Справа № 349/1899/21
Провадження № 22-ц/4808/836/24
Головуючий у 1 інстанції Могила Р. Г.
Суддя-доповідач Мальцева Є.Є.
У Х В А Л А
03 травня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківськийапеляційний суду складі судді Мальцевої Є.Є., ознайомившись із апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 28 березня 2024 року у справі за позовомАТ «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу,
в с т а н о в и в:
Рішенням Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 28 березня 2024 року задоволено позов АТ «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз».Стягнуто з ОСОБА_1 на користьтовариства заборгованістьза послугуз розподілуприродного газу в сумі 16 141,94 грн та 2 270,00 грн судових витрат по сплаті судового збору.
Не погоджуючись із вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.
Однак, скарга не може бути прийнята апеляційним судом до розгляду та, відповідно, вирішено питання про відкриття апеляційного провадження.
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте апелянтом заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги на рішення Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 28 березня 2024 року, яке обґрунтоване тим, що його сім`я належить до малозабезпечених. На підтвердження вказаного ОСОБА_1 надав довідку Управління соцзахисту населення Івано-Франківської райдержадміністрації від 25 квітня 2024 року № 1/498, яка видана ОСОБА_2 про те, що вона дійсно перебуває на обліку в управління як одержувач допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2024р.-31.08.2024р.
На думку апелянта, вказані докази є достатніми для звільнення його від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги.
Розглянувши клопотання, суд приходить до висновку, що воно задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно достатті 129 Конституції Україниоднією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у зв`язку з цим обставини, зазначені вище, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору, що відповідаєстатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою судові процедури повинні бути справедливі для всіх учасників процесу, а тому у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Згідно з частинами першою, третьоюстатті 136 ЦПК Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Статтею 8 Закону України «Про судовий збір»передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходупозивача - фізичної особиза попередній календарний рік; або 2)позивачами є:а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Разом з тим, зі змісту вказаної статті вбачається, що статус члена малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї може бути підставою для звільнення від сплати судового збору тільки у випадку, якщо особа є позивачем у справі. У цій справі ОСОБА_1 має процесуальний статус відповідача, а тому він не є суб`єктом, на якого поширюється дія підпункту г пункту 2 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з положеннямистатті 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов`язком суду, який, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, що є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується клопотання.
Звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, враховуючи, щостаттею 129 Конституції Українизакріплено один із основоположних принципів правосуддя - рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Європейський суд з прав людини також вказав, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду. Положення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободпро виконання зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (рішення у справі «Креуз проти Польщі», від 19 червня 2001 року).
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового стану (рішення у справах «Княт проти Польщі», «Єдамскі та Єдамска проти Польщі», від 26 липня 2005 року).
Надана апелянтом довідка Управління соцзахисту населення Івано-Франківської райдержадміністрації від 25 квітня 2024 року № 1/498, яка видана ОСОБА_2 про те, що вона дійсно перебуває на обліку в управління як одержувач допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2024р.-31.08.2024р. не може бути єдиним доказом для підтвердження його майнового стану. Тому апелянту необхідно надати належні докази, що можуть бути підставою для перевірки обставин, зазначених у клопотанні про звільнення від сплати судового збору (зокрема, наявність чи відсутність доходів, рухомого або нерухомого майна та їх обсягу, можливості розпоряджатися ними).
Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»не передбачено для сімей, яким надано статус малозабезпечених, пільг щодо звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Таким чином, заявнику необхідно сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги або подати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як передбачено п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно з п.п. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Рішення суду відповідач оскаржує у повному обсязі, тому за подання апеляційної скарги потрібно сплатити судовий збір розмір якого становить 3405,00 грн (2270,00 х 150%), які потрібно сплатити за такими реквізитами: отримувач: ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Ів.-Фр./ 22030101, код ЄДРПОУ: 37951998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку - UA418999980313131206080009612, наявність відомчої ознаки: «80» Апеляційні суди, назва суду: Івано-Франківський апеляційний суд.
При заповненні платіжного документа у графі «Код платника» необхідно зазначити: *;101;
Враховуючи наведене, апелянту необхідно надіслати на адресу апеляційного суду докази сплати судового збору або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно п. 2ст. 357 ЦПК України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановленихстаттею 356 цього Кодексу, застосовуються положенняст. 185 цього Кодексу.
За таких обставин апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати апелянту термін для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Враховуючи наведене та керуючись ст. 185, 356, 357 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 28 березня 2024 року залишити без руху та надати апелянту термін протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали для усунення зазначених недоліків.
У випадку невиконання у встановлений строк зазначених вимог, апеляційна скарга буде вважатися неподаною та повернута апелянту.
Ухвала касаційному оскарженню не підлягає.
Суддя Є.Є. Мальцева
Суд | Івано-Франківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2024 |
Оприлюднено | 06.05.2024 |
Номер документу | 118812469 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Івано-Франківський апеляційний суд
Мальцева Є. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні