ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" квітня 2024 р. Справа № 911/312/24
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В. розглянув матеріали справи
за позовом Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські регіональні електромережі
про стягнення 43032,28 грн,
без виклику учасників справи
СУТЬ СПОРУ:
Приватне акціонерне товариство ДТЕК Київські регіональні електромережі (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Київської області через підсистему Електронний суд із позовною заявою від 02.02.2024 до Державного підприємства Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження (далі - відповідач) про стягнення 44569,66 грн, з яких: 43032,28 грн заборгованості з розподілу електричної енергії, 641,37 грн 3% річних та 896,01 грн інфляційних втрат.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем грошових зобов`язань за Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 230030605 від 17.07.2019.
Ухвалою від 06.02.2024 року Господарський суд Київської області позовну заяву залишив без руху.
Через підсистему Електронний суд 12.02.2024 від Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські регіональні електромережі надійшла заява про усунення недоліків, у якій позивач, керуючись пунктом 2 частини другої статті 46 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), зменшує розмір позовних вимог в частині стягнення з Державного підприємства Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження нарахованих 3% річних в розмірі 641,37 грн та інфляційної складової боргу в розмірі 896,01 грн.
Таким чином, позивач просить стягнути з Державного підприємства Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження на користь Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські регіональні електромережі лише заборгованість за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 230030605 від 17.07.2019 в розмірі 43032,28 грн.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 19.02.2024 відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи); сторонам встановлено строки для вчинення процесуальних дій у справі.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 6 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Частиною 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Абзацом 2 ч. 6 даної статті, якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Відповідно до Довідки про доставку електронного листа ухвали суду про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, документ було доставлено до електронного кабінету одержувача Державного підприємства Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження 19.02.2024 о 14:47. Тобто, днем вручення ухвали є 19.02.2024.
У відповідності до ч.1 ст.118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки судом було вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, ухвала останнім отримана, при цьому відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається виключно за наявними матеріалами, відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, та об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП), від 08.11.2018 №1382 «Про видачу ПрАТ «Київобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом», з 01.01.2019 ПрАТ «Київобленерго» (наразі Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі») енергетична компанія, яка здійснює ліцензовану діяльність з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності відповідно до додатка і діє на підставі Статуту та ліцензії.
Враховуючи вищезазначене, позивач є оператором системи розподілу електричної енергії.
Оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (зі змінами та доповненнями) за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки/точок розподілу електричної енергії за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу (п. 2.1 Договору).
Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
За статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.
Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі- ПРРЕЕ), здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви приєднання, за формою, наведеною в додатку до цієї Постанови.
Пунктом 6 вищевказаної Постанови зазначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (в частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства в сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Судом установлено, що 17.07.2019 року Державним підприємством Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження відповідно до статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, ЗУ «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), згідно Заяви-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на сайті оператора системи розподілу ПАТ «Київобленерго».
У заяві-приєднанні (додаток №1) та паспорті точки розподілу електричної енергії (додаток №2), підписаної відповідачем, зазначені ЕІС коди точок розподілу, найменування та адреси об`єктів споживача: двоповерхова будівля на території КПП «Дитятки» Чорнобильський район, територія прилегла до КПП та КДП «Дитятки»).
Пунктом 11.1 договору визначено, що договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору, жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд умов.
Ціною цього Договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача зазначені у в Паспорті точки/точок розподілу за об`єктом споживача (п. 5.1 Договору).
Відповідно до п. 2.3. Договору, споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги оператора системи розподілу згідно з Додатком 4 «Порядок розрахунків».
Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим Договором здійснюється на поточний рахунок оператора (п. 5.2 Договору).
Споживач оплачує послугу з розподілу оператору системи, якщо згідно з умовами Договору про постачання споживач забезпечує оплату послуги з розподілу, або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку (п. 5.4).
Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в Додатку № 4 "Порядок розрахунків" (п. 5.3 Договору). Обсяг спожитої електроенергії визначається згідно Кодексу комерційного обліку електричної енергії (п.6).
Додатком № 4 "Порядок розрахунків" визначено, що тариф (ціна) за послуги з розподілу електричної енергії на ринку електричної енергії встановлюються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики та розміщуються на офіційному сайті Оператора системи розподілу (п.5).
Пунктом 7 додатку №4 "Порядок розрахунків", підписаного сторонами, визначено, що споживач, який згідно п.5.4 договору оплачує послугу з розподілу безпосередньо оператору системи, зобов`язаний здійснити на поточний рахунок Оператора системи попередню оплату за 5 операційних днів до початку розрахункового місяця в розмірі повної вартості послуги з розподілу очікуваного обсягу споживання електричної енергії у відповідному періоді, що визначений на основі фактичних значень обсягу розподіленої електроенергії за відповідний попередній період.
Розрахунковий місяць встановлено споживачу з 31 числа попереднього місяця до 31 числа розрахункового (поточного) місяця (п. 1 Додатку № 4).
Тобто, згідно вказаної умови, споживач мав здійснювати попередню оплату за кожен наступний місяць в розмірі повної оплати вартості послуги.
Як зазначає позивач, протягом грудня 2022 по грудень 2023 він належним чином виконував свої обов`язки з надання послуг з розподілу електричної енергії на об`єкти відповідача, що підтверджується актами надання послуг з розподілу електричної енергії у зазначеному періоді.
ПрАТ «Київські регіональні електромережі» до позову надано акти приймання-передачі наданих послуг з розподілу електричної енергії за згаданий період, з яких вбачається, що відповідачем отримано послуги з розподілу електричної енергії, зокрема:
- за актом № А-405051809647 від 31.12.2022 на суму 8417,69 грн з урахуванням отриманих послуг в обсязі 7984 кВт.год за тарифом 0,878600 грн./кВт.год та 20% ПДВ;
- за актом № А-405052715785 від 31.01.2023 на суму 10929,73 грн з урахуванням отриманих послуг в обсязі 9305 кВт.год за тарифом 0,978840 грн./кВт.год та 20% ПДВ;
- за актом № А-405017539908 від 28.02.2023 на суму 9274,70 грн з урахуванням отриманих послуг в обсязі 7896 кВт.год за тарифом 0,978840грн./кВт.год та 20% ПДВ;
- за актом № А-405018928910 від 31.03.2023 на суму 7194,47 грн з урахуванням отриманих послуг в обсязі 6125 кВт.год за тарифом 0,978840 грн./кВт.год та 20% ПДВ;
- за актом № А-405074234492 від 30.04.2023 на суму 3357,02 грн з урахуванням отриманих послуг в обсязі 2858 кВт.год за тарифом 0,978840 грн./кВт.год та 20% ПДВ;
- за актом № А-405056624561 від 31.05.2023 на суму 2897,76 грн з урахуванням отриманих послуг в обсязі 2467кВт.год за тарифом 0,978840 грн./кВт.год та 20% ПДВ;
- за актом № А-405057819046 від 30.06.2023 на суму 3203,04 грн з урахуванням отриманих послуг в обсязі 2300 кВт.год за тарифом 1,160520 грн./кВт.год та 20% ПДВ;
За вказаний період позивачем надано послуги на суму 45274,41 грн.
Для оплати наданих відповідачеві послуг позивачем були виставлені рахунки-фактури за послуги з розподілу електричної енергії:
- за грудень 2022 року на суму 8417,69 грн з кінцевою датою оплати 06.01.2023;
- за січень 2023 року на суму 10929,73 грн з кінцевою датою оплати 07.02.2023;
- за лютий 2023 року на суму 9274,70 грн з кінцевою датою оплати 07.03.2023;
- за березень 2023 року на суму 7194,47 грн з кінцевою датою оплати 07.04.2023;
- за квітень 2023 року на суму 3357,02 грн з кінцевою датою оплати 05.05.2023;
- за травень 2023 року на суму 2897,76 грн з кінцевою датою оплати 07.06.2023;
- за червень 2023 року на суму 3203,04 грн з кінцевою датою оплати 07.07.2023.
Також в матеріалах справи наявний рахунок-фактура № 405095703939 з розподілу електричної енергії за червень 2023 на кількість кіловат/год з від`ємним значенням -1610 кВт.год та який становить від`ємну суму: (мінус) -2242,13 грн.
Разом з поданими документами, позивачем надано суду Акт звіряння розрахунків від 17.01.2024, з якого вбачається, що за 2022 рік непогашена сума наданих послуг за розподіл електроенергії склала 6175, 56 грн (8417,69 грн за актом № А-405051809647 від 31.12.2022 - 2242,13 грн за рахунком-фактурою № 405095703939), за 2023 рік вартість наданих послуг в загальній сумі 36856,72 грн повністю не погашена.
Відтак кінцева сума за надані послуги з розподілу електричної енергії у період з грудня 2022 по червень 2023 за підрахунком позивача та поданими документами склала 43032, 28 грн (45274,41-2242,13).
Вищевказані рахунки-фактури та акти прийому-передачі разом з актом звірки було направлено на адресу відповідача рекомендованим повідомленням, про що свідчить накладна від 18.01.2024 АТ «Укрпошта» про відправку кореспонденції за номером 0413606946794, яка 10.02.2024 за закінченням встановленого терміну зберігання повернута відправнику згідно трекінгу відправлення.
Абзац 4 пункту 2 Актів зазначає, що Акт вважається узгодженим споживачем та підписаним без зауважень в односторонньому порядку, якщо протягом п`яти робочих днів споживач не повернув підписаний примірник акту або не надіслав мотивованої відмови від його підписання.
Зважаючи, що вказані акти не повернуті оператору із зауваженнями, останні вважаються прийнятими та погодженими споживачем.
Як зазначено в п.3.4. Договору, споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати постачальнику послуг комерційного обліку (оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.
Звіти споживача про покази засобів обліку за розрахунковий місяць, як це зобов`язує п. 3.4 Договору, направлених споживачем поштовою кореспонденцією або через канали дистанційного зв`язку, відповідачем не надано.
Разом з тим, в матеріалах справи наявна Довідка за період з 01.12.2023 по 30.06.2023 за підписом оператора розподілу, яка підтверджує обсяг розподіленої електричної енергії, переданої споживачу за точкою доступу 62Z640902461817X, тобто в обсягах і сумах зазначених в актах.
Статтею ч. 1 ст. 530 ЦК України встановлено: якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Приєднавшись до Договору, відповідачем взято на себе договірні зобов`язання зі здійснення оплати за розподіл електричної енергії. Однак, ані в строк визначений п. 7 Додатку 4 до Договору (повна попередня оплата за 5 операційних днів), ані в строк визначений в самих рахунках, оплата відповідачем не здійснена. Будь-яких інших спростувань та заперечень з приводу заявлених позовних вимог відповідачем до суду не направлено.
Враховуючи наведені норми чинного законодавства, а також положення укладеного між сторонами договору, суд вважає доведеним факт надання позивачем послуг з розподілу електричної енергії на спірну суму в розмірі 43032,28 грн та їх неоплату відповідачем у строки, визначені договором.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Відповідно до наданого суду платіжного доручення про сплату судового збору за звернення до суду з даним позовом позивачем було сплачено 3028,00 грн.
На підставі ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 ст. 4 цього Закону, в електронній формі - застосовується коефіціент 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Тобто, за подачу позовної заяви позивач повинен був сплатити судовий збір в розмірі 2422,40 грн. з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, відшкодуванню витрат позивача по оплаті судового збору з відповідача підлягає сума 2422,40 грн.
Судовий збір в розмірі 605,60 грн може бути повернуто на користь позивача з Державного бюджету України згідно ухвали суду за відповідним клопотанням позивача згідно до вимог ст.7 Закону України «Про судовий збір», у зв`язку із внесенням судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись ст. 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Державного підприємства Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження (07270, Київська обл., Іванківський р-н, м. Чорнобиль, вул. Карла Лібкнехта, буд. 10, код ЄДРПОУ 38770852) на користь Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські регіональні електромережі (04136, м. Київ, вул. Стеценка, буд. 1 А, код ЄДРПОУ 23243188) 43 032 (сорок три тисячі тридцять дві) грн 28 коп. заборгованості за послугу з розподілу електричної енергії та 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2024 |
Оприлюднено | 22.04.2024 |
Номер документу | 118453528 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні