Ухвала
від 15.04.2024 по справі 923/73/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про повернення заяви без розгляду

"15" квітня 2024 р.м. Одеса Справа № 923/73/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Цісельського О.В.,

дослідивши заяву Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області (вх. № 2-560/24 від 08.04.2024) про виправлення помилки у наказі по справі № 923/73/22

за позовом: Керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області (74300, Херсонська обл., м. Берислав, вул. 1 Травня, № 223) в інтересах держави в особі:

позивача-1: Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області (74330, Херсонська обл., Бериславський р-н, с. Тягинка, вул. Вишнева, №1 Д);

позивача-2: Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області (74300, Херсонська обл., м. Берислав, пл. Перемоги, № 2)

до відповідача: Фермерського господарства «Планета-Південь» (73039, м. Херсон, вул. Карбишева, № 2, кв. 149)

про розірвання договору оренди та зобов`язання повернути земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Одеської області від 20.02.2024 у справі №923/73/22 позов Керівника Бериславської окружної прокуратури Херсонської області задоволено повністю. Розірвано договір оренди земельної ділянки від 22.03.2006, укладений Бериславською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством «Планета - Південь» зі змінами, внесеними додатковою угодою від 04.08.2010, укладеною між Бериславською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством «Планета-Південь», зареєстрований у відділі Держкомзему у Бериславському районі, про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 4АА002134-040671500003 від 22.03.2006, щодо земельної ділянки площею 9,40 га (кадастровий номер 6520685500:03:003:0002), із земель запасу Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області; зобов`язано Фермерське господарство «Планета-ІІівдень» повернути земельну ділянку площею 9,40 га, кадастровий номер 6520685500:03:003:0002, із земель запасу фонду Ольгівської сільської ради Бериславського району Херсонської області до земель комунальної власності Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області.

Окрім того, з відповідача на користь Херсонської обласної прокуратури стягнуто судовий збір в розмірі 4 962 грн 00 коп.

На виконання рішення Господарського суду Одеської області від 20.02.2024 у справі № 923/73/22, яке набрало законної сили 22.03.2024, судом були видані відповідні накази.

08.04.2024 за вх.№2-560/24 Господарським судом Одеської області одержано заяву Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області про виправлення помилки, допущеної при видачі наказу у справі № 923/73/22.

Дослідивши заяву Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області, господарський суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст. 170 Господарського процесуального кодексу України, а тому наявні підстави для повернення заяви без розгляду, з огляду на наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 170 Господарського процесуального кодексу України, письмові заяви, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, що подається на стадії виконання судового рішення, у тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надсилання (надання) іншим учасникам справи (провадження) з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Так, позивач-1 вищевказану заяву надіслав на електронну адресу суду, проте указаний файл не підписаний кваліфікованим електронним підписом представника заявника, про що відділом документального забезпечення (канцелярія) суду повідомлено шляхом надіслання відповідного електронного листа на зворотну адресу електронної пошти заявника.

За положеннями ч. 5, 6, 8 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника).

Згідно із ч. 1, 4 ст. 6 ГПК України, у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Частиною 8 статті 6 ГПК України передбачено, що реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі. Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», якщо інше не передбачено цим Кодексом. Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Отже надсилання процесуальних документів до Господарського суду Одеської області в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд» із попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису. Натомість, звернення до суду за допомогою електронної пошти з використанням електронного цифрового підпису (або без нього), є способом, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.

Рішенням Вищої ради правосуддя №1845/0/15-21 від 17.08.2021 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі Положення), а саме, підсистем «Електронний кабінет», «Електронний суд» та підсистеми відеоконференцзв`язку, про що в газеті «Голос України» №168 (7668) від 04.09.2021 опубліковано відповідне оголошення.

Таким чином, зазначені в оголошенні Вищої ради правосуддя підсистеми (модулі) ЄСІТС почали офіційно функціонувати з 05.10.2021.

Водночас із початком їх функціонування зазнав змін порядок вчинення процесуальних (або інших) дій, особливості вчинення яких передбачені підпунктами 17.1., 17.5., 17.6., 17.14., 17.16. підпункту 17 пункту 1 Перехідних положень ГПК України, в тому числі порядок подання до суду процесуальних документів (до яких належить і заява про забезпечення позову).

Зокрема набрали чинності норми процесуальних кодексів, які окрім раніше визначеного порядку подачі (приймання) документів у паперовій формі, передбачають також можливість їх подачі (приймання) в електронній формі.

Пунктом 24 Положення передбачено, що підсистема «Електронний суд» (Електронний суд) підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей підсистеми ЄСІТС реалізованого функціоналу створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, інших органів та установ у системі правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи. Інструкція користувача Електронного суду розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.

Електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС (п. 26 Положення).

Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлено, що електронний документ - це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа.

Частинами 1-2 ст. 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Згідно приписів ст. 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Відповідно до п.23 ч.1 ст.1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» кваліфікований електронний підпис удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.

Пунктами 12, 32 частини 1 статті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» визначено, що електронний підпис це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються ним як підпис; підписувач фізична особа, яка створює електронний підпис.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про електронні довірчі послуги», електронна взаємодія фізичних та юридичних осіб, яка потребує відправлення, отримання, використання та постійного зберігання за участю третіх осіб електронних даних, аналоги яких на паперових носіях повинні містити власноручний підпис відповідно до законодавства, а також автентифікація в складових частинах інформаційних систем, в яких здійснюється обробка таких електронних даних та володільцями інформації в яких є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, повинні здійснюватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг.

Кваліфікована електронна довірча послуга створення, перевірки та підтвердження кваліфікованого електронного підпису чи печатки надається кваліфікованим постачальником електронних довірчих послуг та включає, зокрема, надання користувачам електронних довірчих послуг засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки для генерації пар ключів та/або створення кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або перевірки кваліфікованих електронних підписів чи печаток, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису чи печатки (ч. 1 ст. 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги»).

Частиною 4 ст.18 Закону України «Про електронні довірчі послуги» передбачено, що кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

Аналогічний правовий висновок викладено в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 14.02.2019 у справі №9901/43/19, ухвалах Верховного Суду від 26.04.2022 у справі №904/5856/21, від 08.12.2022 у справі №904/4387/19 та від 26.04.2023 у справі №640/17001/16-ц, де, зокрема, зазначено, що саме електронний цифровий підпис є головним реквізитом подання електронного документа. Відсутність такого реквізиту в електронному документі виключає підстави вважати його оригінальним.

У даному контексті суд звертає увагу на те, що надіслана Тягинською сільською радою Бериславського району Херсонської області на адресу електронної пошти суду заява (вх. № 2-560/24 від 08.04.2024) про виправлення помилки у наказі не відповідає вимогам ст. 170 ГПК України, оскільки оформлена із порушенням Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг», а саме, вона не скріплена електронним цифровим підписом та не може вважатися офіційним документом.

Відповідно до ч.4 ст.170 ГПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду. Суд повертає письмову заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду також у разі, якщо її подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Враховуючи те, що надіслана на адресу суду заява Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області про виправлення помилки у наказі по справі № 923/73/22 подана з порушенням вимог ч. 6 ст. 6 та ст. 170 ГПК України, така заява підлягає поверненню заявнику на підставі ч. 4 ст. 170 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 6, 170, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Тягинської сільської ради Бериславського району Херсонської області (вх. № 2-560/24 від 08.04.2024) про виправлення помилки у наказі по справі № 923/73/22 - повернути заявнику без розгляду.

Ухвалу постановлено 15.04.2024 у зв`язку з перебуванням судді Господарського суду Одеської області Цісельського О.В. у відпустці з 25.03.2024 по 12.04.2024 включно.

Ухвала набрала законної сили 15.04.2024 та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.В. Цісельський

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення15.04.2024
Оприлюднено18.04.2024
Номер документу118392649
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/73/22

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Рішення від 20.02.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 02.02.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 10.01.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 20.12.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 29.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 14.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 10.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні