ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" квітня 2024 р. Справа № 924/1340/23
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., при секретарі судового засідання Загроцькій А.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовом акціонерного товариства "Хмельницькобленерго", м. Хмельницький
до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Варшавська 23 Нетішин", м. Нетішин
про стягнення грошей
представники сторін:
від позивача - Гучинський П.Л. згідно довіреності (в режимі відео конференції),
від відповідача - Михалевич Д.А. згідно ордера (в режимі відео конференції),
встановив:
акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" звернулося із позовом до суду про стягнення з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Варшавська 23 Нетішин" 80940,04 грн. вартості необлікованої електричної енергії.
Обгрунтовуючи позов, позивач вказує, при здійсненні перевірки дотримання ПРРЕЕ 23.02.2023р. представниками АТ "Хмельницькобленерго" було виявлено порушення пункту 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме самовільне безоблікове підключення до квартирного стояка у поверхневому щиту першого під`їзду, першого поверху.
На місці виявлення порушень, в присутності голови ОСББ „Варшавська 23 Нетішин" складено акт про порушення, який підписано працівниками РЕМ та головою ОСББ. Зазначений акт розглянутий на засіданні комісії Славутського району електричних мереж по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, де зроблено висновок, що відповідечем порушено п.5.5.5. Правил. При цьому, комісія визначила обсяг та вартість не облікованої електроенергії на суму 80940,04 грн.
Представник позивача в судовому засіданні та позивач у відповіді на відзив додатково звертають увагу суду на те, що опис порушення в акті дає підстави визначати порушення як безоблікове підключення з порушенням схеми обліку, а тому відповідні нарахування здійснені з врахуванням саме цієї ознаки порушення. Що ж до періоду нарахування то позивач доводить відповідність його Правилам, а саме підпункту 2 п. 8.4.8.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву зазначає, що в акті про порушення у графі «порушено облік електричної енергії» міститься посилання до п. 5.5.5. Правил та вказано, що порушення виявляється у самовільному безобліковому підключенню до внутрішньо будинкової мережі ОСББ «Варшавська 23 Нетішин», до квартирного стояка у поверхневому щиту першого під`їзду першого поверху. Звертає увагу, що вказаний пункт поділяється на 28 підпунктів, проте в акті не вказано який саме було порушено відповідачем. Не міститься такого посилання і в Протоколі засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 24 березня 2023 року.
Відповідач вважає, що вказана обставина не дозволяє належним чином встановити яке саме порушення було вчинене та прямо впливає на порядок здійснення обрахунків щодо визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, оскільки зі змісту акту вбачається, що порушення виявляється у самовільному підключенні до внутрішньо будинкової мережі. Проте, неможливо встановити, чи таке підключенню відбувалося з порушенням схеми обліку або без такого. Стверджує, що встановлення обставини самовільного підключення є принципово важливим, оскільки обрахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється за різними формулами: у разі самовільного підключення з порушенням схеми обліку відповідно до п. 8.4.12. Правил та у разі самовільного підключення без порушення схеми обліку відповідно до п. 8.4.11. Правил.
Крім того, відповідач вважає, що розрахунок обсягів та вартості необлікованої електричної енергії у період з 24 серпня 2022 року по 23 лютого 2023 року є невірним, оскільки немає доказів останнього контрольного зняття показників.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
28.07.2020р. між АТ „Хмельницькобленерго" та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Варшавська 23 Нетішин" було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії 21103681.
Умови договору розроблені відповідно до Закону України „Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018р. №312 (ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (п.1.2. договору).
Відповідно до підпункту 2 пункту 6.2 договору споживач зобов`язується: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.
23.02.2023р. при здійсненні перевірки дотримання ПРРЕЕ за адресою: місто
Нетішин, вулиця Варшавська, будинок 23 представниками АТ "Хмельницькобленерго"
було виявлено порушення пункту 5.5.5 ПРРЕЕ.
Цього ж дня в присутності голови ОСББ "Варшавська 23 Нетішин" Бєлаш Лариси Олексіївни, на місці виявлення порушень, відповідно до п.п.8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення № В001106 (пункту 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме самовільне безоблікове
підключення до внутрішньо будинкової мережі ОСББ "Варшавська 23 Нетішин", до квартирного стояка у поверхневому щиту першого під`їзду першого поверху), який було підписано двома працівниками РЕМ та головою ОСББ. До акту долучено: додаток №1 (схема електроживлення), додаток №2 ( акт пломбування), додаток №3 (фото та відеофіксація).
24.03.2023р. на засіданні комісії Славутського району електричних мереж
складено протокол по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ та прийнято рішення, що Акт про порушення ПРРЕЕ від 23.02.2023р. №В001106 складений правомірно, а споживач причетний до виявленого порушення пункту 8.4.2.7 ПРРЕЕ, а саме самовільне безоблікове
підключення до внутрішньо будинкової мережі ОСББ "Варшавська 23 Нетішин", до квартирного стояка у поверхневому щиту першого під`їзду першого поверху.
Крім того, Комісія визначила обсяг та вартість необлікованої електричної енергіїз 24.08.2022р. по 23.02.2023р. 11740 кВт / год. на суму 67450,03 грн. (без ПДВ), а всього з ПДВ 80 940,04 гривень.
Споживач не був присутній на засіданні комісії.
18.04.2023р. протокол засідання комісії Славутського РЕМ по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ був направлений голові ОСББ засобами поштового зв`язку.
Крім того, матеріали справи містять рахунок-фактура №21103681 від 24.03.23р. на суму 80940,04 грн.
Дослідивши наявні в справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд враховує наступне.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносини, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначаються Законом України „Про ринок електричної енергії" (преамбула до Закону)
Відповідно до п. 84 ст. 1 Закону України „Про ринок електричної енергії" (далі Закон) споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, (далі ПРРЕЕ) затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 312 (пдп. 1.1.1. ПРРЕЕ).
Згідно пдп. 1.1.1. п. 1 розділу 1 ПРРЕЕ ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до підпункту 20 п.5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Як вбачається з наявного у справі акту про порушення №В001106 та протоколу засідання комісії по розгляду цього акту - виявлене порушення полягає у самовільному безобліковому підключенні до внутрішньобудинкової мережі ОСББ „Волинь-Нетішин", до квартирного стояка у поверхневому щиту першого під`їзду першого поверху.
Згідно пдп. 1.1.2. ПРРЕЕ самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.
Відповідно до абзаців 63,64 пункт 1.1.2 глави 1.1 розділу I ПРРЕЕ самовільне підключення без порушення схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, після їх відключення оператором системи в установленому законодавством порядку (за умови наявності договору з оператором системи); самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Відповідно до Протоколу засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 24.03.2023 вирішено, що споживач причетний до порушення визначеного підпунктом 7 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ
Відповідно до підпункту 7 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Таким чином, самовільне підключення було здійснено до мереж, які не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку. Схема електроживлення є додатком до акту про порушення №В001106 від 23.02.2023р.
Недоліки в оформленні акту (на які посилається відповідач), а саме не зазначення пункту Правил яким відмічається обставина порушення схеми обліку чи відсутність порушення схеми обліку не мають правового значення з огляду на детальний опис характеру порушення з якого комісія під час розгляду акту мала можливість встановити факт порушення схеми обліку та здійснити розрахунок з врахуванням даної обставини. Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 24.03.2023р. зазначила, що сказаний акт складено правомірно.
Крім того, доводи зі сторони відповідача щодо дефектів акту про порушення на час засідання комісії не висувалися. Такі доводи висунув представник відповідача під час розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
З матеріалів справи вбачається, що комісія визначила обсяг і вартість необлікованої електричної енергії 11740 кВт/год на суму 80940,04 грн. Відповідний розрахунок долучено до протоколу засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 24.03.2023р.
Відповідно до підпункту 2 п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Позивач у відповіді на відзив зазначає, що відповідно до даних білінгової програми iEnergo-D контрольний огляд приладу обліку був проведений представниками оператора 18 липня 2022 року.
Судом враховується відсутність у суду компетенції щодо здійснення перерахунку вартості не облікованої електроенергії, а тому заперечення відповідача в цій частині не можуть бути прийняті до уваги. При цьому судом також враховується і те, що відповідач не бажав прийняти участь в засіданні комісії, її рішення не оскаржував, а доводи стосовно невірного розрахунку висунуті представником відповідача під час розгляду позову про стягнення за рішенням.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищезазначені обставини справи у їх сукупності, положення законодавства, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із задоволенням позову покладаються на покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Варшавська 23 Нетішин" (30100, Хмельницька область, м. Нетішин, вул. Варшавська, буд. 23, код 43596795) на користь Акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" (29000, м. Хмельницький, вул. Храновського, буд. 11 А, код 22767506) 80 940,04 грн. ( вісімдесят тисяч дев`ятсот сорок гривень 04 коп.) вартості не облікованої електричної енергії та 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Суддя Ю.В. Гладюк
Повний текст рішення складено 18.04.2024р.
Віддрук. 2 прим.: 1 - до справи;
Позивачу надістати ухвалу в електронний кабінет
Надіслати на елект. адреси:
позивачу (vcr@hoe.com.ua)
представнику позивача ІНФОРМАЦІЯ_1
відповідачу (lorabelash55555@ukr.net)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2024 |
Оприлюднено | 22.04.2024 |
Номер документу | 118454261 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні