ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
справа № 691/396/24
провадження № 2/691/306/24
УХВАЛА
15 квітня 2024 року м. Городище
Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Савенко О.М., вивчивши позовну заяву з додатками ОСОБА_1 до філії «Городищенська» Приватної науково-виробничої компанії «Інтербізнес», Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Агросоюз-РП» за участю третьої особи ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дії джерела (кількох джерел) підвищеної небезпеки,-
встановив :
позивач ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_3 звернулася в Городищенський районний суд Черкаської області з позовною заявою до філії «Городищенська» Приватної науково-виробничої компанії «Інтербізнес», Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Агросоюз-РП» за участю третьої особи ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дії джерела (кількох джерел) підвищеної небезпеки.
Згідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 квітня 2024 року цивільну справу №691/396/24 провадження №2/691/306/24 передано для розгляду судді Городищенського районного суду Черкаської області Савенко О.М..
При отриманні позовної заяви, відповідно до ст.185 ЦПК України, суддя зобов`язаний перевірити дотримання позивачем вимог ст.175-177 ЦПК України.
Опрацювавши позовну заяву з додатками ОСОБА_1 , вбачаю підстави звернути увагу на наступне.
Так, за змістом ст.4 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів і за ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Подання позовної заяви до суду має відбуватися із дотриманням певних умов визначених ЦПК України.
Положенням ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. В рішенні Європейського Суду з прав людини в справі Жоффер де ля Прадель проти Франції від 16 грудня 1992 року зазначено, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але й реальним. Згідно з рішень Європейського Суду з прав людини від 20 травня 2010 року у справі "Пелевін проти України" та від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України", право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб те ресурсів суспільства та окремих осіб. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальної заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений, зокрема, Цивільним Процесуальним Кодексом України.
Відповідно до вимог ст.187 ЦПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження, суд, відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви, або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченою ст.185 цього Кодексу.
За правилами цивільного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України «Позовна заява» та вимогам статті 177 цього Кодексу «Документи, що додаються до позовної заяви».
Згідно п.5.21 Національних стандартів України «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003, текст документу повинен містити інформацію, заради зафіксування якої було створено документ. Відповідно до п. 4.1. цього стандарту, документ повинен містити (п. 20) - текст документа, який є головним елементом документу. Іншими словами, документ, що надається, повинен мати текст, який можливо дослідити та який несе певний зміст.
Відповідно до правил ЄСПЛ встановлено певні вимоги до документів, зокрема, відповідно до Пояснювальної нотатки для осіб, які бажають звернутися до Європейського Суду з прав людини, вимоги до поданих копій - текст повинен бути зрозумілим і читабельним; копії повинні бути повними (всього документу).
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, до неї, як додатки, долучені нечитабельні копії: технічного паспорту на автомобіль марки «УАЗ 2206», протоколу допиту свідка ОСОБА_2 ; посвідчення водія ОСОБА_2 , що унеможливлює їх вивчення судом, остільки для належної роботи з документами, які подані позивачем в якості доказів, вони повинні мати належний вигляд та давати можливість встановити їх зміст без сумнівів, що в даному випадку є неможливим, зважаючи на якість таких документів. Позивачу, слід опрацювати, і копії документів, які розміщені у двохсторонньому вигляді на аркушах паперу, наприклад посвідчення про право на пільги ОСОБА_1 , передбачені законодавством України для багатодітних сімей, остільки при виготовленні їх ксерокопій не відображається частини тексту, що унеможливлює підшивання аркушів для формування судової справи. Слід врахувати у зв`язку з цим, що позовна заява з додатками має бути подана до суду у відповідній кількості сторін у справі в скріпленому вигляді для вручення та надіслання всім учасникам процесу.
Згідно із ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом позовної заяви ОСОБА_1 та додатків до неї, слід вбачати, що позивач при зверненні до суду не сплачувала судовий збір як член багатодітної сім`ї, як мати трьох дітей, як мати одиначка, і відповідно просить звільнити її від сплати судового збору на підставі п.г ч.1 та ч.2ст.8 Закону України «Про судовий збір».
На підставі ч. 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір", суд перед відкриттям провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати. Ставки судового збору, пільги щодо його сплати та можливість відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати встановлені Законом України "Про судовий збір". Положеннями ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Згідно правил ч.2ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Враховуючи, що відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору допускається у виняткових випадках і залежно від обставин справи, обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на цю особу.
Особа, яка подає відповідну заяву, повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі, а такі доводи у позовній заяві ОСОБА_1 відсутні, окрім посилання, що є членом багатодітної сім`ї, мати трьох дітей, мати одиначка. В додатку до документів позовної заяви є лише копії свідоцтв про народження дітей, довідка про склад сім`ї ОСОБА_1 видана виконкомом Синявської сільської ради Рокитнянського району Київської області станом на 25 липня 2019 року, довідка про склад сім`ї ОСОБА_1 видана Рокитнянською селищною радою Білоцерківського району Київської області станом на 11 червня 2021 року, довідка про перебування на утриманні видана Рокитнянською селищною радою Білоцерківського району Київської області станом на 11 червня 2021 року №546-02-37, копія посвідчення про право на пільги ОСОБА_1 , передбачені законодавством України для багатодітних сімей, в той час як позовна заява подана до Городищенського районного суду Черкаської області 15 квітня 2024 року. Інформація про доходи позивача ОСОБА_1 до суду не надана.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету. На переконання Європейського суду з прав людини при оцінюванні розміру судового збору, слід обов`язково враховувати питання фінансової спроможності заявника його сплатити, а також обставини конкретної справи та стадію провадження.
Враховуючи те, що позивач не інформувала суд при зверненні з позовною заявою про отримані доходи на протязі останнього року, суд не вбачає підстав без перевірки і вивчення цієї обставини для прийняття рішення про звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 ..
Крім того, позивач зазначає місцезнаходження відповідачів - філії «Городищенська» Приватної науково-виробничої компанії «Інтербізнес», Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Агросоюз-РП» с.Мліїв Городищенський район Черкаська область, в той час, як відповідно до Постанови Верховної Ради України №807-ІХ від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів», Городищенський район Черкаської області був ліквідований і включений до складу нових Черкаського району та Звенигородського району, що потребує відповідного уточнення позивачем для належного формування і відправки поштової кореспонденції сторонам у справі.
Згідно ст.ст.52,53 ЦПК України, треті особи у цивільній справі можуть бути, ті які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору. В інформації про сторону у справі ОСОБА_2 , зазначено його процесуальний стан як третя особа, що також підлягає уточненню позивачем ОСОБА_1 , остільки суд, зобов`язаний гарантувати учасникам процесу дотримання їх процесуальних прав і обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 175 - 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вище зазначене, вважаю, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху, з наданням позивачеві строку для усунення її недоліків 5 (п`ять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст.175 - 177, 185, 498, 499 ЦПК України, суддя,-
постановив :
Позовну заяву ОСОБА_1 до філії «Городищенська» Приватної науково-виробничої компанії «Інтербізнес», Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Агросоюз-РП» за участю третьої особи ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок дії джерела (кількох джерел) підвищеної небезпеки - залишити без руху.
Позивачу ОСОБА_1 усунути недоліки позовної заяви, вказані в ухвалі Городищенського районного суду Черкаської області від 15 квітня 2024 року:
-надати до суду повні, читабельні, належно засвідчені, ксерокопії документів в додатку до позовної заяви - технічного паспорту на автомобіль марки «УАЗ 2206», протоколу допиту свідка ОСОБА_2 , посвідчення водія ОСОБА_2 ;
-виготовити ксерокопії на односторонньому аркуші паперу з можливістю прошивання цивільної справи;
-визначити належний склад сторін у справі згідно до ст.ст.52,53 ЦПК України;
-вірно вказати місце знаходження відповідачів у цивільній справі;
-навести доводи і надати докази на підтвердження того, що майновий стан позивача перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Встановити позивачу ОСОБА_1 строк для усунення недоліків, вказаних в ухвалі Городищенського районного суду Черкаської області від 15 квітня 2024 року - 5 (п`ять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Повідомити позивача ОСОБА_1 про необхідність виправити недоліки, зазначені в мотивувальній частині ухвали, протягом п`яти днів з дня отримання ухвали.
Роз`яснити позивачу ОСОБА_1 , що у разі не виконання ухвали суду в зазначений судом строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута з додатками позивачу.
Копію ухвали суду, для відому та виконання, направити позивачу та представнику позивача.
Ухвала суду оскарженню, в апеляційному порядку, не підлягає.
Суддя О.М.Савенко
Суд | Городищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118389092 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Городищенський районний суд Черкаської області
Савенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні