Рішення
від 23.04.2024 по справі 142/590/23
ПІЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 142/590/23

Номер провадження 2-о/142/4/24

РІШЕННЯ

іменем України

23 квітня 2024 року смт. Піщанка

Піщанський районний суд Вінницької областi

В складi:

Головуючого судді Нестерука В.В.,

присяжних Шпатар О.М., Махортова В.О.,

за участю секретаря судового засідання Яворської О.В.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника адвоката Близнюка В.В.,

заінтересованої особи ОСОБА_2 ,

представника служби у справах дітей Лошак Т.О.,

неповнолітніх ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянувши у закритому судовому засіданні в смт. Піщанка Вінницької області в порядку окремого провадження

цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Крижопільський відділ ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ, Служба у справах дітей Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, про усиновлення, -

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2023 року до Піщанського районного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Крижопільський відділ ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ, Служба у справах дітей Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, про усиновлення. У своїй заяві з урахуванням уточнення формулювання вимог заявник просить суд усиновити ним громадянином України ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , неповнолітню дитину ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , та неповнолітню дитину ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , внести зміни до актового запису № 3 від 16 березня 2010 року, складеного виконавчим комітетом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області про народження ОСОБА_3 , зазначивши батьком громадянина України ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , та змінити прізвище усиновленої дитини з « ОСОБА_5 » на прізвище « ОСОБА_6 » та по-батькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ».Внести зміни до актового запису № 12 від 15 серпня 2011 року, складеного виконавчим комітетом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області про народження ОСОБА_4 , зазначивши батьком громадянина України ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , та змінити прізвище усиновленої дитини з « ОСОБА_5 » на прізвище « ОСОБА_6 » та по-батькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ».

В обгрунтування своїх вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_4 він одружився з ОСОБА_2 , яка має двох неповнолітніх дітей - доньку ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , та доньку ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заявник зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у них народилась спільна дитина - донька ОСОБА_9 . Заявник вказує, що зі своєю дружиною і доньками вони проживають разом з 2013 року. До ОСОБА_10 та ОСОБА_11 він відноситься як до своїх дітей, та вони сприймають його як свого батька. Він відчуває спорідненість з дітьми та займається їх вихованням, матеріально їх забезпечує. Заявник вказує, що їх рідний батько ОСОБА_12 не бере участі у їх вихованні, матеріально не забезпечує та життям не цікавиться, а діти потребують батьківської турботи. Оскільки в них з дружиною є спільна дитина, то ОСОБА_10 і ОСОБА_11 не повинні відчувати різниці між ними та ОСОБА_13 . Для уникнення цього вони мають відчувати його своїм повноцінним батьком, що може бути досягнуто, в тому числі, шляхом їх усиновлення. Окрім того, просить, щоб в актових записах про народження дітей він був записаний їх батьком. Вважає, що він може забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя ОСОБА_14 та ОСОБА_15 , оскільки сам матеріально забезпечений та має усі можливості для усиновлення. Зокрема заявник зазначає, що проживає в приватному будинку з усіма зручностями, працює на постійній основі в ПАТ «ПЛАЗМА ТЕК» будівельником, отримує заробітну плату вище середньої, обмежено дієздатним чи недієздатним визнаний не був, згідно медичної довідки має добрий стан здоров`я, інфекційними захворюваннями не хворіє, наркотичних речовин не вживає, спиртними напоями не зловживає, на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері не перебуває, батьківських прав не позбавлявся, до кримінальної відповідальності не притягувався і засудженим не був, з правовими наслідками усиновлення обізнаний. В силу ст. 213 Сімейного кодексу України має переважне право на усиновлення Ульяни і Софії. З огляду на вік дітей їх згода на усиновлення може бути отримана судом шляхом опитування в судовому засіданні. Заявник вказує, що батько дітей ОСОБА_12 не заперечує проти усиновлення, зміни прізвища та по-батькові дітей шляхом виключення відомостей про нього в актових записах по народження дітей, про що надав відповідну заяву.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 листопада 2023 року дану заяву було передано для розгляду судді Нестеруку В.В.

Відповідно до протоколу автоматичного визначення присяжних від 03 листопада 2023 року присяжними для розгляду вказаної заяви було визначено ОСОБА_16 та ОСОБА_17 .

Ухвалою суду від 28 березня 2024 року було замінено присяжного ОСОБА_17 у цивільній справі в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Крижопільський відділ ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ, Служба у справах дітей Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, про усиновлення на іншого присяжного зі списку присяжних, затвердженого рішенням 14 сесії Тульчинської районної ради Вінницької області 8 скликання "Про затвердження списку присяжних Піщанського районного суду" від 24 листопада 2022 року, передано справу до канцелярії суду для проведення повторного автоматичного визначення присяжного.

Відповідно до протоколу автоматичного визначення присяжних від 27 березня 2024 року присяжними для розгляду вказаної заяви було визначено ОСОБА_18 та ОСОБА_19 .

Ухвалою суду від 09 квітня 2024 року було вирішено розгляд цивільної справ за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Крижопільський відділ ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ, Служба у справах дітей Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, про усиновлення розпочати спочатку зі стадії розгляду справи по суті у зв`язку із зміною присяжних.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заявлені вимоги про усиновлення неповнолітніх дітей підтримав, просив суд про їх задоволення, зазначив, що дуже любить дітей своєї дружини, він вже тривалий час опікується ними, вони вважають його батьком, а він бажає, щоб вони виховувалися в повноцінний сім`ї та бажає забезпечувати для них стабільні та гармонійні умови для життя та виховання та має для цього належний стан здоров`я та матеріальне забезпечення, а батьки дітей надала нотаріальну згоду на усиновлення.

Представник заявника адвокат Близнюк В.В. заявлені вимоги про усиновлення неповнолітніх дітей підтримав, просив суд про їх задоволення.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення заяви ОСОБА_1 про усиновлення її неповнолітніх дітей не заперечувала.

Представник заінтересованої особи - служби у справах дітей Лошак Т.О. в судовому засіданні вважала за можливе заяву ОСОБА_1 про усиновлення задовольнити.

Заінтересована особа Крижопільський відділ ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ в судове засідання уповноваженого представника не направила, проте в матеріалах справи наявна заява начальника відділу Надкерничної О., в якій просить розглянути заяву про усиновлення без представника відділу.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи вищевикладене суд вважає за можливе провести розгляд даної справи у відсутності учасників, які не з`явилися в судове засідання, подавши заяву про розгляд справи без їхньої участі.

Опитані в судовому засіданні неповнолітня ОСОБА_4 та неповнолітня ОСОБА_3 зазначили, що бажають, щоб заявник ОСОБА_1 був їхнім батьком, не заперечують, щоб він їх усиновив, оскільки вони проживають однією сім`єю, чоловік їхньої матері опікується ними, забезпечує їх всіх необхідним.

Суд, заслухавши учасників справи, пояснення неповнолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , дослідивши матеріали даної цивільної справи, вивчивши правові норми, що регулюють дані правовідносини, приходить до переконання, що заяву слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до статей 3, 4, 5, 7 Сімейного Кодексу України, кожна особа має право на проживання в сім`ї. Сім`я створюється, в тому числі, і на підставі усиновлення. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.

Згідно статті 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» вбачається, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги частин 1 - 3 статті 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

Відповідно до частини 1 статті 208 СК України, усиновленою може бути дитина.

Згідно з положеннями статті 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.

Судом встановлено, що діти, яких бажає усиновити ОСОБА_1 - ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 16 березня 2010 року виконкомом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області, а ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим 15 серпня 2011 року виконкомом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області (а.с.11,14), тобто не досягли повноліття.

Відповідно до висновків про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини, виданих Комунальним некомерційним підприємством «Піщанська районна лікарня» Піщанської селищної ради ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , які проживають в АДРЕСА_2 , є фізично здоровими (а.с.28-29)

Відповідно до довідок Комунального закладу «Дмитрашківський ліцей» Піщанської селищної ради № 31 та № 32 від 03 липня 2023 року ОСОБА_3 , навчається у 8 класі, а ОСОБА_4 у 7 класі Комунального закладу «Дмитрашківський ліцей» Піщанської селищної ради (а.с.13,16)

У відповідності до статті 211 СК України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією його паспорта громадянина України № НОМЕР_4 (а.с.4), тобто є старшим двадцяти одного року та є старшим за дітей, яких він бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.

На підставі наявних у суду матеріалів судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 відповідно до витягу з реєстру Піщанської територіальної громади № 2023/003708880 від 15 травня 2023 року зареєстрований в АДРЕСА_1 (а.с.6).

Копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 , виданого 12 травня 2023 року Піщанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) підтверджується, що 12 травня 2023 року ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 (а.с.10)

Відповідно свідоцтв про народження серії НОМЕР_6 та серії НОМЕР_7 ОСОБА_2 є матір`ю неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

ОСОБА_2 та її неповнолітні діти зареєстровані в АДРЕСА_3 , що підтверджується копіями витягів з реєстру Піщанської територіальної громади № 2023/003708234 від 15 травня 2023 року, № 2023/005104710 від 07 липня 2024 року та № 2023/005104582 від 07 липня 2023 року (а.с.9, 12, 15)

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_8 , виданого 09 грудня 2014 року виконкомом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_2 являються батьками ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.17)

Відповідно до довідки Піщанської селищної ради Вінницької області № 1403 від 07 вересня 2023 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 та зарекомендував себе позитивно, до складу його сімї входять : дружина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , дочка дружини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , дочка дружини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дочка ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , до виконання батьківських обов`язків ставиться відповідально (а.с.20)

З акту № 30 обстеження фактичного місця проживання та матеріально-побутових умов проживання громадян від 14 вересня 2023 року слідує, що ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом із сім`єю: дружиною ОСОБА_2 , дочкою дружини ОСОБА_3 , дочкою дружини ОСОБА_4 , дочкою ОСОБА_9 , для дітей виділено окрему кімнату, діти забезпечені всім необхідним, батьки забезпечують їхні потреби, діти школу відвідують регулярно, одягом та взуттям забезпечені (а.с.34)

Будинок в якому проживає заявник разом з дружиною та дітьми, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , перебуває у їхньому користуванні (а.с.30-33, 144-145)

Також судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 офіційно працевлаштований та працює будівельним слюсарем в ПрАТ «ПлазмаТек» з 01 вересня 2022 року та його заробітна плата з вересня 2022 року по серпень 2023 року складає 107793,03 гривень, що підтверджується довідкою ПрАТ «Плазматек» № 230911-01 від 11 вересня 2023 року (а.с.23)

Також встановлено, що заявник ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності не притягувався, незанятої та непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває, що підтверджується копією Витягу з інформаційно-аналітичної системи «облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимостей» станом 04 вересня 2023 року (а.с.24)

Крім того, заявник ОСОБА_1 на обліку у лікарів нарколога та невропатолога не знаходиться, що підтверджується довідкою Комунального некомерційного підприємства «Піщанська районна лікарня» Піщанської селищної ради № 287 від 07 вересня 2023 року (а.с.21) та є фізично здоровим, що підтверджується відповідними медичними довіками, результатами медичних досліджень та іншою наданою заявником документацією медичного характеру, яка була досліджена в судовому засіданні (а.с.22, 25-27)

Також судом було досліджено копію особової справи кандидата в усиновлювачі ОСОБА_1 , надану Службою у справах дітей Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, за результатами вивчення документів, які в ній містяться Тульчинською районною військовою адміністрацією Вінницької області було надано висновок про доцільність усиновлення та відповідність інтересам малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , громадянином України ОСОБА_1 , оскільки це є доцільним та відповідає інтересам дітей (а.с.75-76, 77-100)

Згідно з положеннями статті 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до частини 1 статті 220 СК України, на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.

Відповідно свідоцтв про народження серії НОМЕР_6 та серії НОМЕР_7 батьком неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 являється ОСОБА_12 .

Відповідно до заяви від 10 жовтня 2023 року, посвідченої приватним нотаріусом Подільського районного нотаріального округу Одеської області Пантілєєвою І.П., зареєстрованої в реєстрі за № 2991, ОСОБА_12 дає свою згоду на усиновлення його малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.18)

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні та своєю письмовою заявою від 12 вересня 2023 року, посвідченою приватним нотаріусом Тульчинського районного нотаріального округу Вінницької області Носовим В.В., зареєстрованою в реєстрі за № 1327, надала згоду на усиновлення її дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , з присвоєнням їм прізвища « ОСОБА_6 » та по батькові « ОСОБА_8 » (а.с.19)

Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

При цьому Конвенцією про права дитини, прийнятою 44-ю сесією Генеральної асамблеї ООН 20 листопада 1989 року, проголошено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Національне законодавство також відображає принцип пріоритетності прав та інтересів дитини, зокрема, статтею 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України) закріплено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

При цьому Закон України «Про охорону дитинства» визначає, що забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.

У контексті віку дитини при її опитуванні ВС у постанові від 25 березня 2019 року у справі № 165/2240/16-ц (провадження № 61-29942св18) зауважив, що при вирішенні питань, які стосуються її життя, дитині, здатній сформулювати власні погляди, має бути забезпечено право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що її стосуються, причому поглядам дитини надається належна увага згідно з її віком і зрілістю.

Також у постанові ВС від 28 жовтня 2020 року у справі № 241/47/19 (провадження № 61-5726св20) зауважено, що з досягненням віку десяти років у дитини з`являється право не лише бути вислуханою і почутою, а й брати активну участь у вирішенні своєї долі, зокрема у визначенні місця проживання.

Під час судового розгляду судом на підставі заслуховування думки дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть висловити свою думку, було отримано їхню згоду на усиновлення їх заявником.

Таким чином, у судовому засіданні не встановлено будь-яких обмежень, передбачених статтями 211, 212 Сімейного Кодексу України, щодо можливості заявника бути усиновлювачем неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а дітей бути усиновленими.

Згідно зі статтею 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до статті 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.

У відповідності зі статтею 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до положень статті 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.

Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину.

Суд, постановляючи рішення про усиновлення неповнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров`я, а також інші обставини, що мають істотне значення.

При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.

Таким чином, враховуючи вік, стан здоров`я та матеріальне становище усиновлювача, який раніше не судимий, на обліку нарколога та психіатра не перебуває, веде здоровий спосіб життя, хронічних захворювань та протипоказань щодо усиновлення дітей не має, є працездатною особою, офіційно працевлаштований, має зареєстроване місце проживання та належні житлові умови для проживання дітей, перебуває з матір`ю дітей в офіційному шлюбі та має з нею спільну неповнолітню дитину, беручи, що під час судового розгляду не встановлено будь-якої корисливої або іншої зацікавленості в усиновленні з боку заявника, а його намір відповідає вимогам законодавства та моральним засадам суспільства, заявник має стійке бажання виховувати та утримувати дітей, суд приходить до висновку, що усиновлення провадиться у найкращих інтересах дітей для забезпечення стабільних та гармонійних умов їхнього життя.

Таким чином, враховуючи вищевикладене в своїй сукупності, беручи до уваги тривалий час, протягом якого заявник опікується неповнолітніми ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , особу дітей, стан їхнього здоров`я та розвитку, які досягли такого віку, що можуть висловити свою думку та надали свою згоду на усиновлення їх заявником, ставлення дітей до особи, яка бажає їх усиновити, суд приходить до переконання, що заявник здатний забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дітей, тому його заява є належним чином обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення, а заявника ОСОБА_1 слід оголосити усиновлювачем неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Відповідно до статі 232 СК України, з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.

У відповідності з частиною 1 статті 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.

Згідно з частинами 2, 3, 4 статті 231 СК України, якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення. Відповідно до статті 234 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.

Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін до актового запису цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

На підставі викладеного, враховуючи, що заявник ОСОБА_1 висловив бажання бути записаним у Книзі реєстрації народжень батьком дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які надали на це свою згоду, на підставі рішення суду слід внести зміни до актових записів про народження дітей, змінивши дані про батька, їхні прізвища та по батькові, оскільки це відповідатиме інтересам дітей.

Згідно статті 228 СК України, особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним. Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду у зв`язку з цивільною справою чи кримінальним провадженням. Таємниця усиновлення забезпечується також відповідно до статей 229-231 цього Кодексу. Особи, які розголосили таємницю усиновлення, несуть відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі статтею 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками. Судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників). Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.

За замістом ч. 4 ст. 314 ЦПК України усі судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників).

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 3-7, 207, 208, 211, 212, 217, 218, , 220, 223-224, 228-229, 231-232 Сімейного кодексу України, ст. ст. 122,7,13, 76-81, 89, 95, 258-259, 263-265, 293, 310-314 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Крижопільський відділ ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ, Служба у справах дітей Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, про усиновлення, задовольнити.

Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який народився в с. Миролюбівка Піщанського району Вінницької області, громадянина України, який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , усиновлювачем неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народилася в с. Дмитрашківка Піщанського району Вінницької області, про що в книзі реєстрації народжень 16 березня 2010 року виконавчим комітетом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області зроблено відповідний актовий запис про народження № 03 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_6 .

Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який народився в с. Миролюбівка Піщанського району Вінницької області, громадянина України, який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , усиновлювачем неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка народилася в с. Дмитрашківка Піщанського району Вінницької області, про що в книзі реєстрації народжень ІНФОРМАЦІЯ_3 виконавчим комітетом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області зроблено відповідний актовий запис про народження №12 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_9 .

Внести зміни до актового запису № 03 про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народилася в с. Дмитрашківка Тульчинського району Вінницької області, складеного виконавчим комітетом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області, а саме: у графі прізвище дитини замість « ОСОБА_5 » зазначити « ОСОБА_6 », у графі по батькові дитини замість « ОСОБА_7 » зазначити « ОСОБА_8 »», в графі батько замість даних про ОСОБА_12 записати прізвище « ОСОБА_6 », ім`я " ОСОБА_8 », по батькові « ОСОБА_20 », дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » , громадянство «України», місце проживання: « АДРЕСА_1 », інші дані залишити без змін.

Внести зміни до актового запису № 12 про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка народилася в с. Дмитрашківка Тульчинського району Вінницької області, складеного виконавчим комітетом Дмитрашківської сільської ради Піщанського району Вінницької області, а саме: у графі прізвище дитини замість « ОСОБА_5 » зазначити « ОСОБА_6 », у графі по батькові дитини замість « ОСОБА_7 » зазначити « ОСОБА_8 », в графі батько замість даних про ОСОБА_12 записати прізвище « ОСОБА_6 », ім`я " ОСОБА_8 », по батькові « ОСОБА_20 », дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 », громадянство «України», місце проживання: « АДРЕСА_1 », інші дані залишити без змін.

Після набранням рішенням суду законної сили надіслати копію рішення до Крижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) для внесення змін до актового запису про народження усиновлених дітей.

У зв`язку з внесенням змін до актових записів про народження Крижопільському відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) анулювати свідоцтво про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , серії НОМЕР_6 та видати нове свідоцтво про народження з урахуванням змін, внесенних до актового запису про народження.

У зв`язку з внесенням змін до актових записів про народження Крижопільському відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) анулювати свідоцтво про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серії НОМЕР_7 та видати нове свідоцтво про народження з урахуванням змін, внесенних до актового запису про народження.

Судові витрати віднести на рахунок заявника.

Усиновлення вважається здійсненим з дня набрання законної сили рішенням суду.

Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Копію рішення направити ОСОБА_12 , який зареєстрований в АДРЕСА_3 , та надав згоду на усиновлення дітей, для відома.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Піщанський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його підписання до Вінницького апеляційного суду.

Сторони по справі:

Заявник - ОСОБА_1 , який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ;

Заінтересована особа - ОСОБА_2 , яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_10 ;

Заінтересована особа - Крижопільський відділ ДРАЦС у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ, що знаходиться в смт. Крижопіль Тульчинського району Вінницької області, вул. Соборна, 20, код ЄДРПОУ - 21725776;

Заінтересована особа- Служба у справах дітей Тульчинської районної військової адміністрації Вінницької області, що знаходиться в м. Тульчин Тульчинського району Вінницької області, вул. Миколи Леонтовича, 1, код ЄДРПОУ - 34671541.

Суддя:

Присяжні:

СудПіщанський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення23.04.2024
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118578583
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —142/590/23

Рішення від 23.04.2024

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 09.04.2024

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

Ухвала від 07.11.2023

Цивільне

Піщанський районний суд Вінницької області

Нестерук В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні