Справа № 185/11565/23
Провадження № 2/185/397/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
25 квітня 2024 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Головіна В.О., за участю секретаря судового засідання Преображенської К.О., розглянувши у відкритому, підготовчому судовому засіданні в м.Павлограді Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Донецької міської ради, третя особа: Лиманська державна нотаріальна контора Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом
В С Т А Н О В И В
Позивачі звернулися до суду з позовом до Донецької міської ради, третя особа: Лиманська державна нотаріальна контора Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом у якому просять суд -
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) право власності на 1/2 частину трикімнатної квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (дев`ять), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) право власності на 1/2 частину трикімнатної квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (дев`ять), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) право власності на 13,5/100 часток житлового будинку з відповідною часткою господарсько-побутових будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 (три), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) право власності на 13.5/100 часток житлового будинку з відповідною часткою господарсько-побутових будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 (три), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що ОСОБА_3 є їх матерію, вона померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, яке в досудовому порядку вони не мають можливості належним чином оформити і тому змушені звернутися до суду.
Від позивачів надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі в судовому засіданні.
Відповідач та третя особа на виклик суду не відповіли, були повідомлені належним чином про час місце розгляду справи.
Суд ухвалив розглядати справу у заочному судовому засіданні. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 дата та місце народження якої: ІНФОРМАЦІЯ_4 , село Сергіївка Краспоармійського району Донецької області), що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 виданого Жовтневим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецької області 14 січня 2015 року, про що зроблено відповідний актовий запис за № 99. 16 червня 2015 року Лиманською (на той час - Краснолиманська) державною нотаріальною конторою Донецької області, після смерті ОСОБА_3 заведена спадкова справа № 57574862 (номер у нотаріуса 2402015), що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі.
Спадкоємцями першої черги є ми. рідні діти померлої - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які протягом шести місяців з дня відкриття спадщини подали заяви про її прийняття до Лиманської (на той час - Краснолиманська) державної нотаріальної контори Донецької області.
Факт родинних відносин підтверджується копіями свідоцтв про народження:
серія НОМЕР_4 . виданою Київським відділом ЗАГС міста Донецька 23 жовтня 1990 року, про що зроблено відповідний актовий запис за № 1085;
серія НОМЕР_5 . виданою Київським відділом реєстрації актів громадянського стану міста Донецька 16 березня 1999 року, про що зроблено відповідний актовий запис за № 105.
Після смерті ОСОБА_3 на спадкове майно останньої відкрилась спадщина, до якої увійшли, в тому числі трикімнатна квартира АДРЕСА_3 та 27/100 часток житлового будинку з відповідною часткою господарсько-побутових будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 (три).
Позивачами отримані свідоцтва про право на спадщину за законом на інше спадкове майно, а у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на вказану трикімнатну квартиру та 27/100 часток житлового будинку нотаріусом відмовлено тому, що будь-яких відомостей щодо трикімнатної квартири АДРЕСА_3 та 27/100 часток житлового будинку з відповідною часткою господарсько-побутових будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 (три) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не значиться, а отримання будь-якої інформації стосовно об`єктів нерухомості неможливо, оскільки таке майно знаходиться на тимчасово окупованій території.
14 серпня 1996 року між ОСОБА_5 , ОСОБА_6 з однієї сторони, та ОСОБА_3 з іншої сторони укладено договір купівлі-продажу № 4391, за умовами якого ОСОБА_3 придбала у ОСОБА_5 та ОСОБА_6 27/100 часток житлового будинку з відповідною часткою господарсько-побутових будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 (три).
Вказаний договір 14 серпня 1996 року посвідчений приватним нотаріусом Донецького нотаріального округу Тітовою Н.В. та зареєстрований в реєстрі за № 4391.
Договір купівлі-продажу від 14 серпня 1996 року зареєстрований в Бюро технічної інвентаризації міста Донецька 03 вересня 1996 року за реєстраційний номером 7/7-940, про що свідчить відповідний реєстраційний напис на документі про право приватної власності, яке зареєстровано за ОСОБА_3 27 грудня 1997 року між ОСОБА_7 га ОСОБА_8 з однієї сторони, та ОСОБА_3 з іншої сторони укладено договір купівлі-продажу № 696/41, за яким ОСОБА_7 та ОСОБА_8 продали, а ОСОБА_3 придбала квартиру АДРЕСА_3 , загальною площею 66.8 кв.м.. в тому числі житловою площею 41,4 кв.м., кількість кімнат - 3 (три). Квартира, що відчужувалась належала продавцям на праві загальної дольової власності на підставі свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_4 від 13 вересня 1995 року, виданого Представництвом Фонду державного майна України у місті Донецьку, зареєстрованого в Бюро технічної інвентаризації міста Донецька в реєстровій книзі за № 7/8ДК-627 (10).
Вказаний договір зареєстровано Донецькою Товарною біржею «Строй-інвест» за № 696/41 від 27 грудня 1997 року.
20 квітня 1998 року право власності на трикімнатну квартиру АДРЕСА_3 зареєстровано в Донецькому бюро технічної інвентаризації за ОСОБА_3 на підставі зазначеного вище договору купівлі-продажу (реєстровий номер 627).
Главою 25 Цивільного кодексу України передбачені підстави для припинення права власності. До зазначених підстав не належить припинення права власності у зв`язку з набуттям такого права на підставі угоди, зареєстрованої на біржі і не посвідченої нотаріально.
При вчиненні правочинів всі дії сторін були спрямовані на встановлення цивільних прав та обов`язків, перехід права власності. Всі сторони мали необхідний обсяг цивільної дієздатності, мали вільне волевиявлення, що відповідало внутрішній волі на досягнення наслідків, а саме, купівлі-продажу нерухомого майна. Правочини були реальними і вчинені у формі дозволеній чинним на гой час законодавством України. Усі вимоги договорів купівлі-продажу сторонами виконані, ніяких претензій щодо передачі майна не існувало, та сторонами правочину один до одного будь-які інші претензії не пред`являлися.
Отже, згідно із положеннями законодавства, яке діяло на момент укладання договорів купівлі-продажу вказаних вище трикімнатної квартири та 27/100 часток житлового будинку, державна реєстрація договорів купівлі-продажу проведена у бюро технічної інвентаризації, про що свідчать відповідні реєстраційні написи.
Наведене свідчить про правомірність набуття спадкодавцем права власності на трикімнатну квартиру та 27/100 часток житлового будинку, тому це майно входить до складу спадкової маси.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 79-р) місто Донецьк віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Датою початку тимчасової окупації російською федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими російською федерацією (в тому числі окупаційною адміністрацією російської федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року.
Згідно зі статтею 328 Цивільного кодексу України право власності (набувається в порядку, визначеному законом, та на підставах не заборонених законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Виходячи зі положень етапі 392 ЦК України, право власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
За змістом положень статей 1216. 1217. 1218. 1220. 1261. 1268. 1296 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Часом відкриття спадщини є день смерті особи. У першу чергу право на спадкування за законом мають, зокрема, діти спадкодавця. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до статті 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з частиною першою статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
У статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видасться за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
У пункті 3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до статті 67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право па спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до абзацу третього частини другої статті 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Приймаючі до уваги те, що позовні вимоги знайшли підтвердження в судовому засіданні, суд дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись ст.12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Донецької міської ради, третя особа: Лиманська державна нотаріальна контора Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) право власності на 1/2 частину трикімнатної квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (дев`ять), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) право власності на 1/2 частину трикімнатної квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (дев`ять), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) право власності на 13,5/100 часток житлового будинку з відповідною часткою господарсько-побутових будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 (три), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) право власності на 13.5/100 часток житлового будинку з відповідною часткою господарсько-побутових будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 (три), в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Витрати на судовий збір покласти на позивачів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: В. О. Головін
Суд | Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2024 |
Оприлюднено | 03.05.2024 |
Номер документу | 118780262 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні