Справа№938/171/24
Провадження № 2-о/938/10/24
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
25 квітня 2024 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі:
головуючого-судді Джуса Р.В.,
присяжних Дятчук В.В.,
Гайдащук Г.В.,
за участю секретаря судового засідання Мартищук Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу
за заявою ОСОБА_1 ,
заінтересована особа №1: ОСОБА_2 (особа, стосовно якої вирішується питанні про визнання її недієздатною),
заінтересована особа №2: Виконавчий комітет Верховинської селищної ради Верховинського району Івано-Франківської області (орган опіки і піклування),
про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення заявника опікуном,
за участю:
представника заявника: адвоката Черненкова Д.В.;
представника заінтересованої особи №1: адвоката Юрчук С.В.;
представника заінтересованої особи №2: Семенюк М.В.;
в с т а н о в и в :
заявник ОСОБА_1 звернувся до Верховинського районного суду із заявою в порядку окремого провадження, про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою з інвалідністю І групи з дитинства, недієздатним та призначення його опікуном над недієздатною особою.
В заяві покликається на те, що він ОСОБА_1 , являється племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою з інвалідністю І групи з дитинства, внаслідок психічного розладу. Зокрема звертає увагу на те, що ОСОБА_2 має розумову відсталість тяжкого ступеня внаслідок хвороби Дауна з повною соціальною дезадаптацією, у зв`язку з чим, обмежений: до самообслуговування, здатності до самостійного пересування; здатності до орієнтації, здатності контролювати свою поведінку, що унеможливлює його існування безпостійного догляду. Відповідно до довідки №16 від 30.01.2024, виданої КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» Верховинської селищної ради ОСОБА_2 має діагноз F72 (розумова відсталість тяжкого ступеня) та перебуває на Д - обліку.Таким чином, ОСОБА_2 , потребує постійної сторонньої допомоги і контролю оскільки внаслідок наявного психічного захворювання він не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, отже за такою особою необхідна постійна опіка.
Ухвалою суду від 06.03.2024 відкрито провадження у даній справі в порядку окремого провадження та призначено розгляд справи у судовому засіданні на 28.03.2024.
Ухвалою суду від 28.03.2024, залучено до участі у справі, для забезпечення захисту прав та інтересів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (особа, стосовно якої вирішується питанні про визнання її недієздатною), який є особою з інвалідністю І групи з дитинства, при розгляді цивільної справи, захисника, а також витребувано від КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» медичну картку амбулаторного хворого (психіатричного кабінету) на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відкладено розгляд справи на 25.04.2024.
Окрім того, представник заявника - адвокат ЧерненковД.В., 27.03.2024 подав клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с.Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області, РНОКПП2119426897, який проживає та зареєстрований за адресом: АДРЕСА_1 .
На вирішення експертизи просить поставити наступні питання:
- чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , якими-небудь психічними розладами? Якщо так, то якими?
- чи впливають ці розлади істотно на здатність ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
- чи може ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , з`являтися в судові засідання та давати пояснення по суті справи?
В судовому засіданні 25.04.2024 представник заявника, клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи від 27.03.2024, підтримав, просив його задовільнити, з підстав, що наведені у клопотанні.
Адвокат особи, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною - ОСОБА_3 в судовому засіданні, проти призначення судово-психіатричної експертизи ОСОБА_2 , не заперечила. Вказала, що дійсно ОСОБА_2 , є особою з інвалідністю І групи з дитинства, внаслідок психічного розладу, що підтверджується медичною документацією.
Представник заінтересованої особи Виконавчого комітету Верховинської селищної ради Верховинського району Івано-Франківської області (орган опіки і піклування), в судовому засіданні не заперечила щодо призначення експертизи.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши думку учасників справи, суд, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ч.1 ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно ч.1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. Крім того, відповідно до ч.1 ст.299 ЦПК України питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Частиною 1 статті 103 ЦПК України передбачено, що суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
У матеріалах справи наявна копія довідки КНП «Верховинська багатопрофільна лікарня» від 30.01.2024 №16 згідно якої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має діагноз F72 та перебуває на "Д" обліку з 18.09.2012.
Згідно медичної амбулаторної картки № НОМЕР_2 Верховинської райполіклініки (на даний час: Комунальне некомерційне підприємство "Верховинська багатопрофільна лікарня" Верховинської селищної ради) хворого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що він є інвалідом І групи з дитинства, перебуває на обліку у психіатричному кабінеті. За результатами проведеного 31.10.2023 огляду лікарем психіатром, встановлено діагноз ОСОБА_2 - розумова відсталість важкого ступеня, внаслідок хвороби Дауна, з повною соціально-трудовою дезадаптацією, внаслідок чого потрібний постійний сторонній догляд та нагляд.
Оскільки єдиною підставою для визнання фізичної особи недієздатною є такий стійкий і хронічний психічний розлад, за якого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що має бути підтверджено висновком судово-психіатричної експертизи, суд вважає за необхідне призначити по даній справі судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст.252 ЦПК України встановлено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Згідно п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
За таких обставин провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст. 103, 104, 105, 252, 253, 258-261, 298, 299, 353,354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
1. Призначити в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: ОСОБА_2 (особа, стосовно якої вирішується питанні про визнання її недієздатною), Виконавчого комітету Верховинської селищної ради Верховинського району Івано-Франківської області (орган опіки і піклування), про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення заявника опікуном, судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , на вирішення якої поставити такі питання :
- чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , якими-небудь психічними розладами? Якщо так, то якими?
- чи впливають ці розлади істотно на здатність ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
- чи може ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , з`являтися в судові засідання та давати пояснення по суті справи?
- чи потребує ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , стороннього догляду та опіки?
2.Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Івано-Франківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії, Міністерства охорони здоров`я України» (адреса: 76014, м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 15; e-mail: ifsudexp@gmail.com, код ЄДРПОУ: 44928042).
3. Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок або відмову експертів без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
4. Для проведення експертизи надати експертам: матеріали цивільної справи №938/171/24 (провадження №2-о/938/10/24); медичну документацію на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , надану суду.
5. Зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (адреса проживання: АДРЕСА_2 ) забезпечити явку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для проведення експертизи до Івано-Франківської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (76011, м.Івано-Франківськ, вул.Медична, 15) у визначений експертом день та час.
6. Судові витрати за проведення судово-психіатричної експертизи відповідно до ч.10 ст.139 ЦПК України, відносяться на рахунок держави.
7. Провадження в наданій справі зупинити на час проведення судово-психіатричної експертизи, до отримання висновку експерта.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, однак може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено 30.04.2024
Суддя Роман ДЖУС
Присяжні Віра ДЯТЧУК
Галина ГАЙДАЩУК
Суд | Верховинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2024 |
Оприлюднено | 02.05.2024 |
Номер документу | 118732597 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
Джус Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні