Рішення
від 03.05.2024 по справі 420/30893/23
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/30893/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Південного офісу Держаудитслужби, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма «ОСС» про визнання протиправними та скасування висновків Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 про результати моніторингу процедур закупівель UА-2023-09-12-012806-а, UА-2023-09-22-006890-а, UА-2023-09-22-009097-а,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - позивач) до Південного офісу Держаудитслужби (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати висновки Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року:

- про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-12-012806-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2429386,00 грн. (Два мільйони чотириста двадцять дев`ять тисяч триста вісімдесят шість гривень 00 копійок);

- про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-22-006890-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі- 2919310,00 грн. (два мільйони дев`ятсот дев`ятнадцять тисяч триста десять гривень 00 копійок);

- про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-22-009097-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2050988,00 грн. (два мільйони п`ятдесят тисяч дев`ятсот вісімдесят вісім гривень 00 копійок).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем оголошено процедури закупівлі, а саме:

1) 12.09.2023 року оголошено процедуру закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 429 386,00 грн. (два мільйони чотириста двадцять дев`ять тисяч триста вісімдесят шість гривень 00 копійок), унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-12-012806-а (далі Закупівля № 1);

2) 22.09.2023 року оголошено процедуру закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 919 310,00 грн. (два мільйони дев`ятсот дев`ятнадцять тисяч триста десять гривень 00 копійок), унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-22-006890-a (далі Закупівля № 2);

3) 22.09.2023 року оголошено процедуру закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 050 988,00 грн. (два мільйони п`ятдесят тисяч дев`ятсот вісімдесят вісім гривень 00 копійок), унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-22-009097-a (далі Закупівля № 3).

За результатами проведення процедур закупівель між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "ОСС", код ЄДРПОУ 42217696, 12.10.2023 року по Закупівлі №1, Закупівлі №2 та Закупівлі № 3 укладено договори про закупівлі № 490, № 491 та № 492 відповідно.

16.10.2023 року в електронні системі закупівель оприлюднено повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу по Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3 Південним офісом Держаудитслужби відповідно до наказу від 16.10.2023 року № 247.

Позивач зазначає, що ним своєчасно та в повному обсязі надані пояснення по Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3, однак вони не були взяті до уваги Південним офісом Держаудитслужби при складанні висновків про результати моніторингів.

Відповідно до розміщених 30.10.2023 року в електронній системі закупівель Висновків про результати моніторингів Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3, встановлено порушення вимог абзацу 1 пункту 43 та абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі Особливості), та керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), Південний офіс Держаудитслужби зобов`язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договорів по Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3 з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.

Однак, позивач з вказаними висновками Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року не погоджується, що стало підставою їх оскарження у судовому порядку.

У своїх доводах щодо протиправності висновків про результати моніторингу Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3, позивач посилається на таке.

Так, у висновках Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року про результати моніторингу Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3 зазначено, що замовник оприлюднив в електронній системі закупівель:

- протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.09.2023 року № 195, яким відхиляє тендерну пропозицію учасника ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» з найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією на підставі абзаців 2 та 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (Закупівля № 1) (відповідно до пункту 2 Протоколу № 195 учасником ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» надано документи на матеріали, термін дії яких завершився);

- протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.09.2023 року № 196 (далі - Протокол № 196), яким відхиляє тендерну пропозицію учасника ПП «Евротрансстрой» з найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією на підставі абзаців 2 та 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (Закупівля № 1) (відповідно до пункту 2 Протоколу № 196 учасником ПП «Евротрансстрой» надано сертифікат відповідності на кабель, термін дії якого завершився);

- протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 03.10.2023 № 202, яким відхиляє тендерну пропозицію учасника ПП «Евротрансстрой» з найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією на підставі абзаців 2 та 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (Закупівля № 2) (відповідно до пункту 1 Протоколу учасником ПП «Евротрансстрой» не надано сертифікат на профілі для вікон та дверей металопластикових та сертифікат на фурнітуру для вікон та дверей металопластикових);

- протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 03.10.2023 № 203, яким відхиляє тендерну пропозицію учасника ПП «Евротрансстрой» з найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією на підставі абзаців 2 та 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (Закупівля № 3) (відповідно до пункту 1 Протоколу учасником ПП «Евротрансстрой» не надано сертифікат на профілі для вікон та дверей металопластикових та сертифікат на фурнітуру для вікон та дверей метало пластикових).

Також, у висновках Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року про результати моніторингу Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3 вказано, що виявлені Замовником невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасниками ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» та ПП «Евротрансстрой» у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося ТД, не відносяться до випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а також не є помилками, виправлення яких призведе до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо, та зроблено висновки про те, що на порушення вимог абзацу 1 пункту 43 Особливостей Замовник під час розгляду тендерних пропозицій учасників ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім», ПП «Евротрансстрой» виявив невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасниками процедури закупівлі у тендерних пропозиціях та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, проте не надав їм можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Позивач не погоджується з вказаними висновками відповідача та зазначає, що відповідно до абзацу 2 пункту 43 Особливостей під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Документ, підтверджуючий якість будівельної суміші та кабелів відноситься до якісних характеристик предмета закупівлі (Закупівля № 1), оскільки безпосередньо впливає на якість виконаних робіт, а документи, дія яких закінчилась у 2011 та у 2020 роках жодним чином не підтверджує якість запропонованих будівельної суміші та кабелів.

Під час проведення моніторингу та складення висновку за його результатами по Закупівлі № 1 Південний офіс Держаудитслужби не врахував ще одну підставу для відхилення ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ", а саме надання документу - Лист щодо надання ліцензії ССЗ.сіосх, який не відповідає вимогам абзацу другого п. 1.4. розділу III. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації, а саме документ складено без власноручного підпису учасника/уповноваженої особи учасника або накладанням кваліфікованого електронного підпису. Аналогічна правова позиція викладена у висновку за результатами моніторингу № иА-М-2023-08-25-000013, оголошення № иА-2023-07-26-000482-а.

Також, позивач вказує, що документ, підтверджуючий якість кабелю, профілів для вікон та дверей металопластикових та фурнітури для вікон та дверей металопластикових відноситься до якісних характеристик предмета закупівлі, оскільки безпосередньо впливає на якість виконаних робіт. Документи, дія яких закінчилась 29.06.2023 (Закупівля № 1), а також відсутність документів про відповідність стосовно профілів для вікон та дверей металопластикових та фурнітури для вікон та дверей металопластикових (Закупівля № 2 та Закупівля № 3), жодним чином не підтверджують якість зазначених будівельних матеріалів.

У разі якщо тендерна пропозиція учасника, крім невідповідностей в інформації або документах, визначених пунктом 43 Особливостей не відповідає іншим вимогам тендерної документації, така пропозиція може бути відхиленою відповідно до підстав, визначених у пункті 44 Особливостей, із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель, без застосування механізму 24 години на усунення невідповідностей, отже тендерні пропозиції ПП «Евротрансстрой» по Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3, на думку позивача, відхилені відповідно до вимог Закону та Особливостей.

Щодо позиції відповідача, викладеної у висновках від 30.10.2023 року про результати моніторингу Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3, про те, що учасником ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції надано копії аналогічних договорів не у повному обсязі, а саме: у договорі підряду від 10.07.2019 № 1 розділ 10 «Термін дії даного договору» не у повному обсязі (відсутні пункти цього розділу), а також відсутні додатки до даного договору (договірна ціна, локальний кошторис, відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат), які відповідно до пункту 12.2 розділу 12 договору складають його невід`ємну частину; у договорі підряду від 23.10.2019 № 197 відсутні додатки до договору (загальновиробничі витрати на будову, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкова відомість ресурсів), які відповідно до розділу 12 договору є його невід`ємною частиною, чим не дотримано вимоги пункту 3.1.2 додатка 2 до ТД, позивач зазначає наступне.

Відповідно до п. 3.1. Додатку 2 до Тендерної документації «ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» позивачем вимагалось надання не менше одного аналогічного договору, тому з урахуванням пункту 1 Виключення п. 7 І Загальні положення (Замовник не зобов`язаний розглядати документи, які не передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї та які учасник додатково надає на власний розсуд, у тому числі якщо такі документи надані іноземною мовою без перекладу), позивачем під час кваліфікації Учасника розглядався один аналогічний договір.

Згідно п. 3.7. розділу V Оцінка тендерної пропозиції замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником/переможцем процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

Тому, з урахуванням п. 5.9 розділу III Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації (замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів), підтвердження укладення та виконання, зміст договору перевірено у вільному доступі за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-10-23-002652-Ь.

Також, позивач зазначив, що аналогічний договір від 23.10.2019 року № 197 укладений з позивачем, тому усі додатки до аналогічного договору містяться у позивача, так як договір та усі додатки до нього складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу.

Отже, позивач вважає, що ним не порушені вимоги Тендерної документації та Особливостей.

Щодо позиції відповідача, викладеної у висновках від 30.10.2023 року про результати моніторингу Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3, про те, що учасником ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції не надано ані сертифікатів відповідності на фарбу, розетки, вимикачі, сухі будівельні суміші (шпаклівку) ані інформації з обґрунтуванням причини неподання вищезазначених документів та інформації з посиланнями на норми відповідних законодавчих (нормативних) актів у випадку, якщо такі документи не передбачені чинним законодавством, чим не дотримано вимоги пункту 1.1 частини 1 розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та пункту 7 додатка 4 до ТД, позивач вказує нступне.

Відповідно до п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, позивачем вимагався гарантійний лист щодо якості матеріалів (товарів) та засобів, які будуть використовуватися при виконанні Робіт.

Згідно абзацу десятого частини першої статті 1 Закону України Про технічні регламенти та оцінку відповідності документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об`єкта оцінки відповідності.

Так, на підтвердження умов, передбачених п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, позивачем враховувались сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, декларації про відповідність, паспорти якості, дійсні на дату розкриття тендерних пропозиції, у тому числі щодо фарби, розеток, вимикачів, сухих будівельних сумішей.

Щодо зобов`язання відповідачем позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень по Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3 шляхом розірвання договорів про закупівлі від 12.10.2023 №490, №491 та №492 відповідно з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, позивач вважає зазначену вимогу такою, що порушує основоположний принцип права - принцип пропорційності, який передбачає дотримання балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване відповідне рішення. Встановлення у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі вимоги вчинення дій щодо розірвання укладеного договору не віднесено до повноважень органу державного фінансового контролю та порушує принцип обґрунтованості та пропорційності. А також нівелює саме визначення моніторингу, його мету аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель. Отже, вимога щодо розірвання договору, який сумлінно виконується сторонами може призвести до безпідставного порушення майнових прав сторін договору.

Розірвання договорів, укладених за результатами проведення Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3, нестиме значні негативні наслідки для позивача, а саме: буде зірвано опалюваний сезон 2023-2024 років, що у свою чергу призведе до соціальної напруги в регіоні, оскільки прийом громадян у сервісних центрах, розташованих за адресами: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4а, Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26 та Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 буде обмежений, або взагалі скасований, так як умови праці, прийому громадян та їх обслуговування не будуть відповідати санітарно-гігієнічним правилам та нормам; будуть понесені фінансові втрати бюджету Пенсійного фонду України на відновлення демонтованої підрядною організацією системи опалення (роботи підрядником проведені протягом жовтня відповідно до графіка виконання робіт).

Крім того позивач вказує, що зобов`язання Південного офісу Держаудитслужби щодо розірвання договорів про закупівлі від 12.10.2023 року №490, №491 та №492 неможливо виконати без порушення вимог законодавства України, зокрема правових підстав для виконання таких рішень немає. Тобто, з одного боку, існує висновок Держаудитслужби, який в обов`язковому порядку необхідно виконати, а з іншого боку, правові підстави для такого виконання відсутні та внаслідок виконання висновків позивачем можуть бути порушені вимоги законодавства України.

Також, позивач зазначає, що в силу норми п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону моніторинг процедури закупівлі - це аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель. Позивач визначив переможця Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3 04.10.2023 року та 05.10.2023 року, договори по зазначеним закупівлям укладені 12.10.2023року. Однак рішення про проведення моніторингу Закупівлі №1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3 Південний офіс Держаудитслужби прийняв 16.10.2023 року. Південний офіс Держаудитслужби, як територіальний орган Державної аудиторської служби України, був вправі спостерігати за кожним етапом процедури закупівлі шляхом аналізу інформації про таку, соціально значущу закупівлю, за допомогою електронної системи закупівель. Однак, у цьому випадку, Південний офіс Держаудитслужби не скористався своїм правом своєчасного здійснення контролю закупівлі до визначення замовником переможця та укладення з ним договору про закупівлю.

Ухвалою від 15.11.2023 року позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків шляхом подання до суду оригіналу платіжного документу про сплату судового збору у розмірі 8052,00 грн., або клопотання про звільнення від сплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору, у разі наявності передбачених Законом України «Про судовий збір» підстав, що підтверджується належними письмовими доказами.

24.11.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків зазначених в ухвалі суду від 15.11.2023 року.

Ухвалою від 28.11.2023 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/30893/23 та ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 19.12.2023 року.

15.12.2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що Південним офісом Держаудитслужби в межах визначених законодавством повноважень відповідно до вимог статті 8 Закону, статей 2, 5 Закону № 2939, підпункту 2 пункту 4 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, що затверджено наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 та на підставі наказу від 16.10.2023 № 247 здійснено моніторинг, проведених позивачем, процедур відкритих торгів з особливостями за предметами закупівель: ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт (капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а) (інформація про закупівлю оприлюднена за номером ID: UА-2023-09-12-012806-а) (далі - Закупівля № 1); ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт (капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26) (інформація про закупівлю оприлюднена за номером ID:UА-2023-09-22-006890-а) (далі - Закупівля № 2); ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт (капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147) (інформація про закупівлю оприлюднена за номером ID:UА -2023-09-22-009097-а) (далі - Закупівля № 3). У висновках про результати моніторингу процедур закупівель за Закупівлями № 1, № 2, № 3 від 30.10.2023 містяться усі зазначені обов`язкові елементи форми висновку, затвердженої Порядком, та дотримані усі вимоги щодо змісту висновку, визначені частиною сьомою статті 8 Закону.

Щодо порушень законодавства, виявлених під час моніторингів та відображених у висновках, відповідачем зазначено наступне.

В пропозиція обох учасників ПП «Евротрансстрой» та ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» були надані документи на підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, в тому числі кошторисні розрахунки. Крім того, предметом закупівлі є роботи -капітальний ремонт приміщень Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт), тому виявлені Замовником невідповідності у пропозиціях вищезазначених учасників та зазначені у протоколах відхилення не відносяться до випадків відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонуються учасниками процедури в їх тендерних пропозиціях, а також не є помилками, виправлення яких призведе до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасниками процедури закупівлі у складі їх тендерних пропозицій, найменування товару, марки, моделі тощо. Отже, на порушення вимог абзацу 1 пункту 43 Особливостей Замовник під час розгляду тендерних пропозицій учасників ПП «Евротрансстрой» та ТОВ Будівельна компанія Затишний дім» виявив невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасниками процедури закупівлі у тендерних пропозиціях та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, проте не надав їм можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

В протоколах, якими відхилено тендерну пропозицію учасників ПП «Евротрансстрой» та ТОВ Будівельна компанія Затишний дім», Замовником виявлені і інші невідповідності в тендерних пропозиція відхилених учасників процедури закупівлі, що було враховано під час здійснення моніторингу процедури закупівлі. Невідповідності стосувались інших документів відхилених учасників та нібито не були висунуті Замовником до виправлення вимогою про усунення невідповідностей протягом 24 годин, оскільки Замовник вважав, що не повинен надавати вимогу на усунення невідповідностей так як нібито наявний випадок відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонуються учасниками процедури в їх тендерних пропозиціях, що не відповідає дійсності (більш детально такі випадки зазначено вище із підтвердженням роз`яснення Мінекономіки).

Також, відповідачем зазначено, що позивач посилається на нібито аналогічну позицію за результатами моніторингу процедури закупівлі за № UA-2023-07-26-000482-a. Однак, такий випадок встановленого порушення аудиторами не є аналогічним та є навпаки протилежним, оскільки встановлене аудиторами порушення щодо невідповідності тендерної пропозиції учасника вимогам тендерної документації не було виявлено Замовником під час розгляду тендерної пропозиції такого учасника, а отже не може трактуватись аудиторами як таке, до якого замовником не було висунуто вимогу про усунення невідповідностей протягом 24 годин, оскільки Закон містить таку норму: «Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель».

Крім того, відповідач вказує, що відповідно до пункту 3.1.2 додатка 2 до ТД на підтвердження досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) учасник має надати не менше 1 копії договору, зазначеного в довідці, в повному обсязі. Учасник ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції надав довідку про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору від 18.09.2023 № 7, в якій зазначив про наявність двох аналогічних договорів (договори підряду від 10.07.2019 № 1 та від 23.10.2019 № 197). На запит Південного офісу Держаудитслужби від 20.10.2023 щодо надання учасником ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції вищезазначених аналогічних договорів не у повному обсязі, Замовник 24.10.2023 надав пояснення, в якому зазначив, що ним розглядався один аналогічний договір, зміст якого він перевірив у вільному доступі. Дане пояснення не спростовує факту виявленого порушення, оскільки Замовник в ТД встановив вимогу щодо надання не менше 1 копії договору, зазначеного в довідці, в повному обсязі. Проте учасником ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції надано копії аналогічних договорів не у повному обсязі, а саме: у договорі підряду від 10.07.2019 № 1 розділ 10 «Термін дії даного договору» не у повному обсязі (відсутні пункти цього розділу), а також відсутні додатки до даного договору (договірна ціна, локальний кошторис, відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат), які відповідно до пункту 12.2 розділу 12 договору складають його невід`ємну частину; у договорі підряду від 23.10.2019 № 197 відсутні додатки до договору (загальновиробничі витрати на будову, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкова відомість ресурсів), які відповідно до розділу 12 договору є його невід`ємною частиною, чим не дотримано вимоги пункту 3.1.2 додатка 2 до ТД.

Щодо позиції позивача стосовно того, що аналогічний договір наявний у позивача, відповідача зазначено, що відповідно до пункту 31 Особливостей тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 цих особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Відповідно до пункту 32 частини 1 статті 1 Закону тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Тобто всі документи тендерної пропозиції учасників повинні бути завантажені в електронну систему закупівель та відповідати вимогам зазначеним замовником у тендерній документації.

Окрім того, відповідач зазначає, що відповідно до пункту 1.1 частини 1 розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, у разі їх його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в ТД, та шляхом завантаження в тому числі документів, подання яких передбачено додатком 4 до ТД. Відповідно до пункту 7 додатка 4 до ТД учасник надає сканкопії з оригіналів сертифікатів відповідності на труби, фітинги поліпропіленові, фарбу, лінолеум, кабельну продукцію (кабель, розетки, вимикачі), сухі будівельні суміші шпаклівка). Відповідно до пункту 1.6 частини 1 розділу III ТД документи, які вимагаються Замовником відповідно до вимог цієї ТД у складі тендерної пропозиції, але не передбачені чинним законодавством для учасників, не подаються ними у складі своєї тендерної пропозиції, про що такі учасники повинні зазначити у своїй тендерній пропозиції, включаючи обґрунтування причини неподання документів та інформації з посиланнями на норми відповідних законодавчих (нормативних) актів. На запит Південного офісу Держаудитслужби від 20.10.2023 щодо ненадання учасником ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції сертифікатів відповідності на фарбу, розетки, вимикачі, сухі будівельні суміші (шпаклівка), Замовник 24.10.2023 надав пояснення, в якому зазначив, що ним враховувались інші документи надані учасником на вищезазначені матеріали. Проте учасником ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції не надано ані сертифікатів відповідності на фарбу, розетки, вимикачі, сухі будівельні суміші (шпаклівку), ані інформації з обґрунтуванням причини неподання вищезазначених документів та інформації з посиланнями на норми відповідних законодавчих (нормативних) актів у випадку, якщо такі документи не передбачені чинним законодавством, чим не дотримано вимоги пункту 1.1 частини 1 розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та пункту 7 додатка 4 до ТД. Отже, Замовник на порушення вимог абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Щодо зобов`язальної частини висновків та законності проведення моніторингу, Південний офіс Держаудитслужби зазначає наступне.

Відповідно до пункту 3 Висновків № 1, № 2, № 3 Південний офіс Держаудитслужби з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, які є значущими через необ`єктивне та упереджене визначення переможця процедури закупівлі, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», зобов`язав здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору від 12.10.2023 № 490, укладеного за результатами Закупівлі № 1 договору від 12.10.2023 № 491, укладеного за результатами Закупівлі № 2, договору від 12.10.2023 № 492, укладеного за результатами Закупівлі № 3 з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Повноваження органу державного фінансового контролю щодо моніторингу процедур закупівель полягають не лише в запобіганні порушення законодавства у сфері публічних закупівель якимось одним замовником на певній стадії закупівель, а саме у повноцінному аналізі усіх стадій закупівлі, проведеної Замовником, з метою запобігання порушення Замовником законодавства у сфері публічних закупівель, що зі свого боку, повною мірою відображає повноваження органу державного фінансового контролю в частині забезпечення і реалізації державної політики у сфері державного фінансового контролю. Законодавець встановив можливість проведення органами державного фінансового контролю моніторингу процедур закупівель, у тому числі, коли договори про закупівлю, укладені за результатами проведених замовникам процедур закупівель, знаходяться вже на стадії виконання сторонами та до кінцевого виконання сторонами своїх зобов`язань. При цьому, не завжди органи державного фінансового контролю мають можливість охопити усі процедури закупівель замовників на стадії проведення процедур закупівель до укладання договору. Тому, у таких випадках у разі виявлення органами державного фінансового контролю порушень замовниками законодавства у сфері закупівель єдиним можливим зобов`язанням щодо усунення виявлених порушень може бути лише зобов`язання щодо розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.

Відповідач наголошує, що спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень шляхом розірвання договору про закупівлю з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, є чітко визначеним, пропорційним та співмірним з вагою виявленого порушення. У Висновках № 1, № 2, № 3, Південний офіс Держаудитслужби конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингів порушень, що на думку відповідача свідчить про його чіткість та визначеність.

Також, відповідачем зауважено, що відповідно до частини восьмої статті 8 Закону № 922 замовник має право одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненнями змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку, проте позивач таким правом не скористався.

З огляду на викладене, відповідач вважає, що Висновки № 1, № 2, № 3 є такими, що відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають виконанню з боку позивача, а позовні вимоги позивача не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.

18.12.2023 року позивачем до суду подано відповідь на відзив на позовну заяву.

У відповіді на відзив позивач заперечував щодо доводів відповідача, наведених у відзиві, зокрема наголошує на тому, що документ, підтверджуючий якість будівельної суміші та кабелів відноситься до якісних характеристик предмета закупівлі, оскільки безпосередньо впливає на якість виконаних робіт, тому механізм 24 години на усунення невідповідностей не може бути застосовано. Даний факт безпідставно ігнорується відповідачем як під час складення висновків про результати моніторингів процедур закупівель UA-2023-09-12-012806-a, UA-2023-09-22-006890-a, UA-2023-09-22-009097-a, так і під час складення відзиву на позовну заяву.

Також, зазначає, що посилання позивача на висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-07-26-000482-a свідчить про правомірність відхилення тендерної пропозиції Учасника - ТОВ Будівельна компанія Затишний дім», код ЄДРПОУ 42294592 у зв`язку з наданням документу, складеного без власноручного підпису учасника/уповноваженої особи учасника або накладанням кваліфікованого електронного підпису.

Доводи відповідача про те, що Замовник на порушення вимог абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ Будівельна фірма ОСС, як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону, на думку позивача, свідчать про надмірний формалізм, оскільки Учасником ТОВ Будівельна фірма ОСС у складі тендерних пропозицій по закупівлях UA-2023-09-12-012806-а, UA-2023-09-22-006890-a, UA-2023-09-22-009097-a надані чинні документи про відповідність в розумінні Закону України Про технічні регламенти та оцінку відповідності у тому числі на фарбу, розетки, вимикачі, сухі будівельні суміші (шпаклівку). У позивача відсутні сумніви щодо виконання аналогічного договору, наданого Учасником - ТОВ Будівельна фірма ОСС, в повному обсязі.

В судове засідання призначене на 19.12.2023 року з`явився представник позивача. Представник відповідача в судове засідання не з`явився про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

Ухвалою від 19.12.2023 року суд залучив до участі у справі № 420/30893/23 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма «ОСС».

Суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 19.12.2023 року, відклав підготовче засідання на 24.01.2024 року.

В підготовче судове засідання, призначене на 24.01.2024 року, з`явилися представник сторін. Від представника третьої особи надійшло клопотання про відкладення слухання справи.

Ухвалою від 24.01.2024 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу № 420/30893/23 до судового розгляду на 28.02.2023 року.

В судове засідання, призначене на 28.02.2024 року, з`явилися представник сторін.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

Від третьої особи пояснення по суті справи до суду не надійшли.

У вступному слові представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив.

Представник відповідача у вступному слові заперечувала проти заявлених позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиву на позовну заяву.

Суд в судовому засіданні з`ясував думку представників учасників справи щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 28.02.2024 року, клопотання представників учасників справи задовольнив та на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Позивачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 12.09.2023 року оголошено процедуру закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 429 386,00 грн. (два мільйони чотириста двадцять дев`ять тисяч триста вісімдесят шість гривень 00 копійок), унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-12-012806-а (далі Закупівля № 1).

25.09.2023 року уповноваженою особою позивача винесено протокол розкриття тендерних пропозицій, в якому зазначено, що:

- ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ" - не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей; тендерна пропозиція не відповідає вимогам, встановленим в тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону; .1. Учасником - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ", код ЄДРПОУ 42294592 надано документ - Лист щодо надання ліцензії СС2.docx, який не відповідає вимогам абзацу другого п. 1.4. розділу IIІ. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації, а саме документ складено без власноручного підпису учасника/уповноваженої особи учасника або накладанням кваліфікованого електронного підпису. 2. Учасником - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ", код ЄДРПОУ 42294592 на виконання пункту 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, надано документи термін дії яких завершився, а саме: - висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 12.02.2009 № 05.03.02-04/6858 на будівельну суміш SCANMIX - до 31.12.2011, а також всупереч абзацу першого п. 1.4. розділу IIІ. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації надано сканкопію документу не з оригіналу, а з копії; - сертифікат відповідності на кабелі силові з пластмасовою ізоляцією до 07.11.2020; - декларація про відповідність № UA.TR.D.02-18 від 08.11.2018 продукції вимогам Технічного регламенту Низьковольтного електричного обладнання від 16.12.2015 № 1067 - до 07.11.2020. 3. Учасником - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ", код ЄДРПОУ 42294592 на виконання пункту 2.3. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, надані сканкопії посвідчень про проходження перевірки знань з охорони праці на працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 з датою перевірки 18.04.2023 та проходження навчання з питань пожежної безпеки ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 з датою перевірки 05.06.2023. Разом з тим, згідно наказу Про прийняття на роботу від 07.06.2023 № 04-К ОСОБА_1 прийнято на посаду головного інженера з 08.06.2023, наказу Про прийняття на роботу від 07.06.2023 № 06-К ОСОБА_4 прийнято на посаду інженера з охорони праці з 08.06.2023, наказу Про прийняття на роботу від 07.06.2023 № 05-К, ОСОБА_3 прийнято на посаду виконавця робіт з 08.06.2023, тобто навчання було пройдено працівниками, які не були прийняті на роботу до ТОВ БК ЗАТИШНИЙ ДІМ. Також відсутня інформація про проходження навчання на маляра, лицювальника-плиточника, слюсаря-сантехніка, електромонтажника, штукатура та підсобного працівника, які будуть безпосередньо задіяні у ремонтних роботах. 4. Учасником - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ", код ЄДРПОУ 42294592 на виконання пункту 2.4. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, надано цивільно-правову угоду від 19.09.2023 № 19/09-01, кваліфікаційний сертифікат відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створення об`єкта архітектури, свідоцтво інженера-проектувальника на ОСОБА_5 , але копію диплома спеціаліста надано на ОСОБА_6 . Також згідно довідки про наявність працівників відповідної кваліфікації від 22.09.2023 № 213, Учасником - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ", код ЄДРПОУ 42294592 зазначається наявність 2 (двох) інженерів з проєктно-кошторисної роботи, а документи на підтвердження кваліфікації надано лише на 1 (одного) інженера з проєктно-кошторисної роботи;

- ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЕВРОТРАНССТРОЙ" не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей;. тендерна пропозиція не відповідає вимогам, встановленим в тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону; . 1. Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, надано документи термін дії яких завершився, а саме: - сертифікат відповідності на кабелі силові з пластмасовою ізоляцією № UA.1О231.01086-21 до 29.06.2023. 2. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 всупереч пункту 5.7 розділу IIІ Інструкція з підготовки тендерної пропозиції не надав довідку у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в абзаці чотирнадцятому пункту 47 Особливостей. 3. Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 2.2. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, надано копії наказів про прийняття на роботу працівників, які прийнятті безпосередньо виконувати роботи на період виконання відновлювальних будівельних робіт, які постраждали під час ведення бойових дій, у с. Новодмитрівка Бериславського району Херсонської області, а саме: ОСОБА_7 (наказ від 24.08.2023 № 25/к/тр), ОСОБА_8 (наказ від 10.08.2023 № 17/к/тр), ОСОБА_9 (наказ від 10.08.2023 № 18/к/тр), ОСОБА_10 (наказ від 10.08.2023 № 19/к/тр). У наказах зазначено, що зазнапчені працівники прийняті за строковим договором по 29.09.2023, тобто не зрозуміло на яких підставах вищезазначені працівники будуть задіяні у проведенні ремонтних робіт на об`єкті Замовника. 4. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 2.3. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, не надав документи про проходження навчання з охорони праці, пожежної безпеки на наступних працівників: начальник складського господарства, водій автотранспортних засобів, монтажник будівельний, маляр, столяр будівельний, штукатур, підсобний робітник, електрогазозварник, які будуть безпосередньо задіяні у ремонтних роботах. 5. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 3 Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» не надав сканкопію з оригіналу акту виконаних робіт до договору від 08.08.2020 № 53. Крім того Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 надав сканкопію договору від 25.08.2023 № 54, термін дії якого до 31.12.2023, сканкопію акту виконаних робіт не надано, тобто не надано підтвердження виконання договору. 6. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 надав диплом инженерастроителя Визнюк Олега Витальевича ТВ № 674290, який суперечить вимогам пункту 7.3 розділу І Загальні положення Тендерної документації;

- ТОВ Будівельна фірма "ОСС" Відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.09.2023 року № 195 відхилено на підставі абзацу другого та п`ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей тендерну пропозицію, надану Учасником - ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ", із тендерною пропозицією 2209999,00 грн. з ПДВ, код ЄДРПОУ 42294592, по процедурі закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській, області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2429386,00 грн.

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.09.2023 року № 196 відхилено на підставі абзацу другого та п`ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей тендерну пропозицію, надану Учасником - ПП «ЕВРОТРАНССТРОЙ», із тендерною пропозицією 2210000,00 грн. з ПДВ, код ЄДРПОУ 39812437, по процедурі закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській, області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2429386,00 грн.

03.10.2023 розмішено в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей: «Під час розгляду тендерної пропозиції Учасника - Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "ОСС", код ЄДРПОУ 42217696, виявлені невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, а саме: Учасник - Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "ОСС", код ЄДРПОУ 42217696 на виконання пункту 2.3. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, надав посвідчення №1121/5 на ОСОБА_11 (посада - Електрогазозварник), однак в посвідченні відсутня печатка. Отже, Учасник - Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "ОСС", код ЄДРПОУ 42217696, для усунення вказаних невідповідностей, повинен надати посвідчення на ОСОБА_11 , оформлене належним чином.».

На виконання вказаного повідомлення Учасником - ТОВ Будівельна фірма "ОСС`код ЄДРПОУ 42217696. 03.10.2023 розміщені в електронній системі закупівель документи на усунення невідповідностей.

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 04.10.2023 року № 205 визначено переможцем процедури закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованою за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-12-012806-а, Учасника ТОВ Будівельна фірма "ОСС". код ЄДРПОУ 42217696. адреса: 65104. м. Одеса, проси. Небесної Сотні, 103 (далі -переможець), із тендерною пропозицією - 2 429 141.78 грн з ПДВ. та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем.

04.10.2023 року розмішено в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю UA-2023-09-12-012806-a за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, з переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі ТОВ «Будівельна фірма "ОСС", ціна тендерної пропозиції/пропозиції: 2 429 141,78 UAH з ПДВ.

12.10.2023 року між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» укладено договір підряду № 490 за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт.

Наказом Південного офісу Держаудитслужби від 16.10.2023 року №247 «Про початок моніторингів процедур закупівель», відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» пункту 9 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 № 23, почато моніторинг процедур закупівель, зокрема, за номером UA-2023-09-12-012806-а від 12.09.2023 року, з підстав «виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель».

20.10.2023 року від Південного офісу Держаудитслужби надіслано запит Замовнику процедури закупівлі UA-2023-09-12-012806-а від 12.09.2023 року - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про надання пояснень, у якому поставлені такі питання: « 1. Яким чином та на підставі яких документів вами здійснено обґрунтування розміру бюджетного призначення, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість?

Також надати посилання на сторінку власного вебсайту або офіційного вебсайту головного розпорядника бюджетних коштів, на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами).

2. Як Замовник може обґрунтувати рішення щодо відповідності тендерної пропозиції учасника товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма «ОСС» (далі ТОВ «Будівельна фірма «ОСС») вимогам пункту 3.1.2 додатка 2 до тендерної документації (далі - ТД), тоді як учасник у складі тендерної пропозиції надав аналогічні договори не у повному обсязі, а саме: у договорі підряду від 10.07.2019 № 1 розділ 10 не у повному обсязі, а також відсутні додатки до договору, які відповідно до пункту 12.2 розділу 12 договору складають його невід`ємну частину; у договорі підряду від 23.10.2019 № 197 відсутні додатки до договору (Загальновиробничі витрати на будову, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкова відомість ресурсів), які відповідно до розділу 12 договору є його невід`ємними частинами?

3. Як Замовник може обґрунтувати рішення щодо відповідності тендерної пропозиції учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» вимогам пункту 7 додатка 4 до ТД, тоді як учасник у складі тендерної пропозиції не надав сертифікати відповідності на фарбу, розетки, вимикачі, сухі будівельні суміші?

Відповідно до пункту 1.6 частини 1 розділу ІІІ ТД документи, які вимагаються Замовником відповідно до вимог цієї ТД у складі тендерної пропозиції, але не передбачені чинним законодавством для учасників, не подаються ними у складі своєї тендерної пропозиції, про що такі учасники повинні зазначити у своїй тендерній пропозиції, включаючи обґрунтування причини неподання документів та інформації з посиланнями на норми відповідних законодавчих (нормативних) актів.».

24.10.2023 року Замовником надіслано відповідь, а саме надані пояснення: « 1. У зв`язку з наявною потребою та з метою поліпшення експлуатаційних показників приміщення Головного управління, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а, 12.09.2023 на підставі протоколу уповноваженої особи від 12.09.2023 № 154 (додається) заплановано та внесено до річного плану закупівель на 2023 рік закупівлю за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі 2 429 386,00 грн (Два мільйони чотириста двадцять дев`ять тисяч триста вісімдесят шість гривень 00 копійок), процедура закупівлі відкриті торги з особливостями (ідентифікатор плану UA 2023 09 12 002618).

12.09.2023 на засіданні робочої групи розглянуто проєкт обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та очікуваної вартості предмета закупівлі (протокол від 12.09.2023 № 116, додається) відповідно до п. 41 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 710 Про ефективне використання державних коштів та узгоджено всі необхідні положення.

Головним управлінням очікувана вартість предмета закупівлі визначена у відповідності чинним кошторисним нормам України «Настанова з визначення вартості будівництва» та «Настанова з визначення вартості проектних, науково проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво», затвердженим наказом наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, та відповідно до розробленої та затвердженої кошторисної документації, яка розрахована за допомогою програмного комплексу АВК-5, з урахуванням ринкових цін на якісні будівельні матеріали, що можуть застосовуватися при виконанні будівельних робіт, зазначених у дефектному акті та відповідно до Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, а саме: згідно з пунктом 1 розділу ІІІ наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (із змінами).

Кошторисна документація (додається) розроблена на підставі договору від 08.08.2023 № 361, з яким можна ознайомитись за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-08-08-009395-a.

За результатами технічного обстеження приміщення відповідно до договору від 21.07.2023 № 315 (з яким можна ознайомитись за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-07-21-001204-a), Головному управлінню надано затверджений Висновок про технічний стан будівельних конструкцій (додається).

Разом з тим, Філією ДП Укрдержекспертиза в Одеській області видано затверджений Експертний звіт (Позитивний) щодо розгляду кошторисної частини проектної документації (додається).

Протоколом уповноваженої особи від 12.09.2023 № 157 (додається) затверджено тендерну документацію, обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та/або очікуваної вартості предмета закупівлі та службовою запискою від 13.09.2023 № 10985/09-16 (додається) надано сектору організаційно-інформаційної роботи відповідну інформацію для оприлюднення на інформаційній сторінці вебпорталу електронних послуг (https://www.pfu.gov.ua/od/).

У зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введений воєнний стан Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 № 263 Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.

Через військову агресію Російської Федерації проти України публічна інформація щодо діяльності органів державної влади, їхніх працівників може становити загрозу їх життю та здоров`ю, спричиняти злочини та бути загрозою національній безпеці.

У зв`язку із вищенаведеним, Пенсійним фондом України зупинено роботу Інформаційної сторінки вебпорталу електронних послуг Головного управління (скріншот додається).

2. Відповідно до п. 3.1. Додатку 2 до Тендерної документації «ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» Головним управлінням вимагалось надання не менше одного аналогічного договору, тому з урахуванням пункту 1 Виключення п. 7 I Загальні положення (Замовник не зобов`язаний розглядати документи, які не передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї та які учасник додатково надає на власний розсуд, у тому числі якщо такі документи надані іноземною мовою без перекладу), Головним управління під час кваліфікації Учасника розглядався один аналогічний договір.

Згідно п. 3.7. розділу V Оцінка тендерної пропозиції замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником/переможцем процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

Тому, з урахуванням п. 5.9 розділу IIІ Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації (замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів), підтвердження укладення та виконання, зміст договору перевірено у вільному доступі за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-10-23-002652-b.

3. Відповідно до п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, Головним управлінням вимагався гарантійний лист щодо якості матеріалів (товарів) та засобів, які будуть використовуватися при виконанні Робіт.

Згідно абзацу десятого частини першої статті 1 Закону України Про технічні регламенти та оцінку відповідності документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об`єкта оцінки відповідності.

З огляду на вищевикладене, на підтвердження умов, передбачених п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, Головним управлінням враховувались сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, декларації про відповідність, паспорти якості, дійсні на дату розкриття тендерних пропозиції, у тому числі щодо фарби, розеток, вимикачів, сухих будівельних сумішей.».

23.10.2023 року від Південного офісу Держаудитслужби надіслано запит Замовнику процедури закупівлі UA-2023-09-12-012806-а 12.09.2023 року - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про надання пояснень, у якому поставлені такі питання: «Відповідно до пункту 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі Особливості), якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Надайте пояснення, чому Замовник при виявленні невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасниками приватним підприємством «Евротрансстрой» та товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія Затишний дім» не надав їм можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель, тоді як відповідно до протоколів від 29.09.2023 № 195 та 29.09.2023 № 196 підстави для відхилення не відносяться до випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а також встановлені Замовником невідповідності не є помилками, виправлення яких призведе до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасниками процедури закупівлі у складі їх тендерних пропозицій, найменування товару, марки, моделі тощо?».

25.10.2023 року Замовником надіслано відповідь, а саме надані пояснення: «Відповідно до абзацу 2 пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі - Особливості) під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Документ, підтверджуючий якість профілів та фурнітури для вікон та дверей металопластикових відноситься до якісних характеристик предмета закупівлі.

Таким чином, відсутність у складі тендерної пропозиції документа про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, не є невідповідністю у розумінні Особливостей, що також підтверджується рішеннями Антимонопольного комітету України № 8801 р/пк пз від 15.06.2023, оголошення №-05-11-011518-a та № 15621 р/пк пз від 02.10.2023; оголошення UA-2023-08-21-004241-a.».

Моніторинг процедури закупівлі UA-2023-09-12-012806-а від 12.09.2023 року проведено у термін з 16.10.2023 року по 31.10.2023 року.

30.10.2023 року Південним офісом Держаудитслужби затверджений Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2023-09-12-012806-а по предмету закупівлі «Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а, 2429386 UAH, 45000000-7, ДК021, 1, роботи», яким за результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення вимог абзацу 1 пункту 43 та абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей. та зобов`язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання Договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

У констатуючій частині вказаного висновку, зокрема, зазначено, що Замовник:

- на порушення вимог абзацу 1 пункту 43 Особливостей Замовник під час розгляду тендерних пропозицій учасників ПП «Евротрансстрой» та ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» виявив невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасниками процедури закупівлі у тендерних пропозиціях та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, проте не надав їм можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель;

- на порушення вимог абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 22.09.2023 року оголошено процедуру закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 919 310,00 грн. (два мільйони дев`ятсот дев`ятнадцять тисяч триста десять гривень 00 копійок), унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-22-006890-a (далі Закупівля № 2).

02.10.2023 року уповноваженою особою позивача винесено протокол розкриття тендерних пропозицій, в якому зазначено, що:

- ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЕВРОТРАНССТРОЙ" не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей; 1. Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, надано сертифікат відповідності на склопакети для вікон та дверей металопластикових № UA0.YT.021308-23 Склопакети клеєні загально будівельного призначення, однокамерні та двокамерні; енергозберігаючі та стійкі, що є тільки складовою частиною вікон та дверей металопластикових (відсутній сертифікат на профілі для вікон та дверей металопластикових та сертифікат на фурнітуру для вікон та дверей металопластикових). 2. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 всупереч пункту 6 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, не надав відомості обсягів робіт. 3. Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 2.2. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, надано копії наказів про прийняття на роботу працівників, які прийнятті безпосередньо виконувати роботи на період виконання відновлювальних будівельних робіт, які постраждали під час ведення бойових дій, у с. Новодмитрівка Бериславського району Херсонської області, а саме: ОСОБА_7 (наказ від 24.08.2023 № 25/к/тр), ОСОБА_8 (наказ від 10.08.2023 № 17/к/тр), ОСОБА_9 (наказ від 10.08.2023 № 18/к/тр), ОСОБА_10 (наказ від 10.08.2023 № 19/к/тр). Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 надано лист-пояснення щодо працівників від 27.09.2023 № 404/1, в якому зазначено, що вищезазначені працівники, у разі перемоги, будуть виконувати роботи на об`єкті Замовника, однак умовами Тендерної документації передбачена фактична наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. Також лист-пояснення щодо працівників від 27.09.2023 № 404/1 не стосується даної процедури закупівлі, оскільки лист надано до процедури закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт. 4. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 2.3. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, не надав документи про проходження навчання з охорони праці, пожежної безпеки (які згідно з умовами Тендерної документації повинні бути дійсні на кінцеву дату подання тендерних пропозицій) на наступних працівників: начальник складського господарства, водій автотранспортних засобів, монтажник будівельний, маляр, столяр будівельний, штукатур, підсобний робітник, електрогазозварник, які будуть безпосередньо задіяні у ремонтних роботах. 5. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 надав диплом инженера-строителя Визнюк Олега Витальевича ТВ № 674290, який суперечить вимогам пункту 7.3 розділу І Загальні положення Тендерної документації;

- ТОВ Будівельна фірма "ОСС" відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені ст. 17 Закону України Про публічні закупівлі.

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 03.10.2023 року № 202 відхилено на підставі абзацу другого та п`ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей тендерну пропозицію, надану Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", із тендерною пропозицією - 2722844,59 грн. з ПДВ, код ЄДРПОУ 39812437, по процедурі закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2919310,00 грн., унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів иА-2023-09-22-006890-а.

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 05.10.2023 року № 207 визначено переможцем процедури закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-22-006890-a, Учасника ТОВ Будівельна фірма "ОСС", код ЄДРПОУ 42217696, із тендерною пропозицією 2918096,11 грн. з ПДВ. та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем.

05.10.2023 року розмішено в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти догові про закупівлю UA-2023-09-22-006890-a за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2б згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, з переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі ТОВ «Будівельна фірма "ОСС", ціна тендерної пропозиції/пропозиції: 2 918 096,11 UAH з ПДВ

12.10.2023 року між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» укладено договір підряду № 491 за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2б згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт.

Наказом Південного офісу Держаудитслужби від 16.10.2023 року №247 «Про початок моніторингів процедур закупівель», відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» пункту 9 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 № 23, почато моніторинг процедур закупівель, зокрема, за номером UA-2023-09-22-006890-a від 22.09.2023 року, з підстав «виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель».

20.10.2023 року від Південного офісу Держаудитслужби надіслано запит Замовнику процедури закупівлі UA-2023-09-22-006890-a від 22.09.2023 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про надання пояснень, у якому поставлені такі питання: « 1. Яким чином та на підставі яких документів вами здійснено обґрунтування розміру бюджетного призначення, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість?

Також надати посилання на сторінку власного вебсайту або офіційного вебсайту головного розпорядника бюджетних коштів, на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами).

2. Як Замовник може обґрунтувати рішення щодо відповідності тендерної пропозиції учасника товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма «ОСС» (далі ТОВ «Будівельна фірма «ОСС») вимогам пункту 3.1.2 додатка 2 до тендерної документації (далі - ТД), тоді як учасник у складі тендерної пропозиції надав аналогічні договори не у повному обсязі, а саме: у договорі підряду від 10.07.2019 № 1 розділ 10 не у повному обсязі, а також відсутні додатки до договору, які відповідно до пункту 12.2 розділу 12 договору складають його невід`ємну частину; у договорі підряду від 23.10.2019 № 197 відсутні додатки до договору (Загальновиробничі витрати на будову, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкова відомість ресурсів), які відповідно до розділу 12 договору є його невід`ємними частинами?

3. Як Замовник може обґрунтувати рішення щодо відповідності тендерної пропозиції учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» вимогам пункту 7 додатка 4 до ТД, тоді як учасник у складі тендерної пропозиції не надав сертифікати відповідності на фарбу, розетки, вимикачі, сухі будівельні суміші?

Відповідно до пункту 1.6 частини 1 розділу ІІІ ТД документи, які вимагаються Замовником відповідно до вимог цієї ТД у складі тендерної пропозиції, але не передбачені чинним законодавством для учасників, не подаються ними у складі своєї тендерної пропозиції, про що такі учасники повинні зазначити у своїй тендерній пропозиції, включаючи обґрунтування причини неподання документів та інформації з посиланнями на норми відповідних законодавчих (нормативних) актів.».

24.10.2023 року Замовником надіслано відповідь, а саме надані пояснення: «1. У зв`язку з наявною потребою та з метою поліпшення експлуатаційних показників приміщення Головного управління, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2б, 22.09.2023 на підставі протоколу уповноваженої особи від 22.09.2023 № 161 (зі змінами, затвердженими протоколами уповноваженої особи від 22.09.2023 № 163 та від 22.09.2023 № 164) (додаються) заплановано та внесено до річного плану закупівель на 2023 рік закупівлю за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2б згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі 2 919 310,00 грн (Два мільйони дев`ятсот дев`ятнадцять тисяч триста десять гривень 00 копійок), процедура закупівлі відкриті торги з особливостями (ідентифікатор плану UA 2023 09 22 002585).

22.09.2023 на засіданні робочої групи розглянуто проєкт обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та очікуваної вартості предмета закупівлі (протокол від 22.09.2023 № 142, додається) відповідно до п. 41 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 710 Про ефективне використання державних коштів та узгоджено всі необхідні положення.

Головним управлінням очікувана вартість предмета закупівлі визначена у відповідності чинним кошторисним нормам України «Настанова з визначення вартості будівництва» та «Настанова з визначення вартості проектних, науково проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво», затвердженим наказом наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, та відповідно до розробленої та затвердженої кошторисної документації, яка розрахована за допомогою програмного комплексу АВК-5, з урахуванням ринкових цін на якісні будівельні матеріали, що можуть застосовуватися при виконанні будівельних робіт, зазначених у дефектному акті та відповідно до Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, а саме: згідно з пунктом 1 розділу ІІІ наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (із змінами).

Кошторисна документація (додається) розроблена на підставі договору від 08.08.2023 № 361, з яким можна ознайомитись за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-08-08-009395-a.

За результатами технічного обстеження приміщення відповідно до договору від 21.07.2023 № 315 (з яким можна ознайомитись за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-07-21-001204-a), Головному управлінню надано затверджений Висновок про технічний стан будівельних конструкцій (додається).

Разом з тим, Філією ДП Укрдержекспертиза в Одеській області видано затверджений Експертний звіт (Позитивний) щодо розгляду кошторисної частини проектної документації (додається).

Протоколом уповноваженої особи від 22.09.2023 № 162 (додається) затверджено тендерну документацію, обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та/або очікуваної вартості предмета закупівлі та службовою запискою від 26.09.2023 № 11962/09-16 (додається) надано сектору організаційно-інформаційної роботи відповідну інформацію для оприлюднення на інформаційній сторінці вебпорталу електронних послуг (https://www.pfu.gov.ua/od/).

У зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введений воєнний стан Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 № 263 Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.

Через військову агресію Російської Федерації проти України публічна інформація щодо діяльності органів державної влади, їхніх працівників може становити загрозу їх життю та здоров`ю, спричиняти злочини та бути загрозою національній безпеці.

У зв`язку із вищенаведеним, Пенсійним фондом України зупинено роботу Інформаційної сторінки вебпорталу електронних послуг Головного управління (скріншот додається).

2. Відповідно до п. 3.1. Додатку 2 до Тендерної документації «ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» Головним управлінням вимагалось надання не менше одного аналогічного договору, тому з урахуванням пункту 1 Виключення п. 7 I Загальні положення (Замовник не зобов`язаний розглядати документи, які не передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї та які учасник додатково надає на власний розсуд, у тому числі якщо такі документи надані іноземною мовою без перекладу), Головним управління під час кваліфікації Учасника розглядався один аналогічний договір.

Згідно п. 3.7. розділу V Оцінка тендерної пропозиції замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником/переможцем процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

Тому, з урахуванням п. 5.9 розділу IIІ Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації (замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів), підтвердження укладення та виконання, зміст договору перевірено у вільному доступі за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-10-23-002652-b.

3. Відповідно до п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, Головним управлінням вимагався гарантійний лист щодо якості матеріалів (товарів) та засобів, які будуть використовуватися при виконанні Робіт.

Згідно абзацу десятого частини першої статті 1 Закону України Про технічні регламенти та оцінку відповідності документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об`єкта оцінки відповідності.

З огляду на вищевикладене, на підтвердження умов, передбачених п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, Головним управлінням враховувались сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, декларації про відповідність, паспорти якості, дійсні на дату розкриття тендерних пропозиції, у тому числі щодо фарби, розеток, вимикачів, сухих будівельних сумішей.».

23.10.2023 року від Південного офісу Держаудитслужби надіслано запит Замовнику процедури закупівлі UA-2023-09-22-006890-a від 22.09.2023 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про надання пояснень, у якому поставлені такі питання: «Відповідно до пункту 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі Особливості), якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Надайте пояснення, чому Замовник при виявленні невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником приватним підприємством «Евротрансстрой» не надав йому можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель, тоді як відповідно до протоколу від 03.10.2023 № 202 підстави для відхилення не відносяться до випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а також встановлені Замовником невідповідності не є помилками, виправлення яких призведе до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо?».

25.10.2023 року Замовником надіслано відповідь, а саме надані пояснення: «Відповідно до абзацу 2 пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі - Особливості) під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Документ, підтверджуючий якість профілів та фурнітури для вікон та дверей металопластикових відноситься до якісних характеристик предмета закупівлі.

Таким чином, відсутність у складі тендерної пропозиції документа про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, не є невідповідністю у розумінні Особливостей, що також підтверджується рішеннями Антимонопольного комітету України № 8801 р/пк пз від 15.06.2023, оголошення №-05-11-011518-a та № 15621 р/пк пз від 02.10.2023; оголошення UA-2023-08-21-004241-a.».

Моніторинг процедури закупівлі UA-2023-09-22-006890-a від 22.09.2023 року проведено у термін з 16.10.2023 року по 31.10.2023 року.

30.10.2023 року Південним офісом Держаудитслужби затверджений Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-09-22-006890-a по предмету закупівлі «Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2б, 2919310 UAH, 45000000-7, ДК021, 1, роботи», яким за результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення вимог абзацу 1 пункту 43 та абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей та зобов`язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання Договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

У констатуючій частині вказаного висновку, зокрема, зазначено, що Замовник:

- на порушення вимог абзацу 1 пункту 43 Особливостей Замовник під час розгляду тендерної пропозиції учасника ПП «Евротрансстрой» виявив невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, проте не надав йому можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель;

- на порушення вимог абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Крім того, 22.09.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області оголошено процедуру закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 050 988,00 грн. (два мільйони п`ятдесят тисяч дев`ятсот вісімдесят вісім гривень 00 копійок), унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-22-009097-a (далі Закупівля № 3).

02.10.2023 року уповноваженою особою позивача винесено протокол розкриття тендерних пропозицій, в якому зазначено, що:

- ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЕВРОТРАНССТРОЙ" не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей; 1. Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, надано сертифікат відповідності на склопакети для вікон та дверей металопластикових № UA0.YT.021308-23 Склопакети клеєні загально будівельного призначення, однокамерні та двокамерні; енергозберігаючі та стійкі, що є тільки складовою частиною вікон та дверей металопластикових (відсутній сертифікат на профілі для вікон та дверей металопластикових та сертифікат на фурнітуру для вікон та дверей металопластикових). 2. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 всупереч пункту 6 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, не надав відомості обсягів робіт. 3. Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 2.2. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, надано копії наказів про прийняття на роботу працівників, які прийнятті безпосередньо виконувати роботи на період виконання відновлювальних будівельних робіт, які постраждали під час ведення бойових дій, у с. Новодмитрівка Бериславського району Херсонської області, а саме: ОСОБА_7 (наказ від 24.08.2023 № 25/к/тр), ОСОБА_8 (наказ від 10.08.2023 № 17/к/тр), ОСОБА_9 (наказ від 10.08.2023 № 18/к/тр), ОСОБА_10 (наказ від 10.08.2023 № 19/к/тр). Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 надано лист-пояснення щодо працівників від 27.09.2023 № 404/1, в якому зазначено, що вищезазначені працівники, у разі перемоги, будуть виконувати роботи на об`єкті Замовника, однак умовами Тендерної документації передбачена фактична наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. 4. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 на виконання пункту 2.3. Додатку 2 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» до Тендерної документації, не надав документи про проходження навчання з охорони праці, пожежної безпеки (які згідно з умовами Тендерної документації повинні бути дійсні на кінцеву дату подання тендерних пропозицій) на наступних працівників: начальник складського господарства, водій автотранспортних засобів, монтажник будівельний, маляр, столяр будівельний, штукатур, підсобний робітник, електрогазозварник, які будуть безпосередньо задіяні у ремонтних роботах. 5. Учасник - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", код ЄДРПОУ 39812437 надав диплом инженера-строителя Визнюк Олега Витальевича ТВ № 674290, який суперечить вимогам пункту 7.3 розділу І Загальні положення Тендерної документації;

- ТОВ Будівельна фірма "ОСС" Відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені ст. 17 Закону України Про публічні закупівлі».

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 03.10.2023 року № 203 відхилено на підставі абзацу другого та п`ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей тендерну пропозицію, надану Учасником - ПП "ЕВРОТРАНССТРОЙ", із тендерною пропозицією - 1871565,34 грн. з ПДВ, код ЄДРПОУ 39812437, по процедурі закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 050 988,00 грн., унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-22-009097-a.

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 05.10.2023 року № 208 визначено переможцем процедури закупівлі за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, унікальний номер оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-09-22-009097-a, Учасника ТОВ Будівельна фірма "ОСС", код ЄДРПОУ 42217696, із тендерною пропозицією 2050562,46 грн. з ПДВ. та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем.

05.10.2023 року розмішено в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю UA-2023-09-22-009097-a за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, з переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі ТОВ «Будівельна фірма "ОСС", ціна тендерної пропозиції/пропозиції: 2 050 562,46 UAH з ПДВ.

12.10.2023 року між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» укладено договір підряду № 492 за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт.

Наказом Південного офісу Держаудитслужби від 16.10.2023 року №247 «Про початок моніторингів процедур закупівель», відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» пункту 9 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 № 23, почато моніторинг процедур закупівель, зокрема, за номером UA-2023-09-22-009097-a від 22.09.2023 року, з підстав «виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель».

19.10.2023 року від Південного офісу Держаудитслужби надіслано запит Замовнику процедури закупівлі A-2023-09-22-009097-a від 22.09.2023 року - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про надання пояснень, у якому поставлені такі питання: « 1. Яким чином та на підставі яких документів вами здійснено обґрунтування розміру бюджетного призначення, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість? Також надати посилання на сторінку власного вебсайту або офіційного вебсайту головного розпорядника бюджетних коштів, на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами).

2. Як Замовник може обґрунтувати рішення щодо відповідності тендерної пропозиції учасника товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма «ОСС» (далі ТОВ «Будівельна фірма «ОСС») вимогам пункту 3.1.2 додатка 2 до тендерної документації (далі - ТД), тоді як учасник у складі тендерної пропозиції надав аналогічні договори не у повному обсязі, а саме: у договорі підряду від 10.07.2019 № 1 розділ 10 не у повному обсязі, а також відсутні додатки до договору, які відповідно до пункту 12.2 розділу 12 договору складають його невід`ємну частину; у договорі підряду від 23.10.2019 № 197 відсутні додатки до договору (Загальновиробничі витрати на будову, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкова відомість ресурсів), які відповідно до розділу 12 договору є його невід`ємними частинами?

3. Як Замовник може обґрунтувати рішення щодо відповідності тендерної пропозиції учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» вимогам пункту 7 додатка 4 до ТД, тоді як учасник у складі тендерної пропозиції не надав сертифікати відповідності на фарбу, розетки, вимикачі, сухі будівельні суміші? Відповідно до пункту 1.6 частини 1 розділу ІІІ ТД документи, які вимагаються Замовником відповідно до вимог цієї ТД у складі тендерної пропозиції, але не передбачені чинним законодавством для учасників, не подаються ними у складі своєї тендерної пропозиції, про що такі учасники повинні зазначити у своїй тендерній пропозиції, включаючи обґрунтування причини неподання документів та інформації з посиланнями на норми відповідних законодавчих (нормативних) актів..».

23.10.2023 року Замовником надіслано відповідь, а саме надані пояснення: « 1. У зв`язку з наявною потребою та з метою поліпшення експлуатаційних показників приміщення Головного управління, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147, 22.09.2023 на підставі протоколу уповноваженої особи від 22.09.2023 № 165 (додається) заплановано та внесено до річного плану закупівель на 2023 рік закупівлю за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі 2 050 988,00 грн (Два мільйони п`ятдесят тисяч дев`ятсот вісімдесят вісім гривень 00 копійок), процедура закупівлі відкриті торги з особливостями (ідентифікатор плану UA 2023 09 22 004403).

22.09.2023 на засіданні робочої групи розглянуто проект обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та очікуваної вартості предмета закупівлі (протокол від 22.09.2023 № 143, додається) відповідно до п. 41 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 710 Про ефективне використання державних коштів та узгоджено всі необхідні положення.

Головним управлінням очікувана вартість предмета закупівлі визначена у відповідності чинним кошторисним нормам України «Настанова з визначення вартості будівництва» та «Настанова з визначення вартості проектних, науково проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво», затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, та відповідно до розробленої та затвердженої кошторисної документації, яка розрахована за допомогою програмного комплексу АВК-5, з урахуванням ринкових цін на якісні будівельні матеріали, що можуть застосовуватися при виконанні будівельних робіт, зазначених у дефектному акті та відповідно до Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, а саме: згідно з пунктом 1 розділу ІІІ наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (із змінами).

Кошторисна документація (додається) розроблена на підставі договору від 08.08.2023 № 361, з яким можна ознайомитись за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-08-08-009395-a.

За результатами технічного обстеження приміщення відповідно до договору від 21.07.2023 № 315 (з яким можна ознайомитись за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-07-21-001204-a), Головному управлінню надано затверджений Висновок про технічний стан будівельних конструкцій (додається).

Разом з тим, Філією ДП Укрдержекспертиза в Одеській області видано затверджений Експертний звіт (Позитивний) щодо розгляду кошторисної частини проектної документації (додається).

Протоколом уповноваженої особи від 22.09.2023 № 166 (додається) затверджено тендерну документацію, обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та/або очікуваної вартості предмета закупівлі та службовою запискою від 26.09.2023 № 11963/09-16 (додається) надано сектору організаційно-інформаційної роботи відповідну інформацію для оприлюднення на інформаційній сторінці вебпорталу електронних послуг (https://www.pfu.gov.ua/od/).

У зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введений воєнний стан Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 № 263 Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.

Через військову агресію Російської Федерації проти України публічна інформація щодо діяльності органів державної влади, їхніх працівників може становити загрозу їх життю та здоров`ю, спричиняти злочини та бути загрозою національній безпеці.

У зв`язку із вищенаведеним, Пенсійним фондом України зупинено роботу Інформаційної сторінки вебпорталу електронних послуг Головного управління (скріншот додається).

2. Відповідно до п. 3.1. Додатку 2 до Тендерної документації «ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» Головним управлінням вимагалось надання не менше одного аналогічного договору, тому з урахуванням пункту 1 Виключення п. 7 I Загальні положення (Замовник не зобов`язаний розглядати документи, які не передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї та які учасник додатково надає на власний розсуд, у тому числі якщо такі документи надані іноземною мовою без перекладу), Головним управління під час кваліфікації Учасника розглядався один аналогічний договір.

Згідно п. 3.7. розділу V Оцінка тендерної пропозиції замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником/переможцем процедури закупівлі, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

Тому, з урахуванням п. 5.9 розділу IIІ Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації (замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів), підтвердження укладення та виконання, зміст договору перевірено у вільному доступі за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-10-23-002652-b.

3. Відповідно до п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, Головним управлінням вимагався гарантійний лист щодо якості матеріалів (товарів) та засобів, які будуть використовуватися при виконанні Робіт.

Згідно абзацу десятого частини першої статті 1 Закону України Про технічні регламенти та оцінку відповідності документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об`єкта оцінки відповідності.

З огляду на вищевикладене, на підтвердження умов, передбачених п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, Головним управлінням враховувались сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, декларації про відповідність, паспорти якості, дійсні на дату розкриття тендерних пропозиції, у тому числі щодо фарби, розеток, вимикачів, сухих будівельних сумішей.».

23.10.2023 року від Південного офісу Держаудитслужби надіслано запит Замовнику процедури закупівлі A-2023-09-22-009097-a від 22.09.2023 року - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області про надання пояснень, у якому поставлені такі питання: «У межах проведення моніторингу цієї закупівлі відповідно до пунктів 6 та 11 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», частини п`ятої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) та підпунктів 2 та 9 пункту 6 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02 червня 2016 року № 23, постала потреба в отриманні таких пояснень (інформації та документів).

Відповідно до пункту 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі Особливості), якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Надайте пояснення, чому Замовник при виявленні невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником приватним підприємством «Евротрансстрой» не надав йому можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель, тоді як відповідно до протоколу від 03.10.2023 № 203 підстави для відхилення не відносяться до випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а також встановлені Замовником невідповідності не є помилками, виправлення яких призведе до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо?».

23.10.2023 року Замовником надіслано відповідь, а саме надані пояснення: «Відповідно до абзацу 2 пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (зі змінами) (далі - Особливості) під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Документ, підтверджуючий якість профілів та фурнітури для вікон та дверей металопластикових відноситься до якісних характеристик предмета закупівлі.

Таким чином, відсутність у складі тендерної пропозиції документа про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, не є невідповідністю у розумінні Особливостей, що також підтверджується рішеннями Антимонопольного комітету України № 8801 р/пк пз від 15.06.2023, оголошення №-05-11-011518-a та № 15621 р/пк пз від 02.10.2023; оголошення UA-2023-08-21-004241-a.».

Моніторинг процедури закупівлі UA-2023-09-22-009097-a від 22.09.2023 року проведено у термін з 16.10.2023 року по 31.10.2023 року.

30.10.2023 року Південним офісом Держаудитслужби затверджений Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2023-09-22-009097-a по предмету закупівлі «Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147, 2050988 UAH, 45000000-7, ДК021, 1, роботи», яким за результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення вимог абзацу 1 пункту 43 та абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей та зобов`язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання Договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

У констатуючій частині вказаного висновку, зокрема, зазначено, що Замовник:

- на порушення вимог абзацу 1 пункту 43 Особливостей під час розгляду тендерної пропозиції учасника ПП «Евротрансстрой» виявив невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, проте не надав йому можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель;

- на порушення вимог абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Не погоджуючись із висновками від 30.10.2023 про результати моніторингу процедур закупівель UА-2023-09-12-012806-а, UА-2023-09-22-006890-а, UА-2023-09-22-009097-а, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» 26 січня 1993 року № 2939-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Положення № 43), Державна аудиторська служба України (далі - Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Крім того, підпунктом 3 пункту 4 Положення № 43 закріплено, що Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Водночас, пунктом 7 Положення № 43 визначено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Відповідно до пункту 1 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, Південний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як відокремлені структурні підрозділи управління в Миколаївській, Херсонській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі. Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.

За змістом статті 5 Закону № 2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад встановлює Закон № 922-VIII, в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, пунктом 14 частини першої статті 1 якого визначено, що моніторингом процедури закупівлі є аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Таким чином Південний офіс Держаудитслужби відповідно до статті 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939) здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому статтею 8 Закону України від 25 грудня 2015 року № 922-VІІІ «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).

Відповідно до статті 5 Закону № 922-VIII закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.

Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.

Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Відповідно до п.3-7 розділу Х Закону №922-VIII, установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі Особливості здійснення публічних закупівель).

Станом на час виникнення спірних правовідносин Особливості здійснення публічних закупівель діють в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 471.

Таким чином, Законом №922-VIII та Особливості здійснення публічних закупівель утворюють законодавство з публічних закупівель.

Відповідно до пункту 23 Особливостей, Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг процедур закупівель, спрощених закупівель, а також закупівель, за якими в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, у порядку, встановленому статтею 8 Закону.

Моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавста у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів, державної влади, народних депутаті України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Згідно з частиною шостою статті 8 Закону за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником.

Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

При виявленні порушень законодавства у сфері публічних закупівель орган державного фінансового контролю у висновку здійснює його опис та зазначає про спосіб його усунення.

Отже, з метою усунення виявленого під час моніторингу порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель у висновку міститься вимога зобов`язального характеру, яка є обов`язковою для виконання.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель шляхом їх моніторингу, за результатами здійснення якого посадовою особою складається висновок про результати моніторингу закупівлі.

Водночас, саме замовник наділений повноваженнями щодо розроблення на основі вимог Закону № 922-VIII тендерної документації, якою визначаються конкретні умови закупівлі та, зокрема, визначаються кваліфікаційні критерії відповідно до статті 16 Закону № 922-VIII, а також спосіб їх підтвердження.

Отже, інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим кваліфікаційним критеріям визначається безпосередньо замовником у тендерній документації, виходячи зі специфіки предмета закупівлі, керуючись принципами здійснення закупівель, закріпленими у статті 5 Закону № 922-VIII, та з дотриманням вимог чинного законодавства.

Судом встановлено, що Південним офісом Держаудитслужби в межах визначених законодавством повноважень відповідно до вимог статті 8 Закону, статей 2, 5 Закону № 2939, підпункту 2 пункту 4 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, що затверджено наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 та на підставі наказу від 16.10.2023 № 247 здійснено моніторинг, проведених Позивачем, процедур відкритих торгів з особливостями за предметами закупівель: 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт (капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а) (інформація про закупівлю оприлюднена за номером ID: UА-2023-09-12-012806-а) (далі - Закупівля № 1); ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт (капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2б) (інформація про закупівлю оприлюднена номером ID: UА-2023-09-22-006890-а) (далі - Закупівля № 2); ДК 021:2015: 000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт (капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147) (інформація про закупівлю оприлюднена за номером ID: UА-2023-09-22-009097-а) (далі - Закупівля № 3).

Підставою для прийняття рішення про початок моніторингу були виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель відповідно до вимог пункту 4 частини другої статті 8 Закону.

Порушення відповідачем вказаних норм ст. 8 Закону № 922-VIII, які врегульовують процедури призначення та проведення моніторингу, а також оформлення його результатів, судом не встановлено.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку із оскарженням висновків Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року:

- про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-12-012806-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2429386,00 грн. (Два мільйони чотириста двадцять дев`ять тисяч триста вісімдесят шість гривень 00 копійок);

- про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-22-006890-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі- 2919310,00 грн. (два мільйони дев`ятсот дев`ятнадцять тисяч триста десять гривень 00 копійок);

- про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-22-009097-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2050988,00 грн. (два мільйони п`ятдесят тисяч дев`ятсот вісімдесят вісім гривень 00 копійок).

Перевіряючи наявність/відсутність порушень замовником (позивачем) вимог Закону України «Про публічні закупівлі», суд зазначає таке.

Під час здійснення Держаудитслужбою моніторингу закупівель виявлено порушення Замовником вимог:

- абзацу 1 пункту 43 Особливостей, а саме: під час розгляду тендерних пропозицій учасників ПП «Евротрансстрой» та ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» Замовник виявив невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасниками процедури закупівлі у тендерних пропозиціях та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, проте не надав їм можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель;

- абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, а саме: не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Щодо порушень вимог абзацу 1 пункту 43 Особливостей, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що замовник оприлюднив в електронній системі закупівель:

- протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.09.2023 року № 195, яким відхиляє тендерну пропозицію учасника ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» з найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією на підставі абзаців 2 та 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (Закупівля № 1) (відповідно до пункту 2 Протоколу № 195 учасником ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» надано документи на матеріали, термін дії яких завершився);

- протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.09.2023 року № 196 (далі - Протокол № 196), яким відхиляє тендерну пропозицію учасника ПП «Евротрансстрой» з найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією на підставі абзаців 2 та 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (Закупівля № 1) (відповідно до пункту 2 Протоколу № 196 учасником ПП «Евротрансстрой» надано сертифікат відповідності на кабель, термін дії якого завершився);

- протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 03.10.2023 № 202, яким відхиляє тендерну пропозицію учасника ПП «Евротрансстрой» з найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією на підставі абзаців 2 та 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (Закупівля № 2) (відповідно до пункту 1 Протоколу учасником ПП «Евротрансстрой» не надано сертифікат на профілі для вікон та дверей металопластикових та сертифікат на фурнітуру для вікон та дверей металопластикових);

- протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 03.10.2023 № 203, яким відхиляє тендерну пропозицію учасника ПП «Евротрансстрой» з найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією на підставі абзаців 2 та 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей (Закупівля № 3) (відповідно до пункту 1 Протоколу учасником ПП «Евротрансстрой» не надано сертифікат на профілі для вікон та дверей металопластикових та сертифікат на фурнітуру для вікон та дверей метало пластикових).

У висновках Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року про результати моніторингу Закупівлі № 1, Закупівлі № 2 та Закупівлі № 3 вказано, що виявлені Замовником невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасниками ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» та ПП «Евротрансстрой» у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося ТД, не відносяться до випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а також не є помилками, виправлення яких призведе до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо, та зроблено висновки про те, що на порушення вимог абзацу 1 пункту 43 Особливостей Замовник під час розгляду тендерних пропозицій учасників ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім», ПП «Евротрансстрой» виявив невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасниками процедури закупівлі у тендерних пропозиціях та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, проте не надав їм можливість виправити такі невідповідності та не розмістив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Суд не погоджується з такими висновками відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону № 922-VIII тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.

За приписами частини 2 статті 22 Закону № 922-VIII у тендерній документації зазначаються, зокрема, такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію. У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім`я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками; 18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону № 922-VIII тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Відповідно до пункту 41 Особливостей розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п`ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.

Відповідно до пункту 43 Особливостей якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Таким чином, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, Особливості містить розширену можливість для виправлення невідповідностей, що дозволяє учаснику, у пропозиції якого наявні такі невідповідності, виправити їх для збереження найбільш економічно вигідної пропозиції для замовника.

Поряд з цим, Особливостями встановлено вичерпний перелік підстав для відхилення замовником пропозицій. Так, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: 1) зокрема учасник процедури закупівлі не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей; 2) зокрема тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності у інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до цих Особливостей.

Натомість Особливостями встановлено, що не підлягає виправленню випадок відсутності інформації та/або документів про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, оскільки у разі відсутності необхідних документів із відповідною інформацією встановити відповідність вимогам не вбачається можливим.

Відповідно до пункту 7 додатка 4 до ТД учасник надає сканкопії з оригіналів сертифікатів відповідності на сантехнічні вироби (унітази, умивальники), труби, фітинги поліпропіленові, фарбу, лінолеум, кабельну продукцію (кабель, розетки, вимикачі), сухі будівельні суміші (шпаклівка), вікна та двері металопластикові.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що до тендерної пропозиції учасником ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» надано документи на матеріали, термін дії яких завершився, учасником ПП «Евротрансстрой» надано сертифікат відповідності на кабель, термін дії якого завершився, не надано сертифікат на профілі для вікон та дверей металопластикових та сертифікат на фурнітуру для вікон та дверей металопластикових.

Суд погоджується з доводами позивача, що документи, підтверджуючі якість будівельної суміші та кабелів, профілів для вікон та дверей металопластикових відносяться до якісних характеристик предмета закупівлі, оскільки безпосередньо впливають на якість виконаних робіт, а документи, дія яких закінчилась у 2011 та у 2020 роках жодним чином не підтверджує якість запропонованих будівельної суміші та кабелів.

Крім того, судом встановлено, що під час проведення моніторингу та складення висновку за його результатами по Закупівлі № 1 Південний офіс Держаудитслужби не врахував ще одну підставу для відхилення ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЗАТИШНИЙ ДІМ", а саме надання документу - Лист щодо надання ліцензії ССЗ.сіосх, який не відповідає вимогам абзацу другого п. 1.4. розділу III. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації, а саме документ складено без власноручного підпису учасника/уповноваженої особи учасника або накладанням кваліфікованого електронного підпису. Аналогічна правова позиція викладена у висновку за результатами моніторингу № иА-М-2023-08-25-000013, оголошення № иА-2023-07-26-000482-а.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав у Замовника для відхилення тендерної документації ТОВ «Будівельна компанія Затишний дім» та ПП «Евротрансстрой».

Щодо порушення вимог абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, під час здійснення Держаудитслужбою моніторингу закупівель виявлено порушення Замовником вимог абзацу 5 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, а саме: не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Згідно підпункту 2 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: тендерна пропозиція не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

У відповідності до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Відповідно до п. 3.1.2 Додатку 2 до Тендерної документації «ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ (КВАЛІФІКАЦІЙНОМУ) КРИТЕРІЯМ (КРИТЕРІЮ), ВИЗНАЧЕНИМ У СТАТТІ 16 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ» на підтвердження досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) учасник має надати не менше 1 копії договору, зазначеного в довідці.

Учасник ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції надав довідку про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору від 18.09.2023 № 7, в якій зазначив про наявність двох аналогічних договорів (договори підряду від 10.07.2019 № 1 та від 23.10.2019 № 197).

Судом встановлено, що ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» надано копії аналогічних договорів, а саме: договір підряду від 10.07.2019 № 1 не у повному обсязі (відсутні пункти цього розділу), а також відсутні додатки до даного договору (договірна ціна, локальний кошторис, відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат); договір підряду від 23.10.2019 № 197 без додатків до договору (загальновиробничі витрати на будову, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкова відомість ресурсів).

Згідно пункту 1 Виключення п. 7 І Загальні положення Замовник не зобов`язаний розглядати документи, які не передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї та які учасник додатково надає на власний розсуд, у тому числі якщо такі документи надані іноземною мовою без перекладу.

Відповідно до пункту 28 Особливостей Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної препозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднену у формі відкритих даних згідно Із Законом України Про доступ до публічної інформації, та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.

Згідно п. 5.9 розділу IIІ Інструкція з підготовки тендерної пропозиції ТД замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України Про доступ до публічної інформації та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Отже, позивачем розглядався один аналогічний договір, зміст якого він перевірив у вільному доступі за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-10-23-002652-b.

Також позивачем було зазначено, що аналогічний договір від 23.10.2019 № 197, укладений з Позивачем, тому усі додатки до аналогічного договору містяться у Позивача, так як договір та усі додатки до нього складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу.

Слід також зазначити, що тендерна документація не містить вимог щодо необхідності надання додатків до аналогічного договору.

Щодо доводів відповідача про ненадання учасником ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» у складі тендерної пропозиції ані сертифікатів відповідності на фарбу, розетки, вимикачі, сухі будівельні суміші (шпаклівку) ані інформації з обґрунтуванням причини неподання вищезазначених документів та інформації з посиланнями на норми відповідних законодавчих (нормативних) актів у випадку, якщо такі документи не передбачені чинним законодавством, чим не дотримано вимоги пункту 1.1 частини 1 розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД та пункту 7 додатка 4 до ТД. ..., суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, Головним управлінням вимагався гарантійний лист щодо якості матеріалів (товарів) та засобів, які будуть використовуватися при виконанні Робіт.

Згідно абзацу десятого частини першої статті 1 Закону України Про технічні регламенти та оцінку відповідності документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об`єкта оцінки відповідності.

З огляду на вищевикладене, на підтвердження умов, передбачених п. 7 Додатку 4 ІНШІ ДОКУМЕНТИ, ЩО ВИМАГАЮТЬСЯ ЗАМОВНИКОМ до Тендерної документації, Головним управлінням враховувались сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, декларації про відповідність, паспорти якості, дійсні на дату розкриття тендерних пропозиції, у тому числі щодо фарби, розеток, вимикачів, сухих будівельних сумішей.

На підставі викладеного, судом встановлено відповідність поданої учасником ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» тендерної пропозиції вимогам чинного законодавства. В той час як виявлені недоліки є формальними (несуттєвими), не призводить до значного спотворення інформації та допущені не з метою надання недостовірної інформації, отже не можуть вказувати на те, що тендерна пропозиція учасника ТОВ «Будівельна фірма «ОСС» не відповідала умовам тендерної документації.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку щодо відповідності дій Замовника вимогам Закону № 922 при проведенні спірних закупівель та наявності правових підстав для скасування спірних висновків.

Щодо доводів позивача про протиправність вимоги Південного офісу Держаудитслужби щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, суд зазначає наступне.

У пункті 3 оскаржуваного висновку (зобов`язання щодо усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель) зазначено, що з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Південний офіс Держаудитслужби зобов`язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Отже, спірний висновок містить посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якої орган державного фінансового контролю зобов`язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку порушення законодавства у сфері публічних закупівель, також контролюючим органом запропоновано шлях усунення порушень, а саме: зазначено дії, які повинен вчинити замовник. Висновок відповідача конкретизований.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 р. № 552, у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов`язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов`язання щодо їх усунення.

Згідно з частиною 8 статті 8 Закону № 922 протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Частиною 8 статті 8 Закону № 922 визначено порядок дій замовника державної закупівлі в разі виявлення за наслідками проведення моніторингу порушень чинного законодавства при здійсненні державної закупівлі. Законодавцем диспозитивно визначено варіанти правомірної поведінки замовника при усунені порушень, зазначених у висновку, зокрема, шляхом оприлюднення через електронну систему закупівель інформації та/або документів, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументованих заперечень до висновку, або інформації про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Таким чином, після оприлюднення висновку замовник має три варіанти поведінки: усунути викладені у ньому порушення законодавства у сфері публічних закупівель та надати документи, що підтверджують це органу фінансового контролю; надати аргументовані заперечення до висновку; надати інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Суд зауважує, що усунення порушення шляхом припинення зобов`язань за договором є варіантом правомірної поведінки замовника при усунені порушень, що направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан, оскільки у разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону № 922 повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим.

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону № 922 договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільного права може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Згідно частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою статті 203 цього Кодексу.

Оскільки укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасника та як наслідок укладення договору є підставою для розірвання такого договору.

Суд зі змісту оспорюваного висновку встановив, що відповідач конкретизував які саме заходи має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність.

Аналогічні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 04.05.2023 р. у справі № 640/17543/20, від 31.01.2023 р. у справі № 260/2993/21, від 24.01.2023 р. у справі № 280/8475/20, від 26.10.2022 р. у справі № 420/693/21.

Разом з тим, оскільки суд дійшов висновку щодо відповідності дій Замовника вимогам Закону № 922 при проведенні спірних закупівель, оскаржувані висновки Південного

офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року, є необґрунтованими і такими, що прийнято без врахування всіх істотних обставин, а тому підлягають скасуванню.

Окремо слід зазначити, що вимога щодо розірвання договору, який виконаний сторонами, може призвести до безпідставного порушення майнових прав господарюючих суб`єктів - сторін договору. Відповідачем не обґрунтовано такий спосіб усунення недоліків закупівлі як розірвання договору та не зазначено причинно-наслідковий зв`язок між розірванням такого договору та встановленням нових та/або додаткових підстав для застосування переговорної процедури закупівлі.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Згідно частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).

Відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваних висновків, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь позивача як суб`єкта владних повноважень, а також за відсутністю витрат позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.2 ст.139 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 43315529), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма «ОСС» (пр.. Небесної Сотні, 103, м. Одеса, код ЄДРПОУ 42217696) про визнання протиправними та скасування висновків Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 про результати моніторингу процедур закупівель UА-2023-09-12-012806-а, UА-2023-09-22-006890-а, UА-2023-09-22-009097-а задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати висновки Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-12-012806-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4 а згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2429386,00 грн. (два мільйони чотириста двадцять дев`ять тисяч триста вісімдесят шість гривень 00 копійок).

Визнати протиправними та скасувати висновки Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-22-006890-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 26 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2 919 310,00грн (два мільйони дев`ятсот дев`ятнадцять тисяч триста десять гривень 00 копійок).

Визнати протиправними та скасувати висновки Південного офісу Держаудитслужби від 30.10.2023 року про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-09-22-009097-а за предметом Капітальний ремонт приміщення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розташованого за адресою: Одеська область, м. Болград, пр-т Соборний, 147 згідно ДК 021:2015 код 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, код згідно з КЕКВ 3132 Капітальний ремонт інших об`єктів, код за ДК 021:2015: 45000000-7 Будівельні роботи та поточний ремонт, очікувана вартість предмета закупівлі - 2050988,00 грн. (два мільйони п`ятдесят тисяч дев`ятсот вісімдесят вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 03.05.2024 року.

Суддя Г.В. Лебедєва

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.05.2024
Оприлюднено06.05.2024
Номер документу118826411
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності