Постанова
від 11.03.2024 по справі 908/239/22
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Додаткова постанова

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.03.2024 року м.Дніпро Справа № 908/239/22

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Дарміна М.О. (доповідач)

суддів: Кощеєва І.М., Чус О.В.

при секретарі судового засідання: Ковзиков В.Ю.

Представники сторін:

від позивача: Попов Андрій Сергійович (в режимі відеоконференції)

представник відповідача у судове засідання не з`явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Тепломережа 2019" про винесення додаткового рішення за наслідками розгляду апеляційної скарги Комунального некомерційного підприємства "Якимівська центральна районна лікарня" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.07.2023 у справі №908/239/22

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Тепломережа 2019"

до відповідача: Комунального некомерційного підприємства "Якимівська центральна районна лікарня" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області

про стягнення суми 437 676, 01 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 12.07.2023 позов задоволено.

Суд стягнув з Комунального некомерційного підприємства "Якимівська центральна районна лікарня" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тепломережа 2019" суму 437 676 грн 01 коп. заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії та суму 6 565 грн 14 коп. витрат зі сплати судового збору.

Не погодившись із рішенням суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернувся відповідач - Комунальне некомерційне підприємство "Якимівська центральна районна лікарня" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, в якій просить суд скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 12.07.2023 та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.01.2024 апеляційну скаргу Комунального некомерційного підприємства "Якимівська центральна районна лікарня" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.07.2023 у справі №908/239/22 залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Запорізької області від 12.07.2023 у справі №908/239/22 залишено без змін. Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 9847,71 грн покладено на Комунальне некомерційне підприємство "Якимівська центральна районна лікарня" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області.

10.01.2024 до суду апеляційної інстанції надійшло клопотання відповідача про ухвалення додаткової постанови, де заявник просить ухвалити додаткову постанову по справі №904/239/22, якою стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 24.01.2024 прийнято до розгляду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Тепломережа 2019" про ухвалення додаткової постанови у справі №904/239/22. Розгляд заяви призначено в судовому засіданні на 11.03.2024 на 10:00 год.

11.03.2024 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину додаткової постанови Центрального апеляційного господарського суду.

Відповідно до статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.

У частинах першій, другій статті 126 ГПК України визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до частини восьмої статті 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Згідно з частинами першою - третьою статті 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

У відзиві на апеляційну скаргу, представником ТОВ «Тепломережа 2019» адвокатом Поповим А.С. було вказано, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із апеляційним розглядом справи складає 5000,00 грн витрат на оплату послуг за договором професійної правничої допомоги (т.1а.с. 153-157)

Колегія суддів констатує, що заявником дотримано вимоги статті 124 Господарського процесуального кодексу України в частині визначення попереднього розрахунку судових витрат на правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн у відзиві на апеляційну скаргу.

До відзиву на апеляційну скаргу в якості додатків, зокрема, подано:

- договір про надання професійної правничої допомоги №22/11/21 від 22.11.2021.

Відповідно до умов договору про надання професійної правничої допомоги №22/11/21 від 22.11.2021 (надалі - Договір) «… 1.1.Адвокат зобов`язується надати правову допомогу з метою захисту його інтересів в кримінальних справах, цивільних, адміністративних, господарських справах, справа про адміністративні правопорушення, забезпечення реалізації його майнових та немайнових прав, вирішення питань правового характеру, що виникають у нього у відносинах з іншими фізичним чи юридичними особами, органами МВС, Служби безпеки України, прокуратури, ДВС, ДАІ, банками, страховими компаніями та іншими державними чи муніципальними органами чи установами, судами, підприємствами. Крім зазначеного, Адвокат зобов`язується надати правову допомогу в реалізації та захисті корпоративних прав Клієнта як акціонера (учасника) господарських товариств.

1.2.Кожне окреме доручення Клієнта Адвокату сторони узгоджують в Додаткових угодах, які є невід`ємними частинами цього Договору.

1.3Адвокат також надає Клієнту правову допомогу шляхом:

1.3.1Складання процесуальних та інших документів (листів, скарг, заяв, претензій, вимог, позовних заяв, пояснень, клопотань, апеляційних та касаційних скарг) і їх подачі до:

-загальних та/або спеціалізованих судів (господарських та/або адміністративних) всіх інстанцій (першої, апеляційної, касаційної у тому числі до касаційних судів у складі Верховного Суду України);

-органів державної виконавчої служби; приватних виконавців.

-підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та підпорядкування;

-представництва та захисту інтересів Клієнта в загальних та/або спеціалізованих судів всіх інстанцій (першої, апеляційної, касаційної) з правом надання від імені Клієнта а пояснень з приводу предмету спору, заявлених клопотань, заяв та вирішення будь-яких інших процесуальних питань;

1.3.2.Надання Клієнту письмових та усних висновків стосовно відповідності наданих для вивчення документів вимогам законодавства.

1.3.3Представлення та захист інтересів Клієнта в слідчих органах МВС та прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, слідчих органах фінансових розслідувань ДПС України, на підприємствах, установах, організаціях, та в будь-яких інших державних чи муніципальних органах та установах у зв`язку із виконанням доручення Клієнта.

1.4.Якщо Адвокат при здійснені професійної діяльності дійде висновку, що письмові звернення чи інформація, доведена до відома органів влади про порушення прав та законних інтересів Клієнта, суперечить інтересам Клієнта або суперечить інтересам держави чи може зашкодити суспільству в цілому, або зашкодить реалізації захисту прав та законних інтересів Клієнта, тоді Адвокат, за згодою Клієнта, обирає шляхи щодо оптимального результату поновлення прав і законних інтересів Клієнта.

1.5.Адвокат приймає на себе обов`язки представляти і захищати права і законні інтереси Клієнта згідно з умовами цього Договору та має право:

-представляти Клієнта в загальних та/або спеціалізованих судів всіх інстанцій (першої, апеляційної, касаційної у складі Верховного Суду України) з правом надання від імені Клієнта пояснень з приводу предмету спору, заявлених клопотань, заяв та вирішення будь-яких інших процесуальних питань зі всіма правами, наданими Клієнту.

-захищати права та законні інтереси Клієнта в кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення з усіма правами, наданими захиснику чинним кримінальним процесуальним законодавством та ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;

-підписувати від імені Клієнта запити, листи, запити, іншу кореспонденцію, адресовану підприємствам, організаціями будь-якої форми власності, а також звертатися з цими документами до відповідних адресатів;

-отримувати письмові висновки фахівців з питань, що потребують спеціальних знань;

-збирати відомості про факти, які можуть бути використані як докази;

-від свого імені або від імені Клієнта запитувати і отримувати документи або їх копії від підприємств, установ, організацій, об`єднань, а від громадян за їх згодою;

-застосовувати науково-технічні засоби відповідно до чинного законодавства України;

-доповідати клопотання і скарги на прийомі у посадових осіб та отримувати від них письмові мотивовані відповіді на ці клопотання і скарги;

-бути присутнім при розгляді поданого клопотання і скарг на засіданні колегіальних органів і давати пояснення щодо суті клопотання і скарг;

-для виконання доручень, що випливають з умов цього договору, отримувати від Клієнта всі необхідні документи (копії та оригінали), в тому числі договори, листування, первинну бухгалтерську документацію тощо.

-виконувати інші дії, передбачені законодавством України.

2.Додаткові права і обов`язки Сторін.

2.1.При здійсненні своїх професійних обов`язків Адвокат:

-неухильно додержується вимог законодавства України;

-використовує всі передбачені законодавством способи захисту прав і законних інтересів Клієнта;

-з`ясовує всі відомі Клієнту обставини;

-інформує Клієнта про хід виконання доручення;

-не використовує свої повноваження у шкоду Клієнту;

-зберігає адвокатську таємницю, якою сторони визначили: будь-які відомості чи інформацію, що стали відомі Адвокату, про Клієнта, а також питання, з яких Клієнт звертався до Адвоката, зміст порад, консультацій, роз`яснень Адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані Адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності;

-під час виконання обов`язку збереження адвокатської таємниці Адвокат керується положеннями ч. 2 ст. 21 та ст. 22 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076-Х/І, а також іншими положеннями цього Закону та законодавства України, які забезпечують захист інтересів Клієнта;

-застосовує всі, передбачені законами України, заходи до покладення сум судових витрат, що підлягають оплаті за послуги адвоката, на винну.

2.2.У виконання цього Договору Адвокат має право:

-мати помічника адвоката або декількох помічників адвоката з числа осіб, які мають вищу юридичну освіту;

-бути заздалегідь повідомленим про намір Клієнта укласти договір з аналогічним дорученням або схожим дорученням чи дорученням, що можливо у майбутньому може стосуватися цього Договору.

2.3.Клієнт несе обов`язки:

-сплатити вартість послуг Адвоката в розмірі та в строк згідно цього Договору;

-без зволікання прийняти все виконане, що стосується доручення, а при відмові у прийняті доручення згідно цього Договору, протягом 2-х днів після повідомлення про виконання доручення, письмово мотивувати таку відмову;

-відшкодувати Адвокату фактичні витрати, які не були обумовлені кошторисом доручення, але які Адвокат поніс, і які були необхідні для належного виконання доручення, та які підтверджуються витратними документами (проїзні квитки, квитанції, чеки т.п.);

інформувати Адвоката про всі документи та відомі обставини, які можуть мати суттєве значення для прийняття та виконання Адвокатом доручення відповідно до цього Договору;

інформувати Адвоката, чи не зв`язаний Клієнт нерозірваною угодою з іншим Адвокатом (адвокатським об`єднанням, юристом, юридичною фірмою та т.п.);

не вимагати виконання дій, що виходять за межі професійних прав і обов`язків Адвоката.

2.4.Клієнт має право:

давати Адвокату усні або письмові вказівки щодо виконання доручення відповідно до цього Договору;

за вимогою отримувати від Адвоката усні або письмові відомості про хід виконання доручення у порядку та на умовах встановлених цим Договором;

отримувати від Адвоката юридичні консультації з питань наявності фактичних і правових підстав щодо виконання доручення, пракїики застосування відповідного законодавства, можливості та правових наслідків досягнення бажаного для Клієнта результату;

по виконанні доручення отримати звіт з доданням виправдувальних документів, якщо це вимагається характером доручення.

3.Терміни дії Договору.

3.1.Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2023р.

3.2.Це Договір може бути розірваний згідно вимог чинного законодавства України.

4.Гонорар адвоката.

4.1На визначення розміру гонорара Адвоката впливають кладність справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); час, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціна позову та (або) значенням справи для Клієнта, в тому числі вплив вирішення справи на репутацію Клієнта або публічним інтерес до справи.

4.2Вартість кожного окремого виду правничої допомоги визначається Сторонами в додатковій угоді до цього Договору, які є його невід`ємною частиною.

4.3.Розмір гонорару Адвоката за виконання доручень, наданих в межах цього Договору в Додаткових угодах (в порядку, визначеному пунктом 1.2. цього Договору), встановлюється в Актах наданих послуг, які складаються на надаються Адвокатом Клієнту по факту надання послуги.

4.4.Вартість наданої правничої допомоги залежить від обсягу наданих Клієнту послуг. Оплата здійснюється Клієнтом протягом 5 робочих днів з моменту отримання від Адвоката відповідного рахунку.

4.5.Адвокат має право направити на адресу Клієнта рахунок про сплату наданої правничої допомоги протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту фактичного початку виконання доручення, що складає предмет правової допомоги, обумовленої цим Договором, включивши до рахунку узгоджену з Клієнтом вартість послуг, які вже надані чи будуть надані, виходячи із суті доручення Клієнта.

4.6.Якщо від Клієнта протягом 2 (двох) робочих днів після одержання рахунку на оплату наданих послуг, не надійшло Адвокату заперечень стосовно вартості наданих послуг, пред`явленої до оплати, або якості наданих послуг, послуги вважаються прийнятими, а їх вартість узгодженою і такою, що підлягає оплаті на підставі відповідного рахунку Адвоката.

4.7.Крім гонорару, Клієнт відшкодовує Адвокату фактичні витрати, пов`язані з виконанням Адвокатом своїх зобов`язань за цим Договором, в тому числі, але не виключно: витрати на відрядження для участі в судових засіданнях для представництва інтересів Клієнта , поштові витрати, витрати на відрядження тощо.

5.Відповідальність Сторін.

5.1.За невчасну оплату вартості наданих послуг згідно цього Договору, Клієнт сплачує неустойку (пеню) в розмірі 0,1% від суми передбачуваного до оплати або частково не оплаченого рахунку з урахуванням індексу інфляції, але не більше ніж подвійна ставка Національного банку України, яка діяла в період, за який нарахована пеня. Клієнт звільняється від відповідальності, якщо доведе, що відмова від оплати отриманого рахунку є правомірною, а часткова оплата послуг обґрунтовується.

5.2.За неналежне виконання доручення Адвокат сплачує Клієнту неустойку (штраф) в розмірі 50% від суми передбачуваного вартості послуг (гонорару), якщо не доведе, що неналежному виконанню правової допомоги сприяв сам Клієнт або треті особи, або органи влади і управління.

5.3.У випадку порушення Клієнтом строків та порядку оплати послуг Адвоката, встановлених цим Договором, Адвокат має право відмовитись від виконання доручення Клієнта та розірвати цей Договір в односторонньому порядку. Договір вважається розірваним з моменту отримання Клієнтом письмового повідомлення про розірвання договору в односторонньому порядку на підставі п. 5.3. Договору, укладення Сторонами будь-яких додаткових угод з цього приводу не вимагається.

6.Особливі умови.

6.1.У правовідносинах з Клієнтом виключно в частині оплати гонорару Адвоката, Адвокат для цілей оподаткування виступає як фізична особа-підприємець, зареєстрована у встановленому законом порядку, що перебуває на спрощеній системі оподаткування.

6.2.Адвокат може доручати виконання правової допомоги за цим Договором помічникам Адвоката, крім доручень, які виконуються Адвокатом в зв`язку з його професійними повноваженнями. Помічники адвоката зобов`язані зберігати конфіденційність інформації, отриманої за цим Договором або у зв`язку з ним, не передавати та не розголошувати відомості, що становлять адвокатську таємницю, не використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб;

.6.3. Помічники адвоката зобов`язані неухильно дотримуватися положень ст. 22 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076-УІ, а також іншими положеннями цього Закону та законодавства України, які забезпечують захист інтересів Клієнта.

6.4.У разі дострокового розірвання цього Договору Сторона з ініціативи, якої Договір підлягає розірванню відшкодовує всі обґрунтовані витрати іншої Сторони, з урахуванням фактичних витрат Адвоката чи Клієнта на підготовку та виконання Договору.

6.5.Зміни, доповнення до цього Договору можуть вноситися тільки у письмовому вигляді та мають бути підписані Клієнтом та Адвокатом.

6.6.Акт приймання-передачі документів, що підлягають правовому аудиту, складання якого передбачено в п. 1.1. цього Договору, сторони зобов`язані скласти в день укладення цього Договору. Акт приймання документів має бути підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений їх печатками.…».

До клопотання про стягнення судових витрат в якості додатків подано:

-Копію рахунку №09/01 від 09.01.2024;

-Копію Акту наданих послуг №09/01 від 09.01.2024;

- Копію Додаткової угоди до договору про надання професійної правничої допомоги №22/11/21 від 22.11.2021 про продовження строку дії договору.

Відповідно до умов Додаткової угоди №1 до Договору про надання професійної правничої допомоги №22/11/21 від 29.12.2023 «… Адвокат Попов Андрій Сергійович, який діє на підставі Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №732, видане на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області від « 27» лютого 2009 року N°36 (надалі - Адвокат) з однієї сторони і Товариства з обмеженою відповідальністю «Тепломережа 2019» в особі директора Шахмаєва О.В. (надалі Клієнт), який діє на підставі Статуту, з іншої сторони, разом іменовані «Сторони», уклали цю Додаткову угоду № 1 (надалі - Додаткова угода N° 1) до Договору про надання професійної правничої допомоги № 22/11/21 від « 22» листопада 2021 року про наступне:

1. Пункт 3.1 Договору про надання професійної правничої допомоги № 22/11/21 викласти в наступній редакції: «Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2024 р.»

2. Ця Додаткова угода №1 складена при повному розумінні Сторонами її умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, - по одному для кожної із Сторін.

3. Ця Додаткова угода №1 є невід`ємною частиною Договору про надання професійної правничої допомоги N°22/11/21 від « 21» листопада 2021

4. Ця Додаткова угода № набирає чинності з моменту її підписання сторонами.

5. Інші положення Договору про надання професійної правничої допомоги №22/11/21, які не змінено чи не доповнено Додатковою угодою №1 залишаються чинними та без змін. …».

Статтею 16 ГПК України передбачено право учасників справи користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" (далі Закон №5076-VI) адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги.

Пункт 4 частини першої статті 1 Закону №5076-VI визначає, що договір про надання правничої допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правничої допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правничої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

До договору про надання правничої допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права (частина третя статті 27 Закону №5076-VI).

Згідно зі статтею 30 Закону №5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правничої допомоги

При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Адвокатський гонорар може існувати у двох формах фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі № 910/4201/19).

За умовами п. 4.1. Договору сторони погодили, що на визначення розміру гонорару Адвоката впливають складність справи та виконаних адвокатом робіт (надання послуг); обсяг наданих Адвокатом послуг та виконаних робіт; ціна позову та (або) значення справи для Клієнта, в тому числі вплив рішення справи на репутацію Клієнта або публічний інтерес до справи.

Відповідно до п. 4.3. Договору, розмір гонорару Адвоката за виконання доручень, наданих в межах цього Договору в Додаткових угодах, (в порядку, визначеному в п. 1.2. цього Договору) встановлюється в Актах наданих послуг, які складаються та надаються Адвокатом Клієнту по факту надання послуги.

Відповідно до Акту приймання передачі наданих послуг №09/01 від 09.01.2024, адвокатом Поповим А.С. надано ТОВ «Тепломережа 2019» наступні дії (виконано роботи, надано послуги) :

1) Складання та подача до апеляційного суду відзиву на апеляційну скаргу у справі № 908/239/22 - вартість 3000,00 грн. (об`єм-4 сторінки, час складання та подачі до суду - 3 (три) години;

2) Представництво інтересів позивача в судовому засіданні по справі № 908/239/22 Центрального апеляційного господарського суду 09 січня 2024 року - вартість 2000,00 грн, 1 (один) судодень.

Разом вартість наданих ТОВ "Тепломережа 2019" послуг на стадії апеляційного розгляду справи склала 5000,00 грн.

Акт наданих послуг між позивачем та адвокатом сторонами було підписано 09.01.2024. Після підписання Акту наданих послуг Адвокатом було складено та виставлено Клієнту відповідний рахунок-фактури №09/01 від 09.01.2024.

У постанові Великої Палати у справі № 910/12876/19, суд зауважив, що розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини.

Разом з тим чинне процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу. Відповідно, суд зазначив, що процесуальним законодавством передбачено такі основні критерії визначення та розподілу судових витрат, як їх дійсність, обґрунтованість, розумність і співмірність відповідно до ціни позову, з урахуванням складності та значення справи для сторін.

В постанові Великої Палати у справі № 755/9215/15-ц суд наголосив, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

В постанові у справі № 922/3812/19 Верховний Суд підтвердив власні висновки, що визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами ст. 30 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність. У разі відсутності у тексті договору таких умов (пунктів) щодо порядку обчислення, форми та ціни послуг, що надаються адвокатом, суди, в залежності від конкретних обставин справи, інших доказів, наданих адвокатом, використовуючи свої дискреційні повноваження, мають право відмовити у задоволенні заяви про компенсацію судових витрат, задовольнити її повністю або частково.

При зверненні за відшкодуванням варто пам`ятати, що при оцінці наданого стороною розміру гонорару адвоката, суд застосовує ряд критеріїв (дійсність, обґрунтованість, розумність, реальність, пропорційності, співмірність) та факти на підтвердження таких критерії (складність справи, значення справи для сторін, фінансовий стан сторін, ринкові ціни адвокатських послуг і т.п.).

В питанні зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу колегія суддів враховує висновки Об`єднаної Палати Верховного Суду у справі № 922/445/19, в якому, серед іншого наголошено, що:

- зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, які підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони щодо неспівмірності заявлених іншою стороною витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт;

- суд з огляду на принципи диспозитивності та змагальності не може вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи;

- суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) з врахуванням критеріїв ч. ч. 5-7, 9 ст.129 ГПК України, може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.

Подібні висновки викладено в ряді постанов Верховного Суду у справі № 922/3436/20, у справі № 910/7586/19, у справі № 910/16803/19.

У вже згаданій справі № 755/9215/15-ц Велика Палата також вказала, що суд не може за власною ініціативою зменшити витрати на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку іншої, зацікавленої сторони.

Відповідачем не подано суду апеляційної інстанції заперечень чи іншої заяви про зменшення заявлених до стягнення витрат з професійної правничої допомоги.

Колегія суддів не знаходить підстав для висновку, що заявлений позивачем розмір витрат з професійної правничої допомоги у вигляді складання та подачі до апеляційного суду відзиву на апеляційну скаргу у справі № 908/239/22 та представництва інтересів позивача в судовому засіданні по справі № 908/239/22 Центрального апеляційного господарського суду 09 січня 2024 року у розмірі 5000,00 є неспіврозмірним із заявленими позовними вимогами.

Відповідно, обов`язок несення негативних наслідків, пов`язаний з ухиленням відповідача від можливості подати клопотання про зменшення витрат на професійну правничу допомогу з відповідними доводами про їх неспіврозмірність цілком узгоджується з принципом диспозитивності господарського судочинства.

Виходячи з критерію реальності понесених позивачем витрат на надання послуг професійного адвоката, розумності його розміру, колегія суддів дійшла висновку про задоволення заяви позивача та стягнення з відповідача на користь позивача витрат понесених останнім на надання правової допомоги професійним адвокатом у сумі 5000,00 грн.

Керуючись ст.ст.129, 244, 281 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Тепломережа 2019" за наслідками розгляду апеляційної скарги Комунального некомерційного підприємства "Якимівська центральна районна лікарня" Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області про винесення додаткового рішення на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.07.2023 у справі №908/239/22 - задовольнити.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Якимівська центральна районна лікарня Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 01993032 (72503, Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка, вул.Центральна, буд. 30) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Тепломережа 2019, код ЄДРПОУ 43070867 (72503, Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка, пров. Спортивний, буд. 2А) 5 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Видачу відповідного наказу, з урахуванням необхідних реквізитів, доручити Господарському суду Запорізької області.

Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку в строки передбачені ст. 288 ГПК України.

Повний текст додаткової постанови складено 18.04.2024.

Головуючий суддяМ.О. Дармін

СуддяІ.М. Кощеєв

СуддяО.В. Чус

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення11.03.2024
Оприлюднено22.04.2024
Номер документу118452656
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/239/22

Судовий наказ від 25.04.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Боєва О.С.

Судовий наказ від 22.04.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Постанова від 11.03.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Судовий наказ від 26.03.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Боєва О.С.

Судовий наказ від 26.03.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Боєва О.С.

Ухвала від 06.03.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 24.01.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Постанова від 09.01.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 23.10.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Дармін Михайло Олександрович

Ухвала від 29.08.2023

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Березкіна Олена Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні