Справа № 953/1955/23
Провадження № 1-кс/953/2733/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2024 року м. Харків
Слідчий суддя Київського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю прокурора ОСОБА_2 , захисника ОСОБА_3 , секретар судового засідання ОСОБА_4 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні узалі судув містіХаркові клопотання слідчого слідчого відділу Управління СБУ в Харківській області ОСОБА_5 у кримінальномупровадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022220000003438 від 24.11.2022 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця хутора Гріньова Н.Оскольського району Білгородської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,
в с т а н о в и в:
Органом досудового розслідування ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України за наступних обставин.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому було неодноразово продовжено.
Так, у ході досудового розслідування встановлено, що у громадянина України ОСОБА_6 , який займав до та після окупації Вовчанської територіальної громади Чугуївського району Харківської області посаду директора АТ «ДПЗКУ «Білоколодязький елеватор» (код ЄДРПОУ 37506012) та перебував на території тимчасово окупованого з 24.02.2022 с.Білий Колодязь Чугуївського району Харківської області, у невстановлений досудовим слідством час виник злочинний умисел, направлений на передачу матеріальних ресурсів збройним формуванням держави-агресора, провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
У подальшому, а період часу лютого-квітня 2022 року, реалізуючи свій вищезазначений злочинний умисел, діючи умисно та свідомо, перебуваючи на території с.Білий Колодязь Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_6 , заручившись підтримкою окупаційної адміністрації держави-агресора та військовослужбовців РФ, викликав працівників елеватора на роботу та на постійній основі добровільно надавав окупаційній адміністрації держави-агресора РФ послуги прийому, сушки, відвантаження та тимчасового зберігання сільськогосподарських культур, чим здійснив передачу їм матеріальних ресурсів.
Надалі, ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, у період лютого-вересня 2022 року, перебуваючи на території с.Білий Колодязь Чугуївського району Харківської області, надавав військовослужбовцям держави-агресора приміщення елеватора для їх проживання та розміщення на його території військової техніки.
У подальшому, ОСОБА_6 , призначений окупаційною владою тимчасовим адміністратором АТ «ДПЗКУ «Білоколодязький елеватор», в період лютого-вересня 2022 року, надав вказівку працівникам підприємства заправляти паливом техніку, яка перебуває на балансі підприємства та надав її військовим РФ для ведення підривної діяльності проти України.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у передачі матеріальних ресурсів збройним формуванням держави-агресора, провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
15квітня 2024року слідчийслідчого відділуУправління СБУ вХарківській області ОСОБА_5 звернувся досуду зклопотанням,погодженим зпрокурором Харківської обласної прокуратури ОСОБА_7 про обрання відносно підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
В обґрунтування клопотання слідчий посилався на те, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, що підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами.
В обґрунтуванняклопотання слідчийтакож посилаєтьсяна існуванняризиків,передбачених п.п.1,2,3,5ч.1ст.177КПК України,а саме:підозрюваний можепереховуватись відорганів досудовогорозслідування тасуду;знищити,сховати абоспотворити речічи документи,які маютьістотне значеннядля встановленняобставин кримінальногоправопорушення;незаконно впливатина свідківчи іншихучасників кримінальногопровадження; вчинитиінші кримінальніправопорушення чипродовжити кримінальнеправопорушення,у якомупідозрюється.Так, ОСОБА_6 через тяжкість вчиненого ним кримінального правопорушення, розуміючи складність проведення досудового розслідування, зокрема в умовах дії воєнного стану, усвідомлюючи неможливість повного контролю державною владою кордонів та території України в умовах збройної агресії РФ проти України, не прибувши тричі на виклик до слідчого та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, може переховуватися від органу досудового розслідування та суду. ОСОБА_6 , в разі його повернення на територію вчинення ним злочину, тобто до Вовчанської територіальної громади Чугуївського району Харківської області, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки стороною обвинувачення не встановлено вичерпний перелік предметів, речей та документів, на яких збереглись сліди злочинної діяльності підозрюваного, а отже такі потенційні речові докази можуть зберігатись у місцях, відомих виключно підозрюваному. Також ОСОБА_6 , достовірно розуміючи суть злочину та передбачену за його скоєння кримінальну відповідальність, з метою уникнення або пом`якшення покарання може впливати на свідків у даному провадженні (залякувати, схиляти до дачі завідомо неправдивих показань тощо), оскільки більшість з них являються працівниками підприємства, очолюваного підозрюваним до вересня 2022 року. Маючи стійкі ідеологічні переконання, направлені на підтримку дій держави-агресора РФ, ОСОБА_6 може продовжити вчиняти кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, а також вчинити інші злочини проти основ національної безпеки України, оскільки він достовірно розуміє, що у разі тимчасової окупації м. Харкова та Харківської області йому з високою долею ймовірності вдасться уникнути кримінальної відповідальності за вчинення колабораційної діяльності.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення виконання підозрюваним процесуальним обов`язкам та запобігання ризикам, передбаченим п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, підозрюваному ОСОБА_6 необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою..
Прокурор проситьрозглянути клопотанняза відсутностіпідозрюваного зтих підстав,що матеріалидосудового розслідуваннядають достатніта безсумнівніпідстави вважати,що підозрюванийумисно переховуєтьсявід слідствата судуна територіїРФ зметою уникненнякримінальної відповідальності.Притягнути ОСОБА_6 до кримінальноївідповідальності узагальному порядку,передбаченому чиннимкримінальним процесуальнимзаконодавством,неможливо.Повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки про його виклик у відповідності до ч. 8 ст. 135 КПК України опубліковані на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур`єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
У судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання у повному обсязі.
Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні вирішення вказаного клопотання залишила на розсуд слідчого судді.
Відповідно до ч.6 ст.193 КПК України слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
Слідчим надані достатні відомості, які свідчать про перебування на цей час підозрюваного на території Російської Федерації, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором, у зв`язку з чим слідчий суддя вважає наявними правові підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за відсутності підозрюваного, що відповідає вимогам ч. 6 ст. 193 КПК України.
Слідчий суддя, вислухавши думку учасників кримінального провадження та дослідивши надані сторонами докази, приходить до висновку про необхідність обрання відносно підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з наступних підстав.
Слідчим відділом Управління СБУ в Харківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№22022220000003438 від 24.11.2022.
31 січня 2023 року у відповідності до ст. ст. 276-278 КПК України складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, яке вручено останньому у спосіб, передбачений для вручення повідомлень.
Повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки про виклик останнього відповідно до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України 02 лютого 2023 року опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур`єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Постановою слідчого слідчого відділу Управління СБУ в Харківській області лейтенанта юстиції ОСОБА_5 від 14.02.2024 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук.
Постановою слідчого слідчого відділу Управління СБУ в Харківській області лейтенанта юстиції ОСОБА_5 від 15.04.2024 відновлено досудове розслідування у кримінальному провадженні.
Надані стороною обвинувачення докази у їх обсязі свідчать про обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, а саме: протоколами допитів свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ; інформацією отриманою від ГВ ЗНД УСБУ в Харківській області на виконання доручення слідчого; протоколами огляду речей і документів від 03.12.2022.
Зазначені докази на думку слідчого судді не містять ознак очевидної недопустимості та неналежності та є достатніми для висновку про наявність обґрунтованої підозри.
Слідчий суддя також вважає встановленим та доведеним стороною обвинувачення існування ризиків, передбачених п.1, п. 2, п. 3, п.5 ч.1 ст. 177 КПК України: можливість переховування підозрюваного від органів досудового розслідування або суду; можливість знищити, сховати або спотворити речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконного впливу на свідків чи інших учасників кримінального провадження; вчинення інших кримінальних правопорушень.
Згідно вимог ст.177КПКУкраїни метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:переховуватись від слідства та суду, незаконно впливати на потерпілого, свідків та інших учасників судового процесу та інше.
Вимогами ст. 178 КПК України передбачені обставини, що враховуються при обранні запобіжного заходу, зокрема тяжкість покарання, яке загрожує відповідній особі, вік та стан здоров`я обвинуваченого, міцність соціальних зв`язків, в тому числі наявність родини та утриманців, наявність постійного місця роботи, наявність судимостей, дотримання обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувались раніше та інші обставини.
Вирішуючи питання про обрання запобіжного заходу підозрюваному суд враховує його особистість, наявність постійного місця проживання та міцність соціальних зв`язків, моральні переконання, майновий стан та зв`язки з державою.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні нетяжкого кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, вчиненого в умовах воєнного стану та збройної агресії Російської Федерації. Зважаючи на тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим в тому числі у виді позбавлення волі на строк від трьох до п`яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна, ту обставину, що підозрюваний на цей час перебуває на території Російської Федерації та знаходиться у розшуку, слідчим суддею не встановлено наявність будь-яких зв`язків підозрюваного з державою Україною, виходячи зі змісту формулювання підозри, враховуючи, що досудове розслідування по даному кримінальному провадженню не завершено, слідчим не проведені всі необхідні слідчі дії, направлені на отримання доказів, підозра обґрунтовується показаннями свідків, слідчий суддя вважає доведеними існування ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 КПК України.
Враховуючи вищенаведене, наявність зазначених ризиків, передбачених п.1, п. 2, п. 3, п.5 ч.1 ст.177 КПК України, є виключними обставинами та у їх сукупності виправдовують тримання підозрюваного під вартою та свідчать про неможливість запобігання встановленим ризикам шляхом застосування до підозрюваного більш м`якого запобіжного заходу.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбаченихстаттею 177КПК Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Зважаючи на викладене, слідчий суддя дійшов висновку про наявність правових підстав, з якими закон пов`язує можливість вирішення питання про обрання особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.
Прокурором під час судового розгляду клопотання доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а тому слідчий суддя дійшов висновку про необхідність обрання відносно ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартоюв межах строку досудового розслідування.
При постановленні даної ухвали суд, керуючись ч. 4 ст. 183 КПК України, не визначає розмір застави відносно ОСОБА_6 при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
На підставівикладеного,керуючись ст.ст.177,178,182,183,193, 197,199КПК України,слідчий суддя
п о с т а н о в и в:
Клопотання слідчого слідчого відділу Управління СБУ в Харківській області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022220000003438 від 24.11.2022 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 задовольнити.
Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Після затримання ОСОБА_6 не пізніше як через 48 годин з часу доставки до місця кримінального провадження забезпечити його доставку до слідчого судді Київського районного суду міста Харкова для вирішення питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід..
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Повний текст судового рішення складений 18 квітня 2024 року.
Слідчий суддя - ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2024 |
Оприлюднено | 19.04.2024 |
Номер документу | 118442787 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Бобко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні