Справа № 496/7947/23
Провадження № 2/496/953/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2024 рокуБіляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Портної О.П.,
за участю:
секретаря Бондаренко Л.П.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Біляївка Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу
за позовом: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до
відповідача:Вигодянська сільська рада Одеського району Одеської області, юридична адреса: 67620, код ЄДРПОУ 04377701, вул. Нова, 33А, с.Вигода, Одеський район, Одеська область;
вимоги позивача:про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
учасники справи повідомлені належним чином про час, дату та місце слухання справи, в підготовче судове засідання не з`явились, але надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності та визнання позову
В С Т А Н О В И В:
І. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся доВигодянської сільської ради Одеського району Одеської області(далі - відповідач), з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 .
2. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала за адресою: АДРЕСА_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 4,5338 га, розташованої на території колишньої Березанської сільської ради Одеської області Одеського району (кадастровий номер ділянки 5121080700:01:001:0073), яку померла заповіла позивачу згідно заповіту, посвідченого 22.12.2016 року приватним нотаріусом Біляївського районного нотаріального округу Одеської області Зезиком В.А. У зв`язку з тим, що зі спадкодавцем позивач є далекими родичами та проживали в різних населених пунктах, позивачу не було відомо про дату смерті ОСОБА_2 . Про смерть ОСОБА_2 позивач дізнався лише влітку 2023 року, коли звернувся до відповідача з інших питань. Одразу після виявлення смерті ОСОБА_2 та заповіту позивач звернувся із заявою про прийняття спадщини за заповітом до приватного нотаріуса Одеського районного нотаріального округу Одеської області Зезика В.А. Проте у прийнятті заяви позивачу було відмовлено у зв`язку із пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини (шість місяців). При цьому позивачу було роз`яснено, що питання про визначення додаткового строку для подання заяви може бути вирішено судом. Вказаний строк для прийняття спадщини був пропущений позивачем у зв`язку з тим, що позивачу не повідомили про смерть спадкодавця і він не міг знати про відкриття спадщини. У зв`язку з викладеним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
3. Відзиви представник відповідача до суду не надав.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи, інші процесуальні дії у справі.
4. Представник позивача надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та наполягала на задоволенні позовних вимог (а.с. 20).
5. Представник відповідач у підготовче судове засідання не з`явився, але надав заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи за відсутності представника сільської ради (а.с. 26).
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
6. Згідно автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.11.2023 року, цивільну справу № 496/7947/23, передано на розгляд судді Біляївського районного суду Одеської області Портній О.П. (а.с. 11)
7. Ухвалою судді Біляївського районного суду Одеської області ОСОБА_3 від 22.11.2023 року було відкрито загальне позовне провадження по справі з проведенням підготовчого судового засідання. Окрім цього відповідачу було надано строк для надання відзиву. (а.с. 12-13)
8. Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
9. Судом ухвалено рішення про задоволення позову в підготовчому засіданні з наступних підстав.
10. Так, за змістом ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст.ст. 206, 207 цього Кодексу.
11. Так, ч. 4 ст. 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
12. Враховуючи, що від сторони позивача та сторони відповідача надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, а також у зв`язку з тим, що представник позивача підтримує позовні вимоги, а представника відповідача їх визнав, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у суду матеріалів та керуючись ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд може ухвалити рішення у зв`язку з визнанням позову представником відповідача.
13. Судом на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
14. Судом встановлено, що 22.12.2016 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 земельну ділянку площею 4,5338 га, що розташована за адресою: Одеська область, Біляївський район, Березанська сільська Рада, масив №5,6, ділянка № НОМЕР_1 , кадастровий номер 5121080700:01:001:0073, що підтверджується заповітом посвідченим приватним нотаріусом Біляївського нотаріального округу Одеської області Зезиком В.А. (а.с. 6)
15. Згідно довідки №847 від 25.08.2023 року виданої виконкомом Вигодянської сільської ради, ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована по день смерті, ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 7).
16. Відповідно до роз`яснень наданих позиву приватним нотаріусом Зезиком В.А. від 09.08.2023 року, позивачу не може бути видане свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з пропущеним строком для прийняття спадщини (а.с. 8).
17. Відповідно до наданої відповіді на ухвалу суду щодо витребування спадкової справи приватний нотаріус Зезик В.А. надав суду лист, що спадкова справа щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилася (а.с.27)
V.Оцінка Суду.
18. Відповідно дост. 16 Цивільного кодексу України(далі ЦК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
19. У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
20. Відповідно до ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини особисто. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини
21. Відповідно до ст. 1272 ЦК України, визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
22. Спадкоємець за законом або за заповітом має право відмовитися від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Вважається, що відмовився від спадщини той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчить про прийняття спадщини.
23. Отже, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
24. Неприйняття спадкоємцем спадщини може бути виражено фактично, коли спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, не здійснює дій, що свідчать про намір прийняти спадщину, або може бути виражено явно, коли спадкоємець шляхом подачі заяви в нотаріальну контору виражає свою незгоду прийняти спадщину.
25. Як вбачається з матеріалів справи, позивач, як спадкоємець за заповітом звертався до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадкового майна, однак йому було відмовлено у зв`язку з пропуском визначеного строку.
24. Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7 відповідачами у справі про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
25. Причиною пропуску строку позивач зазначає, що йому не було відомо про смерть спадкодавця так як вони були далекими родичам та після того як він дізнався про смерть ОСОБА_2 одразу звернувся до нотаріуса про що свідчать матеріали справи.
26. Суд, дослідивши наданні докази, вважає, що є поважні причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, а саме у зв`язку з неповідомленням його про смерть спадкодавця.
27. Жодних заперечень від представника відповідача щодо визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини, до суду не надійшло.
28. Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк на прийняття спадщини з поважних причин, суд вважає за можливе визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Керуючисьст.ст. 1258-1272ЦК України,ст. ст. 13, 81, 200, 206, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позовну заявуОСОБА_1 доВигодянської сільськоїради Одеськогорайону Одеськоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини - задовольнити.
2. Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ) додатковий строк для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном в 3 (три) місяці.
3. Строк відраховувати з дня набрання рішенням законної сили.
4. Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції.
5. Повний текст рішення складено 19.04.2024 року.
Суддя О.П. Портна
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118500240 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Портна О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні