Справа № 761/18472/23
Провадження № 1-кп/761/2081/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря с/з ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві матеріали кримінального провадження № 22023000000000384 від 17 квітня 2023 року, за обвинуваченням:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Мелітополь Запорізької області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Завітне Совєтського району, АР Крим, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_5 ,
представників потерпілих ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
захисників ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ,
У С Т А Н О В И В:
Шевченківським районним судом м. Києва здійснюється розгляд кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023000000000384 від 17 квітня 2023 року.
В судовому засіданні представник потерпілого ТОВ СП «НІБУЛОН» - ОСОБА_7 звернувся до суду з клопотанням про залучення за заявленим потерпілим ТОВ СП «НІБУЛОН» цивільним позовом про стягнення майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, за заявленим цивільним позовом потерпілого ТОВ СП «НІБУЛОН» про стягнення матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, в якості цивільного співвідповідача російську федерацію в особі уряду російської федерації.
Учасники судового провадження не заперечували щодо задоволення клопотання представника потерпілого ТОВ СП «НІБУЛОН» ОСОБА_7 .
Заслухавши клопотання представника потерпілого, думки учасників судового розгляду, дослідивши наявні матеріали кримінального провадження, суд прийшов до наступного висновку.
У відповідності до ст. 62 КПК України цивільним відповідачем у кримінальному провадженні може бути фізична або юридична особа, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану кримінально протиправними діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, та до якої пред`явлено цивільний позов.
Частина 5 ст.128 КПК України передбачає, що цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим кодексом не врегульовані, до них застосуються норми Цивільно-процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 51 ЦПК України, суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача.
Враховуючи, що потерпілим ТОВ СП «НІБУЛОН» заявлено цивільний позов про стягнення матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, в якому просить стягнути шкоду солідарно майнову шкоду з обвинувачених ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та російської федерації в особі уряду російської федерації, суд вважає за необхідне залучити до участі за заявленим цивільним позовом потерпілого ТОВ СП «НІБУЛОН» у кримінальному провадженні в якості цивільного співвідповідача російську федерацію в особі уряду російської федерації.
Крім того, судом враховано, що відповідно до ч. 1 ст. 79 Закону України "Про міжнародне приватне право" пред`явлення позову до іноземної держави, залучення іноземної держави до участі у справі як відповідача або третьої особи, накладення арешту на майно, яке належить іноземній державі та знаходиться на території України, застосування щодо такого майна інших засобів забезпечення позову і звернення стягнення на таке майно, - можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави, якщо інше не передбачено міжнародним договором України або законом України.
Отже, Закон України «Про міжнародне приватне право» встановлює судовий імунітет щодо іноземної держави за відсутності згоди компетентних органів цієї держави на залучення її до участі у справі у національному суді іншої держави, зокрема в якості відповідача.
Разом з тим, відповідно до роз`яснень Верховного Суду у постанові від 08.06.2022 у справі № 490/9551/19 після початку війни в Україні, а саме: з 2014, суд України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено російську федерацію, має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди завданої особі в результаті збройної агресії російської федерації за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни.
Крім того, у зв`язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України 24.02.2022 року, Україна розірвала дипломатичні відносини з рф, що унеможливлює із цієї дати направлення різних запитів і листів до посольства рф в Україні, з огляду на припинення його роботи на території України.
Окрім цього, відповідно до постанови Верховного Суду від 14.04.2022 року у справі №308/9708/19, з огляду на наведений правовий висновок, інформування і фізичних осіб, громадян російської федерації, які є співвідповідачами у цьому позові не потребує здійснення та фізично неможливе, оскільки за наслідками розриву дипломатичних відносин з російською федерацією в даному випадку фактично припинила свою дію Інструкція про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затверджена Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 №1092/5/54 за подальшими змінами та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.07.2008 р. № 573/15264.
За таких обставин, враховуючи розірвання дипломатичних відносин України з рф, що унеможливлює надсилання даної ухвали на адресу співвідповідача, повідомлення співвідповідача про дату, час та місце проведення засідання у даній справі буде здійснено шляхом розміщення на сайті Шевченківського районного суду міста Києва відповідного оголошення - повідомлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 62, 128, 350 КПК України, ст. 51 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Залучити російську федерацію в особі уряду російської федерації в якості цивільного співвідповідача за цивільним позовом ТОВ СП «НІБУЛОН» до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, заявленому у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023000000000384 від 17 квітня 2023 року.
Запропонувати відповідачу у строк до п`ятнадцяти днів з дня розміщення ухвали у справі на офіційному веб-сайті Шевченківського районного суду міста Києва подати відзив на позов та направити його з додатками іншим учасникам процесу. У разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Шевченківського
районного суду м. Києва ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2024 |
Номер документу | 118523421 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Пособництво державі-агресору |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Мартинов Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні