ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"01" травня 2024 р. Справа № 911/1085/24
Суддя Бацуца В. М. розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Мануфактурний двір (08351, вул. Вітчизняна, 2А, м. Рогозів, Бориспільський р-н, Київська обл.)
до Акціонерного товариства Сенс Банк (03150, вул. Велика Васильківська, 100, м. Київ,)
про витребування майна з чужого незаконного володіння
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ТОВ Мануфактурний двір звернулось в Господарський суд Київської області із позовом до АТ Сенс Банк про: 1) витребування з чужого незаконного володіння нерухомого майна, а саме будівлі швейної фабрики, загальною площею 2690, 09 кв. м., що знаходиться за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Рогозів, вул. Вітчизняна, 2а та земельної ділянки, призначеної для розміщення швейної фабрики, кадастровий номер якої 3220886401:01:013:0008, загальною площею 1,3893 га, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Рогозів; 2) припинення права власності на нерухоме майно, а саме будівлі швейної фабрики, загальною площею 2690, 09 кв. м., що знаходиться за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Рогозів, вул. Вітчизняна, 2а та земельної ділянки, призначеної для розміщення швейної фабрики, кадастровий номер якої 3220886401:01:013:0008, загальною площею 1,3893 га, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Рогозів.
Вказана позовна заява не може бути прийнята до розгляду з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують:
1) відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів;
2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 172 цього ж кодексу передбачено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
2. Такий самий обов`язок покладається на позивача у разі залучення судом до участі у справі іншого відповідача, заміни неналежного відповідача, залучення або вступу у справу третьої особи.
До вказаної позовної заяви не додано жодних належних та допустимих доказів, що підтверджували б відправлення позивачем відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.
При цьому, суд, вважає за необідне зазначити, відповідно до акту № 07-13/86/2024 від 25.04.2024 р. відділу автоматизованого документообігу та обробки внутрівідомчої службової кореспонденції (Канцелярія), що під час розкриття конверта надісланого Товариством з обмеженою відповідальністю Мануфактурний двір встановлена відсутність документів вказаних в додатках до позовної заяви, а саме: доказів направлення позовної заяви сторонам які беруть участь у справі..
Згідно з п.п. 1) п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" розмір ставки судового збору із позовних заяв майнового характеру, що подаються до господарського суду, становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 цього ж закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 3 ст. 6 цього ж закону передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
За подання позовної заяви про розірвання шлюбу з одночасним поділом майна судовий збір справляється за розірвання шлюбу і за поділ майна.
Як вбачається із матеріалів справи, вищезазначена позовна заява містить 2 (дві) майнові вимоги вимоги про витребування з чужого незаконного володіння нерухомого майна, а саме будівлі швейної фабрики, загальною площею 2690, 09 кв. м., що знаходиться за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Рогозів, вул. Вітчизняна, 2а та земельної ділянки, призначеної для розміщення швейної фабрики, кадастровий номер якої 3220886401:01:013:0008, загальною площею 1,3893 га, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Рогозів та припинення права власності на нерухоме майно, а саме будівлі швейної фабрики, загальною площею 2690, 09 кв. м., що знаходиться за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Рогозів, вул. Вітчизняна, 2а та земельної ділянки, призначеної для розміщення швейної фабрики, кадастровий номер якої 3220886401:01:013:0008, загальною площею 1,3893 га, що розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Рогозів зазначені у 3 (третьому) пункті прохальної частини позовної заяви.
Відповідно до п. 2) ч. 1 ст. 163 Господарського процесуального кодексу України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна;
Як вбачається із матеріалів справи, а саме із Іпотечного Договору № 02-10/342 укладеного між Акціонерним-комерційним банком соціального розвитку «УКРСОЦБАНК» та Товариством з обмеженою відповідальністю Мануфактурний двір, що був доданий до позовної заяви, вартість будівлі швейної фабрики, загальною площею 2 690, 09 кв. м., становить 4 609 850, 00 грн, вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3220886401:01:013:0008 площею 1, 3893 га, становить 1 990 500, 00 грн.
До вказаної позовної заяви не додано жодних належних та допустимих доказів, що підтверджували б сплату позивачем судового збору у встановлених порядку і розмірі (99 005, 25 грн), оскільки предметом позову є 2 (дві) окремі вищевказані вимоги майнового характеру. Таких доказів не зазначено і в переліку додатку до позовної заяви.
У своїй позовній заяві позивач просить суд звільнити від сплати судового збору за подання позовної заяви про витребування майна з чужого незаконного володіння.
У вищезазначеному клопотанні позивач зазначає, що дохід компанії за попередній рік становить 1 846 ,53 грн, і відповідно розмір судового збору у даній справі становить більше ніж 5% річного доходу компанії, а тому позивач не має можливості здійснити оплату судового збору за подання позовної заяви, на підтвердження чого позивачем було надано суду засвідчену належним чином копію фінансової звітності мікропідприємства за 2023 р., тощо.
Відповідно до ст. 8 Закону України „Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
2. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У зв`язку із тим, що позивачем у своїй позовній заяві не зазначено обставин, що можуть бути підставою для звільнення від сплати судового збору, передбаченої пунктами 1), 2), 3) ч. 1 ст. 8 Закону України „Про судовий збір, що до вказаної позовної заяви не додано усіх достатніх належних та допустимих доказів, що підтверджували б викладені у позовній заяві обставини в частині звільнення від сплати судового збору, його майновий стан, суд дійшов висновку про залишення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви без задоволення.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що положення п. 1) ч. 1 ст. 8 Закону України „Про судовий збір стосується позивачів фізичних осіб, а не юридичних осіб.
Згідно з ст. 6 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України, що введена в дію з 18.10.2023 р.) у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
2. Позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до господарського суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
3. Визначення судді або колегії суддів (судді-доповідача) для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою у порядку, визначеному цим Кодексом (автоматизований розподіл справ).
4. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
5. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Якщо реєстрація електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суперечить релігійним переконанням особи, яка зобов`язана його зареєструвати відповідно до цієї частини, передбачені цим Кодексом процесуальні наслідки звернення до суду такою особою без реєстрації електронного кабінету у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду не застосовуються за умови, що особа заявила про такі обставини одночасно із поданням відповідного документа шляхом подання окремої обґрунтованої письмової заяви.
7. Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
В умовах воєнного чи надзвичайного стану у разі знеструмлення електромережі суду чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, суд може вручати особі, яка зареєструвала електронний кабінет, будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, у паперовій формі.
8. Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Особливості використання електронного підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Якщо цим Кодексом встановлено вимогу зазначення у змісті процесуального документа відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету, особа, яка подає до суду відповідний процесуальний документ в електронній формі через електронний кабінет, звільняється від обов`язку зазначення відповідних відомостей.
9. Суд проводить розгляд судової справи за матеріалами у формах, визначених Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
10. Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції, або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги.
11. Несанкціоноване втручання в роботу Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та в автоматизований розподіл справ між суддями тягне за собою відповідальність, установлену законом.
12. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система підлягає захисту із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
13. Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положення, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), розробляються Державною судовою адміністрацією України та затверджуються Вищою радою правосуддя після консультацій з Радою суддів України.
Як вбачається із змісту позовної заяви і доданих до неї матеріалів та згідно відомостей з Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю Мануфактурний двір станом на 20.04.2024 р. та на даний момент не зареєстрував електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, що не відповідає вимогам ст. 6 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
У разі надходження до суду справи, що підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, після закриття провадження Верховним Судом чи судом апеляційної інстанції в порядку цивільного чи адміністративного судочинства, суд перевіряє наявність підстав для залишення позовної заяви без руху відповідно до вимог господарського процесуального закону, чинного на дату подання позовної заяви.
2. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.
За таких обставин зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з вказаних підстав.
При цьому, суд звертає увагу, що позивачу для дотримання вимог ч. 3 ст. 162, ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України при поданні даної позовної заяви необхідно надати суду докази, що підтверджують надсилання відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів, сплатити судовий збір у встановленому порядку та у розмірі 99 005, 25 грн і надати суду відповідні докази, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі, а також для дотримання вимог ст. 6, 174 Господарського процесуального кодексу України при поданні даної позовної заяви необхідно зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 6, 162-164, 171, 172, 174, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Відмовити у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Мануфактурний двір про звільнення від сплати судового збору, викладене у позовній заяві б/н від 19.04.2024 р.
2.Залишити позовну заяву б/н від 19.04.2024 р. (вх. № 598/24 від 25.04.2024 р.) Товариства з обмеженою відповідальністю Мануфактурний двір до Акціонерного товариства Сенс Банк про витребування майна з чужого незаконного володіння без руху.
3.Повідомити Товариство з обмеженою відповідальністю Мануфактурний двір про виявлені зазначені в ухвалі недоліки при поданні даної позовної заяви та встановити йому строк для їх усунення, а саме для дотримання вимог ч. 3 ст. 162 , ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України надати суду докази, що підтверджують надсилання відповідачеві копії позовної заяви та доданих до неї документів, сплатити судовий збір у встановленому порядку та у розмірі 99 005, 25 грн і надати суду відповідні докази, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі, реєстрації електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі і повідомлення суду про таку реєстрацію, сім днів з дня вручення даної ухвали суду.
4.Попередити Товариство з обмеженою відповідальністю Мануфактурний двір про те, що згідно з ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
5.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя В.М.Бацуца
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 01.05.2024 |
Оприлюднено | 02.05.2024 |
Номер документу | 118753103 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Бацуца В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні