Справа №534/284/24
Провадження №2/534/84/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2024 року м. Горішні Плавні
Комсомольський міський судПолтавської області
у складі:головуючого судді Морозова В.Ю.,
за участі: секретаря судового засідання Діденко А.О.,
розглянувши заправиламиспрощеногопозовного провадженняувідкритомусудовомузасіданнівзалісуду справузапозовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності та депреміювання,
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із згаданим позовом в якому прохає визнати незаконним та скасувати наказ №127/ОД від 22.01.2024ТОВ «ЄГЗК» про притягнення до дисциплінарної відповідальності та депреміювання , прийнятий відносно начальника шино монтажної дільниці ЦРГО ОСОБА_1 . Судові витрати розподілити у відповідності до ст. 141 ЦПК України.
Свої вимоги мотивує ти, що Наказом № 127/ОД від 22.01.2024 року ТОВ «Єристіnський ГЗК» начальнику шиномонтажної дільниці ЦРГО ОСОБА_2 оголошено догану за порушення трудової дисципліни.
Наказ № 127/ОД від 22.01.2024 року Товариства є незаконними, винесений з порушенням вимог законодавства України, так як жодних порушень трудової дисципліни Працівшшом не допускалося.
З зазначеним наказом та підставами застосушшня до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани позивач не погоджується, звинувачення щодо порушення ним вимог трудової дисципліни, зокрема корпоративної єтики є упередженими, необ`єктивними такими, що не в повній мірі відповідають дійсності, та виданий без достатніх на те підстав, а отже вважає, що цей наказ повинен бути скасований.
Ухвалою суду від 12.02.2024 позовна заява ОСОБА_1 залишена без руху з підстав порушення приписів п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України.
Ухвалою суду від 15.03.2024 після усунення недоліків прийнята до розгляду із відкриттям провадження у справі та призначенням до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні без повідомлення (виклика) сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до ст. 278 ЦПК України представником відповідача подано відзив на позовну заяву. У відзиві представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю, як в необґрунтованих та неправомірних.
Тому, відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України судом розглянуто справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази та надавши їм правову оцінку за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, з точки зору належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, зважаючи на те, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно із ст. 77-81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи: роз`яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов`язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст. 16 ЦК України на законодавчому рівні закріплені способи захисту цивільних прав та інтересів.
Положеннями ст. 77, 79, 80, 81 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд не збирає докази самостійно.
Вимоги до доказів встановлені ст. 77 ЦПК України, якою встановлено, що письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи.
У відповідності до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України: рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до Наказу ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» № 127-ОД від 22.01.2024 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та депреміювання» позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення п.4.1 (а,л) «Правил внутрішнього трудового розпорядку працівників/ць ТОВ «Єристівський ГЗК», п.п. 2.40, 4.3. посадової інструкції начальника дільниці № 50415/001 від 01.07.2021 року, порушення загальновизнаних етичних норм поведінки, яке призвело до конфлікту. (а.с. 17-18)
Підставою винесення наказу є пояснювальна записка ОСОБА_1 від 05.01.2024. (а.с. 19-20)
Згідно з доповідною запискою начальника ЦРГО ОСОБА_3 від 05.01.2024, ОСОБА_1 своїми діями начальник шиномонтажної дільниці ЦРГО Моісеєв М.О. таб. № 1001048, порушив вимоги посадової інструкції № 50415/001, а саме п.п. 2.40, 4.3; порушив правила внутрішнього трудового розпорядку, а саме п. 4.1.л); порушив КОДЕКС КОРПОРАТИВНОЇ ЕТИКИ, а саме п. 5.12. На підставі викладеного пропонував ОСОБА_1 таб. № 1001048, зменшити всі види преміювальної частини за підсумками роботи в січні місяці 2024 року на 100 %, та оголосити догану. (а.с. 21)
Відповідно до п. 4.1. (а,л) «Правил внутрішнього трудового розпорядку ТОВ «Єристівський ГЗК»:
4.1. Працівники/ці зобов`язані:
а) працювати чесно і добросовісно, дотримуватись дисципліни праці- основ порядку на виробництві, своєчасно та точно виконувати накази (розпорядження і письмові вказівки) дирекції, використовувати весь робочий час для продуктивної праці, утримуватись від дій, які заважають іншим працівникам/цям виконувати їх трудові обов`язки;
л) не з`ясовувати особистих стосунків невиробничого характеру, не вчиняти та не допускати здійснення будь - яких дій, що можуть призвести до конфлікту або бійки. У разі виявлення дій, які можуть призвести або призвели до конфлікту (бійки) негайно повідомити безпосереднього керівника/цю та вжити заходів до усунення таких дій або конфлікту (бійки). Дотримуватись принципів недискримінації та рівності, протидіяти сексизму, різним формам переслідування, в тому числі сексуальним домаганням, цькуванню, іншим формам агресивної поведінки на робочому місці. (а.с. 24-25)
Відповідно до п.п. 2,40 розділу 2 «Функції та обов`язки» посадової інструкції начальника дільниці № 50415/001 від 01.07.2021, неухильно дотримується загальновизнаних етичних норм поведінки, вимог Кодексу корпоративної етики і пов`язаних з ним внутрішніх документів (комплаенс політик), а також підтримує і забезпечує практичну реалізацію зазначеного в Кодексі, з метою зміцнення комплаенс культури. (а.с 34-36)
Згідно з п. 4.3 розділу 4 «Відповідальність», начальник дільниці несе відповідальність за: дотримання трудової дисципліни та правил внутрішнього трудового розпорядку. (а.с. 38)
Відповідно до ст. 139 КЗпП України працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержуватися трудової дисципліни.
Статтею 147 КЗпП України передбачено, щоза порушеннятрудової дисциплінидо працівникаможе бутизастосовано тількиодин зтаких заходівстягнення: 1)догана; 2)звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Стаття 147-1 КЗпПУкраїни передбачає,що дисциплінарністягнення застосовуютьсяорганом,якому наданоправо прийняттяна роботу(обрання,затвердження іпризначення напосаду)даного працівника. На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність згідно із статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищими у порядку підлеглості щодо органів, зазначених участині першійцієї статті. Працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені тільки за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передбачених законодавством.
У ст. 148.КЗпП України зазначено, що дисциплінарне стягненнязастосовується роботодавцембезпосередньо завиявленням проступку,але непізніше одногомісяця здня йоговиявлення,не рахуючичасу звільненняпрацівника відроботи узв`язкуз тимчасовоюнепрацездатністю абоперебування йогоу відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Відповідно до ст. 149 КЗпП України, до застосуваннядисциплінарного стягненняроботодавець повинензажадати відпорушника трудовоїдисципліни письмовіпояснення. Закожне порушеннятрудової дисципліниможе бутизастосовано лишеодне дисциплінарнестягнення. Приобранні видустягнення роботодавецьповинен враховуватиступінь тяжкостівчиненого проступкуі заподіянуним шкоду,обставини,за якихвчинено проступок,і попереднюроботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Згідно ст.150КЗпП України, дисциплінарне стягнення може бути оскаржене працівником у порядку, встановленому чинним законодавством (глава XVцього Кодексу).
Так статтею151КЗпПУкраїни визначено, якщопротягом рокуз днянакладення дисциплінарногостягнення працівникане будепіддано новомудисциплінарному стягненню,то вінвважається таким,що немав дисциплінарногостягнення. Якщопрацівник недопустив новогопорушення трудовоїдисципліни ідо тогож проявивсебе яксумлінний працівник,то стягненняможе бутизняте дозакінчення одногороку. Протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.
Відповідно дост.152КЗпП України, роботодавець має право замість накладання дисциплінарного стягнення передати питання про порушення трудової дисципліни на розгляд трудового колективу або його органу.
Так представник відповідача звертає увагу суду на той факт, що позивач ознайомлений з колективним договором трудового колективу «Єристівський ГЗК», Наказом № 1610-ОД від 18.08.2022 «Про введення в дію Кодексу корпоративної етики ТОВ «Єристівський ГЗК», що підтверджується додатками у електронному вигляді до відзиву на позовну заяву вх. № 3210/24 від 01.04.2024.
Згідно п.2.3.розділу 2 Кодексу корпоративної етики ТОВ «Єристівський ГЗК» виконання положень цього Кодексу є обов`язковим, а його порушення також може стати причиною порушення Законодавства України або нормативних актів. Це може привести до відповідальності і створити певні наслідки для ТОВ «Єристівський ГЗК» і для Вас особисто.
Порушення положень Кодексу може викликати покладення дисциплінарних санкцій (включаючи звільнення) відповідно до чинного законодавства, залежно від серйозності порушення».
Згідно п.2.6. розділу 2 цього Кодексу «Менеджери і керівники ТОВ «Єристівський ГЗК» зобов`язані надавати приклад, навчати співробітників, а також доводити принципи
компанії та її очікування до відома членів підпорядкованих їм команд».
Згідно п.2.7.розділу 2 Кодексу кожний співробітник ТОВ «Єристівський ГЗК» несе
відповідальність за відповідність своєї поведінки високим стандартам ведення бізнесу в компанії.
Згідно п.5.13. Кодексу «Якщо Ви переслідуєте або ставитеся до іншого співробітника менш сприятливо через його або її вік, гендерну належність, расу, колір шкіри, статеву належність, стать, віросповідання, національність, національне або етнічне походження, сексуальну орієнтацію, сімейний стан, статус цивільного партнерства, відповідальність у сім`ї, релігію, особисту належність, політичні погляди або інвалідність, до Вас може бути застосоване дисциплінарне стягнення (включаючи звільнення) відповідно до діючого законодавства.
Згідно п.10.3. Кодексу «Ви можете брати участь у політичному процесі або займати політичну посаду на індивідуальній основі, але при цьому, Ви повинні чітко вказати, що Ви не дієте від імені або як представник ТОВ «Єристівський ГЗК». Крім того:
10.3.1 Ви повинні робити це у Ваш вільний від роботи час, використовуючи особисті ресурси;
10.3.2 Ви повинні вживати заходи, щоб звести до мінімуму ризик того, що Ваші погляди/дії будуть розглядатися, як точка зору ТОВ «Єристівський ГЗК».
Таким чином дотримання вищезазначених норм Кодексу корпоративної етики ТОВ
«Єристівський ГЗК є обов`язком Позивача, як працівника ТОВ «Єристівський ГЗК». (долучено до матеріалів справи у електронному вигляді).
Суд дослідивши матеріали справи, врахувавши, що позивач не спростовує факту вчинення написів на дошці оголошення (а.с. 106-107), а представник відповідача наголошує на тому, що це є порушенням та підставою притягнення до дисциплінарної відповідальності посилаючись на чинне законодавство та внутрішні нормативні акти, дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.263-265ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
У задоволені позову ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності та депреміювання відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Повне найменування відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат», ЄДРПОУ 35713283, адреса: 39800, Полтавська область, Кременчуцький район, м. Горішні Плавні, вулиця Будівельників, 15;Відомості, які суд не Повне ім`я позивача відповідача:оголошує під час проголошення рішення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя В`ячеслав МОРОЗОВ
Суд | Комсомольський міський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2024 |
Оприлюднено | 06.05.2024 |
Номер документу | 118810029 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Комсомольський міський суд Полтавської області
Морозов В. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні