Рішення
від 04.04.2024 по справі 522/7043/23
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/7043/23

Провадження № 2/522/79/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2024 рокуПриморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря судового засідання Лещенко О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданнів порядку загального позовногопровадженняцивільну справу за позовомОбслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 48 885 гривень 50 копійок.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 2016 року позивач організовує та забезпечує утримання будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який переданий на баланс ОК за Актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс та сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному та якісному утриманні їх спільного майна. Квартира АДРЕСА_2 , відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 94685195 від 16 серпня 2017 року належить на праві приватної власності відповідачу. За період з 01.10.2021 року по 01.03.2023 року року загальна сума за комплекс спожитих житлово-комунальних послуг складає 4885,5. Відповідач протягом тривалого часу не виконував обов`язки і не сплачував регулярно і в повному обсязі житлово-комунальні послуги, внаслідок чого виникла заборгованість.

Ухвалою Приморського районного сулу м.Одеси від 17.04.2023 провадження у справі було відкрите, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з призначенням судового засідання.

Заочним рішенням Приморського районного суду міста Одеси від 19.10.2023 - позов задоволено, а ухвалою суду від 29.11.2023 зазначене рішення скасовано.

04.12.2023 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому він просить суд відмовити у задоволені позову в повному обсязі посилаючись на те, що між сторонами відсутні договірні правовідносини, а також на те, що відповідач є особою з інвалідністю, яка не має змоги працювати та отримує пенсію в розмірі 2520,00 грн, в зв`язку з чим не може сплачувати комунальні послуги у повному обсязі.

14.12.2023 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій вона посилаючись на безпідставність доводів наведених у відзиві на позовну заяву, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

У судове засідання представник позивача не з`явився, надала заяву про розгляд справи за ії відсутності та проти заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, надала до суду заяву про розгляд справи за ії відсутності та просила суд відмовити у задоволені позову в повному обсязі.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Принцип захисту судом порушеного права особи будується при встановленні порушення такого права. Так, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1ст. 15 ЦК України).

Правом звернення до суду за захистом наділена особа, права якої порушені, невизнані або оспорені (ст. 3 ЦПК України).

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1ст. 4 ЦПК України).

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України).

Згідно принципу диспозитивності суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1ст. 13 ЦПК України).

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що Обслуговуючий кооператив «Жемчужина Французского бульвара» є юридичною особою, який діє на підставі Статуту, має свою печатку та рахунок в банківських установах.

25 березня 2016 року була проведена державна реєстрація ОК «Жемчужина Французского бульвара», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до розділу 1, 2 Статуту ОК «Жемчужина Французского бульвара» метою створення кооперативу є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу (асоційованих членів) на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю. Кооператив є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

Обслуговуючий кооператив «Жемчужина Французского бульвара» створений на добровільних засадах для експлуатації та управління житловим комплексом, який складається з чотирьох багатоповерхових житлових будинків (надалі - єдиний майновий комплекс) за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 .

З 2016 року обслуговуючий кооператив організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_1 , який переданий на баланс ОК за Актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 28.03.2016 року, та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному та якісному утриманні їх спільного майна.

Обслуговуючий кооперативдіє напідставі Статуту затвердженого протоколом №1від 21 березня 2016 р. та у відповідності до норм чинного законодавства.

Відповідно до п. 2.3 Статуту, ОК здійснює експлуатацію і ремонт будинків та утримання прибудинкових територій за рахунок коштів Кооперативу на засадах самооплатності.

При цьому, п. 2.4, п. 2.5 Статуту визначено, що основна діяльність ОК полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав членів (асоційованих членів) Кооперативу на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинків та прибудинкової території, сприяння членам (асоційованим членам) Кооперативу в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами. Видом діяльності ОК є комплексне обслуговування об`єктів.

Квартира АДРЕСА_5 , відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності належить на праві приватної власності ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 змінила прізвище на ОСОБА_1 , про що свідчить свідоцтво про зміну імені від 19.12.2020).

Статтею 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

У розумінні ст.6Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» ОК «Жемчужина Французского бульвара» є колективним споживачем та відповідно не встановлює тарифи на будь-які комунальні послуги.

Відповідно до Статуту ОК «Жемчужина Французского бульвара» кооператив створюється для задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу (асоційованих членів) на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

ОК «Жемчужина Французского бульвара» забезпечує постачання комунальних послуг від мережі централізованих інженерно-технічних систем до окремого приміщення з використанням спільного майна співвласників багатоквартирного будинку - внутрішньобудинкових мереж.

Згідно ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», п. 10 ч. 1ст.7Закону України«Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, передбачені законодавством.

Пунктом 5 частини 1статті 1Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» встановлено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст.5Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 10 даного Закону, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», що діяв на момент виникнення правовідносин між сторонами, передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст.20цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, проаналізувавши зазначені норми закону, суд приходить до висновку, що відповідач, як споживач житлово-комунальних послуг, якщо він фактично ними користувався, зобов`язаний за них сплатити.

Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Крім того, обов`язок відповідача по сплаті платежів та внесків, передбачений статутом ОК «Жемчужина Французского бульвара».

Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року № 6-2951цс15, яка має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов`язує, а ст.322ЦК України наголошує на тому, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідач, будучи власником майна, зобов`язаний його утримувати.

Згідно ст. 509 ЦК Українивизначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Ст.526ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а ст.527ЦК України передбачено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту. Кожна із сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.

Відповідно дост.625ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОК «Жемчужина Французского бульвара» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги підлягають задоволенню.

Відповідно дост. 264 ЦПК Українипід час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Відповідно дост. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать у тому числі і витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно дост.141ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Також суд погоджується з доводами відповідача та не стягує з останньої витрати по сплаті судового збору, оскільки відповідачем долучено копію довідки до акта огляду МСЕК, згідно якої вона являється особою з інвалідністю другої групи, у відповідності до п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» остання звільняється від сплати судового збору, а тому сплачений судовий збір підлягає стягненню з державного бюджету.

Керуючись ст. 12, 13, 76-82, 89, 141, 263-265, 353, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» (Код ЄДРПОУ 40370257, р/р НОМЕР_1 в ПАТ «Банк Восток») заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в розмірі 48885 гривень 50 копійок.

Стягнути з державного бюджету України на користь Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» (Код ЄДРПОУ 40370257, р/р НОМЕР_1 в ПАТ «Банк Восток») витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст складено 17.04.2024.

Суддя Р.Д. Абухін

04.04.24

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення04.04.2024
Оприлюднено22.04.2024
Номер документу118471282
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —522/7043/23

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сегеда С. М.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Стахова Н. В.

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Стахова Н. В.

Ухвала від 30.05.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Ухвала від 30.05.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Стахова Н. В.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

Рішення від 04.04.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Абухін Р. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні