Справа №760/29319/23
2-о/760/9/24
Справа №760/29319/23
2-о/760/9/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2024 року Солом`янський районний суд м. Києва
у складі колегії: головуючого судді - Букіної О.М.
присяжних: Лопушанської І.В., Задорожного О.Г.
при секретарі - Щепановій І.І.
за участю адвоката заявника - Вовченко С.М.,
адвоката- Сердюк Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2023 року заявник звернулася до Солом`янського районного суду м. Києва з заявою, в якій просить визнати недієздатною її маму - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити над нею опіку та призначити опікуном заявницю - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви зазначає, що гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , є матір`ю заявниці.
В листопада 1998 року, через постійні сварки з татом заявниці гр. ОСОБА_4 , мати заявниці захворіла на психічне захворювання та потрапила на лікування до Київської міської клінічної лікарні № 21 ім. Ак. І.П. Павлова (наразі Київська міська клінічна психоневрологічна лікарня № 1), де їй було поставлено діагноз шизофренія.
Заявник вказує на те, що шизофренія є невиліковною хворобою, тому на протязі 18 років мама постійно проходить лікування у Київській міській клінічній психоневрологічній лікарні №1, де і перебуває на обліку.
Посилається, що поступово з часом хвороба матері ускладнювалася, стан здоров`я погіршувався, внаслідок чого вона перестає розуміти усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Заявник зазначає, що рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 07.06.2019 у справі №760/19385/16-ц (провадження № 2-о-27/19), визнано недієздатною ОСОБА_2 , встановлено опіку над нею, призначено заявницю її опікуном.
Визначено строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною тривалістю в два роки з дня набрання рішенням суду законної сили.
Вказане рішення набрало законної сили 09.07.2019.
Заявник посилається на те, що відповідно до ч. 7 ст. 300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
З підстав введення карантинних обмежень на території України через COVID та у зв`язку зі збройною військовою агресією, заявницею було пропущено вказаний строк.
Однак, з урахуванням існування вказаного рішення суду та наявного в ньому висновку судово-психіатричного експерта № 589 від 11.09.2018, відповідно до якого мати ОСОБА_2 виявляє ознаки шизофренії параноїчної, безперервний тип перебігу, виражений апатико-дисоціативний тип дефекту, параноїчний синдром, і за своїм психічним станом у теперішній час не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, заявниця вважає, що мати потребує встановлення над нею опіки та, враховуючи той факт, що вказана хвороба матері є невиліковною, є наявність усіх підстав визнати ОСОБА_2 недієздатною.
Як вказує заявник, наразі вона є найближчим родичем для мами, тому надає їй постійну допомогу у веденні господарства та догляді, тобто здійснює фактичне опікунство над нею, забезпечуючи реалізацію нею її законних особистих немайнових і майнових прав та інтересів.
Мама не може вчиняти правочинів, навіть дрібних побутових. Вона не може самостійно набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, також створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно виконувати їх та нести відповідальність.
Виходячи з цього, заявниця просить задовольнити заяву.
12.12.2023 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.
Протоколом автоматичного визначення присяжних від 12.01.2024 для розгляду зазначеної заяви визначено присяжних: Лопушанську І.В., Тетеріну Н.Є.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 14.12.2023 року, прийнято справу до провадження Солом`янського районного суду м. Києва, відкрито провадження в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, призначено справу до розгляду в закритому судовому засіданні за правилами окремого провадження.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 12.03.2024 року, доручено Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правової допомоги призначити адвоката Біляковій Ніні Володимирівні для розгляду заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування в особі служби дітей Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки.
Протоколом автоматичного визначення присяжних від 05.04.2024 для розгляду зазначеної заяви визначено присяжних: Лопушанську І.В., Задорожного О.Г.
В судовому засіданні представником заявника заявлено клопотання про призначення в справі судово-психіатричної експертизи стану гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на вирішення якої поставити питання про її психічний стан.
Проведення якої доручити судовим експертам у сфері судово-психіатричних експертиз Київського міського центру судово-психіатричної експертизи (адреса: 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103 а).
Сторони в судовому засідання клопотання про призначення в справі судово-психіатричної експертизи просили задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи третю особу було повідомлено належним чином.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Щодо клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи, суд зазначає.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Призначення та проведення експертизи у цивільному судочинстві регулюється ст. ст. 103-113 ЦПК України, Законом України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року №4038-XII та Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року №53/5.
Відповідно до положень частини першої статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, не6обхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами(стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ч.ч. 4-6 ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Згідно ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Відповідно ч. 1 ст. 104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Ухвала, що викладається окремим документом, складається з мотивувальної частини із зазначенням мотивів, з яких суд дійшов висновків, і закону, яким керувався суд, постановляючи ухвалу (п. 3 ч. 1 ст. 260 ЦПК України).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Отже, діючим цивільним процесуальним законодавством передбачено, що експертиза у справі призначається судом у разі необхідності з`ясування фактичних обставин, що становлять предмет доказування. Також за змістом вказаних норм кожна сторона має право надавати суду докази на підтвердження обставин, на які вони посилаються, обставин, для з`ясування яких необхідні спеціальні знання - висновки експертизи. У разі, якщо у сторони відсутня можливість самостійно надати висновок, відповідна сторона вправі заявити перед судом клопотання про призначення відповідної експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Приймаючи до уваги те, що для визначення психічного стану гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та вирішення питання про визнання останньої недієздатною необхідні спеціальні знання фахівця в області медицини, суд приходить до висновку про необхідність призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
Слід зазначити, що визначення питань для проведення експертизи та визначення установи для її проведення є прерогативою суду і його правом, а не обов`язком. Сторонам лише надана можливість формулювати питання та вносити їх на розгляд суду. Це ж стосується і вибору експертної установи.
Згідно з частиною 1 статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Вказаною нормою встановлено обставини, наявність яких свідчить про підстави для визнання особи недієздатною.
Таким чином, враховуючи суть заяви, і обставини, які підлягають з`ясуванню у цій справі, суд вважає за необхідне поставити запитання експерту наступним чином:
1) чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким-небудь психічним захворюванням?
2) якщо так, то чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , правильно розуміти значення своїх дій та керувати ними?, - з огляду на те, що вирішення даних питань буде достатнім для встановлення обставин у справі.
Враховуючи викладене, клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи підлягає задоволенню.
Частиною 3 ст. 103 ЦПК України визначено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Частиною 2 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» встановлено, що до державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.
Організаційні засади проведення судово-психіатричної експертизи визначає Порядок проведення судово-психіатричної експертизи, затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 травня 2018 року № 865(далі - Порядок).
Відповідно до п. 3 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, та передбачено, що СПЕ проводять державні спеціалізовані судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України.
Відповідно до п. 1.2 Інструкції про проведення судово-медичної експертизи, судово-медична експертиза здійснюється на принципах законності, об`єктивності, повноти дослідження та незалежності державними установами - бюро судово-медичних експертиз.
При вирішенні питання про визначення установи чи експерта, які повинні проводити дане дослідження, суд, з урахуванням клопотання заявника, вважає за необхідне доручити проведення даної експертизи експертам Київського міського центру судово-психіатричної експертизи (адреса: 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103 а).
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 12, 76, 77, 81, 83, 84, 103-105, 260, 294, 298, 299, 353 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Солом`янська районна в м. Києві державна адміністрація Орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна судово-психіатричну експертизу, провадження якої доручити Київському міському центру судово-психіатричних експертиз (м.Київ, вул. Кирилівська, 103-А).
На вирішення експертам поставити питання:
1) чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким-небудь психічним захворюванням?
2) якщо так, то чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , правильно розуміти значення своїх дій та керувати ними?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України.
Оплату за проведення судово-психіатричної експертизи віднести на рахунок держави.
У розпорядження експертам надати матеріали цивільної справи № 760/29319/23 (2-о-9/24) в одному томі.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 10.04.2024.
Суддя: О.М. Букіна
Присяжні: І.В. Лопушанська
О.Г. Задорожний
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2024 |
Оприлюднено | 17.04.2024 |
Номер документу | 118379004 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Букіна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні