ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.04.2024м. ДніпроСправа № 904/715/24за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Дніпро
до Приватного підприємства "Атланта-Агро", м. Дніпро
про стягнення збору за зберігання вантажу
Суддя Крижний О.М.
Без виклику (повідомлення) учасників
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, у якому просить стягнути з Приватного підприємства "Атланта-Агро" збір за зберігання вантажу в сумі 94919,88 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що протягом травня-червня 2023 року комерційними ревізорами проведено перевірку з питання дотримання умов договору про експлуатацію залізничної під`їзної колії за період березень-травень 2023 року, та виявлено невірне нарахування збору за зберігання вантажу, як наслідок нарахований збір за зберігання вантажу в розмірі 94 919,88 грн на завантажені вагони, які прибували на адресу вантажоодержувача та під час забезпечення заявки на навантаження ПП "Атланта Агро". Станцією Мирова на підтвердження обставин складені акти загальної форми №№46, 49, 48, 47, 45, 43, 44. За наслідками виявленого недобору збору за зберігання вантажів складені накопичувальні картки №19069002, 23069003 та нарахований збір за зберігання вагонів в розмірі 94 919,88 грн (у т.ч. ПДВ).
Ухвалою суду від 26.02.2024 відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
Відповідач проти позову заперечує вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, в зв`язку з чим позовна заява не підлягає задоволенню. Відповідач зазначає, що згідно з договором №ПР/М-20415/НЮдч про експлуатацію залізничної під`їзної колії Товариства з обмеженою відповідальністю "Мирівський елеватор № 1" при станції Мирова від 13.08.2020 подача порожніх та забирання навантажених вагонів здійснюється власним локомотивом. Вагони подаються на під`їзну колію та повертаються на станцію партіями, сформованими з однієї або декількох груп, кожна з яких складається не більше аніж із 3 вагонів (п.7,9 договору). Сформовані в партію вагони передаються на станційних коліях. Відповідач звертає увагу, що пунктом 11 вказаного договору передбачається, що час перебування вагонів на під`їзній колії обчислюється з моменту закінчення передавальних операцій при передачі вагонів залізницею до моменту закінчення цих операцій при поверненні вагонів залізниці. Тому, відповідач вважає, що момент закінчення передавальних операцій вважається моментом забирання сформованих партій вагонів, який фіксується в пам`ятках про забирання вагонів. Відповідач зауважує, що відповідно до пункту 9 Правил зберігання вантажів збір за зберігання нараховується у випадку, якщо вагони простоювали на коліях станцій в очікуванні оформлення перевізних документів. За твердженнями відповідача, оскільки навантажені вагони передавалися станції після оформлення перевізних документів, про що свідчать пам`ятки про забирання вагонів №№ 54-59 (які знаходяться у позивача) та накладні №№ 45909017, 45923463, 45938842, 45961976, то підстави для нарахування вказаного збору відсутні. Відповідач зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що затримка вагонів на коліях загального користування сталася поза межами встановлених у договорі строків.
У відповіді на відзив позивач не погоджується із запереченнями відповідача, зазначає, що на завантажені вагони відповідача станцією Мирова на підтвердження обставин складені акти загальної форми №46, №49, №48, №47, №45, №43, №44. Позивач зауважує, що підтвердженням навантаження Приватним підприємством "Атланта Агро" свідчать накладні №45909017, 45923463, 45938842, 45961976, 45975497, 46003646, 46120226. Позивач стверджує, що за наслідками виявленого недобору збору за зберігання вантажів складені накопичувальні картки №19069002, 23069003 та нараховано збір за зберігання вагонів у розмірі 94 919,88 грн. (у т.ч. ПДВ). Позивач зазначає, що відповідач не довів належними та допустимими доказами відсутність своєї вини у спричиненні затримки вагонів на коліях станції.
У запереченнях на відповідь на відзив відповідач зазначає, що з наданих позивачем до позовної заяви актів загальної форми, вбачається, що вони складені в період червня 2023 року, в той же час, обставини на які посилається позивач, як на підставу нарахування збору за зберігання вантажу, відбулися в кінці березня початку квітня 2023 року. Відповідач зауважує, що акти загальної форми, які начебто засвідчують вину відповідача у затримці вагонів на станції Мирова, складені майже через три місяці після завершення процесу перевезення. Тобто, за поясненнями відповідача, на момент приймання вагонів від відповідача та оформлення перевізних документів на спірні вагони, позивачем не було встановлено факту затримки вагонів на станції Мирова та підстав для нарахування збору за зберігання вантажу, а тому вважає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що затримка вагонів на коліях загального користування сталася поза межами встановлених у договорі строків.
Позивачем подані додаткові пояснення, у яких вказує, що виходячи із змісту положень п. 3 Правил складання актів, акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, якщо при цьому не потрібне складання комерційного акту. Позивач вважає заперечення відповідача що акти загальної форми були складені через певний час після перевезення безпідставними, оскільки це право перевізника узгоджено сторонами на договірних засадах. Та й в аспекті положень п. 3 Правил складання актів затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28.05.02 № 334 (зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08.07.02 за № 567/6855) актами загальної форми №46, №49, №48, №47, №45, №43, №44 засвідчено підстави їх складання.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є: обставини укладання договору експлуатацію залізничної під`їзної колії; факт надання послуг; наявність перевізних документів - залізничних накладних; наявність наказів про затримку вагонів; наявність актів форми ГУ-23а та ГУ-23, накопичувальних карток форми ФДУ-92; правомірність здійснення розрахунків заявленого до стягнення збору за зберігання вантажу.
Так, судом встановлено, що відповідно до електронного повідомлення про укладення договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом № 99-32150080/2020-001 від 16.03.2020 Приватне підприємство "Атланта-Агро" приєдналося до договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом. Таким чином між Акціонерним товариством "Українська залізниця" (перевізник) та Приватним підприємством "Атлант-Агро" (замовник) укладено договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом №32150080/2020-001 від 16.03.2020.
Згідно з п 1.1 предметом вказаного договору є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та / або вагонах замовника, пов`язаних з цим супутніх послуг (далі - послуги) і проведення розрахунків за ці послуги.
Пунктом 1.4 договору передбачено, що надання послуг за договором може підтверджуватись, зокрема, накладною.
Обов`язками замовника, за цим договором, зокрема, є: надання або організація надання місячних замовлень на перевезення відповідно до Правил планування перевезень вантажів через автоматизовану систему планування перевезень вантажів; сплачувати платежі, належні перевізнику за договором з сум внесеної передоплати за кодом платника; відшкодовувати перевізнику витрати, пов`язані із затримкою вагонів, контейнерів і вантажів з причин, що не залежать від перевізника, які виникли на станціях залізниць України; оплата вказаних послуг здійснюється шляхом списання з сум внесеної передоплати за кодом платника; та ін (п.п. 2.1.1, 2.1.4, 2.1.5 договору).
Відповідно до п.2.3.2 договору залізниця зобов`язана приймати до перевезення вантажі у вагонах (контейнерах) замовника або у власних вагонах (контейнерах) перевізника, надавати власні вагони (контейнери) перевізника для навантаження вантажів згідно із затвердженими планами і заявками замовника згідно інформації розміщеної у системі планування перевезень, надавати додаткові послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, перелік яких зазначається в додатках до договору та Збірнику тарифів. Розрахунки за договором здійснюються через філію "Єдиний розрахунковий центр залізничних перевезень" АТ "Укрзалізниця" (пункт 4.1 договору).
У пункті 7.3 договору сторони погодили, що строк позовної давності за вимогами перевізника до замовників, що випливають з правовідносин сторін за договором, становіть один рік.
13.08.2020 між Акціонерним товариством "Українська залізниця" (залізниця) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мирівський елеватор №1" (користувач колії) укладено договір № ПР/М-20 4І5/НЮдч "Про експлуатацію залізничної під`їзної колії" Товариства з обмеженою відповідальністю "Мирівський елеватор №1" при станції Мирова регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця".
Позивач зазначає, що з дозволу залізниці, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Мирівський елеватор №1" (користувач/власник колії) та Приватним підприємством "Атлант-Агро" (вантажовідправник/вантажоодержувач) укладено письмову угоду (далі - угода) терміном дії з 06.01.2023 по 31.12.2023.
Відповідно до п. 1 угоди користувач/власник колії надає дозвіл на використання залізничної під`їзної колії для здійснення навантаження (вивантаження) вагонів з вантажем, який належить вантажовідправнику/вантажоодержувачу, на залізничній під`їзній колії користувача/власника колії. Подача та забирання вагонів, які прибули на адресу вантажовідправника/вантажоодержувача здійснюється на умовах договору про подачу та забирання вагонів/експлуатацію колії, укладеним між користувачем/власником колії та залізницею.
Пунктом 3 угоди передбачено, що на вантажовідправника/вантажоодержувача розповсюджуються умови щодо встановлених відстаней для нарахування збору за подачу та забирання вагонів, термінів виконання вантажних операцій з вагонами на вантажних фронтах користувача/власника колії, регламентованих договором про подачу та забирання вагонів/експлуатацію колії.
Умовами договору про експлуатацію залізничної під`їзної колії визначено:
- вагони для під`їзної колії подаються локомотивом залізниці на колії станції Мирова. Здавання вагонів провадиться на коліях станції Мирова. Подальший рух вагонів виконується локомотивом Користувача колії (п.6 договору);
- максимальна кількість вагонів, у кожній партії, що передається на під`їзну колію однією групою, становить не більше 3-х завантажених вагонів (12 осей) максимальною вагою 290 тон або 6 порожніх вагонів - 24 осі максимальною вагою 150 тон (п.7 договору);
- з під`їзної колії вагони повертаються всією партією, одночасно переданою на під`їзну колію, або по узгодженню з залізницею в меншій кількості. Партії вагонів, що повертаються з під`їзної колії, формуються згідно з ПТЕ і доставляються локомотивом користувача на колії станції Мирова. Приймання вагонів Залізницею здійснюється на коліях станції Мирова. Подальший рух вагонів виконується локомотивом Залізниці (п. 9 договору).
Позивач зазначає, що протягом травня-червня 2023 року комерційними ревізорами проведено перевірку з питання дотримання умов договору "Про експлуатацію залізничної під`їзної колії", за період березень-травень 2023 року, та виявлено не вірне нарахування збору за зберігання вантажу, як наслідок нараховано збір за зберігання вантажу в розмірі 94 919,88 грн на завантажені вагони, які прибували на адресу вантажоодержувача та під забезпечення заявки на навантаження Приватним підприємством "Атланта Агро". Станцією Мирова на підтвердження обставин складені акти загальної форми №46, №49, №48, №47, №45, №43, №44.
Акт №44 від 19.06.2023 складений в тому, що вагони №№53228003, 53225151, 95103339, 95185765, 95186680, 95189619, 53225136,95185971, 95186565, вантажовласник ПП "Атланта Агро" простоювали по колії №6 ст. Мирова з причини що залежить від вантажовласника, а саме в очікуванні оформлення перевезення №№53228003, 53228151, 95103339 з 26.03.2023 17 год. 35 хв. до 26.03.2023 18 год. 10 хв.; №95185765, 95186680, 95189619 з 26.03.2023 17 год. 56 хв. до 26.03.23 18 год. 10 хв.
Акт №45 від 19.06.2023 складений в тому, що вагони №№95149506, 95188736, 95190963 вантажовласник ПП "Атланта Агро" простоювали по колії №6 ст. Мирова з причини що залежить від вантажовласника, а саме в очікуванні оформлення перевезення №№95149506, 95188736, 95190963 з 27.03.2023 18 год.35 хв. до 27.03.2023 19 год. 10 хв.
Акт №43 від 19.06.2023 складений в тому, що вагони №№9510119, 95102679, 95185831, 95185849, 95188009, 95188009, 95188553, 95190682, 95943452 вантажовласник ПП "Атланта Агро" простоювали по колії №5 ст. Мирова з причини що залежить від вантажовласника, а саме в очікуванні оформлення перевезення №№95101119, 951029679,95185831 з 15 год. 45 хв. до 17 год. 25 хв. 25.03.2023; №№95188009, 95185849 з 16 год. 20 хв. до 17 год.25 хв. 25.03.2023; №95188553, 95190682, 95943452 з 16 год. 52 хв. до 17 год. 25 хв. 25.03.2023.
Акт №48 від 19.06.2023 складений в тому, що вагони №№95153466, 95154340, 95189007, 95189510, 95190302, 53227997, 95154431, 95186300, 95190531, 95843082, 95887105, 95986865, 95101978, 95154175, 95187977 вантажовласник ПП "Атланта Агро" простоювали по колії №3 ст. Мирова з причини що залежить від вантажовласника, а саме в очікуванні оформлення перевезення №№95153466, 95154340 з 30.03.2023 11 год. 45 хв. до 30.03.2023 17 год. 20 хв.; №№95187007, 95189510, 95190302 з 30.03.2023 12 год. 05 хв. до 30.03.2023 14 год. 20 хв; №№53227997, 95154431, 95186300, 95190831 з 30.03.2023 12 год. 30 хв. до 30.03.2023 14 год. 20 хв.; №№95843082, 95887105, 95986865 з 30.03.2023 12 год. 50 хв. до 30.03.2023 14 год. 20 хв.
Акт №47 від 19.06.2023 складений в тому, що вагони №№95149431, 95189932, 95190425, 95190385, 95943262, 95943502, 95955449, 95986856, 98509984, 95188629 вантажовласник ПП "Атланта Агро" простоювали по колії №6 ст. Мирова з причини що залежить від вантажовласника, а саме в очікуванні оформлення перевезення №№95149431, 95189932, 95190425 з 29.03.2023 18 год. 40 хв. до 29.03.2023 19 год. 03 хв.; №№95190385, 95943262, 95943502 з 29.03.2023 18 год. 27 хв. до 29.03.2023 19 год. 03 хв.; №№95955449, 95986856, 98509984 з 29.03.2023 18 год. 41 хв. до 29.03.2023 19 год. 03 хв.
Акт №46 від 19.06.2023 складений в тому, що вагони №№95115010, 95121323, 95186573, 95190211, 95190674, 95191110 вантажовласник ПП "Атланта Агро" простоювали по колії №3 ст. Мирова з причини що залежить від вантажовласника, а саме в очікуванні оформлення перевезення №№95115010, 95121323, 95186573 з 28.03.2023 18 год. 50 хв. до 28.03.2023 19 год. 36 хв.; №№95190211, 95190674, 95191110 з 28.03.2023 19 год. 16 хв. до 28.03.2023 19 год. 36 хв.
Акт №49 від 23.06.2023 складений в тому, що вагони №№95101804, 95103750, 95149167, 95149522, 95149704, 95149951, 95153961, 95193504, 95843017, 95876728, 95943239, 95958682, 95191854, 95103719 вантажовласник ПП "Атланта Агро" простоювали по колії №3 ст. Мирова з причини що залежить від вантажовласника, а саме в очікуванні оформлення перевезення №№95101804, 95103750, 95149167, 95149522 з 05.04.2023 13 год. 53 хв. до 05.04.2023 15 год.08 хв.; №№95149704, 95149951, 95153961, 95193504 з 05.04.2023 14 год. 18 хв. до 15.04.2023 15 год. 08 хв. №№95843017, 95876728, 95943239, 95958682 з 05.04.2023 14 год. 43 хв. до 05.03.2023 15 год. 08 хв.
Підтвердженням навантаження Приватним підприємством "Атланта Агро" свідчать накладні №45909017, 45923463, 45938842, 45961976, 45975497, 46003646, 46120226. Завантажені вагони з під`їзної колії на станцію Мирова подавались групами, що підтверджується записами у Журналі закріплення вагонів на ст. Мирова.
За наслідками виявленого недобору збору за зберігання вантажів складені накопичувальні картки №19069002, 23069003 та нараховано збір за зберігання вагонів у розмірі 94 919,88 грн (у т.ч. ПДВ) відповідно до тарифів, встановлених п. 2.1. розділу 3 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язаних з ними послуг, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 26.03.2009 №317 з застосуванням коригуючого коефіцієнту відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України №441 від 22.06.2022 року.
Дані накопичувальні картки підписані представниками відповідача з запереченнями:
1) вагони подавалися на станцію після оформлення перевізних документів; згідно з п. 9 Правил зберігання вантажів збір зберігання не нараховується;
2) згідно з п. 9 Правил зберігання вантажів збір за зберігання вантажів не нараховується; згідно з п. 7 договору про експлуатацію колії №ПР/М-20415/НЮдч від 13.08.2020 порожні вагони подаються а під`їзну колію партіями, сформованими з однієї або декількох груп, кожна з яких не повинна перевищувати 3 навантажених або 6 порожніх вагонів; такими ж партіями або в меншій кількості подаються на станцію навантажені вагони, що передбачається п.9 цього договору; тому пам`ятки на подавання та забирання вагонів станція оформила на партію вагонів, сформованих з груп; про формуванні партій збір за зберігання вантажу нормативними документами не передбачається.
Позивач звертався до відповідача із листом №416/ДН-2 від 08.09.2023 у якому просив розглянути питання з приводу надання дозволу на стягнення з особового рахунку збору за зберігання вантажів по накопичувальним карткам №19069002 та №23069003.
Листом №3 від 27.09.2023 відповідач зазначив про відсутність підстав для нарахування та списання з особового рахунку відповідача збору за зберігання вантажів по станції Мирова Придніпровської залізниці, оскільки у цей час враховувалися саме договірні відносини і у залізниці не було підстав нараховувати вартість зберігання вантажу.
Відмова відповідача здійснити оплату зазначеної суми стало підставою для звернення до суду за захистом порушених прав.
Позивач вважає, що підстави відмови від оплати збору за зберігання вантажу є безпідставними, з огляду на умови договорів №99-32150080/2020-001 від 16.03.2020, № ПР/М-20 415/НЮдч від 13.08.2020 та письмової угоди.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до положень частини п`ятої статті 307 Господарського кодексу України, які кореспондуються з положеннями частини другої статті 908 та статті 920 Цивільного кодексу України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов`язань.
Статтею 71 Статуту залізниць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457, (далі - Статут), визначено взаємовідносини залізниці з підприємством, порядок і умови експлуатації залізничних під`їзних колій визначаються договором. Порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під`їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів).
Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 розділу ІІІ Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 26.03.2009р. №317, збір за зберігання власного (орендованого) рухомого складу на своїх осях (з одиниці) справляється в розмірі 5,9 грн. за добу; при зберіганні вантажів у вагонах 4,0 грн. за одну тонну. У всіх випадках неповна доба зберігання вантажів округляється до повної.
Відповідно до абзацу третього пункту 2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 864/5085) усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи (які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами) включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника. Один примірник накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу надаються вантажовласнику.
Відповідно до пунктів 6, 8 Правил усі завантажені вагони, а також порожні вагони, які належать підприємствам, організаціям, портам, установам і громадянам, та орендовані ними, знаходяться на станціях і на підходах до них в очікуванні подавання під вантажні або інші операції з причин, які залежать від вантажовласника, є такими, що перебувають у користуванні вантажовласника. У разі затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми, який підписується представниками станції і вантажовласника. В акті вказується час початку та закінчення затримки вагонів і їх номери.
Пунктом 9 розділу 7 Правил перевезення вантажів передбачено, що за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у тому числі під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки.
Факт затримки вантажу засвідчується актом загальної форми.
Як вбачається з матеріалів справи, станціями затримки оформлені відповідні документи, у тому числі акти форми ГУ-23, на підставі яких за час знаходження спірних вагонів на станції затримки, згідно із Тарифним керівництвом № 1 (затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 26.03.2009 № 317, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за № 340/16356), нарахований збір за зберігання вантажу за накопичувальними картками у загальній сумі 94 919,88 грн.
Суд приходить до висновку про обґрунтованість розрахунків.
Враховуючи, що в обґрунтування своїх позовних вимог позивачем надано належні та допустимі докази на підтвердження того, що вагони подавалися вантажовідправником частинами та простоювали в очікуванні оформлення перевезення, що вбачається з актів загальної форми, суд вважає що позивачем правомірно нарахований відповідачу збір за зберігання вантажу.
Залізниця не мала можливості забрати вагони до перевезення без оформлення перевізних документів. Дані факти засвідчено в складених на станції Мирова актах загальної форми ф.ГУ-23. Вантажовідправник від підпису актів відмовився.
Відповідно до частин 1 статей 74 та 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд приходить до висновку, що позивачем доведено, що виставлені частинами завантажені вагони на колії до відправлення простоювали в очікуванні наступних вагонів та в очікуванні перевезення, тобто з вини відповідача.
При цьому, позивачем дотримано порядок дій та складено відповідні акти на засвідчення зазначених обставин відповідно до вимог чинного законодавства, а відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження вчасного передання цих вагонів до відправки.
Згідно із положеннями ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Заперечення відповідача в частині того, що він вважає, що момент закінчення передавальних операцій вважається моментом забирання сформованих партій вагонів, який фіксується в пам`ятках про забирання вагонів не знайшли свого підтвердження, оскільки п.9 розділу 7 Правил перевезення вантажів передбачено, що час зберігання кожної частини завезеного вантажу визначається від моменту ввезення цієї частини до моменту оформлення перевізних документів. Також не знайшли свого підтвердження і твердження відповідача щодо того, що навантажені вагони передавалися станції після оформлення перевізних документів, оскільки в актах загальної форми зафіксований час простоювання вагонів по коліях 3, 5, 6 ст. Мирова. Щодо того, що акти загальної форми складені через 3 місяці після здійснення перевезень, суд зазначає, що акт загальної форми складається для засвідчення певної обставини. Оскільки, як зазначено позивачем у позові, протягом травня-червня 2023 комерційними ревізорами проведено перевірку з питання дотримання умов договору Про експлуатацію залізничної під`їзної колії за період березень-травень 2023 року та виявлено невірне нарахування збору за зберігання вантажів, тому саме після виявлення певних обставин і були складені акти загальної форми.
З огляду на наведене та встановивши, що завантажені відповідачем вагони простоювали на коліях ст. Мирова в очікуванні оформлення перевезень, тобто з причин, які залежать від вантажовласника (відповідача), що доводить і його вину, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача збору за зберігання вантажу в сумі 94 919,88 грн.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Приватного підприємства "Атлант-Агро" про стягнення збору за зберігання вантажу задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "Атлант-Агро" (49000, м. Дніпро, вул. Воскресенська, буд. 36, ідентифікаційний код 32150080) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжі Гедройця, 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (49605, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 108, ідентифікаційний код 40081237) збір за зберігання вантажу в розмірі 94 919,88 грн та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 25.04.2024
Суддя О.М. Крижний
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2024 |
Оприлюднено | 29.04.2024 |
Номер документу | 118649476 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування залізницею |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Мороз Валентин Федорович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Крижний Олександр Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні