Рішення
від 22.04.2024 по справі 526/94/24
ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/94/24

Провадження № 2-о/526/22/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2024 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі

головуючої судді Максименко Л.В.

секретаря судового засідання Дроботі Л.М.

адвоката Білоцерківець Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч цивільну справу № 526/94/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Краснолуцької сільської ради, Служба у справах дітей Краснолуцької сільської ради, Гадяцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту визнання батьківства та про внесення змін до актового запису про народження дітей даних про батька,

заявника ОСОБА_1

у с т а н о в и в:

09 січня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Гадяцького районного суду з заявою про встановлення факту визнання батьківства та про внесення змін до актового запису про народження дітей, заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Краснолуцької сільської ради, Служба у справах дітей Краснолуцької сільської ради, Гадяцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

10 січня 2024 року відкрито провадження по справі.

07 лютого 2024 року зупинено провадження у справі в зв`язку з призначенням молекулярно-генетичної експертизи.

11 квітня 2024 року до суду надійшов висновок експерта молекулярно-генетичної експертизи.

12 квітня 2024 року поновлено провадження у справі.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 просив задовольнити заяву, вказав, що він проживав з ОСОБА_2 без реєстрації шлюбу до дня її смерті. За час спільного проживання в них народилися діти: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_5 раптово померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і на даний час діти фактично є сиротами. Тому просить встановити факт його батьківства щодо дітей та внести відповідні зміни до актових записів.

Представник заявника адвокат Білоцерківець Г.В. заяву підтримав, просив в якості доказу взяти до уваги висновок експертизи, за яким вірогідність спорідненості дітей з батьком складає 99.99 відсотка, що свідчить про походження дітей від ОСОБА_1 .

Представники заінтересованих осіб: Органу опіки та піклування Краснолуцької сільської ради, Служби у справах дітей Краснолуцької сільської ради звернулися до суду з заявами про розгляд справи без їх участі.

Представник Гадяцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить розписка в матеріалах справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Гадяч Полтавської області, їх батьками в свідоцтві про народження вказані: мати - ОСОБА_6 , батько - ОСОБА_7 .

Відомості про батька дітей внесені до актових записів про народження на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Максимівка, Миргородського району ОСОБА_2 померла.

У відповідності до довідки Краснолуцької сільської ради Миргородського району ОСОБА_8 проживав разом з ОСОБА_2 та їх дітьми: ОСОБА_9 та ОСОБА_10 до дня смерті ОСОБА_11 за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно висновку молекулярно-генетичного дослідження від 02.04.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є біологічним батьком дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , матір`ю яких є ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Максимівка, Миргородського району. Ймовірність даної події складає 99,999%.

Відповідно до вимог статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з вимогами частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

В силу вимог частини 1 та частини 2 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, а також про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно п. 9 Постанови Пленуму Верховного суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" від 15 травня 2006 року № 3 відповідно до статей 213, 215 ЦПК (1618-15) рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ст. 212 ЦПК України, згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.

У випадку коли мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини або за рішенням суду.

Відповідно до положень ч.1-3 ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Системний аналіз положень СК України, зокрема ст. ст. 3, 5, 7, 14, 15, 121, свідчить, що походження дитини від батька, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини та не визнав у встановленому законом порядку свого батьківства (не подавав заяви про визнання батьківства до органів державної реєстрації актів цивільного стану), ґрунтується на підставі встановлення кровного споріднення між дитиною та батьком, тобто обставин, які свідчать про біологічне походження дитини від певної особи.

Зазначений висновок узгоджується з роз`ясненнями, викладеними в п. п. 3, 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів».

Таким чином, встановлення факту батьківства за рішенням суду має ґрунтуватись на підставі фактичних даних, які свідчать про біологічне походження дитини від певної особи, що відповідно до ст. 77, 78 ЦПК України має встановлюватись на підставі належних та допустимих доказів, поданих до суду.

В даному випадку таким доказом є висновок генетичної експертизи та інші матеріали, які свідчать про спільне проживання батька з дітьми.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність наданих суду доказів, а також враховуючи висновок генетичного дослідження, який підтвердив факт біологічного споріднення між ОСОБА_1 та дітьми - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , матір`ю яких є ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд вважає, що заявником доведено факт його батьківства щодо неповнолітніх дітей.

Суд встановив, що по справі зібрано достатньо доказів, які підтверджують біологічне батьківство ОСОБА_1 щодо малолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , тому, зважаючи на відсутність спору, смертю матері неповнолітніх дітей, які залишились без батьківського піклування, в інтересах дітей заява підлягає задоволенню, а також підлягають задоволенню вимоги щодо внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини.

Керуючись ст. 2, 5-7, 10-12, 76-83, 189, 293, 315 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

- заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Краснолуцької сільської ради, Служба у справах дітей Краснолуцької сільської ради, Гадяцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту визнання батьківства та про внесення змін до актового запису про народження дітей даних про батька - задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, уродженця м.Пирятин, Полтавської області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 - батьком дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , матір`ю яких є ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов`язати Гадяцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису №237 від 12 грудня 2013 року про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Гадяцького районного управління юстиції, де в розділі «відомості про батька» змінити прізвище батька з ОСОБА_12 на ОСОБА_13 , в графі - дата народження - внести запис « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в графі «громадянство» внести запис - громадянин України. Розділ «Місце проживання» доповнити записом: « АДРЕСА_1 .» Змінити підставу внесення відомостей про батька, вказавши дане рішення суду.

Зобов`язати Гадяцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису №260 від 28 грудня 2016 року про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , складений Гадяцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області щодо відомостей про батька, де в розділі «відомості про батька» змінити прізвище батька з ОСОБА_12 на ОСОБА_13 , в графі - дата народження - внести запис « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в графі «громадянство» внести запис - громадянин України. Розділ «Місце проживання» доповнити записом: «АДРЕСА_1.» Змінити підставу внесення відомостей про батька, вказавши дане рішення суду.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування сторін:

Заявник - ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку - НОМЕР_1 .

Заінтересована особа - Орган опіки та піклування Краснолуцької сільської ради, знаходиться за адресою: вул. Миру, буд. 24, с. Красна Лука, Миргородського району.

Заінтересована особа - Служба у справах дітей Краснолуцької сільської ради, яка знаходиться за адресою: вул. Миру, буд. 24, с. Красна Лука Миргородського району ЄДРПОУ - 44377125.

Заінтересована особа - Гадяцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миргородському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження - м. Гадяч, вул. Полтавська, 13, ЄДРПОУ - 02900340.

Головуюча: Л. В. Максименко

СудГадяцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення22.04.2024
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118556612
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —526/94/24

Рішення від 22.04.2024

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

Ухвала від 07.02.2024

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні