Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2024 року Справа№200/978/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді КошкошО.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії
У С Т А Н О В И В:
Адвокат Варбан Олександр Валентинович (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернувся через систему Електронний Суд до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, 08500, Київська область, м.Фастів, вул.Саєнка Андрія, 10), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3). Просив визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 31 січня 2024 року №056550005817 щодо відмови в призначенні пільгової пенсії відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 01 вересня 1989 року по 31 липня 2004 року на посаді просівальника порошків в Костянтинівському вогнетривкому заводі Червоний Жовтень та повторно розглянути мою заяву про призначення пенсії від 25 січня 2024 року відповідно до п.2 ч.2 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 970 грн надана квитанція від 17.02.2024.
21 лютого 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалою відкрив провадження у справі та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області надано відзив, в якому зазначено, що за умовами п.2 ч.2 ст.114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список № 2) для призначення пенсії необхідний вік становить 55 років, необхідний страховий стаж не менше 25 років, необхідний пільговий стаж на роботах із важкими і шкідливими умовами праці не менше 10 років на зазначених роботах. За результатом розгляду заяви встановлено, що вік позивача становить 55 років, страховий стаж 30 років 9 місяців 7 днів, а пільговий стаж відсутній. Рішенням від 31.01.2024 за №056550005817 Позивачу відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, оскільки не досягла необхідного віку, визначеного цією статтею. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано заяву (заперечення) в якій зазначено, що за результатом розгляду заяви від 25.01.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-VI «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області прийнято рішення про відмову. Згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж позивача на дату звернення становить 30 років 09 місяців 07 днів, стаж роботи за Списком № 2 не підтверджений в установленому порядку. До пільгового стажу за Списком № 2 не зараховано період роботи з 01.09.1989 по 31.07.2004 на підприємстві «Костянтинівській вогнетривковий завод «Червоний жовтень», ЕДРПОУ 00191862, на посаді просівальника порошків, оскільки відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань вищезазначене підприємство ліквідоване з 10.03.2011. Документи для підтвердження факту пільгової роботи за вищезазначений період роботи не були надані на Комісію. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено таке.
25 січня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулася до управління із заявою про призначення пенсії.
31 січня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області прийнято рішення №056550005817 про відмову у призначенні пенсії. Встановлено, що вік заявниці 55 років, страховий стаж 30 років 9 місяців 7 днів. Наданими документами не підтверджено право на заниження пенсійного віку. В призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, оскільки заявниця не набула необхідного пільгового стажу.
Не погоджуючись із відмовою про призначення пенсії позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно п.2 ч.2 ст.114 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці засписком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Під час розгляду справи судом встановлено, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії їй виповнилося 55 років, страховий стаж складав понад 30 років. При зверненні із заявою від 25.01.2024 право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах як особі, що була зайнята повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, позивачка буде мати за умови наявного пільгового стажу більше 10 років.
Щодо пільгового стажу судом зазначає таке.
Згідно із статтею 62 Закону України«Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженогоПостановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005№ 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637(далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує стаж та характер роботи є трудова книжка, при цьому, у разі відсутності відомостей у ній, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженогонаказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383(даліПорядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162затверджений Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список № 2). До Списку № 2 в розділі «Виробництво вогнетривів» віднесено зокрема, таку професію, як «Просіювальники порошків на механічних ситах» (2060000а-17465).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 затверджений Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, до якого, зокрема входить професія «просівачі порошків на механічних ситах».
Судом встановлено, що трудова книжка НОМЕР_3 позивача містить зокрема записи:
№3 01.09.1989 про прийняття просівником порошків в цех №1 Костянтинівського вогнетривкого заводу Червоний Жовтень;
№5 31.07.2004 про звільнення.
Суд звертає увагу, що записи № 3-5 в трудовій книжці не містять інформації про умови роботи, а саме не визначено, що особа працювала просівачем прошків «на механічних ситах», як то передбачено у Списку №2, а тому для підтвердження пільгового стажу постає необхідність в поданні довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, як це передбачено п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637.
До заяви про призначення пенсії додана архівна довідка від 04.03.2019 №05-07-07/132, що видана Виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради, в якій зазначено, що в переданих на державне зберігання документах Костянтинівського вогнетривкого заводу «Красний Октябрь», ВАТ «Костянтинівський вогнетривкий завод «Красний Октябрь» містяться наступні відомості. В особовій картці ОСОБА_2 , що звільнена у 2004 році містяться відомості про призначення і переміщення: 01.09.1989 №1 форм просівальник порошків 2 р; 12.10.1998 ЦПШИ просівальник порошків 2 р, з 31.07.2004 звільнено. Крім того, зазначено, що у справі «Атестація робочих місць по важким умовам праці» наявні накази від 27.05.1994 №112, яким затверджено перелік професій, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах: Список №2 / робочі 2060000а- «просівальники порошка на механічних ситах», код професії 17465.
Суд звертає увагу, що зазначена довідка також не містять інформації про умови роботи, а саме не визначено, що особа працювала просівачем прошків «на механічних ситах», як то передбачено у Списку №2.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ВАТ «Костянтинівський вогнетривкий завод «Красний Октябрь», в якому працювала позивач, ліквідовано10 березня 2011 року без правонаступника.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком № 18-1.
Відповідно до пункту 3 зазначеного Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).
У пункті 6 Порядку №18-1 визначено, що основними завданнями Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.
Згідно п.11 Порядку №18-1 іззаявою про підтвердження стажу роботизаявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.
Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються:
документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);
трудова книжка;
документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема:
довідка про заробітну плату;
копії документів про проведення атестації робочих місць;
копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.
Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.
Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.
Пунктами 13,14 Порядку № 18-1 визначено, що заява про підтвердження стажу роботи разом з документами, визначеними упункті 11,абзаці дев`ятомупункту 12 цього Порядку, протягом п`яти робочих днів передаються на розгляд Комісії.
Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.
Отже, вирішення питання про зарахування до пільгового стажу по Списку № 2 періоду роботи на підприємстві, яке ліквідоване, віднесено до виключної компетенції Комісій, яка розглядає це питання за заявою особи.
Отже, за відсутності у трудовій книжці позивача відомостей про характер та умови роботи на посаді зі шкідливими умовами праці, рішення про зарахування періоду роботи на цьому підприємстві, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, має прийматись відповідною Комісією. Обов`язок подання документів на підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, законодавством покладено саме на заявника. Разом з цим, суд звертає увагу, що доказів звернення позивачем із заявою до Комісії не надано, при цьому, в позові позивач стверджує, що наявними записами у трудовій книжці підтверджено пільговий характер роботи, однак таке твердження спростовується з огляду на вищенаведене судом.
Щодо посилання позивача на те, що в Індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 за визначений період наявний код посади «ЗПЗО13Б1», що відповідає виконанню робіт за Списком №2 суд зазначає таке.
В Індивідуальний відомостях про застраховану особу позивача у відомостях по спеціальному стажу наявний запис лише за 1998 рік (12 місяців) та 1999 рік (4 місяці) із зазначенням «Коду підстави для обліку спецстажу» - «ЗП3013Б1». Інша інформація про пільговий стаж у період вересень 1989 року липень 2004 року відсутня.
Як зазначено судом вище, основним документом, який підтверджує стаж та характер роботи є трудова книжка або, у разі відсутності відомостей у ній, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються уточнюючі довідки підприємств. У спірних правовідносинах, Індивідуальні відомості про застраховану особу оцінюються у сукупності з наданими доказами, та не є такими, що самостійно підтверджують пільговий характер роботи позивача, навіть за умови наявного у 1998 році (12 місяців) та у 1999 році (4 місяці) Коду підстави для обліку спецстажу» - «ЗП3013Б1».
З огляду на викладене, вимога про зобов`язання зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 01 вересня 1989 року по 31 липня 2004 року на посаді «просівальника порошків» в Костянтинівському вогнетривкому заводі «Червоний Жовтень» є необґрунтованою, та такою, що не підлягає задоволенню.
У зв`язку з наведеним, повно і всебічно дослідивши наявні у справі докази, зокрема, документи, які подавались позивачем при зверненні за пенсією та були враховані відповідачами при прийнятті спірного рішення, суд дійшов висновку що відмовляючи у призначенні пенсії з підстав відсутнього необхідного пільгового стажу відповідач діяв правомірно, у зв`язку з чим, рішення скасуванню не підлягає.
Вимога про зобов`язання повторно розглянути заяву позивача є похідною, у зв`язку з чим, також не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, у задоволені позовних вимог слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241-246,255,263,295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.04.2024 |
Оприлюднено | 01.05.2024 |
Номер документу | 118679561 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Казначеєв Едуард Геннадійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Казначеєв Едуард Геннадійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Казначеєв Едуард Геннадійович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кошкош О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні