Ухвала
від 17.04.2024 по справі 704/405/24
ТАЛЬНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Тальнівський районний суд Черкаської області

Справа № 704/405/24

У Х В А Л А

17 квітня 2024 р. м. Тальне

Тальнівський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого суддіДьяченка Д.О.

при секретарі Табачківській М.М.

розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданніцивільну справуза заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне Управління Пенсійного фонду в Черкаській області про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А Н О В И В :

У провадженнісудді Тальнівського районногосуду Черкаськоїобласті ДьяченкаД.О. знаходитьсяцивільна справаза заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне Управління Пенсійного фонду в Черкаській області про встановлення факту, що має юридичне значення.

Суддею Тальнівського районного суду Черкаської області Дьяченком Д.О. заявлено самовідвід від участі у цій справі з тих підстав, що заявниця ОСОБА_1 до подання даної заяви працювала в Тальнівському районному суді Черкаської області секретарем судового засідання, що може викликати в учасників процесу сумнів у об`єктивності судді під час розгляду даної справи та щодо справедливості прийнятого за результатами її розгляду рішення.

Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 36 ЦПК Українисуддя не може розглядати справу і підлягає самовідводу, якщо є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.

Статтею 40 ЦПК Українипередбачено, що питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. Питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.

Згідно з п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи безстороннім судом. При цьому наявність безсторонності визначається в тому числі і тим, чи забезпечує суд умови, за якими у сторін не виникало б будь-яких сумнівів у безсторонності судді та всього складу суду при розгляді справи.

Відповідно до п. 12 Висновку №1 (2001) Консультативної ради європейських суддів для Комітету міністрів Ради Європи «Про стандарти незалежності судових органів та незмінюваність суддів» від 01.01.2001 року незалежність судової влади означає повну неупередженість із боку суддів. При винесенні судових рішень щодо сторін у судовому розгляді судді повинні бути безсторонніми, вільними від будь-яких зв`язків, прихильності чи упередження, що впливає або може сприйматися як таке, що впливає на здатність судді приймати незалежні рішення. У цьому випадку незалежність судової влади є втіленням загального принципу: "Ніхто не може бути суддею у власній справі". Значення цього принципу виходить далеко за конкретні інтереси певної сторони у будь-якій суперечці. Судова влада повинна користуватися довірою не тільки з боку сторін у конкретній справі, але й з боку суспільства в цілому. Суддя повинен не тільки бути реально вільним від будь-якого невідповідного упередження або впливу, але він або вона повинні бути вільними від цього й в очах розумного спостерігача. В іншому випадку довіра до незалежності судової влади буде підірвана.

У п. 5постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» №8 від 13.06.2007 рокунаголошується, що відповідно до закону суддя не може брати участь у розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він заінтересований у результаті розгляду справи або є інші обставини, які викликають сумнів в об`єктивності та неупередженості судді.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини безсторонність (неупередженість) суду в сенсі п. 1 ст. 6 Конвенції має визначатися згідно з (i) суб`єктивним критерієм, враховуючи особисті переконання та поведінку конкретного судді, тобто чи мав суддя особисту упередженість або чи був він об`єктивним у цій справі, та (i) об`єктивним критерієм, іншими словами, шляхом установлення того, чи забезпечував сам суд та серед інших аспектів його склад достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності (рішення у справах «Фей проти Австрії», «Ветштайн проти Швейцарії»).

Проте між суб`єктивною та об`єктивною безсторонністю не існує беззаперечного розмежування, оскільки поведінка судді не тільки може викликати об`єктивні побоювання щодо його безсторонності з точки зору стороннього спостерігача (об`єктивний критерій), а також може бути пов`язана з питанням його або її особистих переконань (суб`єктивний критерій) (див. рішення у справі «Кіпріану проти Кіпру»).

У деяких випадках, коли докази для спростування презумпції суб`єктивної безсторонності судді отримати складно, додаткову гарантію надасть вимога об`єктивної безсторонності (рішення у справі «Пуллар проти Сполученого Королівства»). У цьому сенсі навіть вигляд має певну важливість іншими словами, «має не лише здійснюватися правосуддя ще має бути видно, що воно здійснюється». Адже йдеться про довіру, яку в демократичному суспільстві суди повинні вселяти у громадськість (рішення у справі «Де Куббер проти Бельгії»).

ЄСПЛ зазначає у рішеннях у справах «Делкурт проти Бельгії», «Пєрсак проти Бельгії» і «Де Куббер проти Бельгії», що будь-який суддя, стосовно неупередженості якого є обґрунтований сумнів, повинен заявити самовідвід.

Заява про самовідвід судді заявлена до початку з`ясування обставин справи та перевірки доказами, а тому відповідає вимогамЦПК України.

Отже, з метою забезпечення неупередженого та об`єктивного розгляду судом вказаної справи, враховуючи вищевикладене заява судді Дьяченка Д.О. про самовідвід підлягає задоволенню.

На даний час в Тальнівському районному суді Черкаської області здійснює правосуддя один суддя суддя Дьяченко Д.О., а згідно ч.5 ст.40 ЦПК України «Якщо на час подання заяви про відвід судді у суді здійснюють правосуддя менше трьох суддів, вирішення питання про відвід здійснюється в нарадчій кімнаті суддею, який розглядає справу чи вчиняє іншу процесуальну дію, про що виноситься ухвала. У такому разі положення частин третьої та четвертої цієї статті не застосовуються».

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст.36,39,40 ЦПК України, суддя,

У Х В А Л И В:

Заяву про самовідвід судді Тальнівського районного суду Черкаської області Дьяченка Дмитра Олександровича у цивільній справі №704/405/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересованаособа ГоловнеУправління Пенсійногофонду вЧеркаській області провстановлення факту,що маєюридичне значення - задовольнити.

Відвести суддю Тальнівського районного суду Черкаської області Дьяченка Дмитра Олександровича від розгляду цивільної справи №704/405/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне Управління Пенсійного фонду в Черкаській області про встановлення факту, що має юридичне значення.

Цивільну справу №704/405/24 передати до канцелярії Тальнівського районного суду Черкаської області для визначення іншого судді у порядку, встановленому статтею 33 ЦПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Д.О.Дьяченко

СудТальнівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення17.04.2024
Оприлюднено19.04.2024
Номер документу118425128
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —704/405/24

Ухвала від 06.05.2024

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 17.04.2024

Цивільне

Тальнівський районний суд Черкаської області

Дьяченко Д. О.

Ухвала від 04.04.2024

Цивільне

Тальнівський районний суд Черкаської області

Дьяченко Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні