Ухвала
від 29.04.2024 по справі 626/486/20
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2024 року

м. Київ

справа № 626/486/20

провадження № 51-1659ск24

Колегія суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду у складі:

головуючої ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3

розглянувши касаційну скаргу засудженого ОСОБА_4 на вирок Красноградського районного суду Харківської області від 2 листопада 2023 року та ухвалу Харківського апеляційного суду від 28 лютого 2024 року

установила:

Як убачається зі змісту касаційної скарги та доданих до неї матеріалів, за вироком Красноградського районного суду Харківської області від 2 листопада 2023 року, залишеним без змін 28 лютого 2024 рокуХарківським апеляційним судом,ОСОБА_4 було засуджено за ч. 2 ст. 185 Кримінального Кодексу України (далі - КК) до покарання у виді обмеження волі на строк 2 роки. На підставі ст. 75 КК засудженого звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 1 рік і покладено на нього виконання обов`язків, передбачених ч. 1 ст. 76 цього Кодексу.

Суд визнав ОСОБА_4 винним у вчиненні крадіжки за попередньою змовою групою осібза обставин, детально викладених у вироку.

Як установив суд, 10 листопада 2019 року близько 19:00 ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_5 (кримінальне провадження щодо якого закрито у зв`язку зі смертю), маючи вільний доступ до ангару молочно-тваринницької ферми (далі - МТФ) с. Петрівки Красногорадського району Харківської області , викрали звідти 1020 кг комбікорму № 4 вартістю 5821,57 грн, завдавши матеріальної шкоди СТОВ «Хоробор Агро» на вказану суму.

У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_4 просить скасувати на підставах, передбачених пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 438 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) згадані судові рішення щодо нього, а кримінальне провадження - закрити згідно з п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК. Суть доводів скаржника зводиться до того, що у проваджені не встановлено достатніх доказів для доведення його винуватості, при їх оцінці суд не додержав приписів статей 84, 94 вказаного Кодексу, належно не з`ясував розміру завданої шкоди, адже всупереч п. 6 ч. 2 ст. 242 КПК та позиції об`єднаної палати Касаційного кримінального Суду Верховного Суду (далі - об`єднана палата), викладеній у постанові від 25 листопада 2019 року (справа № 420/1667/18), не було проведено експертизи для визначення вартості комбікорму. На думку засудженого, жоден зі свідків не підтвердив обставин крадіжки, а висновки у вироку ґрунтуються на припущеннях. Як вважає автор скарги, суд апеляційної інстанції залишив поза увагою допущені порушення і постановив ухвалу, яка не відповідає вимогам ст. 370 КПК.

Перевіривши доводи, наведені в касаційній скарзі, та копії судових рішень, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити на таких підставах.

За змістом вироку, суд належним чином обґрунтував своє рішення про винуватість ОСОБА_4 у кримінальному правопорушенні проти власності.

Такого висновку суд дійшов на підставі аналізу зібраних доказів: показань допитаних упродовж судового слідства ОСОБА_4 , представника потерпілого ОСОБА_6 , свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; фактичних даних, що містяться в документах, зокрема у протоколах оглядів від 10, 12 листопада 2019 року, в акті інвентаризації від 11 листопада 2019 року та довідці СТОВ «Хоробор Агро» від 12 листопада 2019 року.

Суд також з`ясував позицію ОСОБА_4 , котрий не визнав своєї провини, однак не заперечував того, що він, працюючи у СТОВ «Хоробор Агро» 10 листопада 2019 року, перебував на території МТФ, а потім разом із ОСОБА_5 - в автомобілі, з якого правоохоронці вилучили мішки з комбікормом. Разом із цим не залишилась без оцінки й висунута обвинуваченим на свій захист версія про непричетність до крадіжки, яку суд перевірив й умотивовано, з посиланням на конкретні докази спростував у вироку.

Попри твердження скаржника, охоронці ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , показання яких відображено у вироку, засвідчили, що двоє осіб виносили з підприємства мішки з комбікормом і складали їх на території кладовища для подальшого вивезення, у зв`язку з чим було вжито заходів для затримання крадіїв: зупинено автомобіль під керуванням ОСОБА_5 , з котрим у кабіні їхав ОСОБА_4 , та виявлено в кузові мішки з викраденим комбікормом.

Те, що територія підприємства цілодобово охороняється і під час патрулювання охоронці виявили крадіїв, підтвердив суду представник СТОВ «Хоробор Агро» - ОСОБА_6 .

Крім того, за показаннями завідувача МТФ свідка ОСОБА_9 , працюючий на підприємстві ОСОБА_4 мав доступ до комбікорму; за наслідками крадіжки нестача склала 1020 кг.

Показання свідків узгоджуються з даними у протоколах огляду, відповідно до яких поблизу території СТОВ «Хоробор Агро» було виявлено автомобіль «Газель», у кузові якого було 19 мішків з комбікормом, загальною вагою 1020 кг. За результатами проведеної на вказаному підприємстві інвентаризації саме в такому обсязі було встановлено нестачу комбікорму № 4, вартістю, згідно з відповідною довідкою, 5707,42 грн за тонну.

Дослідивши й зіставивши зібрані у кримінальному провадженні фактичні дані, давши їм оцінку з точки зору належності, допустимості й достовірності, місцевий суд обґрунтовано вирішив, що вони в їх сукупності та взаємозв`язку є достатніми для ухвалення обвинувального вироку стосовно ОСОБА_4 Переконливих аргументів, які би свідчили про порушення судом закріплених у статтях 84, 94 КПК правил оцінки доказів, покладених в основу вироку, у поданій скарзі не наведено.

Доводи скаржника про непроведення експертизи для встановлення вартості комбікорму, неповноту розгляду справи як безумовних підстав для скасування судових рішень не можна визнати прийнятними.

За частинами 1, 2 ст. 22 КПК кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання доказів, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК.

З огляду на вказані положення закону сторона захисту не була позбавлена можливості самостійно надавати докази на підтвердження своїх доводів щодо вартості викраденого майна.

Речові докази, документи, показання в силу ч. 2 ст. 84 КПК є процесуальними джерелами доказів, на підставі яких суд установив наявність фактів та обставин, що мають значення для цього кримінального провадження, у тому числі й вартість комбікорму. Підстав сумніватися в належності та допустимості акту інвентаризації від 11 листопада 2019 року та довідки від 12 листопада 2019 року про балансову вартість комбікорму № 4 суд не мав, а перевірка повноти розгляду справи не належить до компетенції суду касаційної інстанції в силу статей 433, 438 КПК.

Посилаючись в обґрунтування заявленої вимоги на позицію у постанові об`єднаної палати в постанові від 25 листопада 2019 року, засуджений залишив поза увагою, що в цьому рішенні зроблено висновок про обмежений характер імперативності п. 6 ч. 2 ст. 242 КПК у редакції Закону № 1261-VII. Водночас у чинній редакції вказаної норми (редакція Закону № 187-IX від 04 жовтня 2019 року) обов`язкове проведення експертизи для визначення розміру матеріальних збитків передбачено у випадку, якщо потерпілий не може їх визначити та не надав документ, що підтверджує розмір такої шкоди. Натомість у провадженні стосовно ОСОБА_4 такі документи були представлені суду.

З огляду на викладене твердження скаржника про те, що оспорюваний вирок ґрунтується на припущеннях та суд не мав достатніх доказів для його ухвалення, є неспроможними.

Крім того, аналогічні доводи засудженого були предметом перевірки суду апеляційної інстанції, який належно розглянув апеляційну скаргу ОСОБА_4 і вмотивовано відмовив у її задоволенні. За змістом копії ухвали апеляційного суду від 28 лютого 2024 року, у ній із посиланням на фактичні дані в матеріалах кримінального провадження та норми права надано вичерпні відповіді на всі аргументи скаржника. Оспорювана ухвала відповідає положенням статей 370, 419 КПК.

У касаційній скарзі не міститься достатніх та переконливих аргументів, які би доводили істотні порушення судами норм права, котрі зумовлюють скасування вироку й ухвали на підставі пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 438 КПК, про що йдеться у скарзі. А отже, немає необхідності в перевірці матеріалів кримінального провадження.

З огляду на викладене й на те, що зі скарги та копій судових рішень не вбачається підстав для її задоволення, у відкритті касаційного провадження за нею слід відмовити згідно з п. 2 ч. 2 ст. 428 КПК.

Керуючись п. 2 ч. 2 ст. 428 КПК, колегія суддів

постановила:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою засудженого ОСОБА_4 на вирок Красноградського районного суду Харківської області від 2 листопада 2023 року та ухвалу Харківського апеляційного суду від 28 лютого 2024 року щодо нього.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКасаційний кримінальний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення29.04.2024
Оприлюднено30.04.2024
Номер документу118689020
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —626/486/20

Ухвала від 05.12.2024

Кримінальне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 06.11.2024

Кримінальне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

Ухвала від 27.05.2024

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Григор`єва Ірина Вікторівна

Ухвала від 29.04.2024

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Григор`єва Ірина Вікторівна

Ухвала від 01.04.2024

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Григор`єва Ірина Вікторівна

Ухвала від 28.02.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Ухвала від 28.02.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Ухвала від 15.12.2023

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Ухвала від 05.12.2023

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Вирок від 02.11.2023

Кримінальне

Красноградський районний суд Харківської області

Рибальченко І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні