Справа № 199/8258/21
(1-кс/199/294/24)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.04.2024 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська
у складі слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 ,
за участю представника заявника - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі клопотання представника ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_3 про скасування заходів забезпечення кримінального провадження - арешту майна, накладеного в рамках кримінального провадження №12021041630000787, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.185 ч.5 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
12 квітня 2024 року до Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська звернувся ОСОБА_4 через свого представника із вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого послався на те, що ухвалою слідчого судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 10 грудня 2021 року було задоволено клопотання слідчого та накладено в рамках кримінального провадження №12021041630000787, кваліфікованого за ст.185 ч.5 КК України, арешт як на особисті речі ОСОБА_5 , так і на грошові кошти в розмірі 10 000 доларів США, купюрами по 100 доларів кожна, з позбавленням власника (володільця) вказаного вище майна права відчужувати, будь-яким чином розпоряджатись та користуватись зазначеним майном. Підставою для арешту майна визначено необхідність збереження вказаного майна як речового доказу. Посилаючись на те, що вилучені грошові кошти в сумі 10000 доларів США були відповідно до договору позики передані ОСОБА_4 . ОСОБА_5 як позика, а тому не є власністю останнього і відповідно не могли мати відношення до розслідуваного кримінального правопорушення, з часу арешту минуло понад два роки, підозру у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_5 не повідомлено, заявник вважає, що наразі відпала потреба в подальшому арешті зазначеного майна, а тому просить скасувати накладений арешт на грошові кошти.
В судовому засіданні представник заявника підтримав подане клопотання та просив його задовольнити із викладених у ньому підстав.
В судове засідання слідчий та прокурор не з`явились, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлялись.
Вислухавши доводи представника заявника та дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до наступного висновку на підставі нижчевикладеного.
Так, в судовому засіданні встановлено, що СВ ВП №1 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021041630000787, порушеному за фактом того, що невстановлені особи у період часу з 20:00 годині 17.10.2021 до 05:00 годині 18.10.2021 таємно, шляхом пошкодження вхідних дверей, проникли до приміщення офісу ТОВ «Оселя Буд», розташованого за адресою м. Дніпро, вул. Берегова, 164-а, звідки викрали грошові кошти в розмірі 600 000 доларів США.
07 грудня 2021 року слідчими СВ ВП №1 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області на підставі ухвали слідчого судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 01 грудня 2021 року проведено обшук за місцем роботи ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - в Первинній професійній спілці працівників «МЦ «Спорт для всіх», розташованій за адресою 16600, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Революції, буд.5 (ЄДРПОУ 39532222 ), керівником якої значиться ОСОБА_5 . В ході даного обшуку виявлено та вилучено низку речей та документів.
За клопотанням слідчого СВ ВП №1 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ухвалою слідчого судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 10 грудня 2021 року у справі №199/8258/21 (провадження №1-кс/199/1724/21) накладено арешт на майно, тимчасово вилучене в ході проведення обшуку по кримінальному провадженню №12021041630000787, а саме на: слот від sim-карти «Київстар» з номером НОМЕР_2 ; металевий виріб циліндричної форми, в середині якого мається отвір, за зовнішніми ознаками схожий на глушник; мобільний телефон марки «Samsung» без sim-карти - модель SM-G850F, іmеі: НОМЕР_3 ; мобільний телефон «Nokia» без sim-карти - модель 603 ; три рації Baofeng Model:BF-9700 серійні номери - s/n НОМЕР_5 , s/n НОМЕР_6 , s/n НОМЕР_7 та три зарядні пристрої до рації, з позбавленням власника (володільця) вказаного вище майна права відчужувати, будь-яким чином розпоряджатись та користуватись зазначеним майном. Підставою для арешту вказаного майна була необхідність його збереження як речових доказів, з метою запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 23 грудня 2021 року за наслідками перегляду вищевказаної ухвали слідчого судді останню скасовано та постановлено нову ухвалу, якою клопотання слідчого про арешт майна задоволено частково. Накладено арешт на виявлене та вилучене в ході обшуку, проведеного 07 грудня 2021 року за місцем роботи ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Революції, буд.5 , а саме на: грошові кошти в розмірі 10 000 доларів США, купюрами по 100 доларів кожна; слот від sim-карти «Київстар» з номером НОМЕР_2 ; металевий виріб циліндричної форми, в середині якого мається отвір, за зовнішніми ознаками схожий на глушник; мобільний телефон марки «Samsung» без sim-карти - модель SM-G850F, іmеі: НОМЕР_3 ; мобільний телефон «Nokia» без sim-карти - модель 603 ; три рації Baofeng Model:BF-9700 серійні номери - s/n НОМЕР_5 , s/n НОМЕР_6 , s/n НОМЕР_7 та три зарядні пристрої до рації, з позбавленням власника (володільця) вказаного вище майна права відчужувати, будь-яким чином розпоряджатись та користуватись зазначеним майном. В іншій частині клопотання - відмовлено.
При вирішенні питання про скасування арешту майна для прийняття законного та справедливого рішення слідчий суддя згідно ст.ст.94, 132, 173 КПК України повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього конфіскації, в тому числі спеціальної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Відповідно до ст.170 ч.ч.1, 2 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Як визначено ч.3 ст.170 КПК України, у випадку, передбаченому п.1 ч.2 цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України.
Відповідно до вимог ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, наведені вище.
Згідно ст.174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Аналізуючи встановлені в ході розгляду клопотання фактичні обставини в контексті наведених вище норм кримінального процесуального закону, суд приходить до висновку про відсутність достатніх підстав для задоволення клопотання та скасування арешту майна. Правовий висновок суду, покладений в основу такого результату розгляду скарги, ґрунтується на тому, що заявником ні в тексті свого клопотання, ні в судовому засіданні не наведено достатніх та належних підстав, не подано доказів на їх підтвердження для висновку про відсутність наразі потреби в подальшому існуванні спірного арешту майна повністю чи частково. Так представником заявника не надано доказів, що саме вилучені у ОСОБА_4 грошові кошти в сумі 10000 доларів США (банкноти відповідного номіналу, серії та номерів) були предметом договору позики між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а також підлягали поверненню в якості виконання договору позики саме такі вилучені банкноти із відповідними номіналом, серією та номерами. Крім того, суд зауважує, що колегією суддів Дніпровського апеляційного суду в ухвалі від 23 грудня 2021 року було зазначено, що наявність договору позики між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не може беззаперечно свідчити про належність вилучених грошових коштів потерпілим у даному кримінальному провадженні, а з огляду на положення ч.ч.2, 3 ст.170 КПК України, майно, яке має ознаки речового доказу, повинно вилучатися та арештовуватися незалежно від того, хто являється його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні. Відтак, договір позики, копію якого долучено до даного клопотання про скасування арешту майна вже було оцінено судом апеляційної інстанції при задоволення клопотання органо досудового розслідування про арешт грошових коштів. Нових обставин, які були підставою для іншої оцінки такого договору і правовідносин сторін за цим договором стороною заявника суду не подано.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.94, 98, 132, 170, 173, 174, 309, 369-372, 376 КПК України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_3 про скасування заходів забезпечення кримінального провадження - арешту майна, накладеного в рамках кримінального провадження №12021041630000787, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.185 ч.5 КК України, - відмовити.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2024 |
Номер документу | 118502518 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
АВРАМЕНКО А. М.
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
АВРАМЕНКО А. М.
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
АВРАМЕНКО А. М.
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
РУДЕНКО В. В.
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
РУДЕНКО В. В.
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
РУДЕНКО В. В.
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
РУДЕНКО В. В.
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
СКРИПНИК О. Г.
Кримінальне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
СКРИПНИК О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні