Рішення
від 02.05.2024 по справі 400/2204/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 травня 2024 р. № 400/2204/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,

провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про:

- визнання протиправними дій, які полягають у нездійсненні переведення ОСОБА_1 на облік до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області;

- зобов`язання перевести на облік до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області та здійснювати виплату пенсії за місцем реєстрації ОСОБА_1 з моменту фактичного звернення, а саме з 15.08.2023 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що проживала на території Автономної Республіки Крим, а в грудні 2021 року виїхала до Миколаївської області. У серпні 2023 року звернулася до відповідача із заявою про виплату пенсії за місцем фактичного проживання, однак їй було відмовлено. Вважає, що у відповідача відсутні підстави для відмови поновлення виплати пенсії за відсутності лише паперової пенсійної справи та очікування нормативно-правового акту, таке посилання є необґрунтованим.

Відповідач 02.04.2024 р. подав відзив на позов, згідно з яким Позивач 15.08.2023 року звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян» про призначення пенсії. Позивачем до органів Пенсійного фонду України не надано доказів того, що органами пенсійного забезпечення Російської Федерації виплата пенсії припинена. Отже, за відсутності документа про строки виплати пенсії за попереднім місцем проживання, пенсійної справи та за умов воєнного стану, Відповідач при наданні відповіді на заяву в довільній формі Позивача від 15.08.2023 про призначення (поновлення) пенсії за віком діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Із заявою встановленого зразка про переведення на інший вид пенсії Позивач не зверталась, а на подану у довільній формі заяву Відповідачем надано лише відповідь на звернення, яка не є рішенням суб`єкта владних повноважень, відповідно рішення про відмову в призначенні пенсії не приймалось.

30.04.2024 р. відповідачем подано додаткові пояснення, де зазначено, що з централізованої підсистеми «Призначення та виплата пенсій» ОСОБА_1 у ГУ ПФУ в Миколаївській області як одержувача пенсії не знайдено.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач проживала в Автономній Республіці Крим (м. Керч).

У грудні 2021 року позивач виїхала до міста Южноукраїнська Вознесенського району Миколаївської області на постійне місце проживання.

Статус внутрішньо переміщеної особи у позивача відсутній.

15.08.2023 р. позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області через Южноукраїнське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про виплату пенсії за місцем фактичного проживання.

Листом від 14.09.2023 р. відповідач повідомив, що продовжити виплату пенсії можливо на підставі документів пенсійної справи, у тому числі з документами про припинення виплати пенсії за попереднім місцем проживання. Вирішення питання поновлення виплати пенсії особам, які переселилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя на територію, підконтрольну українській владі, стане можливим після прийняття нормативно-правового акту.

З матеріалів справи суд встановив, що позивач не зверталася до відповідача із заявою встановленої форми про призначення їй пенсії вперше. Позивач бажає саме поновити виплату пенсії, яку отримувала раніше.

Проте, як зазначив відповідач, в персональній картці позивача в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування обліковано лише відомості на підставі звітності страхувальника Комунальна установа по централізованому бухгалтерському обліку № 1 управління освіти Керченської міської ради (код згідно з ЄДРПОУ 22235583), зокрема про:

- період трудових відносин з 02.09.2002 по 30.09.2002;

- нараховану заробітну плату за вересень 2002 року в розмірі 165,00 грн.

Такі дані відповідають записам у трудовій книжці позивача, яку вона додала до позовної заяви.

Крім того, відповідно до централізованої підсистеми Призначення та виплата пенсій ОСОБА_1 у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області, як одержувача пенсії, не знайдено.

Відповідно до п. 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі Порядок № 22-1) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Згідно з п. 1.5 Порядку № 22-1 розгляд заяв, передбачених пунктом 1.1 цього розділу, поданих громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, здійснюється з урахуванням Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 234.

У свою чергу, відповідно до п. 3, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 р. № 234 Про затвердження Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя (далі Порядок № 234) особи подають територіальному органові заяву про отримання пенсії відповідно до законодавства України із зазначенням місця проживання (реєстрації) та паспорт громадянина України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон).

За бажанням особи зазначені документи можуть бути подані її представником, який пред`являє документ, що посвідчує його особу, та подає документ (нотаріально засвідчену копію), що підтверджує його повноваження, або надіслані поштою. У таких випадках справжність підпису на заяві засвідчується нотаріально.

Територіальний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів Російської Федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку.

Також, згідно з абз. 9 пп. 3 п. 2.8 Порядку № 22-1 громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, для поновлення виплати пенсії до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави - окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії цим особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення Російської Федерації.

Однак, для поновлення виплати пенсії необхідним є факт призначення такої пенсії.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач жодними доказами не підтвердила, що в Україні їй було призначено пенсію. Натомість відповідач з наявної у нього інформації не встановив, що позивачу пенсія була призначена.

За таких обставин, суд розглядає позовні вимоги як необґрунтовані, що має наслідком відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій, які полягають у нездійсненні переведення ОСОБА_1 на облік до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області; зобов`язання перевести на облік до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області та здійснювати виплату пенсії за місцем реєстрації ОСОБА_1 з моменту фактичного звернення, а саме з 15.08.2023 року, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 02.05.2024 р.

Суддя Н. В. Лісовська

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.05.2024
Оприлюднено06.05.2024
Номер документу118823150
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них

Судовий реєстр по справі —400/2204/24

Постанова від 10.02.2025

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Яковлєв О.В.

Ухвала від 04.06.2024

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Яковлєв О.В.

Рішення від 02.05.2024

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Лісовська Н. В.

Ухвала від 12.03.2024

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Лісовська Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні