Справа № 545/3288/23
Провадження № 2/545/422/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.04.2024 року Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого суддіПотетія А.Г.
з участю секретаряМамишевої А.Е.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської територіальної громади, про визнання права власності на нерухоме майно (земельну ділянку),-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до Полтавської міської територіальної громади, про визнання права власності на нерухоме майно (земельну ділянку).
В обґрунтуванняпозовних вимогпозивач посилаєтьсяна те,що відповіднодо державногоакту направо приватноївласності наземлю І-ПЛ№ 018697 ОСОБА_2 ,що мешкавза адресою АДРЕСА_1 ,володів земельноюділянкою дляведення садівництваплощею 0,0600га.Розташованої натериторії Полтавськоїобл.Полтавського району,с.Патлаївка,с/т«Цукровик».Права власностіна земельнуділянку ОСОБА_2 набув 15.03.1996року.Відповідно доСвідоцтва проукладення шлюбу НОМЕР_1 ,25.08.1977року ОСОБА_2 одружився з ОСОБА_3 ,яка вподальшому взялапрізвище чоловіка- ОСОБА_4 ,була зареєстрованаза адресою АДРЕСА_1 .На чассмерті ОСОБА_2 , ОСОБА_5 булазареєстрована тапроживала разомз померлим,тож якспадкоємець першоїчерги,який постійнопроживав разоміз спадкодавцемна часвідкриття спадщинита незаявляв провідмову віднеї набулаправа власностіна земельнуділянку дляведення садівництваплощею 0,0600га.розташовану натериторії Полтавськоїобл.,Полтавського району,с.Патлаївка,с/т«Цукровик».Але незареєструвала своєправо оскількине булаобізнана зтакою необхідністю.Інші особиразом з ОСОБА_2 та ОСОБА_5 зареєстровані небули.Особи,що маютьправо наобов`язкову часткуу спадковомумайні,відсутні.Непрацездатні батькичи неповнолітнідіти упомерлого відсутні.Інших спадкоємців ОСОБА_2 не мав. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла,на часїї смертіз неюза адресою АДРЕСА_1 ,був зареєстрованийта проживаводнією сім`єюз померлоюз ІНФОРМАЦІЯ_2 -онук ОСОБА_1 .Тож якспадкоємець якийпостійно проживавразом ізспадкодавцем (більше5років)на часвідкриття спадщинита незаявляв провідмову віднеї набувправа власностіна земельнуділянку дляведення садівництваплощею 0,0600га.розташовану натериторії Полтавськоїобл.,Полтавського району,с.Патлаївка,с/т«Цукровик».Документ про смерть ОСОБА_5 не зберігся. Особи, що мають право на обов`язкову частку у спадковому майні, відсутні. Непрацездатні батьки чи неповнолітні діти у померлої відсутні. Заповіт ОСОБА_5 не складався. ОСОБА_6 має дочку ОСОБА_7 сином котрої є позивач ОСОБА_1 . ОСОБА_7 успадкувала після померлої ОСОБА_5 квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Наразі, виникла потреба у документальному оформленні права власності на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,0600 га. розташовану на території Полтавської обл., Полтавського району, с. Патлаївка, с/т «Цукровик», але у зв`язку з змінами в законодавстві та сплином значної кількості часу, це можливо здійснити виключно на підставі рішення суду. На підставі вищевикладеного, просить визнати право власності на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,0600 га. розташовану на території Полтавської обл., Полтавського району, с. Патлаївка, с/т «Цукровик».
У судове засіданняпозивач надав заяву, у якій просить суд розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Полтавської міської ради проти позову заперечив, прохав відмовити в задоволенні позовних вимог та розглянути справу з урахуванням відзиву. Так у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що Полтавська міська рада є неналежним відповідачем у даній справі, а також позивачем не надано до суду доказів на підтвердження існування перешкод для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Встановлено, що відповідно до державного акту на право приватної власності на землю І-ПЛ № 018697 ОСОБА_2 , що мешкав за адресою АДРЕСА_1 , володів земельною ділянкою для ведення садівництва площею 0,0600 га., розташованої на території Полтавської обл. Полтавського району, с. Патлаївка, с/т «Цукровик». Права власності на земельну ділянку ОСОБА_2 набув 15.03.1996 року.
Відповідно до Свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 , 25.08.1977 року ОСОБА_2 одружився з ОСОБА_3 , яка в подальшому взяла прізвище чоловіка - ОСОБА_4 , була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
Як вбачається з викладеного земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,0600 га. розташовану на території Полтавської обл., Полтавського району, с. Патлаївка, с/т «Цукровик» набуто ОСОБА_2 перебуваючи у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 .
Разом з тим, в порушення вимог закону, позивач зазначає, що ОСОБА_2 помер, але не зазначає коли, не додає письмовий доказ цього.
Тобто після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем першої черги є його дружина ОСОБА_5 , яка була зареєстрована та проживала разом з померлим. Таким чином, ОСОБА_5 , як спадкоємець першої черги, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не заявляв про відмову від неї набула права власності на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,0600 га. розташовану на території Полтавської обл., Полтавського району, с. Патлаївка, с/т «Цукровик». Крім того, позивач не вказує, чи ОСОБА_2 на час смерті мав непрацездатних батьків, що його пережили, повнолітніх непрацездатних дітей, осіб, які мають право на спадкування за правом представлення, чи складався ОСОБА_2 заповіт.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла. Згідно витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі №43108867 від 29.02.2016 року після її смерті було заведено спадкову справу № у спадковому реєстрі 58645483, номер у нотаріуса 2/2016.
Як зазначено у позовній заяві ОСОБА_5 була зареєстрована на час смерті ОСОБА_2 з останнім, але не додає письмовий доказ цього, чи були зареєстровані на час смерті ОСОБА_2 з останнім і інші особи, які в них родинні зв`язки з померлим, чи є особи, які мають право на обов`язкову частку у спадщині. Та не зазначає, чи ОСОБА_5 на час смерті мала непрацездатних батьків, що її пережили, повнолітніх непрацездатних дітей(окрім ОСОБА_8 ( ОСОБА_9 ), осіб, які мають право на спадкування за правом представлення, чи складався ОСОБА_5 заповіт.
Також, позивач зазначає , що на час смерті з ОСОБА_5 з нею за адресою АДРЕСА_1 , був зареєстрований та проживав однією сім`єю з померлою з ІНФОРМАЦІЯ_2 - онук ОСОБА_1 , однак не зазначає на обставини, що це підтверджують, не додає відповідне судове рішення, що встановлює такий факт, і не заявляє відповідних вимог до суду. При цьому додає довідку з місця проживання від 21.10.2016, з якої убачається, що окрім нього з ОСОБА_5 на час її смерті проживали також ОСОБА_10 та ОСОБА_11 (без зазначення родинних зв`язків). Крім того, з довідки про причину смерті ОСОБА_5 виданої Волноваською амбулаторією №5 наданої позивачем, підтверджує, що остання на момент смерті не проживала з позивачем за адресою АДРЕСА_1 .
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 мала дочку ОСОБА_12 , яка згідно заяви поданої приватному нотаріусу Волноваського районного нотаріального округу Бельдєй М.І. про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_5 прийняла усю спадщину після своєї матері, крім неї спадкоємців померлої немає.
З метою оформлення спадкового майна ОСОБА_7 уповноважила свого сина ОСОБА_1 для проведення всіх необхідних дій. В довіреності не йдеться про необхідність оформлення права власності на будь яке інше майно.
Зазначене свідчить про відсутність у ОСОБА_7 бажання набувати у власність майно про яке йдеться в цьому позові та відсутність будь якого майнового конфлікту між ОСОБА_7 та позивачем стосовно майнових прав на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,0600 га. розташовану на території Полтавської обл., Полтавського району, с. Патлаївка, с/т «Цукровик». Наразі ОСОБА_7 перебуває на окупованій території у місті Волноваха, тож залучити її до розгляду справи позивач можливості не має.
Проте, оригінал довіреності наданий позивачем до суду втратив чинність 17.02.2019 року, а отже підстави для реєстрації майна за ОСОБА_1 від імені ОСОБА_12 та замість неї відсутні.
Згідно з п.1 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, способом захисту порушеного, оспорюваного цивільного права може бути визнання права.
Позов про визнання права подається у випадках, коли належне певній особі право не визнається, оспорюється іншою особою, або у разі відсутності в неї документів, що засвідчують приналежність їй права. Тобто метою подання цього позову є усунення невизначеності у взаємовідносинах суб`єктів, створення необхідних умов для реалізації права й запобігання дій зі сторони третіх осіб, які перешкоджають його здійсненню.
Відповідно дост. 321 ЦК Українивласник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно ізст. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідност. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Судовий збір віднести за рахунок позивача.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є не доведеними в судовому порядку та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 30, 78-80, 141, 258 268, 352 ЦПКУкраїни, суд, -
в и р і ш и в :
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Полтавської міської територіальної громади, про визнання права власності на нерухоме майно (земельну ділянку).
Судовий збір в розмірі 1073грн.60коп. віднести за рахунок позивача.
Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Суддя: А. Г. Потетій
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118409890 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Потетій А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні