідачем у даній справі є Управління освіти Чернівецької міської ради.

Саме відповідач, як споживач, який перебував у договірних правовідносинах із оператором систем розподілу, несе відповідальність за порушення ПРРЕЕ, і є відповідальною особою за сплату вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, що встановлено до Актом про порушення № СV1308 від 04.01.2023.

Суд відхиляє твердження відповідача про те, що ні Управління освіти Чернівецької міської ради, ні керівництво ЗДО N 52 не перешкоджало представникам оператора системи під час контрольних оглядів, чи технічної перевірки, що свідчить про відсутність їх вини у самовільному підключенні, оскільки це не впливає та не спростовує сам факт порушення ПРРЕЕ в частині самовільного підключення до електричної мережі.

При цьому, вартість необлікованої електроенергії є платою за поставлену електричну енергію, а не оперативно-господарською санкцією чи збитками в розумінні законодавства про електроенергетику. Схожі висновки викладені в пунктах 67, 72 та 73 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі №910/17955/17.

В п. 5 Акта про порушення № CV1308 зазначено, що паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, включити всі струмоприймачі на повну електричну потужність можливості не надано, відтак позивач правомірно визначив потужність самовільного підключення на підставі п. 8.4.12 ПРРЕЕ.

Суд відхиляє посилання відповідача на те, що при розрахунку вартості необлікованої електричної енергії не враховано режим роботи ЗДО №52, оскільки згідно п. 8.4.12 ПРРЕЕ час використання самовільного підключення протягом доби приймається рівним 12 год/добу.

Відповідно пункту 8.4.8 Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): 3) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Відтак, позивач правильно розрахував період порушення та кількість робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, при цьому доказів проведення останньої технічної перевірки суду не надано.

Суд не погоджується з доводами відповідача про те, що до розрахунку вартості необлікованої електричної енергії безпідставно включений період простою ЗДО №52, оскільки в матеріалах справи відсутні докази повідомлення позивача про тимчасове призупинення діяльності третьої особи чи про відмову від послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в період тимчасового призупинення діяльності.

Відповідачем не подано доказів, що у період простою ЗДО №52 не споживав електричну енергію та не здійснював господарську діяльність.

На момент складення акта діяла редакція Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджена Постановою НКРЕКП за № 1272 від 05.10.2022 року, в якій не було визначеного положення щодо зазначення в акті про порушення ЕІС-код площадки комерційного обліку, відтак в акті про порушення не слід було зазначати ЕІС коди площадок комерційного обліку, які є у переліку додатку 1 А до заяви - приєднання.

Згідно з ч.2, 3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.

Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст.81 ГПК України сторонами доказів.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи докази, які містяться у матеріалах справи, а також норми чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд вирішив позов задовольнити та стягнути з відповідача вартість необлікованої електричної енергії в сумі 708 378,48 грн.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

V. Розподіл судових витрат

Частиною 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно положень пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні з позовною заявою до суду сплачено судовий збір у розмірі 8 500,54 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №83 від 07.09.2023.

Враховуючи вищевикладене, судовий збір у розмірі 8 500,54 грн. слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 12, 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління освіти Чернівецької міської ради (58029, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 176, ЄДРПОУ 02147345) на користь Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» (58000, м. Чернівці, вул. Прутська, 23, ЄДРПОУ 00130760) заборгованість за необліковану електричну енергію в сумі 708 378,48 грн (на рахунок № НОМЕР_1 , код 00130760, МФО 322313 в АТ «Укрексімбанк) та 8 500,54 грн. судового збору (на рахунок № НОМЕР_2 , код 00130760, МФО 356334 в Філія Чернівецьке обласне управління Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»).

Повний текст рішення складено та підписано 15.04.2024.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/

Суддя М.І. Ніколаєв

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення03.04.2024
Оприлюднено17.04.2024
Номер документу118356180
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв