ЄУН: 336/10796/23
Провадження №: 2/336/985/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2024 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Боєва Є.С., за участю при секретарі Журавель Д.В. розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення посмертної судової молекулярної генетичної експертизи,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Оріхівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Пологівському району Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерства оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізької області, районна адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району (орган опіки та піклування), про встановлення факту батьківства.
Ухвалою суду від 27.12.2023 прийнято справу до розгляду та призначено підготовче судове засідання на 20.02.2024, яке відкладено через неявку відповідачів.
27.03.2024 в підготовче судове засідання учасники справи не з"явилися. Представники третіх осіб надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Від представника позивача адвоката Ярошенка О.О. надійшла заява про проведення підготовчого судового засідання за відсутсноті сторони позивача, а також у заяві викладено прохання вирішити клопотання про призначення посмертної судової молекулярно-генетичної експертизи.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до такого.
За правиламист. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Відповідно до ч.1ст. 103 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу»встановлено, що судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Згідно роз`яснень, які містяться у постанові Верховного Суду від 25 серпня 2020 року по справі ЄУН №478/690/18, висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що для об`єктивного вирішення даного спору необхідні спеціальні знання в області судової медицини, суд приходить до висновку про задоволення клопотання позивача та вважає за необхідне призначити посмертну судову молекулярно-генетичну експертизу.
Відповідно до ч.3ст.7 ЗУ «Про судову експертизу»виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
У зв`язку з вказаною нормою проведення відповідної судової молекулярно-генетичної експертизи може бути доручено Запорізькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України, що є державною спеціалізованою установою.
Відповідно до п.45 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» №10 від 17 жовтня 2014 року витрати, пов`язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести сторона, яка заявила клопотання про проведення судової експертизи, а якщо таке клопотання заявлено двома сторонами, то витрати несуть обидві сторони порівну.
Згідно з п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Оскільки для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.102-109,252-253, 261 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача задовольнити.
Призначити у справі посмертну судову молекулярно-генетичну експертизу, та поставити на її розгляд таке питання:
чи є ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком дитини ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Проведення експертизи доручити Запорізькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (69068, вул. Аваліані 19-А, м. Запоріжжя).
Зобов`язати Запорізьке бюро судово-медичної експертизи (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд.30, ЄДРПОУ 02005177) надати зразки біологічного матеріалу померлого ОСОБА_4 до Запорізького науково-дослідницького експертно-криміналістичного центру МВС України, витрати пов`язані з доставкою зразків покласти на позивача.
Витрати на проведення експертизи покласти на відповідача.
Роз`яснити сторонам наслідки ухилення від участі в експертизі відповідно дост. 109 ЦПК Українита наслідки несплати судової експертизи відповідно дост. 139 ЦПК України.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Після проведення експертизи направити висновок експерта на адресу суду: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд.117-а.
Провадження по справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя: Є.С. Боєв
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2024 |
Оприлюднено | 17.04.2024 |
Номер документу | 118370626 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Боєв Є. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні