Справа № 708/128/24
Провадження № 2/708/96/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2024 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Попельнюха А.О.,
за участю:
секретаря судових засідань Лисенко І.В.,
представниці позивача Шапошник В.В. ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Чигиринського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом Служби у справах дітей Сагунівської сільської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та
ВСТАНОВИВ:
Позивач Служба у справах дітей Сагунівської сільської ради через свою представницю - за посадою Шапошник В.В. звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про позбавлення його батьківських прав відносно дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнення з ОСОБА_2 аліментів на її утримання. В обґрунтування поданого позову позивач зазначив, що відповідач ОСОБА_5 є батьком неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Внаслідок недобросовісного ставлення до своїх батьківських обов`язків та його ухилення від їх належного виконання у частині забезпечення необхідних умов проживання, навчання та виховання своєї дочки ОСОБА_2 створив умови, які шкодять інтересам дитини. Протягом тривалого часу належним чином не піклується дитиною, не виконує свої батьківські обов`язки.
Мати ОСОБА_6 рішенням Чигиринського районного суду Черкаської області від 11 грудня 2008 року (справа 2-993/2008), позбавлена батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На сьогоднішній день місце проживання ОСОБА_6 невідоме.
ОСОБА_4 з дня свого народження проживала в сім`ї свого батька ОСОБА_2 разом зі своєю бабусею ОСОБА_7 . Про неї весь час фактично піклувалась бабуся, а відповідач (батько) займався тільки своїм життям. Після смерті бабусі ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач не лише не забезпечує дочці ОСОБА_4 необхідні умови проживання, навчання та виховання, а й часто зловживає алкогольними напоями. Під час чого приводить у свій дім, у якому проживає 16-ти річна дівчина, своїх товаришів, які разом із ним розпивають спиртні напої. Через наведене дитина змушена ходити ночувати до своєї подруги.
Відповідно до довідки амбулаторної загальної практики сімейної медицини від 31.01.2024 ОСОБА_4 має захворювання: вроджений іхтіоз - це хвороба шкіри, за якою потрібен постійний догляд і лікування, проте батько не займається її лікуванням.
Відповідач свідомо погоджується на позбавлення його батьківських прав відносно його дочки ОСОБА_4 , про що свідчить клопотання від 31.01.2024, у якому останній зазначив, що не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав.
ОСОБА_2 перебуває під соціальним супроводом комунального закладу «Центр надання соціальних послуг Сагунівської сільської ради», а також відповідно до висновку оцінки потреб особи визначено, що ОСОБА_2 відмовляється від надання йому соціальної послуги, відмовляється від лікування в медичній установі, неадекватний, агресивний, не йде на контакт. Ухиляється від виконання батьківських обов`язків, байдужий до ситуації, ігнорує усілякі спроби допомоги, на розмову не йде.
На сьогоднішній день ОСОБА_4 відповідно до рішення виконавчого комітету Сагунівської сільської ради № 384 «Про тимчасове влаштування дитини в сім`ю родичів, знайомих» тимчасово влаштована в іншу сім`ю.
Відповідно до довідки Боровицького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів від 30.01.2024 ОСОБА_4 є ученицею 10-го класу вказаного навчального закладу, та згідно характеристики вона має хороший фізичний і розумовий розвиток, однак навчається не в повну міру своїх можливостей, має середній рівень навчальних досягнень, має середню пам`ять. За характером спокійна, настирлива у досягненні мети, до виконання громадських доручень ставиться сумлінно, має друзів серед школярів. Батько не приділяє уваги навчанню та вихованню дитини.
01 лютого 2024 року виконавчим комітетом Сагунівської сільської ради прийнято рішення про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно його дочки ОСОБА_4 .
У зв`язку із наведеним, ураховуючи інтереси дитини, Служба у справах дітей Сагунівської сільської ради просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 та стягнути з останнього аліменти на утримання дочки.
Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 11.02.2024 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 27.03.2024 підготовче провадження закрито, справа призначена до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представниця позивача - за посадою Шапошник В.В. заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд поданий позов задовольнити у повному обсязі. Додатково пояснила, що ОСОБА_2 протягом тривалого часу не виконує батьківські обов`язки щодо своєї доньки та не змінює свого ставлення. Раніше питання про позбавлення його батьківських прав не було ініційовано, оскільки була жива бабуся ОСОБА_8 , яка фактично і займалась її вихованням та утриманням. Після смерті бабусі батько не забезпечує дитину необхідним, крім того, зловживає алкогольними напоями, внаслідок чого за місцем їх проживання створені небезпечні умови для проживання дитини.
Відповідач по справі ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив. Правом подання відзиву на позов не скористався.
Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилась. Суду надала заяву з проханням проводити розгляд справи у її відсутність та винесення рішення з урахуванням інтересів дитини.
У зв`язку із неявкою відповідача без поважних причин, ураховуючи згоду представниці позивача, суд ухвалив на підставі ст. 280 ЦПК України провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Допитаний під час судового розгляду свідок ОСОБА_9 суду надав показання, якими підтвердив факт невиконання відповідачем ОСОБА_2 своїх батьківських обов`язків щодо доньки ОСОБА_8 , що на його думку обумовлено зловживанням алкогольними напоями. До цього питаннями виховання та утримання дитини займалась бабуся, проте у січні 2022 року вона померла, батько самостійно не може забезпечувати дитину необхідними умовами проживання.
Заслухавши учасників, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Спір, що виник між сторонами, стосується особистих немайнових прав і обов`язків батьків та дітей, тому до них застосовуються положення Глави 13 Сімейного кодексу України, а правовідносини у частині стягнення аліментів на утримання дитини стосуються обов`язку матері, батька утримувати дитину та способів його виконання, тому до їх правового регулювання застосуванню підлягають норми Глави 15 Сімейного кодексу України.
Відповідно до ст. 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим Боровицькою сільською радою Чигиринського району Черкаської області, актовий запис № 3. Матір`ю неповнолітньої ОСОБА_4 є ОСОБА_6 .
Рішенням Чигиринського районного суду Черкаської області від 11 грудня 2008 року ОСОБА_6 позбавлена батьківських прав стосовно доньки ОСОБА_4 зі стягненням аліментів на утримання дитини у розмірі частини всіх видів заробітку, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини регламентовані статтею 150 Сімейного кодексу України, до яких віднесено такі обов`язки, зокрема:
-батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини;
-батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток;
-батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя;
-батьки зобов`язані поважати дитину;
-передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї;
-забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини;
-забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Окремою нормою визначені підстави позбавлення батьківських прав, зокрема відповідно до статті 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
3) жорстоко поводяться з дитиною;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них (ч. 3 ст. 164 СК України).
З наданого суду висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Сагунівської сільської ради Черкаської району Черкаської області від 01.02.2024 за № 385 «Про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , стосовно його дочки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 » встановлено, що за наслідками розгляду вказаного питання прийнято рішення про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно його дочки ОСОБА_4 .
В обґрунтування факту ухиленні відповідача від виконання батьківських обов`язків суду також надані інші письмові докази, які у своїй сукупності підтверджують наведену обставину. Вказані докази суд враховує при ухваленні рішення, зокрема:
-рішення виконавчого комітету Сагунівської сільської ради, Черкаського району, Черкаської області від 22.12.2023 № 374 «Про заходи впливу щодо громадянина ОСОБА_2 , 1975 р.н., з метою створення належних умов для утримання та виховання його неповнолітньої дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 »;
-рішення виконавчого комітету Сагунівської сільської ради, Черкаського району, Черкаської області від 01.01.2024 № 385 «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав»;
-рішення виконавчого комітету Сагунівської сільської ради, Черкаського району, Черкаської області від 01.01.2024 № 384 «Про тимчасове влаштування дитини в сім`ю родичів, знайомих»;
-характеристику ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , видану виконавчим комітетом Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області;
-характеристику учениці 10 класу Боровицького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області ОСОБА_4 , 2008 року народження;
-довідку від 30.01.2024, видану Боровицьким закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Сагунівської сільської ради Черкаської області, про навчання ОСОБА_4 в 10 класі Боровицького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Сагунівської сільської ради Черкаської області;
-довідко від 30.01.2024 року про захворювання ОСОБА_4 ;
-акт обстеження умов проживання від 14.12.2023;
-акт обстеження умов проживання від 29.01.2024;
-акт обстеження умов проживання від 30.01.2024;
-Витяг № 124 від 29.01.2024, відповідно до якого ОСОБА_2 разом із дочкою ОСОБА_4 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дітей, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини. Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо і лише при наявності вини в діях батьків.
Вирішуючи даний спір суд, згідно ст. 3 Конвенції про права дитини, ухваленої Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989, ратифікованою Постановою ВРУ від 27.02.1991, приділяє першочергову увагу як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
За змістом роз`яснень, викладених у п. п. 15, 16, 17 постанови Пленуму ВСУ №3 від 30.03.2007 р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто, прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Європейський суд з прав людини зазначив, що між інтересами дитини і інтересами батьків має існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особливу увагу слід приділяти найважливішим інтересам дитини, які за своєю природою і важливістю повинні переважати над інтересами батьків (рішення від 7 грудня 2006 по справі «HUNT v. UKRAINE», № 31111/.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 20 Конвенції про права дитини, дитина, яка тимчасово або постійно позбавлена сімейного оточення або яка в її власних якнайкращих інтересах не може залишатися в такому оточенні, має право на особливий захист і допомогу, що надаються державою. Держави-учасниці відповідно до своїх національних законів забезпечують зміну догляду за дитиною.
Відповідно до п.8 Порядку провадження органами опіки і піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженим постановою КМУ № 866 від 24.09.2008 року протягом року після прийняття судом рішення про відібрання дитини у батьків не усунені причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, служба у справах дітей за місцем проживання дитини, позбавленої батьківського піклування, зобов`язана вжити заходів до позбавлення батьків їх батьківських прав.
Судом об`єктивно встановлено, що ОСОБА_2 не цікавиться життям, вихованням та розвитком дитини, не виконує обов`язки по утриманню та вихованню своєї дочки ОСОБА_4 та її матеріального забезпечення, не вчиняє будь-яких дій, спрямованих на забезпечення фізичного і духовного розвитку неповнолітньої ОСОБА_4 , її навчання, підготовки до самостійного життя, не надає доступу до культурних та духовних цінностей, не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу.
Суду не надано будь-яких доказів щодо здійснення перешкод відповідачеві у реалізації його батьківських прав та обов`язків щодо дитини. Крім того, до позовної заяви додано клопотання відповідача ОСОБА_2 , з якого вбачається, що він не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно дочки ОСОБА_4 .
Щодо вимоги про стягнення з відповідача ОСОБА_2 аліментів на утримання ОСОБА_4 в розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 08 лютого 2024 року і до досягнення дитиною повноліття, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Обов`язок батьків утримувати своїх дітей виникає з моменту їх народження та зберігається до досягнення дітьми повноліття.
Суд зауважує, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини, як передбачено частиною другою статті 166 СК України.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
На підставі викладеного та беручи до уваги те, що відповідач є особою працездатного віку, доказів про неможливість сплачувати аліменти відповідачем суду не надано, виходячи з мінімальних потреб дитини для забезпечення їй належного рівня життя, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню та з відповідача на користь неповнолітньої ОСОБА_4 слід стягувати аліменти на її утримання у розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 08 лютого 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.
Відповідно до ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів у межах стягнення суми платежу за один місяць.
Згідно з вимогами ст. 141 ЦПК України судовий збір у загальному розмірі 2 422,40 грн підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 150, 164, 165, 166, 180, 181, 182, 193 СК України, ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265, 280 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов Служби у справах дітей Сагунівської сільської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , аліменти на утримання його дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку починаючи з 08 лютого 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.
Рішення у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його ухвалення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники та їх адреси:
Позивач: Служба у справах дітей Сагунівської сільської ради, (код ЄДРПОУ: 43654778, місцезнаходження: Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Сагунівка, вул. Л.Українки, буд. 77/4);
Представниця позивача: Шапошник Валентина Василівна (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 );
Відповідач: ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 , прож.: АДРЕСА_1 )
Третя особа: ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_3 , прож: АДРЕСА_3 ).
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені судом 17.04.2024, повне рішення складено та підписано 17.04.2024.
Суддя Андрій ПОПЕЛЬНЮХ
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2024 |
Оприлюднено | 19.04.2024 |
Номер документу | 118411096 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Попельнюх А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні