Справа № 274/3469/24
Провадження № 2/0274/1023/24
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
24.04.2024 року Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Вдовиченко Т.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства «Новий дім» Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова фірма «Гроно», ОСОБА_2 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромислова фірма «Гроно» про визнання недійсним договору купівлі-продажу -
встановив :
ОСОБА_3 звернулася в суд з позовною заявою, згідно якої просить визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлового приміщення - магазину, загальною площею 194,3 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 , від 26.07.2022, реєстраційний №992, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лісіциною Я.Б., укладений між Дочірнім підприємством «Новий дім» Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова фірма «Гроно» та ОСОБА_2 .
Вимоги заяви обґрунтовано тим, що ДП «Новий дім» не має повноважень розпоряджатись основними фондами, до яких відноситься нерухомість, без попереднього погодження таких правочинів із засновником - ТОВ АПФ «Гроно». Всупереч цьому, керівником ДП «Новий дім» ТОВ АПФ «Гроно» було відчужено належне цьому підприємству нежитлове приміщення без затвердження у засновника такої операції у встановленому статутами та законом порядку. Нежитлове приміщення - магазин, відноситься до основних фондів ДП «Новий дім», тож, у відповідності до п. 4.12 статуту ДП «Новий дім» у разі відчуження такого приміщення має попередньо затвердити у Засновника таку операцію. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.01.2024 № 361938221, вказане нежитлове приміщення було відчужено за договором купівлі-продажу від 26.07.2022, реєстраційний № 992, на користь ОСОБА_2 . Вказаний правочин було посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лісіциною Я.Б. Проте на вчинення такого правочину засновник дочірнього підприємства згоди не надавав. Так як в ТОВ АПФ «Гроно» не проводились загальні збори засновників та, відповідно, не було надано згоду на відчуження майна, що відноситься до основного фонду ДП «Новий дім», договір купівлі-продажу від 26.07.2022, реєстраційний № 992, вчинено з порушенням законодавчих норм. Вчинення оспорюваного правочину призвело до порушення її майнових прав, оскільки з власності підконтрольного підприємства вибуло вартісне майно, а її чоловіком у спільну сумісну власність подружжя набуто частку у статутному капіталі товариства.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 ГПК України до юрисдикції господарських судів віднесено розгляд справ у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.
Згідно із частиною першою статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до статті 113 Цивільного кодексу України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.
Частиною третьою статті 80 Господарського кодексу України встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов`язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов`язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.
Розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України. Розмір частки учасника товариства у статутному капіталі товариства може додатково визначатися у відсотках. Розмір частки учасника товариства у відсотках повинен відповідати співвідношенню номінальної вартості його частки та статутного капіталу товариства (частини перша та друга Закону України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIIІ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»).
Звідси справи в спорах щодо правочинів незалежно від їх суб`єктного складу, що стосуються акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав у юридичній особі, підлягають розгляду господарськими судами. Винятком є спори щодо таких дій, спрямованих на набуття, зміну або припинення сімейних і спадкових прав та обов`язків, які мають вирішуватися в порядку цивільного судочинства. Дана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 лютого 2019 року у справі № 922/88/20 (провадження № 12-59гс20).
Тому, зважаючи на характер правовідносин, позовні вимоги про визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлового приміщення - магазину, загальною площею 194,3 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 , від 26.07.2022, реєстраційний №992, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лісіциною Я.Б., укладений між Дочірнім підприємством «Новий дім» Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова фірма «Гроно» та ОСОБА_2 , згідно з пунктом 4 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України мають розглядатися господарським судом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, суд вважає, що даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, та його належить розглядати в порядку господарського судочинства, тому у відкритті провадження у справі слід відмовити.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 186 ЦПК України, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 ГПК України, усі справи, що підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства, розглядаються місцевими господарськими судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.
Частиною 1ст. 27 ГПК України встановлено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Таким чином, суд роз`яснює, що даний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, та предметно та територіально підсудний Господарському суду Житомирської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.186, 258-261,354 ЦПК України, суддя
ухвалив :
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства «Новий дім» Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова фірма «Гроно», ОСОБА_2 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромислова фірма «Гроно» про визнання недійсним договору купівлі-продажу.
Роз`яснити позивачці, що даний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, та предметно територіально підсудний Господарському суду Житомирської області
Ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі невідкладно надіслати позивачці разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
Ухвала, що постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Т.М.Вдовиченко
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 25.04.2024 |
Номер документу | 118573022 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Вдовиченко Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні