Справа № 484/1350/24
Провадження № 2/484/714/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
30 квітня 2024 року м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Маржина Т.В., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Віка» про визнання права на частку у спадковому майні, -
ВСТАНОВИВ:
11.03.2024 року ОСОБА_1 через систему Електронний суд звернулась до суду з наданим позовом до ФГ «Віка» про визнання права на частку у спадковому майні.
Позивачка звернулась до суду з наданим позовом в якому просила визнати за нею майнові права власності в порядку спадкування за законом на корпоративну частку у спільному майні ФГ «Віка» після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтуваннясвоїх вимог ОСОБА_1 зазначила,що ОСОБА_2 була їїматір`ю.Після їїсмерті булазаведена спадковасправа №168/2019від 11.03.2019року Біляївськоюдержавною нотаріальноюконторою. ОСОБА_3 був їїчоловіком.Після йогосмерті тієюж нотаріальноюконторою булазаведена спадковасправа №169/2019від 11.03.2019року. ОСОБА_3 за життя був головою ФГ «Віка» і за життя подав клопотання про приватизацію земельної ділянки. Членами ФГ «Віка» були ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Позивачка вважає, що ФГ «Віка» є об`єктом цивільних прав та предметом цивільного обороту, є власністю засновника та входить до складу спадкового майна після його смерті.
За таких обставин вважає, що має право на спадкування часток корпоративних статутних прав ФГ «Віка». При цьому посилається на те, що права засновника фермерського господарства відповідно до ст. 1218 ЦК України входять до складу спадщини. А за наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному капіталі. Успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону. Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання. Власником цілісного майнового комплексу є саме фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, тому саме права та обов`язки засновника господарства можуть бути успадковані.
Далі позивачка зазначила, що як спадкоємець за заповітом виявила бажання продовжити діяльність фермерського господарства, а тому в порядку спадкування після смерті чоловіка до неї повинні перейти саме права та обов`язки засновника (власника) ФГ «Віка». Вважає, що за таких обставин відсутність розподілу складеного капіталу фермерського господарства між засновником та його членами, відсутність часток його членів як то передбачено Законом України «Про фермерське господарство» не може бути перешкодою в реалізації права на отримання спадщини.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї документами, суд приходить до висновку про те, що вона за формою і змістом не відповідає вимогам закону, не всі вимоги оплачені судовим збором, не виконані інші передбачені законом вимоги для звернення з позовом до суду, а тому позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно дост.175ЦПК Україниу позовнійзаяві позивачвикладає своївимоги щодопредмета спорута їхобґрунтування.Позовна заяваподається досуду вписьмовій форміі підписуєтьсяпозивачем абойого представником,або іншоюособою,якій закономнадано правозвертатися досуду вінтересах іншоїособи. Позовназаява повиннамістити: 1)найменування судупершої інстанції,до якогоподається заява; 2)повне найменування(дляюридичних осіб)або ім`я(прізвище,ім`я тапо батькові)(дляфізичних осіб)сторін таінших учасниківсправи,їх місцезнаходження(дляюридичних осіб)або місцепроживання чиперебування (дляфізичних осіб),поштовий індекс,ідентифікаційний кодюридичної особив Єдиномудержавному реєстріпідприємств іорганізацій України(дляюридичних осіб,зареєстрованих зазаконодавством України),а такожреєстраційний номероблікової карткиплатника податків(дляфізичних осіб)за йогонаявності абономер ісерію паспортадля фізичнихосіб -громадян України(якщотакі відомостіпозивачу відомі),відомі номеризасобів зв`язкута адресиелектронної пошти,відомості пронаявність абовідсутність електронногокабінету; 3)зазначення цінипозову,якщо позовпідлягає грошовійоцінці;обґрунтований розрахуноксум,що стягуютьсячи оспорюються; 4)зміст позовнихвимог:спосіб (способи)захисту правабо інтересів,передбачений закономчи договором,або іншийспосіб (способи)захисту правта інтересів,який несуперечить законуі якийпозивач проситьсуд визначитиу рішенні;якщо позовподано докількох відповідачів-зміст позовнихвимог щодокожного зних; 5)виклад обставин,якими позивачобґрунтовує своївимоги;зазначення доказів,що підтверджуютьвказані обставини; 6)відомості провжиття заходівдосудового врегулюванняспору,якщо такіпроводилися,в томучислі,якщо закономвизначений обов`язковийдосудовий порядокурегулювання спору; 7)відомості провжиття заходівзабезпечення доказівабо позовудо поданняпозовної заяви,якщо такіздійснювалися; 8)перелік документівта іншихдоказів,що додаютьсядо заяви;зазначення доказів,які неможуть бутиподані разоміз позовноюзаявою (занаявності);зазначення щодонаявності упозивача абоіншої особиоригіналів письмовихабо електроннихдоказів,копії якихдодано дозаяви; 9)попередній (орієнтовний)розрахунок сумисудових витрат,які позивачпоніс іякі очікуєпонести узв`язку ізрозглядом справи; 10)підтвердження позивачапро те,що нимне поданоіншого позову(позовів)до цьогож відповідача(відповідачів)з тимсамим предметомта зтих самихпідстав. Якщопозовна заяваподається особою,звільненою відсплати судовогозбору відповіднодо закону,у нійзазначаються підставизвільнення позивачавід сплатисудового збору. Уразі пред`явленняпозову особою,якій закономнадано правозвертатися досуду вінтересах іншоїособи,в заявіповинні бутизазначені підставитакого звернення. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Відповідно дост.176ЦПК Україниціна позовувизначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна .Якщо визначенапозивачем цінапозову вочевидьне відповідаєдійсній вартостіспірного майнаабо намомент пред`явленняпозову встановититочну йогоціну неможливо,розмір судовогозбору попередньовизначає судз наступнимстягненням недоплаченогоабо зповерненням переплаченогосудового зборувідповідно доціни позову,встановленої судомпри вирішеннісправи. У разі збільшення розміру позовних вимог або зміни предмета позову несплачену суму судового збору належить сплатити до звернення в суд з відповідною заявою. У разі зменшення розміру позовних вимог питання про повернення суми судового збору вирішується відповідно до закону.
В порушення вказаної норми позивачкою не зазначено ціну наданого позову, склад та вартість спадщини у виді майнових прав.
Відповідно до ст. 177 ЦПК України у разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положеньстатті 43цього Кодексу. Допозовної заявидодаються документи,що підтверджуютьсплату судовогозбору увстановлених порядкуі розмірі,або документи,що підтверджуютьпідстави звільненнявід сплатисудового зборувідповідно дозакону. Позивачзобов`язаний додатидо позовноїзаяви всінаявні внього докази,що підтверджуютьобставини,на якихґрунтуються позовнівимоги (якщоподаються письмовічи електроннідокази позивачможе додатидо позовноїзаяви копіївідповідних доказів).
Надана позовна заява надійшла до суду через систему Електронний суд, однак, позивачкою не надано доказів на підтвердження направлення позовної заяви разом з доданими до неї документами відповідачу.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про фермерське господарство» відносини, пов`язані із створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюютьсяКонституцією України,Земельним кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.
Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону України «Про фермерське господарство» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
В позовній заяві позивачка зазначила свої вимоги щодо спадкування майнових прав ФГ «Віка», однак не зазначила склад таких прав щодо кожного спадкодавця, не сформулювала належним свої вимоги та не навела їх обґрунтування. Також не виклала всі обставини, якими обґрунтовує свої вимоги та не зазначила доказів на підтвердження таких обставин.
Так, позивачкою не подано доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_3 , перебування у шлюбі з ним на момент його смерті; зміни нею прізвища; родинних відносин з ОСОБА_2 ; своєчасного прийняття нею спадщини після обох спадкоємців; наявності спадкових справ; відсутності спадкоємців, що мають право на обов`язкову частку у спадщині; наявності спадкового майна (спадкових прав), його складу та вартості; документів, що підтверджують право спадкодавців на такі об`єкти (права).
До позову додано копію Статуту ФГ «Віка», з якого вбачається, що фермерське господарство є юридичною особою, має майно, відокремлене від майна членів, яке створюється шляхом внесків від кожного члена. Також у Статуті зазначено про наявність Установчого договору та про те, що головою за рішенням членів є ОСОБА_3
У розділі 11 Статуту зазначено, що спадкоємці Члена мають переважне право на вступ до фермерського господарства. У разі відмови спадкоємця Члена від вступу до фермерського господарства, такому спадкоємцю може бути виплачена вартість його частка майна, а також частина прибутку фермерського господарства за рік відкриття спадщини.
При цьому у Статуті членами фермерського господарства зазначені ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Разом з тим позивачкою не додано до позову ані витягу з ЄДРПОУ щодо ФГ «Віка», з якого можливо отримати актуальну інформацію про ФГ «Віка», його склад, керівництво, місцезнаходження тощо, не надано Установчого договору, інформації про зміни у Статуті після смерті його членів; не зазначено членів фермерського господарства в якості відповідачів чи третіх осіб у позові; не зазначені їх дані та адреси; не надано інформації про те, чи змінювався склад фермерського господарства після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Суд зазначає,що відповіднодо ст.81ЦПК України обов`язок доказування покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Однак, в порушення зазначеної норми до позовної заяви не додано клопотання про витребування спадкових справ з метою з`ясування кола спадкоємців після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , а встановлення такої інформації має беззаперечно важливе значення для вирішення наданої справи.
Суд звертає увагу на те, що в тексті позовної заяви зазначено, що позивачка має право на спадкування майнових прав власності фермерського господарства в порядку спадкування за заповітом й одночасно зазначає про спадкування обов`язкової частки у спадщині, а в прохальній частині заяви вона вказує про спадкування за законом.
За таких обставин, ОСОБА_1 необхідно конкретизувати підстави позовних вимог в частині порядку спадкування, в якому вона має право на спадщину після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , оскільки суд за принципом диспозитивності розглядає справи лише в межах заявлених позовних вимог і не має права визначати підстави позову на власний розсуд.
Крім того, відповідно до ч.4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачка при зверненні до суду сплатила судовий збір в розмірі 1 211 грн. 20 к. Однак, позовна заява містить дві вимоги, а саме щодо спадкування після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , отже позивачці необхідно сплатити судовий збір в повному обсязі відповідно до ставок Закону України «Про судовий збір».
Згідно до п.п.1 п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою - підприємцем справляється судовий збір - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року у розмірі 3 028 грн.
Таким чином позивачка має надати суду доказ на підтвердження сплати судового збору за подання до суду позовної заяви, яка містить дві вимоги - квитанцію у розмірі 2 422 грн. 40 к. на такий рахунок: отримувач: Миколаїв.ГУК/ тг м.Первомайськ/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат), номер рахунку UA658999980313111206000014474, код класифікації доходів бюджету 22030101.
Відповідно до ч.1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.2 ст. 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За даних обставин позовну заяву слід залишити без руху, а позивачці необхідно надати строк для виправлення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 175, 185, 260, 353 ЦПК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Віка» про визнання права на частку у спадковому майні залишити без руху.
Надати позивачці десять днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.
Роз`яснити позивачці, що у разі виконання вимог ухвали у встановлений строк, позовна заява буде вважатися поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивачка не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде визнана неподаною і повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею і оскарженню не підлягає.
СУДДЯ:
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2024 |
Оприлюднено | 01.05.2024 |
Номер документу | 118715156 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Маржина Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні