Рішення
від 02.05.2024 по справі 162/119/24
ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 162/119/24

Провадження № 2/162/71/2024

ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2024 року селище Любешів

Любешівський районний суд Волинської області в складі судді Глинянчука В.Д., з участю секретаря судових засідань Смаль Т.П., розглянувши у підготовчому провадженні справу за цивільним позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача -- приватний нотаріус Луцького міського нотаріального округу Пастухова Наталія Володимирівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

1.Відомості про рух справи. Заяви і клопотання, процесуальні дії у справі.

Позов ОСОБА_1 надійшов до суду 16 лютого 2024 року.

Ухвалою від 21 лютого 2024 року у справі відкрито загальне позовне провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 26 березня 2024 року.

Первісним відповідачем Камінь-Каширської районною радою 05 березня 2024 року подано відзив на позовну заяву.

У підготовчому судовому засіданні 26 березня 2024 року за клопотанням позивача первісного відповідача Камінь-Каширську районну раду замінено на відповідача Камінь-Каширську міську раду, а підготовче судове засідання відкладено.

Сторони, третя особа подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності.

Справу розглянуто у підготовчому провадженні 02 травня 2024 року у відсутності учасників.

Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) фіксування судового засідання технічним засобом не здійснювалось.

2. Стислий виклад позиції позивача.

В обґрунтуванні позову позивач ОСОБА_1 вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дядько ОСОБА_2 . Спадкодавець за життя заповіту не склав, інших спадкоємців немає. Позивач звернулась до одного з нотаріусів у місті Камені-Каширському з приводу прийняття спадщини. Позивачу було роз`яснено, що із відповідною заявою необхідно звертатись після спливу 6 місяців після смерті спадкодавця. Відтак, будучи переконаною у професійній компетентності нотаріуса з Каменя-Каширського, позивач звернулась уже до приватного нотаріуса Луцького міського нотаріального округу Пастухової Н.В. із заявою про прийняття спадщини після 6 місяців по смерті спадкодавця ОСОБА_2 . Натомість їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини.

У зв`язку з наведеним позивач просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

3.Стислий виклад позиції відповідача.

Відповідач Камінь-Каширська міська рада у листі від 23 квітня 2024 року позов ОСОБА_1 визнала.

4. Стислий виклад позиції третьої особи.

Приватний нотаріусЛуцького міськогонотаріального округуПастухова Н.В.у заявівід 17квітня 2024року протизадоволення позову ОСОБА_1 не заперечила.

5. Норми права, які застосував суд.

Згідно з статтями 1216, 1217 Цивільного кодексу України (далі ЦК) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 1220 ЦК спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Згідно із статтею 1258 ЦК спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 1269 ЦК спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Частиною першою статті 1270 ЦК визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з частинами першою, третьою статті 1272 ЦК, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

6. Мотиви суду щодо позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 82 ЦПК обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Згідно з частиною третьою статті 200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до частини четвертої статті 206 ЦПК у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову не встановлено. При цьому необхідно звернути увагу, що при визначенні позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини судом не вирішується питання про допущення її до спадкування у контексті положень статті 1258 ЦК, про наявність осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, визначення у спадковому майні частки кожного із спадкоємців тощо. Ці питання є компетенцією нотаріуса.

7. Питання розподілу судових витрат.

Позивач сплатила 1211,20 гривень судового збору.

У матеріалах справи відсутні будь-які інші відомості про понесені сторонами судові витрати.

Позивач заявила клопотання про покладення на неї судових витрат, що не суперечить положенням частини третьої статті 13 ЦПК.

Частиною першою статті 142 ЦПК встановлено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Таким чином, з врахуванням клопотання ОСОБА_1 , а також у зв`язку з визнанням позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, у цьому випадку 50 відсотків сплаченого судового збору необхідно повернути позивачу з державного бюджету, решта залишити за позивачем.

8. Висновок суду щодо позовних вимог.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 200, 206, 264, 265 ЦПК, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 два місяці додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась по смерті ОСОБА_2 .

Додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 рахувати з дати набрання цим рішенням законної сили.

Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач:Камінь-Каширська міська рада, 44500, місто Камінь-Каширський Камінь-Каширського району Волинської області, вулиця Воля, 2, код ЄДРПОУ 34836909.

Суддя В.Д. Глинянчук

СудЛюбешівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення02.05.2024
Оприлюднено06.05.2024
Номер документу118787409
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —162/119/24

Рішення від 02.05.2024

Цивільне

Любешівський районний суд Волинської області

Глинянчук В. Д.

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Любешівський районний суд Волинської області

Глинянчук В. Д.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Любешівський районний суд Волинської області

Глинянчук В. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні