Справа №483/63/24
Провадження №2/155/164/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.05.2024 м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі :
головуючого судді Сметани В.М.,
при секретарі судового засідання Воронюк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: підрозділ з питань державної реєстрації ВЗД ЦНАП Очаківської міської ради, Сектор у справах дітей, опіки та піклування Управління освіти та з гуманітарних питань Очаківської міської ради, про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без згоди батька
УСТАНОВИВ:
Позивач, 11 січня 2024 року звернулася до суду з вищезазначеним позовом.
Позов обґрунтовує тим, що вона з відповідачем перебувала в шлюбі, який рішенням Очаківським міськрайонним судом Миколаївської області від 24 лютого 2020 року було розірвано. Від даного шлюбу в них ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дочка ОСОБА_3 .
Зазначає, що відповідач проживає та зареєстрований в іншому місці. На її прохання звернутися до ЦНАП щодо зміни реєстрації місця проживання доньки відповідач їй відмовив.
Вказує, що вона самостійно не може здійснити реєстрацію дитини, оскільки їй відділом ЦНАП було відмовлено, у зв`язку відсутності згоди батька.
Враховуючи вищенаведене, просить надати дозвіл на реєстрацію місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 .
Ухвалою Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області області від 15 січня 2024 року дану цивільну справу №483/63/24 було передано на розгляд за підсудністю до Горохівського районного суду Волинської області.
Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 13 лютого 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою суду від 11 квітня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач, в судове засідання не з`явилася, з невідомих суду причин, хоча повідомлялася належним чином про дату, час та місце розгляду справи, однак суд вважає за можливе розглянути справу по наявних матеріалах справи.
Відповідач, в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча був належним чином повідомлений про час та дату розгляду справи.
Представники третіх осіб в судове засідання не з`явилися з невідомих суду причин, подали заяви про розгляд справи у їх відсутності, не заперечують щодо задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Згідно статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч.1 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Положеннями ч.1 ст.16 ЦК України, передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Як встановлено судом позивачка звернулася до суду із позовом до відповідача за захистом судом її порушених інтересів відносно реєстрації малолітньої дитини за адресою їх фактичного місця проживання.
Відповідно до ст.11 ЗУ «Про охорону дитинства», сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Згідно ч.4 ст.29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.
Згідно ч.1 ст.160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Відповідно до ч.1 ст.161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Відповідно до пункту 32 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженому постановою КМУ від 07.02.2022 р. № 265 «у разі подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особою, яка не досягла 18-річного віку, реєстрація місця проживання (перебування) здійснюється за згодою батьків або інших законних представників такої особи. Згода не надається у разі коли особа є здобувачем освіти та здійснює реєстрацію свого місця проживання (перебування) в гуртожитку, що належить до сфери управління закладу освіти».
Згідно з п.33 Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад від 7 лютого 2022 р. №265, подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку.
Як встановлено у судовому засіданні, між сторонами існує спір, оскільки відповідач не надає письмової згоди на реєстрацію своєї малолітньої дитини за місцем фактичного проживання разом із матір`ю.
Судом встановлено, що позивач та відповідач перебували в зареєстрованому шлюбі, який 24 лютого 2020 року рішенням Очаківським міськрайонного суду Миколаївської області розірвано (а.с.8).
Від даного шлюбу в них народилася дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.5).
Відповідно до копії заяви про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини від 06 грудня 2023 року, поданою позивачем до органу реєстрації Підрозділ з питань державної реєстрації ВЗД ЦНАП Очаківської міської ради, в реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовлено у зв`язку з не поданням заявником необхідних документів, відповідно п.п.32, 87 Постанови КМУ «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громада». (а.с.9).
Після розлучення дитина залишилася проживати з позивачкою, де і проживає на даний час.
Відповідно до ст.141 Сімейного кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Статтею 3 Конвенції ООН «Про права дитини» від 20.11.1989 із змінами, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-ХІІ, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється найкращому забезпеченню інтересів дитини.
З врахуванням того, що суд виходить з пріоритету інтересів дитини, її найкращого забезпечення враховуючи обставини справи, визначений нормативно-правовим актом порядок реєстрації місця проживання дітей до 14 років, тому приходить до висновку, що саме рішення про визначення місця проживання дитини є підставою для реєстрації місця проживання дитини, незалежно від стосунків батьків, а отже таке судове рішення буде ефективним способом захисту прав дитини.
Аналіз наведених норм права, дає підстави для висновку, що рівність прав батьків щодо дитини є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а вже тільки потім права батьків.
Під інтересами дитини треба розуміти забезпечення умов, необхідних для її повноцінного фізичного, психічного і духовного розвитку, що є неодмінним атрибутом належного сімейного виховання.
Оскільки невизначеність реєстрації місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , суперечить їх інтересам та суттєво обмежує реалізацію їх прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на освіту, охорону здоров`я та соціальний захист, суд вважає, що позовні вимоги про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька підлягають задоволенню.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, суд вважає за можливе провести реєстрацію малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , без згоди батька.
З врахуванням того, що суд виходить з пріоритету інтересів дитини, їх найкращого забезпечення враховуючи обставини справи, визначений нормативно-правовим актом порядок реєстрації місця проживання дітей до 14 років, тому приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Згідно ч.6 ст.141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись Конвенцією Генеральної Асамблей ООН «Про права дитини» від 20.11.1989, ст.160, 161 Сімейного кодексу України, ст.11 Закону України «Про охорону дитинства» 2, 13, 15, 76 - 81, 141, 247, 259, 263 - 265, 272, 273, 280, 352, 354, 355 та ч.6 ст.259 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: підрозділ з питань державної реєстрації ВЗД ЦНАП Очаківської міської ради, Сектор у справах дітей, опіки та піклування Управління освіти та з гуманітарних питань Очаківської міської ради, про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без згоди батька - задовольнити.
Надати дозвіл на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , без письмової згоди батька ОСОБА_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Сторонами по справі є:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , паспорт громадянина України № НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , паспорт громадянина України № НОМЕР_5 .
Третя особа: Підрозділ з питань державної реєстрації ВЗД ЦНАП Очаківської міської ради, місцезнаходження: місто Очаків, вулиця Соборна, 48, Миколаївська область.
Третя особа: Сектор у справах дітей, опіки та піклування Управління освіти та з гуманітарних питань Очаківської міської ради, місцезнаходження: місто Очаків, вулиця Соборна, 7а, Миколаївська область.
Дата складення повного тексту рішення 02 травня 2024 року.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2024 |
Оприлюднено | 07.05.2024 |
Номер документу | 118787309 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Сметана В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні