ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
30.04.2024 Справа №905/3/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., за участі секретаря судового засідання Ісмаілової М.Я. розглянувши у судовому засіданні матеріали справи
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Збут-Енерго Плюс", м.Харків
до відповідача: Комунального підприємства "Благоустрій", смт.Сартана, Маріупольський район, Донецька область
за участю третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі"
про стягнення 85443,89грн.
Представники:
від позивача (в режимі відеоконференції): не з`явився
від відповідача (в режимі відеоконференції): керівник Бондаревський Р.П.
від третьої особи (в режимі відеоконференції): адвокат Єжова А.О.
Суть справи:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Збут-Енерго Плюс", звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Комунального підприємства "Благоустрій" про стягнення заборгованості за електричну енергію в сумі 85443,89грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором на постачання електричної енергії споживачу №235/22-ЗП від 14.01.2022 в частині повної та своєчасної оплати спожитої у квітні-травні 2022 року електричної енергії.
Ухвалою від 18.01.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; визначено сторонам строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та доказів в обґрунтування своєї позиції.
02.02.2024 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (з додатками). У відзиві відповідач зазначає про те, що вимоги позивача, викладені в позовній заяві, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, не доведені належними доказами та не підлягають задоволенню за їх безпідставністю. Зокрема, згідно із запереченнями відповідача, заявлена позивачем заборгованість за квітень-травень 2022 року обрахована за послуги, які надані на тимчасово окуповану територію Сартанської селищної ТГ, тоді як з початком повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, відповідач, як і в цілому Сартанська селищна ВЦА, не здійснювали свої повноваження на території Сартанської селищної ТГ. Відповідач зазначив, що згідно наказу Мінреінтеграції України від 22.12.2022 №309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" всю територію Маріупольського району Донецької області з 05.03.2022 визнано тимчасово окупованою російською федерацією.
Ухвалою від 13.03.2024 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі"; справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 02.04.2024.
25.03.2024 через систему "Електронний суд" до суду від представника третьої особи Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі" надійшла заява, яка за своїм змістом містить викладення письмових пояснень по справі (з додатками).
01.04.2024 через систему "Електронний суд" до суду від представника позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання 02.04.2024 без участі представника позивача.
Ухвалою від 02.04.2024 підготовче засідання відкладено на 16.04.2024.
15.04.2024 через систему "Електронний суд" до суду від третьої особи надійшла заява про долучення документів, в тому числі обсягів спожитої (розподіленої) електричної енергії за КП "Благоустрій" за травень 2022 року.
Представник позивача у підготовчому засіданні 16.04.2024 підтримала позовні вимоги.
Представник третьої особи надала усні пояснення щодо поданих документів.
Представник відповідача зазначив, що позиція відповідача із запереченнями проти позовних вимог, викладена у відзиві на позовну заяву.
Додаткові пояснення, заяви чи клопотання у представників сторін та третьої особи відсутні. Заперечень щодо закриття підготовчого провадження та переходу до розгляду справи по суті представники сторін та третьої особи не висловили.
Ухвалою від 16.04.2024 за результатами підготовчого засідання закрито підготовче провадження та розгляд справи по суті призначено на 30.04.2024.
30.04.2024 через систему "Електронний суд" до суду від представника позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання 30.04.2024 без участі представника позивача.
У судовому засіданні 30.04.2024 представник відповідача заперечував проти позову, зазначаючи про їх безпідставність та необґрунтованість, у задоволені позову просив відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача підтримав позицію викладену у наданих суду письмових поясненнях.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України та наявність в матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
встановив:
14.01.2022 між Товариства з обмеженою відповідальністю "Збут-Енерго плюс" (далі - постачальник, позивач у справі) та Комунальним комерційним підприємством "Благоустрій " (далі - споживач, відповідач у справі) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №235/22-ЗП (далі - договір).
За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (пункт 2.1. договору).
Відповідно до пункту 3.1. договору початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком №1 до цього договору. Строк (термін) поставки товару: до 31.12.2022 року. Місце поставки (передачі) товару: згідно додатку №1 до цього договору.
Пунктом 5.4 договору встановлено, що розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
За приписами пункту 5.5 договору, розрахунки споживача за активну електричну енергію за цим договором здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок) постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спец рахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни. У випадку, якщо день оплати, встановлений у додатку №2 до цього договору припадає на небанківський день - споживач здійснює відповідну оплату наступного банківського дня, що слідує за обумовленим у додатку №2 до цього договору дню оплати.
Згідно з пунктом 5.6 договору, оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або протягом 10 (десяти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, оформленого споживачем.
За умовами пункту 5.7. договору, якщо споживач не здійснив оплату за цим договором у строки, передбачені комерційною пропозицією (додаток №2 до договору), постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ.
Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (пункт 6.1. договору).
Цей договір набирає чинності з дати його підписання та діє до 31 грудня 2022 року, яякщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобовязань за договором (пункт 13.2. договору).
До вказаного договору були підписані додатки: №1 «Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу», №2 «Комерційна пропозиція».
Згідно з умовами Комерційної пропозиції (додаток №2):
- розрахунок за спожиту електричну енергію здійснюється споживачем за розрахунковий період, який, становить календарний місяць. Оплата електричної енергії здійснюється споживачем за фактично відпущену електричну енергію відповідно показів засобів комерційного обліку за розрахунковий період. Рахунок на оплату спожитої електричної енергії надається споживачу до 10 числа місця, наступного за розрахунковим періодом. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, протягом 10 робочих днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії (пункт 5);
- споживач здійснює оплату полуг з розподілу електричної енергії через постачальника. Послуги з передачі електричної енергії сплачуються споживачем через постачальника (пункт 6);
- цей договір набирає чинності із дати його підписання і діє до 31.12.2022, а в частині взятих на себе зобовязань сторонами до повного його виконання (пункт 11);
- обсяги спожитої електричної енергії визначаються операторами системи розподілу відповідно до чинного законодавства (пункт 13).
23.08.2022 сторонами договору підписано додаткову угоду №1, згідно з якою зменшено суму договору на 1838903,96грн., внесені зміни до пункту 5.1. договору та до Комерційної пропозиції споживача. Комерційна пропозиція в новій редакції додається до додаткової угоди і є невід`ємною частиною договору. Інші умови договору залишаються незмінними та обов`язковими до виконання сторонами.
Згідно з пунктом 6 додаткової угоди, ця додаткова угода є невід`ємною частиною договору і набуває чинності з моменту її підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печатками сторін (у разі наявності).
Договір з додатковою угодою до нього №1 від 23.08.2022 та Комерційну пропозицію підписано представниками сторін та скріплено печатками юридичних осіб.
За твердженнями позивача, що у зв`язку з неналежним виконанням зобов`язань у споживача ККП «Благоустрій» утворилась заборгованість за квітень-травень 2022 року в загальній сумі 85443,89грн., а саме: за квітень 2022 в сумі 42023,20грн. згідно з актом прийому-передачі електричної енергії №1127 та за травень 2022 року в сумі 43420,69грн. згідно з актом прийому-передачі електричної енергії №1544. Акти прийому-передачі електричної енергії №1127 та №1544 додані до позовної заяви.
Акти підписані лише представником позивача. Представником споживача наведені акти не підписані.
На підтвердження направлення документів щодо кількості спожитої електроенергії споживачу, позивачем надано роздруківки з електронної пошти позивача, згідно з якими акти було направлено на офіційну електронну адресу відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1.
У заяві-приєднанні визначено, що оператором системи розподілу, з яким споживач уклав договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, є Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі».
На запит позивача, оператор системи розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» листом №67/5714-вих. від 21.04.2023 надав інформацію про обсяги спожитої відповідачем у квітні-травні 2022 року електричної енергії, які відображені постачальником в актах прийому-передачі електричної енергії за квітень-травень 2022 року.
Лист №67/5714-вих. від 21.04.2023 АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (з додатками) додано до позовної заяви. При цьому доказів того, що лист та додатки до нього підписано кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом керівника Департаменту з клієнтських операцій Шашацькою К.Г., матеріали справи не містять.
Згідно з доданою до листа інформацією щодо фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів які приєднані до електричних мереж або відносяться до території ліцензованої діяльності оператора системи розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (Додаток 4 та Додаток 5) фактичний обсяг споживання споживачем ККП «Благоустрій» (код ЄДРПОУ 44532732) електричної енергії за квітень 2022 року становить 6405 кВт*год. та за травень 2022 року - 6618 кВт*год.
На переконання позивача, відповідач встановлений договором обов`язок щодо оплати електричної енергії за квітень-травень 2022 року не виконав.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду про стягнення з ККП «Благоустрій» заборгованості за спожиту електроенергію за квітень та травеь 2022 року в сумі 85443,89грн.
У відзиві відповідач зазначає про те, що вимоги позивача, викладені в позовній заяві, не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, не доведені належними доказами та не підлягають задоволенню за їх безпідставністю.
Зокрема, згідно із запереченнями відповідача, заявлена позивачем заборгованість за квітень-травень 2022 року обрахована за послуги, які надані на тимчасово окуповану територію Сартанської селищної ТГ, оскільки з початком повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, відповідач, як і в цілому Сартанська селищна ВЦА, перестали здійснювали свої повноваження на території Сартанської селищної ТГ з вечора 24.02.2022.
05.03.2022 згідно з розпорядженням керівника Сартанської селищної військово-цивільної адміністрації №60/1 визначено тимчасовим місцем перебування Сартанської селищної ВЦА та юридичних осіб, в тому числі і відповідача, місто Запоріжжя. В подальшому згідно із розпорядженням керівника Сартанської селищної ВЦА №34/1 визначено нове тимчасове місце перебування Сартанської селищної ВЦА та окремих юридичних осіб, в тому числі і відповідача, а саме місто Дніпро. За вказаною адресою відповідач фактично знаходиться та продовжує виконувати свої повноваження з урахуванням обмежень та вимог воєнного стану.
Відповідач зазначає, що згідно наказу Мінреінтеграції України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією всю територію Маріупольського району Донецької області з 05.03.2022 визнано тимчасово окупованою російською федерацією, що унеможливлює факт існування та виконання представницьких функцій на цій території будь-яких державних органів, органів місцевого самоврядування та їх представників, юридичних органів, правоохоронних органів України, судів тощо.
На переконання відповідача, наявні форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), у вигляді військової агресії, що підтверджуються листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022.
Також відповідач вказав про те, що 06.01.2023 за заявою ККП «Благоустрій» про вчинення кримінального правопорушення щодо захвату адміністративних будівель та майна до ЄРДР внесені відомості про скоєння кримінального правопорушення за №12023052770000017.
Поряд з цим, відповідач вважає, що оскільки позивач був обізнаний про те, що територія Сартанської селищної ТГ наприкінці лютого 2022 року вже була окупована, тому ним було припинено постачання електричної енергії на цю територію, про що він згідно з умовами договору був зобов`язаний повідомити відповідача на офіційну електронну адресу, проте в порушення п.7.2. п.п.14 розділу 7 договору не повідомив відповідача про вказані обставини. На переконання відповідача не включення суми заборгованості за березень 2022 року, автоматично підтверджує факт не надання таких послуг з поставки електричної енергії на окуповану територію, починаючи вже з 01 березня 2022 року. Водночас за твердженнями відповідача, враховуючи факт наявності заборгованісті з оплати електричної енергії за лютий 2022 року, позивач мав правові підстави для розірвання договору.
Разом із цим на думку відповідача лист АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/5714-вих від 21.04.2023, яким визначено обсяг споживання електричної енергії, не є належним доказом підтвердження обсягів спожитої електричної енергії у квітні-травні 2022 року, у зв`язку з тим, що зазначені в листі показники не могли бути отримані на окупованій території. Акти прийому-передачі електричної енергії за квітень-травень 2022 року містять неузгоджені дані щодо кількості спожитої електроенергії, а також дані щодо послуг з розподілу.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі", у заяві від 25.03.2024 зазначає, що по споживачу Нікольського РЕМ Комунального підприємства «Благоустрій» відповідно договору за послуги з розподілу електричної енергії №38 від 13.11.2021, у зв`язку із відсутністю історичних даних за квітень-травень 2021 року, розрахунок обсягів за квітень-травень 2022 року було виконано за середньодобовим споживанням відповідно до п.8.6.11 Кодексу комерційного обліку без застосування коефіцієнта приросту/зниження споживання:
8.6.11. Середньодобовий обсяг споживання електричної енергії електроустановками споживача для цілей розрахунків визначається у кВт-год з округленням до чотирьох цифр після коми на основі фактичного споживання в аналогічному періоді попереднього року, розрахованого з урахуванням знятих фактичних або (у разі їх відсутності) оціночних показів лічильника та коефіцієнта приросту/зниження споживання (для індивідуальних побутових споживачів).
У разі відсутності відповідних історичних даних середньодобовий обсяг споживання розраховується на основаі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів, кількості днів між цими зчитуваннями при умові, що між датами зчитування цих показів не менше ніж 29 днів (без урахування днів, коли електроустановки споживача були відключені оператором системи).
Для непрацюючих лічильників визначення середньодобового обсягу споживання електричної енергії проводиться після відновлення роботи вузла обліку на основі двох найближчих до періоду розрахунку зчитаних та переданих фактичних показів лічильника при умові, що між датами зняття цих показів не менше ніж 28 днів (без урахування днів, коли електроустановки споживача були відключені оператором системи).
Згідно з інформацією фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів які приєднані до електричних мереж або відносяться до території ліцензованої діяльності оператора системи розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за КП «Благоустрій» за квітень 2022 року становить 6405 кВт*год. та за травень 2022 року - 6618 кВт*год.
Надаючи правову оцінку встановленим обставнам суд виходить з такого:
За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За змістом статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із статтею 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві) енергетичні ресурси, передбачені договором, а споживач зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання.
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання, які взяли сторони на себе при укладенні Договору, повинні виконуватися належним чином та відповідно до умов Договору та вимог цього Кодексу.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржники вважаються такими, що прострочили, якщо вони не приступили до виконання зобов`язання або не виконали його у строк, встановлений договором або законом (частина 1 статті 612 Цивільного кодексу України).
Статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до частин другої, четвертої, дев`ятої статті 72 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за відповідним договором постачання електричної енергії споживачу, укладеним відповідно до правил роздрібного ринку. Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону. Відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками. Правила роздрібного ринку оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Регулятора та електропостачальників. Споживач сплачує за поставлену йому електричну енергію та надані послуги згідно з умовами договорів, укладених відповідно до правил роздрібного ринку.
Згідно з частиною другою статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 57 Закону України "Про ринок електричної енергії" електропостачальники мають право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ).
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ визначено, що договір про постачання електричної енергії споживачу - це домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами.
Відповідно до пункту 3.1.1 ПРРЕЕ постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії". Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються у встановленому законодавством порядку.
Пункт 3.1.6 ПРРЕЕ встановлює, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо:
1) об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку;
2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи;
3) споживач є стороною діючих договорів: про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок; про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії"; про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач;
4) за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії;
5) відсутній факт припинення/призупинення постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у випадках, передбачених законодавством у сфері енергетики;
6) відсутня прострочена заборгованість за договорами про постачання електричної енергії або про надання послуг системи розподілу/передачі.
Згідно з пунктом 3.1.7 ПРРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.
За умовами пункту 3.1.8 ПРРЕЕ договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.
Відповідно до пункту 3.2.6 ПРРЕЕ укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання.
Форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору (пункт 4.8 ПРРЕЕ)).
Згідно з пунктом 4.13 ПРРЕЕ для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Відповідно до пунктів 4.21, 4.29 ПРРЕЕ оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу. Порядок оплати споживачем послуг оператора системи та послуг постачальника послуг комерційного обліку мають відповідати порядку розрахунків, визначеному в укладеному договорі про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору).
Пунктом 4.3 ПРРЕЕ визначено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Згідно з положеннями п. 5.2.1. Правил електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів та на всі види забезпечення виконання зобов`язань споживачем щодо оплати договірних обсягів споживання електричної енергії у формі і видах, передбачених законодавством України.
Судом встановлено, що відповідач приєднався до умов договору шляхом підписання заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Пунктом 5.6 договору визначено, що оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або протягом 10 (десяти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, оформленого споживачем.
Згідно з умовами Комерційної пропозиції рахунок на оплату спожитої електричної енергії надається споживачу до 10 числа місця, наступного за розрахунковим періодом. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, протягом 10 робочих днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії (пункт 5).
За твердженнями позивача акти №1127 та №1544 прийому-передачі електричної енергії за квітень-травень 2022 року були направлені на електронну адресу відповідача, що останнім не заперечуються.
Відповідач не підписав акти приймання передачі електричної енергії та не здійснив їх оплату.
Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, оскільки з березня 2022 року електрична енергії відповідачем не споживалась через знаходження об`єктів споживання за договором на тимчасово окупованій рф території України.
Суд враховує, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" Наказом №309 від 22.12.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року", зареєстрований Міністерством юстиції України 25 квітня 2022 року №453/37789 (зі змінами).
Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією вбачається, що вся територія Маріупольського району Донецької області тимчасово окупована з 05.03.2022 та станом на теперішній час окупація не завершена.
Як встановлено судом та зазначено вище з початком повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, відповідач, як і в цілому Сартанська селищна ВЦА, перестали здійснювали свої повноваження на території Сартанської селищної ТГ.
За поясненнями представника відповідача, за вказаних обставин КП Благоустрій» був позбавлений можливості своєчасно повідомити позивача про те, що після 24.02.2022 року відповідач не споживає електроенергію, дільниці, які обслуговуються за договором про постачання електричної енергії споживачу №235/22-ЗП від 14.01.2022 знаходяться на тимчасово окупованій території та не контролюються підприємством, господарська діяльність на цій території не ведеться.
05.03.2022 згідно з розпорядженням керівника Сартанської селищної ВЦА №60/1 визначено тимчасовим місцем перебування Сартанської селищної ВЦА та юридичних осіб, в тому числі і відповідача, місто Запоріжжя. В подальшому згідно із розпорядженням керівника Сартанської ВЦА №34/1 від 07.03.2023 визначено нове тимчасове місце перебування Сартанської селищної ВЦА та окремих юридичних осіб, в тому числі і відповідача, а саме місто Дніпро.
Суд зазначає, що пунктом 8.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. за №311 передбачено, що ППКО (у ролі ОЗД) повинен у межах регламентів, встановлених АКО, провести збір (або забезпечити прийом) результатів вимірювання та даних про стан з лічильників для всіх ТКО, за які він несе відповідальність, та передати їх ППКО (у ролі ОДКО). Покази лічильників для кожної ТКО за період інтеграції мають зчитуватися АС ППКО зі всіма цифрами після коми. Покази лічильників в індивідуальних побутових та малих непобутових споживачів мають зчитуватися в цілих кВт.год. Жодна із заінтересованих сторін не має права обмежувати доступ (технічну можливість доступу) ППКО (у ролі ОЗД) у межах його відповідальності до вузлів обліку (зокрема апаратних інтерфейсів та/або каналів зв`язку) для регулярного зчитування даних з лічильників.
Відповідно до пункту 8.6.1 Кодексу зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору.
Так, на даний час саме оператори системи розподілу забезпечують комерційний облік електроенергії, тобто визначають обсяги відпущеної електричної енергії за розрахунковий період для кожного споживача.
Таким чином, оператор системи розподілу надає електропостачальнику дані щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами, а електропостачальник, у свою чергу, на підставі отриманих від ОСР даних щодо обсягів споживання електричної енергії здійснює нарахування грошових коштів до сплати за спожиту електричну енергію.
В обґрунтування підтвердження обсягів споживання електроенергії відповідачем у заявленому розмірі позивачем до позовної заяви надано лист №67/5714-вих. від 21.04.2023 АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (оператор системи розподілу) щодо обсягів споживання ККП «Благоустрій» електричної енергії у спірний період.
При цьому доказів того, що лист та додатки до нього підписано кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом керівника Департаменту з клієнтських операцій Шашацькою К.Г., матеріали справи не містять.
З метою врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану наказом Міністерства енергетики України №148 від 13.04.2022 затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану.
Підпунктом 2 пункту 9 цього Положення встановлені особливості визначення обсягів споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, зокрема:
з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення);
приймаються рівними нулю за період(и) відсутності електропостачання тривалістю більше ніж 24 години в розрахунковому періоді для споживачів, об`єкти яких заживлені від певного вузла/району/області електричних мереж оператора системи, з яких був відсутній відпуск електричної енергії споживачам;
приймаються рівними нулю - з дня пошкодження/руйнування електроустановки споживача до непридатного для споживання стану відповідно до підтвердженої оператором системи або Держенергонаглядом заяви споживача;
у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.
Коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми, як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці за наявними у оператора системи фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи.
У постанові від 26.03.2024 у cправі № 910/6757/23 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду зазначив про те, що Верховний Суд у постанові від 20.02.2024 у справі №905/644/22 в контексті застосування підпунктів 1, 2 пункту 9 Положення №148 до спірних правовідносин сформулював такі правові висновки:
"Обов`язковою передумовою для правильного визначення постачальником обсягів споживання електричної енергії будь-якими категоріями споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, є застосування коефіцієнта приросту/зниження споживання, розрахованого для відповідного періоду електроспоживання та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснює розподіл електричної енергії відповідному споживачу.
Таким чином, оператору системи розподілу належать повноваження щодо розрахунку коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи розподілу, який (оператор) має здійснювати зазначений розрахунок за наявними фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим.
При цьому визначення обсягів споживання електричної енергії на об`єктах таких споживачів із застосуванням відповідного коефіцієнта має відбуватися саме за даними (показниками) їх середньодобового, а не середньомісячного споживання в аналогічному періоді попереднього року, що об`єктивно може бути зумовлено непостійністю електропостачання в звітний період з причин знеструмлення або відключення електроустановок споживачів у зв`язку з пошкодженням чи руйнуванням об`єктів енергетичної інфраструктури (електричні станції, трансформаторні підстанції, лінії та вузли електромереж тощо) внаслідок ведення бойових дій під час воєнного стану.
Водночас норми підпунктів 1, 2 пункту 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148, на відміну від пункту 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, зобов`язують електропостачальника застосовувати коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії для всіх категорій споживачів, а не лише для індивідуальних побутових споживачів.
Таким чином, незастосування електропостачальником в умовах воєнного стану коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії при розрахунку обсягів електроспоживання призведе до неправильного розрахунку вартості фактично спожитої електричної енергії, а тому незалежно від причин нездійснення розрахунку відповідного коефіцієнта не може бути достатньою підставою для покладання на споживача обов`язку оплатити поставлену електроенергію лише за даними її середньодобового споживання в аналогічному періоді попереднього року, як це допускається пунктами 8.6.9, 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, оскільки викладене в підпункті 1 пункту 9 зазначеного Положення застереження виключає поширення норм цього Кодексу щодо такого майна, як об`єкти (електроустановки) споживачів, розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях".
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі", у заяві від 25.03.2024 зазначає, що по споживачу Нікольського РЕМ Комунального підприємства «Благоустрій» відповідно договору за послуги з розподілу електричної енергії №38 від 13.11.2021, у зв`язку із відсутністю історичних даних за квітень-травень 2021 року, розрахунок обсягів за квітень-травень 2022 року було виконано за середньодобовим споживанням відповідно до п.8.6.11 Кодексу комерційного обліку без застосування коефіцієнта приросту/зниження споживання.
Отже, позивачем проведено розрахунок спожитої відповідачем електричної за квітень-травень 2022 року на підставі даних наданих оператором системи розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» визначених за середньодобовим споживанням відповідно до п.8.6.11 Кодексу комерційного обліку без застосування коефіцієнта приросту/зниження споживання.
Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, письмові пояснення третьої особи щодо проведення розрахунку обсягів за квітень-травень 2022 року без застосування коефіцієнта приросту/зниження споживання, позивачем не доведено споживання відповідачем електричної енергії за період травень-травень 2022 року в обсягах, відображених постачальником в актах приймання-передачі електричної енергії на суму 85443,89грн.
Враховуючи викладене, з огляду на підпункт 2 пункту 9 Положення у даному випадку відсутні правові підстави для стягнення з відповідача заборгованості за надання послуг із постачання електричної енергії за квітень-травень 2022 року.
Вказане узгоджується з правовою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, викладеною у постанові від 26.03.2024 у cправі № 910/6757/23.
Також суд враховує, що згідно наказу Мінреінтеграції України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією всю територію Маріупольського району Донецької області з 05.03.2022 визнано тимчасово окупованою російською федерацією, що унеможливлює факт існування та виконання представницьких функцій на цій території будь-яких державних органів, органів місцевого самоврядування та їх представників, юридичних органів, правоохоронних органів України, судів тощо.
У зв`язку з окупацією Сартанської селищної ради Маріупольського району Донецької області та її території, розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації смт.Сартана від 05.03.2022 №60/1 тимчасовим місцем перебування Сартанської ВЦА та її структурних підрозділів зі статусом юридичних осіб з 05.03.2022 визначено місто Запоріжжя.
Наведеним підтверджується, що об`єкти для нарахування плати за споживання електричної енергії за договором на постачання електричної енергії споживачу №235/22-ЗП від 14.01.2022 відповідачем у спірний період не використовувались.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позову.
Розподіл судових витрат:
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, відповідно до статті 129 ГПК України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 3, 4, 12, 13, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 236-238, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Збут-Енерго Плюс" до відповідача Комунального підприємства "Благоустрій" про стягнення заборгованості за електричну енергію в сумі 85443,89грн. відмовити.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
У судовому засіданні 30.04.2024 проголошено вступну та резоливну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 30.04.2024.
Суддя М.О. Лейба
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2024 |
Оприлюднено | 02.05.2024 |
Номер документу | 118718030 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лейба Максим Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні