Справа № 524/9788/23
Провадження №2/524/890/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.04.2024 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:
головуючого судді Предоляк О.С.,
при секретарі судового засідання Лапік К.В.,
за участю представників: позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до гаражного кооперативу «Кременчуцький», ОСОБА_4 про зобов`язання вчинити дії, відшкодування матеріальної шкоди,
в с т а н о в и в
У грудні 2023 року ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить зобов`язати гаражний кооператив «Кременчуцький» підключити належний позивачу гараж № НОМЕР_1 , який знаходиться у гаражному кооперативі «Кременчуцький» за адресою: АДРЕСА_1 до мережі електропостачання гаражного кооперативу, як було з моменту встановлення лічильника обліку спожитої електроенергії 12.10.2019 року, а саме окремим кабелем та стягнути солідарно із гаражного кооперативу «Кременчуцький», ОСОБА_4 у відшкодування матеріальної шкоди 42027,55 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що є власником гаражу № НОМЕР_1 , який знаходиться у гаражному кооперативі «Кременчуцький» за адресою: м.Кременчук, вул. Вадима Пугачова, квартал 55. 12.10.2019 року за усним погодженням із головою правління кооперативу, проведено капітальний ремонт електрощитка, від якого окремим кабелем здійснювалось живлення електроенергією належного йому гаража. У подальшому обладнав гараж охоронною сигналізацією, засобами відеоспостереження та охороною системою «AJAX». Починаючи з 25.09.2021 року взаємовідносини з членами правління гаражного кооперативу значно погіршилися. Члени правління, зокрема ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , почали створювати перешкоди у користуванні електричною енергією шляхом періодичного відключення гаража від постачання електроенергії, хоча абонентська плата вносилася регулярно та в повному обсязі. 17.08.2023 року прибув до ОСОБА_4 для оплати використаної електроенергії, проте останній відмовився приймати оплату за електроенергію. 26.08.2023 року без будь-яких попереджень та за відсутності законних підстав, здійснено відключення належного йому гаража від постачання електричної енергії. Численні звернення до правління кооперативу не принесли жодних результатів.
Неправомірним відключенням гаража від електроенергії йому завдані збитки у розмірі 42027,55 грн. Так, після відключення гаража, для підтримання працездатності охоронної системи, змушений використовувати бензинову електростанцію «Кентавр КБГ-283а». Таким чином, за період з 26.08.2023 року до 12.11.2023 року поніс витрати пов`язані з експлуатацією бензинової електростанції які складаються з витрат: на 550 л. бензину у розмірі 26372,75 грн., на ремонт та обслуговування бензинової електростанції у розмірі 7800 грн., оренду бензинової електростанції на період ремонту власної. Змушений був тривалий час знаходитись у гаражі, який не опалювався, захворів та поніс витрати на лікування у розмірі 1404,80 грн. За звернення до реєстраційної служби для отримання документів щодо правових підстав діяльності гаражного кооперативу «Кременчуцький» сплатив 950 грн.
Ухвалою судді від 21.12.2023 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
25.01.2024 року відповідачем ОСОБА_4 подані письмові пояснення. Просить відмовити у задоволені позову у повному обсязі. Вважає його безпідставним.
19.02.2024 року представником відповідача гаражний кооператив «Кременчуцький» - адвокатом Єгоровим С.А. подано відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що гаражний кооператив «Кременчуцький» закуповує електричну енергію для забезпечення потреб членів кооперативу у ОБОГ "Автолюбитель КрАЗ" згідно договору про постачання електроенергії та сплачує кошти за встановленим тарифом до 15 числа кожного місяця. Електроенергія надається як послуга на підставі членства в кооперативі. Відносини з приводу постачання електричної енергії членам кооперативу регулюються правилами протипожежної безпеки, електробезпеки та порядком оплати споживання електроенергії в гаражному кооперативі. Позивач є членом кооперативу та ознайомився з вказаними правилами. Згідно розділу 3 правил оплата за використану електроенергію, осіб які перевищують витрати електроенергії 10 кВт на місяць проводиться по лічильнику щомісяця, до 15 числа, згідно діючого тарифу. При виникненні заборгованості за 250 кВт не сплаченої спожитої електроенергії, постачання електроенергії припиняється з 20 числа поточного місяця. Позивач використовує електроенергію у великому обсязі. Так, за 2022 рік, частка його споживання по відношенню до загального споживання кооперативу становила 24,3 %, а в 2023 році 16,5 %. Останній платіж за спожиту електроенергію ОСОБА_3 здійснено 13.07.2023 року. Враховуючи кількість спожитої електроенергії, заборгованість споживача є значною для кооперативу та напряму впливає на спроможність кооперативу розрахуватись за спожиту електроенергію. Позивач в порушення своїх обов`язків не надає доступу до засобу обліку електричної енергії який розташований у середині гаража для перевірки приладу обліку та зняття показників. За даними лічильника, встановленого на сектор гаражів № НОМЕР_2 та 446-466 загальні витрати електроенергії з 15.07.2023 року по 19.08.2023 року склали 523 кВт. Правлінням кооперативу 25.08.2023 року прийнято рішення тимчасово припинити надання послуг з електропостачання гаражу № НОМЕР_1 до 02.09.2023 року та надати можливість ОСОБА_3 погасити заборгованість. 26.08.2023 року постачання електричної енергії позивачу тимчасово припинено. Оскільки позивач заборгованість не сплатив, а відключеними залишались гаражі № НОМЕР_3 , кооператив вимушений від`єднати гараж № НОМЕР_1 від електромережі для поновлення електропостачання користувачам гаражів № НОМЕР_3 . Крім того, у позивача рахується заборгованість по сплаті членських внесків за 2 роки. Вважають, що позивач відключений від електропостачання у законний спосіб, у зв`язку не виконанням Статуту кооперативу, правил протипожежної безпеки та електробезпеки, рішення правління гаражного кооперативу щодо погашення заборгованості за спожиту електроенергію. Щодо відшкодування матеріальної шкоди вважають, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження причино-наслідкового зв`язку між витратами на паливо, лікування та діями відповідача.
Ухвалою суду від 28.02.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому представник позивача ОСОБА_3 адвокат Шевченко С.М. позовні вимоги підтримує та просить задовольнити з підстав, викладених у позові. Щодо стягнення матеріальної шкоди у розмірі 42027,55 грн. зазначає, що такі витрати є необхідними у зв`язку з неправомірними діями відповідачів. Звертає увагу, щодо відсутності повноважень правління вирішувати питання про відключення.
Представник відповідача ОСОБА_3 адвокат Єгоров С.М. просить відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві. Зазначає, що відповідач діяв правомірно за наявності заборгованості за спожиту електроенергію. Наголошує, що витрати позивача не є реальними. Позивачем не надано доказів причинно-наслідкового зв`язку між витратами та діями відповідача.
Відповідач ОСОБА_4 просить розглянути справу без його участі.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, оглянувши відеозапис, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно дослідивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Отже, указана норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи. Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що 15.06.2019 року ОСОБА_3 придбав у ОСОБА_6 гараж № НОМЕР_1 , який знаходиться у гаражному кооперативі «Кременчуцький» за адресою: м.Кременчук, вул. Вадима Пугачова та належав останньому на підставі членства в кооперативі.
15.06.2019 року ОСОБА_3 подав заяву на ім`я голови правління гаражного кооперативу «Кременчуцький» про вступ в члени кооперативу, у якій просив прийняти його в члени кооперативу та переоформити на його ім`я гараж № НОМЕР_1 .
У заяві зазначив, що зі статутом кооперативу, правилами протипожежної безпеки та електробезпеки ознайомився та зобов`язується їх виконувати. (а.с. 96).
Відповідно до Статуту гаражного кооперативу «Кременчуцький», затвердженого загальними зборами членів гаражного кооперативу, протокол № 2023/01-05 від 05.01.2023 року кооператив є неприбутковою організацією і здійснює свою діяльність на підставі Конституції України, Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, ЗУ «Про кооперацію», інших нормативних та цього Статуту.
Згідно п. 4.1. розділу 4 Статуту кожен член гаражного кооперативу має право користуватися послугами, які надаються гаражним кооперативом для власників гаражів, що перебувають на його території.
Відповідно до п. 4.2. Статуту члени гаражного кооперативу зобов`язані, крім іншого:
виконувати положення Статуту гаражного кооператиу і рішення органів управління гаражного кооперативу;
своєчасно сплачувати щорічні внески та інші платежі;
оплата за використану електроенергію проводиться по лічильнику двічі на рік (до 30 червня та до 31 грудня поточного року) згідно діючого тарифу;
оплата за використану електроенергію для осіб, які перевищують витрати електроенергії 10 кВт на місяць, проводиться по лічильнику щомісяця (до 15 числа) згідно діючого тарифу;
Згідно п. 5 Розділу ІІ Правил протипожежної безпеки та електробезпеки в гаражному кооперативі «Кременчуцький» споживач електричної енергії зобов`язується забезпечити безперешкодний доступ членам правління кооперативу до приладу обліку, електроустановок та електропроводки.
Відповідно до п.п. 1-4 Розділу ІІІ Правил протипожежної безпеки та електробезпеки в гаражному кооперативі «Кременчуцький»:
розрахунок за спожиту електричну енергію здійснюється за тарифом наданим гаражним кооперативом ОБОГ «Автолюбитель КрАЗ», який є постачальником електричної енергії;
оплата за використану електроенергію проводиться по лічильнику двічі на рік (до 30 червня та до 31 грудня поточного року) згідно діючого тарифу;
оплата за використану електроенергію для осіб, які перевищують витрати електроенергії 10 кВт на місяць, проводиться по лічильнику щомісяця (до 15 числа) згідно діючого тарифу;
при виникненні заборгованості за 250 кВт не сплаченої спожитої електроенергії постачання електроенергії припиняється з 20 числа поточного місяця
Згідно Договору № 11/6, укладеного у червні 2023 року між головою автогаражного кооперативу «Автолюбитель КрАЗ» та головою гаражного кооперативу «Кременчуцький», автогаражний кооператив «Автолюбитель КрАЗ» зобов`язується постачати електроенергію гаражному кооперативу «Кременчуцький» за встановленим тарифом, у свою чергу гаражний кооператив «Кременчуцький» зобов`язується своєчасно платити за електроенергію згідно з показаннями лічильника 15 числа кожного місяця.
Пунктом 6 вказаного договору передбачено, що у разі невиконання договору кооператив «Автолюбитель КрАЗ» припинить подачу електроенергії.
Як вбачається з виписки від 27.01.2024 р. вих. № Д-24/01 із відомостей про сплату за використану електроенергію ОСОБА_3 , гараж № НОМЕР_1 , останній платіж здійснено 13.07.2023 р. у розмірі 1365 грн. за 455 кВт.
Згідно довідки від 27.01.2024 р. вих. № Д-24/02 виданої головою правління гаражного кооперативу «Кременчуцький» про стан заборгованості ОСОБА_3 , гараж № НОМЕР_1 станом на 27.01.2024 р. останній має заборгованість: за щорічними членськими внесками за 2022, 2023 роки; за спожиту електричну енергію з 13.07.2023 р. по 26.08.2023 р.; штрафна санкція у розмірі 500 грн. внаслідок втручання в електромережу, яке зафіксовано 13.12.2021 р.; штрафна санкція у розмірі 500 грн. внаслідок втручання в електромережу, яке зафіксовано 09-10.01.2023 р.
Відповідно до протоколу засідання правління гаражного кооперативу «Кременчуцький» від 25.08.2023 року прийнято рішення тимчасово відключити гараж № НОМЕР_1 від електромережі кооперативу та дати можливість до 02.09.2023 року погасити заборгованість за використану електроенергію та заборгованість за членськими внесками 2022-2023 р. У разі не погашення заборгованості до 02.09.2023 року від`єднати гараж № НОМЕР_1 від загальної від загадбної електромережі кооперативу. Підключення гаража № НОМЕР_1 здійснити після сплати заборгованості.
Згідно Акту від 26.08.2023 року про тимчасове припинення постачання електроенергії, підписаного головою правління ОСОБА_5 , відповідальним за облік електроенергії ОСОБА_4 , членами кооперативу ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , головою ревізійної комісії ОСОБА_9 26.08.2023 року вимкнено автоматичний вимикач АВВ С16 і тимчасово припинено електропостачання на гаражі № НОМЕР_4 .
Згідно Акту від 14.10.2023 року про від`єднання гаража № 460 від електромережі, підписаного головою правління ОСОБА_5 , відповідальним за облік електроенергії ОСОБА_4 , членами правління кооперативу ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , членами кооперативу ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 14.10.2023 року від`єднано від електричної мережі кооперативу гараж № 460.
Само по собі ненадання послуг з електропостачання, не є безумовним свідченням порушення прав позивача, зокрема у праві користування послугами кооперативу.
Судом встановлено, що припинення електропостачання відбулось на підставі статуту гаражного кооперативу, Розділу ІІІ Правил протипожежної безпеки та електробезпеки в гаражному кооперативі «Кременчуцький», у зв`язку з несплатою ОСОБА_3 заборгованості за спожиту електричну енергію.
Враховуючи викладене, твердження позивача про перевищення членами правління повноважень суд сприймає критично.
Щодо посилання позивача, що 17.08.2023 року ОСОБА_4 , як відповідальна особа за використання електричної енергії відмовився приймати оплату за спожиту електроенергію, суд зазначає, що за виникнення конфліктної ситуації, позивач мав можливість перерахувати зазначені кошти на рахунок гаражного кооперативу у будь-який прийнятний спосіб, виконавши свій обов`язок по оплаті за використану електричну енергію.
За таких обставин, оскільки у ОСОБА_3 наявна заборгованість за використану електроенергію за період з 13.07.2023 р. по 26.08.2023 р., яка на даний час не сплачена, позовна вимога про зобов`язання гаражний кооператив «Кременчуцький» підключити належний позивачу гараж № НОМЕР_1 , до мережі електропостачання гаражного кооперативу у запропонований спосіб є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Щодо відшкодування матеріальної шкоди суд зазначає наступне.
Позивачем на підтвердження позовних вимог в частині солідарного обов`язку відповідачів з відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 42027,55 грн. надано: лист Управління поліції охорони на підтвердження факту відключення електричної енергії 26.08.2023 р., листи ТОВ «Аджакс сістемс манюфекчурінг» про відсутність та відновлення електроживлення у гаражі, розрахунок витрат пального 550 літрів на загальну суму 24319,50 грн., довідку ТОВ «Євро смарт пауер» від 23.10.2023 про вартість придбаного бензину у період з 26.08.2023 по 13.10.2023 на загальну суму 16271,25 грн., довідки ТОВ «Євро смарт пауер» від 13.11.2023 про вартість придбаного бензину у період з 17.10.2023 по 10.11.2023 на загальну суму 6898,50 грн., копії накладних про купівлю запасних частин для ремонту бензинового електрогенератора «Кентавр КБГ-283а» на загальну суму 7800 грн., документи щодо оренди бензинового генератора «Forte 3500» на суму 5500 грн., медична документація та чеки на придбання ліків на суму 1404,80 грн., квитанції про оплату документів із реєстраційної справи гаражного кооперативу «Кременчуцький» на суму 950 грн., диск із фотознімками та відеозаписом на підтвердження обладнання гаража охоронною сигналізацією, засобами відеоспостереження та охороною системою «AJAX».
Статтею 22 ЦК України визначено, що збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі (ч. 3 ст. 22 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання.
Для застосування такої міри відповідальності як відшкодування збитків необхідною є наявність усіх чотирьох загальних умов відповідальності, а саме: протиправна поведінка; збитки; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та завданими збитками; вина. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.
Під шкодою розуміється майнова шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров`я тощо).
Причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов`язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об`єктивним наслідком поведінки заподіювача шкоди.
Виходячи з наведеного та в силу ст. 81 ЦПК України, саме позивач повинен довести факт протиправної поведінки, спричинення збитків, обґрунтувати їх розмір, довести безпосередній причинний зв`язок між правопорушенням та заподіянням збитків і розмір відшкодування. Важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення зв`язку між протиправною поведінкою винної особи та збитками потерпілої сторони.
Позивачем не доведено протиправності дій відповідачів по відключенню його гаража від електропостачання, тому відсутні підстави для відшкодування матеріальних збитків.
За висновком суду відключення від електропостачання належного позивачу гаражу, відбулося на підставі положень Статуту гаражного кооперативу «Кременчуцький», Правил протипожежної безпеки та електробезпеки в гаражному кооперативі «Кременчуцький», у зв`язку з наявністю заборгованості за використану електричну енергію.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_3 до гаражного кооперативу «Кременчуцький», ОСОБА_4 про зобов`язання вчинити дії, відшкодування матеріальної шкоди за безпідставністю.
Відповідно дост. 141 ЦПК Українисудові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2147,20 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000 грн. необхідно віднести на рахунок позивача.
Керуючись ст. ст.12, 81, 263-265 ЦПК України,суд
ухвалив :
У задоволенні позову ОСОБА_3 до гаражного кооперативу «Кременчуцький», ОСОБА_4 про зобов`язання вчинити дії, відшкодування матеріальної шкоди - відмовити.
Судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2147,20 грн. та витрати на правничу допомогу у розмірі 10000 грн. віднести на рахунок позивача.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.
Оскільки в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Олена Предоляк
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2024 |
Номер документу | 118539326 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Предоляк О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні