Справа №760/1588/22 2/760/4445/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2024 року м. Київ
Солом`янський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Ішуніної Л. М.
за участю секретаря судового засідання Отруби В. В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a>, про визнання трудових відносин припиненими,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Солом`янського районного суду м. Києва перебуває позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a>, про визнання трудових відносин припиненими.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 січня 2022 року для розгляду зазначеної позовної заяви визначено головуючого суддю Ішуніну Л. М.
Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 31 січня 2022 року вищевказану позовну заву було залишено без руху.
На виконання зазначеної ухвали 01 листопада 2022 року позивачем надано до суду позовну заяву в новій редакції та належним чином засвідчену копію протоколу № 1/2022 позачергових зборів Товариства з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a> від 11 січня 2022 року.
Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 02 листопада 2022 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, та надано відповідачу в порядку статті 178 ЦПК України 15-денний строк для подання відзиву з викладенням заперечення проти позову.
27 березня 2023 року ухвалою суду зупинено провадження у справі 760/1588/22 (провадження № 2/760/3705/23) за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a>, про визнання трудових відносин припиненими до закінчення розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 448/362/22 та справи № 127/27466/20.
Шляхом моніторингу Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що 14 червня 2023 року та 06 вересня 2023 року Великою Палатою Верховного Суду закінчено розгляд справ № 448/362/22 та № 127/27466/20.
Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 13 лютого 2024 року відновлено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a>, про визнання трудових відносин припиненими
Оскільки розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, сторони в судове засідання не викликались.
З огляду на те, що сторони в судове засідання не викликались, відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків
Статтею 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Предметом зазначеного позову є визнання припиненими трудових відносин між директором та Товариством, керівником якого він є.
Так, Конституційний Суд України у Рішенні від 12 січня 2010 року №1-рп/2010 у справі за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародний фінансово-правовий консалтинг» про офіційне тлумачення частини третьої статті 99 ЦКУ у попередній редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України від 13 травня 2014 року №1255-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів» зазначив, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об`єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а саме корпоративних правовідносин, що виникають між товариством та особами, яким довірено повноваження з управління ним.
Частиною першою статті 167 ГК України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Кодекс законів про працю України регулює усі трудові відносини, які виникають між працівниками та юридичними особами. Проте, положення даних законів не врегульовують відносини виконавчого органу товариства та засновників, які врегульовані статтею 99 ЦК України.
Статтею 99 ЦК України встановлено правила, відповідно до яких: загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад; виконавчий орган товариства може складатися з однієї або кількох осіб; повноваження члена виконавчого органу можуть бути у будь-який час припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень; назвою виконавчого органу товариства відповідно до установчих документів або закону може бути «правління», «дирекція» тощо.
Припинення повноважень члена виконавчого органу товариства за своєю правовою природою, предметом регулювання правовідносин і правовими наслідками відрізняється від звільнення працівника з роботи (тобто розірвання з ним трудового договору) на підставі положень КЗпП України. Саме тому можливість уповноваженого органу товариства припинити повноваження члена виконавчого органу міститься не в приписах КЗпП України, а у статті 99 ЦК України, тобто не є предметом регулювання трудового права.
Реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, звільнення, відкликання членів виконавчого органу стосується також наділення їх повноваженнями на управління товариством або позбавлення таких повноважень на управління товариством. Хоч такі рішення уповноваженого на це органу можуть мати наслідки і в межах трудових правовідносин, але визначальними за таких обставин є корпоративні правовідносини.
Така форма захисту є специфічною дією носіїв корпоративних прав у відносинах з особою, якій вони довірили здійснювати управління товариством, і не може розглядатися в площині трудового права.
Таким чином, норми трудового законодавства не розповсюджуються на спори між виконавчими органами товариства та самими товариствами, а є корпоративними, отже повинні розглядатися в порядку господарського судочинства.
Юрисдикція справ, що виникають між господарським товариством та керівником або членом його виконавчого органу має вирішуватися у порядку господарського судочинства.
Правова позиція щодо підсудності спору про звільнення керівника товариства в порядку господарського судочинства викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 14 червня 2023 року у справі № 448/362/22, від 23 лютого 2021 року у справі № 753/17776/19, від 30 січня 2019 року у справі №145/1885/15-ц, від 19 лютого 2020 року по справі №145/166/18, від 10 квітня 2019 року у справі №510/456/17.
Таким чином, справи, що пов`язані зі спорами про звільнення керівника товариства розглядаються у порядку господарського судочинства.
Судом, при вивченні матеріалів справи було встановлено, що позивача ОСОБА_1 , 15 червня 2019 року на підставі наказу Товариства з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a> № 03, прийнятого на підставі заяви про прийняття на роботу, протоколу зборів учасників ТОВ «Гайтан» № 2 від 13 червня 2019 року, призначено на посаду директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a>.
Відтак, судом встановлено, що позивач перебуває на посаді директора у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a> та є членом виконавчого органу Товариства.
У пункті 3 частини першої статті 20 ГПК України передбачено, що? ? господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Отже, як позивачами, так і відповідачами у спорах, на які поширюється юрисдикція господарських судів, можуть бути, у тому числі, й фізичні особи, які не є підприємцями (якщо законом прямо не передбачено винятку з цього правила), а визначений у статті 20 ГПК України перелік справ (спорів), які належать до юрисдикції господарських судів, не є вичерпним.
Враховуючи викладене, судом встановлено, що позивач перебуває на посаді директора у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a> та є членом виконавчого органу Товариства, тому спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, у зв`язку з тим, що позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до частини першої статті 256 ЦПК України якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
На виконання зазначених вимог, суд роз`яснює позивачу право на звернення з цими вимогами до відповідного господарського суду, оскільки їх розгляд віднесено до юрисдикції господарських судів.
Керуючись статтями 19, 255, 256, 260, 353-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Супорт Мастермайнд»</a>, про визнання трудових відносин припиненими.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Л. М. Ішуніна
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2024 |
Оприлюднено | 06.05.2024 |
Номер документу | 118758231 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Ішуніна Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні