Рішення
від 24.04.2024 по справі 644/9645/23
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Суддя Шевченко С. В.

Справа № 644/9645/23

Провадження № 2/644/890/24

24.04.2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

15 квітня 2024 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в особі судді Шевченка С.В., розглянув в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області, про позбавлення батьківських прав,

у с т а н о в и в :

ОСОБА_1 просить позбавити відповідача батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування вимог позивачка посилалася на те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 з травня 2017 по грудень 2022 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу. 31.05.2018 у них народилась дитина Вєрна Єва. У грудні 2022 ОСОБА_5 пішов від ОСОБА_4 Дитина залишилась на вихованні та утриманні у останньої. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 загинула. Дитина на теперішній час проживає з позивачкою. ОСОБА_6 проживає окремо, веде асоціальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, непрацевлаштований, участі у вихованні та утриманні дитини не приймає.

Позивачка подала до суду заяву з проханням проводити розгляд справи у її відсутність, позов підтримала у повному обсязі.

Служба у справах дітей Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області подала до суду висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав та просила розглядати справу у відсутність їх представника.

Відповідач правом подання відзиву не скористався, заяв, клопотань суду не подавав, про розгляд справи повідомлялася своєчасно та належним чином шляхом направлення судових викликів, смс-повідомлень, а також шляхом розміщення оголошення на сайті веб-порталу «Судова влада».

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено, що батьками малолітньої ОСОБА_3 є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 . Дана обставина підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 . Матір дитини померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .

З копії наказу № 39 від 13.10.2023 Служби у справах дітей Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області встановлено, що малолітня ОСОБА_3 тимчасово влаштована до родини рідної баби ОСОБА_1 .

З копії висновку Служби у справах дітей Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно доньки ОСОБА_7 встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрований і фактично мешкає разом з батьком за адресою АДРЕСА_1 . Санітарний стан обстеженого приміщення не відповідає санітарно-гігієнічним нормам проживання. Меблів - обмаль, є кілька ліжок з матрацами без постільної білизни, навколо бруд і сморід. Чоловіки зловживають спиртними напоями, ОСОБА_2 не працює. ОСОБА_2 в присутності начальника служби у справах дітей селищної ради написав заяву про те, що він добровільно і безумовно відмовляється від батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія додана до матеріалів справи). До того ж, рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 10.03.2020 року, справа № 637/81/20(2/637/66/20) ОСОБА_2 позбавлений батьківських прав відносно старшої доньки ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мати якої ініціювала в судовому порядку розгляд справи про позбавлення його батьківських прав.

Для вирішення спірних правовідносин суд застосовує такі норми матеріального та процесуального права та виходить з таких мотивів.

Згідно ч. 1-4 ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.

За приписами ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до ч.1 ст. 164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Згідно із ст. 166 СК України позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька, так і для дитини.

Відповідно до п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчанням, підготовкою до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального усвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідач не надав суду доказів на спростування аргументів позивачки, які підтверджені належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами.

Відтак, беручи до уваги викладене вище, діючи виключно з метою забезпечення якнайкращих інтересів дитини, суд доходить висновку про наявність достатніх підстав задоволення позову.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1073 грн 60 коп., сплачений останньою за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав.

На підставі викладеного та керуючись статтями 164, 165, 180 Сімейного Кодексу України, статтями 10, 11, 88, 169, 212 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати з оплати судового збору у сумі 1073 грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня складання повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Повне судове рішення складене 24.04.2024.

Суддя С.В. Шевченко

СудОрджонікідзевський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення24.04.2024
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118577552
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —644/9645/23

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Шевченко С. В.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Шевченко С. В.

Рішення від 24.04.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Шевченко С. В.

Ухвала від 07.03.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Шевченко С. В.

Ухвала від 12.12.2023

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Шевченко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні