Ухвала
від 17.04.2024 по справі 522/5674/24-е
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/5674/24-Е

Провадження № 2/522/4340/24

УХВАЛА

17 квітня 2024 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Шенцева О.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Спортивний клуб "Крижанівський" Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним і скасування наказу про оголошення простою та стягнення різниці між середньомісячною заробітною платою та фактично виплаченою заробітною платою, -

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м. Одеси 12.04.2024 р. надійшли матеріали справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Спортивний клуб "Крижанівський" Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним і скасування наказу про оголошення простою та стягнення різниці між середньомісячною заробітною платою та фактично виплаченою заробітною платою.

За результатами автоматизованого розподілу справа передана для розгляду судді Шенцевій О.П.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення її без руху, з огляду на наступне.

Суддя, отримавши позовну заяву, перевіряє її відповідність вимогам статей 175, 177 ЦПК України.

Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ЦПК України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Під час вивчення матеріалів указаної позовної заяви судом встановлено її невідповідність вимогам цивільного процесуального законодавства, з огляду на таке.

Положеннями ч. 4 ст.177 ЦПК Українипередбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом із позовною заявою на адресу суду надійшло клопотання представника позивача, в якому вона просить звільнити позивача від сплати судового збору за подання позовної заяви, посилаючись на п.2.ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» та на те, що предметом спору у справі є захист трудових прав, що є самостійною умовою звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 2 ст. 133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Таким спеціальним законом є Закон України "Про судовий збір", яким визначаються правові засади справляння судового збору та звільнення від сплати судового збору.

Згідно ч. 1ст. 3 Закону України «Про судовий збір»,судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.136 ЦПК України, cуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Згідно п.1 ч.1 та ч.2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору, розстрочення або відстрочення його сплати є врахування судом майнового стану сторони.

Вищезазначена норма закріплює дискреційне право суду відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати. Його реалізація не може призводити до порушення принципу процесуальної рівноправності сторін та знаходиться в безпосередній залежності від доведеності за допомогою належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів обставин щодо того, що скрутне майнове становище особи не дозволяє їй сплатити судовий збір у встановленому чинним законодавством розмірі.

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Відповідно до статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Розглянувши відповідне клопотання, суд зазначає наступне.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, передбачено ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір».

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», з 01.01.2024 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028,00 грн.

Таким чином, судовий збір який підлягав сплаті за подання даного позову становить 1211,20 гривень.

Згідно доданої до позовної заяви інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/ суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 11.03.2024 р. вбачається, що дохід позивача за попередній календарний рік складає 61 414,21 гривня (4466,68 грн.+4466,67 грн. + 12280,84 грн.+4466,67 грн.+4466,67 грн.+4466,67 грн.+4466,67 грн.+4466,67 грн.+4466,67 грн.+4466,67 грн.+4466,67 грн.+4466,67 грн.), а 5 % доходу відповідно - 3070,71 гривень (0,05*4466,67), що перевищує суму судового збору, що підлягає сплаті.

Згідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду

Так, у відповідності до ухвали Верховного суду від 04 квітня 2023 року по справі 9901/988/18 зазначено, що указані відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела / суми виплачених доходів та утриманих податків Головного управління ДПС у м. Києві від 15 лютого 2023 року № 2655-23-00557 не виключають можливості отримання скаржником інших доходів, зокрема, від Пенсійного фонду України, Управління праці та соціального захисту населення, Державного центру зайнятості.

Так, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що на підтвердження майнового стану позивача додано до матеріалів справи інформацію з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/ суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 11.03.2024 р., проте суду не надано інших доказів, які б давали змогу виключити можливості отримання позивачем інших доходів.

Крім того, пункт 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняє позивачів - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Як вбачається із позовної заяви, змістом позовних вимог є визнання протиправним та скасування наказу Комунального підприємства "Спортивний клуб "Крижанівський" Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області № 17-ОД "Про оголошення простою" від 01.12.2022 та стягнення з Комунального підприємства "Спортивний клуб "Крижанівський" Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області на користь позивача різниці між середньомісячною заробітною платою та фактично виплаченою заробітною платою.

Разом з тим, п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» не звільняє особу від сплати судового збору за вимогу про визнання протиправним та скасування наказу. Така вимога повинна бути оплачена на загальних підставах, як вимога немайнового характеру. При цьому, до матеріалів справи не додано квитанції про сплату позивачем судового збору, як і не зазначено належних підстав для звільнення від сплати судового збору.

Таким чином, враховуючи, що звільнення судом від сплати судового збору або відстрочка від його сплати є правом, а не обов`язком суду, при цьому в клопотанні не зазначено належних та допустимих доказів на підтвердження того, що майновий стан позивача перешкоджає останньому сплатити судовий збір у встановленому законодавством порядку і розмірі на момент подання позовної заяви, відсутні підстави для задоволення клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору.

Згідно зі п. 3 Постанови пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17 жовтня 2014 року № 10, якщо позивачем (заявником) заявлено клопотання про відстрочення або розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його оплати відповідно, то наслідки залишення позовної заяви без руху застосовуються лише за умови відмови в задоволенні такого клопотання, про що постановляється відповідна ухвала.

Відповідно доч.ч. 1, 2ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

За таких обставин, враховуючи те, що позовна заява не відповідає вимогамст. 177 ЦПК України, суд вважає, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши строк позивачу для сплати судового збору у сумі 1211,20 грн. за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: ГУК в Од.обл./Приморський р-н/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Рахунок отримувача: UA268999980313111206000015758

Код класифікації доходів бюджету: 22030101

Призначення платежу: 101


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача),Приморський районний суд м. Одеси(назва суду, де розглядається справа)

Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до позову викладені у 175, 177 ЦПК України.

Заяву про усунення недоліків необхідно надати до Приморського районного суду м. Одеси через канцелярію суду.

Керуючись ст.ст.177,185,258,260,261 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Спортивний клуб "Крижанівський" Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним і скасування наказу про оголошення простою та стягнення різниці між середньомісячною заробітною платою та фактично виплаченою заробітною платою - залишити без руху.

Встановити позивачу для усунення вищезазначених недоліків десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.

У разі неусунення зазначених недоліків у встановлений строк позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя

17.04.2024

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення17.04.2024
Оприлюднено18.04.2024
Номер документу118415220
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про поновлення на роботі, з них

Судовий реєстр по справі —522/5674/24-е

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Шенцева О. П.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Шенцева О. П.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Шенцева О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні