Ухвала
від 29.04.2024 по справі 641/4754/23
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


У Х В А Л А

про залишення без руху апеляційної скарги

29 квітня 2024 року

м. Харків

справа № 641/4754/23

провадження № 22-ц/818/2071/24

Харківський апеляційний суд у складі судді Яцини В.Б., перевіривши відповідність вимогам закону апеляційної скарги представника ОСОБА_1 - адвоката Лиска Павла Олександровича на ухвалу Комінтернівського районного суду м.Харкова від 02 жовтня 2023 року, по цивільній справі №641/4754/23, за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Перший ВДРАЦ стану у м.Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту проживання однієї сім`єю,

в с т а н о в и в :

Ухвалою Комінтернівського районного суду м.Харкова від 02 жовтня 2023 року провадження у справі закрито.

На ухвалу суду 10.04.2024 року представник ОСОБА_1 - адвокат Лиска Павло Олександрович подав апеляційну скаргу.

Апеляційна скарга представника ОСОБА_1 - адвоката Лиска Павла Олександровича на ухвалу Комінтернівського районного суду м.Харкова від 02 жовтня 2023 року підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі судом встановлено, що заявником при подачі апеляційної скарги пропущено строк на апеляційне оскарження.

Згідно норм процесуального закону, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції має відбуватись з дотриманням певних умов.

Відповідно до ч. 1 ст. 127 ЦПК України, суд поновлює процесуальний строк, встановлений законом або судом, якщо визнає причини його пропуску поважними.

При цьому поважні причини - це ті обставини, що вказують на безпосереднє унеможливлення або ускладнення можливості вчинення процесуальних дій у визначений законом строк, що виникли об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк.

Згідно ч. 1 ст.126 ЦПК України право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14.12.2020 року в справі № 521/2816/15-ц (провадження № 61-14230сво18) зроблено висновок про те, що: «апеляційний суд при вирішенні питання про поновлення строку на апеляційне оскарження має мотивувати свій висновок про наявність поважних причин на поновлення строку на апеляційне оскарження. Сама по собі вказівка про те, що є поважні причини для поновлення строку для апеляційного оскарженні не є належним мотивуванням поновлення строку на апеляційне оскарження. Безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, зокрема у разі вказівки тільки про наявність поважних причин, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».

Відповідно до вимог статті 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.10.2023 року судом було постановлене оскаржувана ухвала, 10 квітня 2024 року подано апеляційну скаргу, тобто скаржником пропущено встановлений ст. 354 ЦПК України строк.

В своїй апеляційній скарзі представника ОСОБА_1 - адвокат Лиска Павло Олександрович ставить питання про поновлення строку на апеляційне оскарження, обгартовуючи тим, що узв`язку з постійними обстрілами різними видами озброєння, регулярними тривогами та періодичними проблемами зі світло- та водопостачанням нормальне життя для матері з двома неповнолітніми дітьми в межах м. Харкова унеможливилося. Спочатку вона переїхала до Полтавської області як ВПО, але з часом обстріли посилювалися, тому для безпеки своєї сім`ї Позивачкою було прийнято рішення тимчасово виїхати за межі України для забезпечення мирного існування для своїх дітей.

Варто зазначити, що адвокат Лиска П.О. проживає та веде свою професійну правничу діяльність на території міста Харкова, де регулярно лунають повітряні тривоги та відбуваються періодичні відключення електропостачання. Внаслідок цього між ОСОБА_1 та її представником - адвокатом Лискою ПО., розірвався постійний зв`язок, оскільки спілкування за допомогою телефонії або особисто не виявлялося можливо. В результаті таких обставин з`явилися проблеми з подальшим обговорення правових дій зі сторони представника, а також щодо узгодження правової позиції з клієнтом. Також представник Позивачки перебував на лікарняних через проведення щелепно- лицевих операцій у Харківській міській клінічній лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. 0.1. Мещанінова Міський центр щелепно-лицевої та реконструктивної хірургії з 27.12.2023 по 29.12.2023 та з 18.03.2024 по 21.03.2024, що у свою чергу унеможливило здійснення будь-якої діяльності. Таким чином, внаслідок постійних обстрілів, періодичних відключень енергопостачання, перебування на лікарняному, неможливості підтримання постійного та стабільного зв`язку з клієнтом, який на даний момент перебуває закордоном задля узгодження правової позиції та обговорення необхідних подальших дій, правової невизначеності щодо юрисдикційності спору, звернення до судів різних юрисдикцій та інстанцій, очікування результатів судових розглядів поданих позовних заяв та апеляцій та рішення Великої Палати Верховного Суду щодо визначення юрисдикції Позивачкою та її представником був пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги на Ухвалу Комінтернівського районного суду м. Харкова від 02.10.2023 по справі №641/4754/23 про закриття провадження.

Разом з тим, апелянту необхідно зазначити поважні причини та вказувати які об`єктивні перешкоди у визначений період унеможливлювали подати апеляційну скаргу вчасно.

Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (частина перша стаття 44 ЦПК України).

Водночас особа, яка має намір подати апеляційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання процесуального обов`язку дотримання вимог процесуального закону стосовно строків подання, форми і змісту скарги, в тому числі щодо доведення поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження, що є проявом добросовісного користування процесуальними правами.

Матеріали справи містять заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Лиска Павла Олександровича від 03.10.2023 року, з якої вбачається, що він отримав копію оскаржуваної ухвали 03.10.2024 року.

Із цього слідує висновок про те, що апелянт поза розумним сумнівом була обізнана про ухвалення рішення у справі та мала достатньо часу для його оскарження в апеляційному порядку у визначений законодавством строк, однак скористалась своїми процесуальними правами на власний розсуд.

При вирішенні питання про поновлення строків на апеляційне оскарження, суд апеляційної інстанції враховує процесуальну поведінку особи під час розгляду справи та після ухвалення судового рішення, обізнаність особи про розгляд справи у суді, поважність причин, якими обґрунтовується пропущення встановленого законом строку на апеляційне оскарження та їх доведеність, тривалість строку, який пройшов з часу ухвалення судового рішення, яке оскаржується апелянтом, сутність доводів апеляційної скарги та інші обставини, які мають істотне значення.

В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного терміну. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції. Така позиція викладена в рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнова проти України».

Тільки наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення в апеляційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку апеляційного оскарження з поважних причин.

Отже, заявнику необхідно зазначити інші поважні причини пропуску строку на апеляційне оскарження та надати докази на їх підтвердження, оскільки безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно ч.2 ст.357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст.356 ЦПК України застосовуються положення статті 185 ЦПК України.

За таких обставин, дана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків, а саме: надання обґрунтованого клопотання про поновлення строку із зазначенням інших поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження рішення Харківського районного суду Харківської області від 22 листопада 2021 року.

Керуючись ст. ст.185, 356, ч.2 ст.357 ЦПК України суддя,

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Лиска Павла Олександровича на ухвалу Комінтернівського районного суду м.Харкова від 02 жовтня 2023 рок- залишити без руху.

Надати строк для усунення недоліків у термін 10 днів з дня отримання копії ухвали апеляційного суду і попередити, що у разі не виконання вимог ухвали, апеляційну скаргу буде визнано неподаною та повернута особі, яка звернулася з апеляційною скаргою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, в силу ст.389 ЦПК України оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Суддя

Харківського апеляційного суду В.Б. Яцина.

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено01.05.2024
Номер документу118674400
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —641/4754/23

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Ященко С. О.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Ященко С. О.

Постанова від 24.07.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Яцина В. Б.

Ухвала від 02.10.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Музиченко В. О.

Ухвала від 10.08.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Музиченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні